TVN24 | Pomorze

Po pożarze w zakładzie recyklingu w okolicach Elbląga wznowiono ruch pociągów. Ale nie wszystkich

TVN24 | Pomorze

Aktualizacja:
Autor:
eŁKa/tam
Źródło:
TVN24 Pomorze, PAP
Straż pożarna o akcji gaśniczej w Gronowie Górnym
Straż pożarna o akcji gaśniczej w Gronowie Górnymtvn24
wideo 2/10
tvn24Straż pożarna o akcji gaśniczej w Gronowie Górnym

W zakładzie przerobu odpadów w Gronowie Górnym (woj. warmińsko-mazurskie) płonęły materiały sztuczne, między innymi folie. Ogień uszkodził sieć trakcyjną i wstrzymał ruch pociągów na pobliskiej trasie kolejowej między Elblągiem a Bogaczewem. Dopiero w piątek nad ranem wznowiono ruch pociągów.

Przywrócono ruch pociągów na trasie Elbląg-Bogaczewo - poinformowały w piątek PKP PLK. Ruch na tej trasie był wstrzymany od czwartku przez pożar składowiska tworzyw sztucznych w Gronowie Górnym, wskutek którego uszkodzona została sieć trakcyjna.

W piątkowym komunikacie PKP PLK podały, że służby techniczne pracowały całą noc i około godz. 5 nad ranem zakończyły wymianę 200 metrów sieci trakcyjnej nad jednym torem. "Możliwe jest już kursowanie pociągów na odcinku Elbląg – Bogaczewo. Pociągi dalekobieżne PKP Intercity na trasie łączącej Olsztyn z Trójmiastem ponownie jadą przez Elbląg" - przekazały PKP PLK.

Na drugim torze naprawa - ze względu na zakres uszkodzeń - planowana jest do początku przyszłego tygodnia. Przywrócenie rozkładowego rozkładu jazdy powinno nastąpić w poniedziałek rano. "Służby dziś od rana przystąpiły już do wymiany 60 m torów, które wskutek wysokich temperatur zostały zdeformowane. Następnie pociąg sieciowy wymieni około 300 m sieci trakcyjnej" - podały PKP PLK.

Pożar w zakładzie

Brygadier Krzysztof Karolkiewicz, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu, poinformował nas, że pożar w Gronowie Górnym wybuchł około godz. 2 w nocy. Miał objąć powierzchnię 7 tysięcy metrów kwadratowych. - W tej chwili na miejscu pracuje 21 zastępów straży. Palą się materiały sztuczne, między innymi folie, które są trudne do ugaszenia. Nie ma osób poszkodowanych - przekazał w czwartkowy poranek Karolkiewicz.

Jak podkreślał, pożar nie rozprzestrzenia się, został opanowany. Jednak dogaszanie ognia trwało do czwartkowego wieczora. Komenda Miejska PSP w Elblągu tego dnia zamieściła na portalach społecznościowych komunikat: "W związku z unoszącą się chmurą dymu i gazów apelujemy do okolicznych mieszkańców, aby w dniu dzisiejszym nie otwierali okien".

Szacowanie strat

Zarząd poszkodowanej w pożarze firmy ML Sp. z o.o. przesłał do mediów komunikat, w którym potwierdza, że w pożarze nikt nie ucierpiał. Zapewnia także, że w firmie na bieżąco prowadzone są szkolenia przeciwpożarowe, a ostatnie miało miejsce 20 października.

"Obecnie trwa wstępne szacowanie strat, które wykazało, że w trakcie zdarzenia spaleniu uległ magazyn tworzyw do produkcji. Dzięki akcji gaśniczej podjętej początkowo przez pracowników przedsiębiorstwa ML Sp. z o.o. i kontynuowanej przez jednostki Straży Pożarnej, infrastruktura produkcyjna nie uległa zniszczeniu" – czytamy w komunikacie spółki. Poinformowano także, że trwa ustalenie przyczyn wybuchu pożaru. Przedsiębiorstwo w najbliższym czasie będzie funkcjonować w ograniczonym zakresie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Ogień uszkodził biegnącą nieopodal sieć trakcyjną, a tym samym wymusił - jak infomują PKP Polskie Linie Kolejowe - wstrzymanie ruchu pociągów na trasie Elbląg-Bogaczewo. Zmiany dotyczyły kursowania pociągów jadących przez stację Elbląg, między innymi w kierunku Olsztyna, Trójmiasta, Szczecina i Malborka. Pociągi dalekobieżne PKP Intercity skierowane zostały na trasę przez Iławę. Przewoźnik regionalny PolRegio wprowadził zastępczą komunikację autobusową na odcinku Elbląg-Bogaczewo.

Autor:eŁKa/tam

Źródło: TVN24 Pomorze, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości