Polskiej armii służył 16 lat, teraz będzie muzeum

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/gp
Źródło:
TVN24
ORP Sokół stanie się w przyszłości muzeumTVN24
wideo 2/10
TVN24ORP Sokół stanie się w przyszłości muzeum

ORP Sokół wykonał 174 zanurzenia i przebył 26 tysięcy mil morskich. Dwa lata temu zakończył służbę w polskiej Marynarce Wojennej, ale to nie koniec jego kariery. - Przed okrętem drugie życie - adaptacja do muzealnej roli, eksponowanego w Gdyni, zabytku techniki i historii Marynarki Wojennej RP - informują pracownicy Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Zanim ORP Sokół zostanie przekształcony w muzeum, musi przejść między innymi gruntowne czyszczenie. To rozpoczęło się w poniedziałek. Od rana okręt jest myty za pomocą podnośników i karczerów.

Cała inwestycja zrobienia z okrętu muzeum pochłonie nawet 10 milionów złotych. Wstępne plany zakładają, że dla Sokoła zostanie wybudowany specjalny suchy dok na Skwerze Kościuszki. Jesienią odbędzie się przetarg na wybranie wykonawcy, który wykona prace dostosowujące okręt do warunków muzealnych, czyli np. stworzenie wejść dla zwiedzających.

ORP Sokół może stanąć w Gdyni w 2021 lub 2022 roku.

Przebył 26 tysięcy mil morskich

52-letni ORP Sokół, okręt podwodny typu Kobben przeszedł na emeryturę w czerwcu 2018 roku.

Polskiej armii służył 16 lat, wcześniej pływał pod norweską banderą. Dla Marynarki Wojennej wykonał 174 zanurzenia, przebył 26 tysięcy mil morskich i wziął udział w licznych ćwiczeniach międzynarodowych.

ORP Sokół został wybudowany w niemieckiej stoczni Nordseewerke dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii i wodowany 2 września 1966 roku. Po zakończeniu służby w norweskiej marynarce jednostkę przekazano polskim siłom zbrojnym. Uroczyste podniesienie biało-czerwonej bandery odbyło się 4 czerwca 2002 roku.

Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24