Trzecia opinia biegłych w sprawie Stefana W. w prokuraturze. Dwie poprzednie się wykluczały

Aktualizacja:
Autor:
eŁKa/tam
Źródło:
TVN24 Pomorze
Trzecia opinia w sprawie Stefana W. ma być rozstrzygająca
Trzecia opinia w sprawie Stefana W. ma być rozstrzygającatvn24
wideo 2/10
tvn24Trzecia opinia w sprawie Stefana W. ma być rozstrzygająca

Do prokuratury trafiła trzecia ekspertyza dotycząca stanu zdrowia psychicznego Stefana W., która może być decydująca w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Wcześniejsze dwie opinie biegłych były ze sobą sprzeczne. Obecna prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz ma nadzieję, że przybliży to zakończenie postępowania.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prokurator Grażyna Wawryniuk potwierdziła, że opinia biegłych psychologów oceniająca poczytalność Stefana W. jest już w prokuraturze. - Na razie jest jednak za wcześnie, żeby powiedzieć, co orzekli biegli. Ekspertyza ma około 200 stron. Będziemy teraz analizować jej treść - powiedziała nam Wawryniuk.

Od opinii biegłych zależy, czy Stefan W. będzie mógł stanąć przed sądem, czy też zostanie uznany za niepoczytalnego.

- Ta tragedia, morderstwo prezydenta Pawła Adamowicza na oczach tysięcy ludzi, wymaga prawdy, wymaga dowiedzenia się, co się stało i jakie też były też motywy działania Stefana W. Ponad dwa i pół roku czekamy na akt oskarżenia - skomentowała Aleksandra Dulkiewicz, obecna prezydent Gdańska i wieloletnia współpracownica Adamowicza. Wyraziła nadzieję, że trzecia opinia biegłych przybliży koniec śledztwa.

Dulkiewicz na temat trzeciej opinii biegłych o poczytalności Stefana W.
Dulkiewicz na temat trzeciej opinii biegłych o poczytalności Stefana W.tvn24

Konieczne trzy opinie

O powołaniu trzeciego już zespołu ekspertów prokuratura poinformowała pod koniec 2020 roku. Stworzenie trzeciej opinii było niezbędne, bo pierwsze dwie ekspertyzy - dotyczące stanu zdrowia psychicznego Stefana W. - były ze sobą sprzeczne.

Później, w marcu tego roku prokuratura przekazała, że zespół biegłych potrzebuje więcej czasu na ocenę stanu poczytalności podejrzanego w chwili popełnienia zarzuconego mu zabójstwa. Według śledczych, "podjęte przez prokuratora czynności nie doprowadziły do wyjaśnienia i wyeliminowania sprzecznych wniosków". Z tego powodu trzeci zespół biegłych dostał więcej czasu na obserwację Stefana W.

Obserwacja sądowo-psychiatryczna mężczyzny zakończyła się w czerwcu tego roku. Odbyła się w Zakładzie Karnym w Łodzi.

Dwa lata po śmierci Pawła Adamowicza wciąż trwa śledztwo. "To wstyd"
Dwa lata po śmierci Pawła Adamowicza wciąż trwa śledztwo. "To wstyd"TVN 24

Zabójstwo na scenie

Wieczorem 13 stycznia 2019 roku 27-letni Stefan W. podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wbiegł na scenę i zaatakował nożem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Na nagraniach pokazujących zdarzenie widać, jak napastnik przebiegł przez podest i zadał prezydentowi Gdańska kilka ciosów nożem. Po zamachu mężczyzna podnosił w górę ręce w geście zwycięstwa. Zanim został zatrzymany, chodził po scenie.

"Halo, halo. Nazywam się Stefan W., siedziałem niewinnie w więzieniu, Platforma Obywatelska mnie torturowała, dlatego właśnie zginął Adamowicz" – krzyczał ze sceny.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

W nocy z 13 na 14 stycznia Adamowicz przeszedł w szpitalu pięciogodzinną operację. Następnego dnia zmarł, nie odzyskując przytomności. Sekcja wykazała, że miał trzy głębokie rany – jedną w okolicy serca i dwie brzucha.

Stefan W. został zatrzymany tuż po ataku na samorządowca. Postawiono mu zarzut zabójstwa z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Jeśli biegli orzekną, że Stefan W. był poczytalny w chwili zamachu, trafi przed sąd, a za zabójstwo grozi dożywotnie więzienie.

Rodzina i przyjaciele żegnają Pawła Adamowicza

"Gdańsk dzieli się dobrem". Słowa Pawła Adamowicza uwiecznione na kamiennej tablicy
"Gdańsk dzieli się dobrem". Słowa Pawła Adamowicza uwiecznione na kamiennej tablicyFakty TVN
wideo 2/8

Autor:eŁKa/tam

Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości