Podchodzą do młodych fok i przepędzają je do wody. "To naganne, one też mają prawo być na plaży"

Młode foki pojawiły się w Gdyni
Foki pojawiły się w Gdyni
Źródło: Anna Kassolik, Błękitny Patrol WWF

Jest wiosna, młode foki zaczynają więc pojawiać się na polskim wybrzeżu. Cztery szczenięta na odpoczynek wybrały sobie miejsce na końcu Skweru Kościuszki w Gdyni. Chociaż to naturalne, są osoby, które na siłę próbują przepędzić je do wody. Myślą, że pomagają - To nie jest pomoc. Nie można zbliżać się do fok - stanowczo przypomina Błękitny Patrol WWF.

Na końcu Skweru Kościuszki w Gdyni od kilku tygodni zaczęły pojawiać się młode foki szare. Nie ma w tym nic dziwnego. Jak mówi Michał Krause z Błękitnego Patrolu WWF Polska, trzeba pamiętać, że zwierzęta te żyją zarówno w wodzie, jak i na lądzie.

- Wychodzą na ląd, żeby odpocząć. W większości są zdrowe, my jako wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF je monitorujemy. Niestety, nie zawsze możemy być na miejscu - mówi Krause.

Niestety, bo, jak się okazało, nie wszyscy wiedzą, jak się zachować przy fokach. Szczególnie było to widać w ostatnich dniach, kiedy pogoda zachęciła do spacerów nad morzem.

- Ludzie schodzili do fok, robili sobie z nimi zdjęcia. Część osób próbowało nawet przepędzić je do wody. To są naganne zachowania. Foki mają prawo, żeby żyć na polskim wybrzeżu, tak samo jak i my - przypomina Krause.

Jak mówi, część osób myślało, że wyganiając foki siłą do wody, im pomaga. - To nie jest pomoc.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zachowaj odległość, z psem tylko na smyczy

Jest kilka zasad, o których należy pamiętać, jeśli na plaży spotkamy odpoczywającą fokę.

- Po pierwsze nie można się do nich zbliżać. Najlepiej zachować 20 metrów odległości. To nie zawsze jest możliwe, jak w przypadku szczeniąt w Gdyni, ale wystarczy nie schodzić z trasy spacerowej i się nie zbliżać do zwierząt - wymienia Krasue.

Dodaje, że bardzo ważne jest także, żeby z psem wychodzić tylko na smyczy. W tym roku kilka fok, które leżały na plaży, potrzebowało pomocy właśnie przez pogryzienia.

- Jeśli ktoś ma podejrzenia, że foka jest ranna, potrzebuje pomocy, może zadzwonić na numer Błękitnego Patrolu WWF albo do Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. To najlepsza i jedyna pomoc, jakiej można udzielić - tłumaczy Krause.

Jeśli spotkasz na plaży fokę, poinformuj o tym BŁĘKITNY PATROL WWF, dzwoniąc pod numer telefonu 795 536 009 lub STACJĘ MORSKĄ w Helu – pod numerem telefonu 601 889 940.
Fundacja WWF Polska
Młode foki pojawiły się w Gdyni
Młode foki pojawiły się w Gdyni
Źródło: Anna Kassolik, Błękitny Patrol WWF
Do fok nie powinniśmy się zbliżać
Do fok nie powinniśmy się zbliżać
Źródło: Anna Kassolik, Błękitny Patrol WWF
Czytaj także: