Szpital psychiatryczny w Gdańsku wstrzymał przyjęcia dzieci i młodzieży. Na 46 miejsc jest 56 pacjentów

Aktualizacja:
Autor:
MAK/
tam
Źródło:
PAP
Szpital psychiatryczny w Gdańsku wstrzymał przyjęcia dzieci i młodzieży
Szpital psychiatryczny w Gdańsku wstrzymał przyjęcia dzieci i młodzieżyTVN24
wideo 2/8
TVN24Szpital psychiatryczny w Gdańsku

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku wstrzymał przyjęcia na oddział dziecięco-młodzieżowy. Powodem jest "krytyczne przekroczenie liczby jednoczasowo hospitalizowanych pacjentów". Jak mówi dyrektor placówki, na 46 miejsc jest 56 pacjentów.

Przyjęcia na oddział dziecięco-młodzieżowy szpital psychiatryczny w Gdańsku wstrzymał w czwartek, 28 kwietnia. Jak zaznaczyła rzeczniczka placówki Anna Czarnowska, trudna sytuacja Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku wynika z trwającego od lat ogólnopolskiego kryzysu psychiatrii dziecięcej.

- W związku z tym kryzysem oraz brakiem zdecydowanych działań ze strony rządu rośnie ryzyko złożenia wypowiedzeń umów kadry medycznej i zamknięcie oddziału stacjonarnego w naszym szpitalu. Nie ma bowiem zgody na przenoszenie odpowiedzialności na szpital za nieefektywny system - podkreśliła Czarnowska.

W piątek (29 kwietnia) rzeczniczka mówiła, że na 46 miejsc jest 61 pacjentów. W środę (4 maja) Mariusz Kaszubowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku przekazał w rozmowie z reporterem TVN24, że obecnie jest 56 pacjentów.

- Liczba 46 to taka, która pozwała nam utrzymać odpowiednią jakość i bezpieczeństwo, żeby ta hospitalizacja była na odpowiednim poziomie - mówił Kaszubowski. - Te dzieci są też po trudnych sytuacjach, traumatycznych wydarzeniach, więc wymagają tej opieki. Natomiast jeżeli jest zbyt duża liczba dzieci, a pamiętajmy, że też personel medyczny jest ograniczony, zaczyna się robić problem - dodał.

ZOBACZ W TVN24 GO: Krzyk rozpaczy. Reportaż "Czarno na Białym" >>>

Szpital tłumaczy, że w poprzednim roku otworzył Poradnię Psychologiczno-Psychoterapeutyczną dla Dzieci i Młodzieży - w ramach I poziomu referencyjnego - która udzieliła wsparcia ponad tysiącowi nieletnich pacjentów. Na oddziale stacjonarnym zwiększono liczbę miejsc hospitalizacji z 35 do 46 łóżek.

Czytaj też: Zapaść w psychiatrii dzieci i młodzieży w Polsce. "Absolutne przeludnienie oddziałów", pacjenci "w stanie zagrożenia życia"

"Oddział psychiatryczny dzieci i młodzieży jest permanentnie przepełniony"

Korzystając ze wsparcia samorządu województwa pomorskiego, ze środków unijnych rozpoczęto również realizacje wielu inwestycji w tym programu "Lepsza przyszłość. Przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym dzieci i młodzieży", który komplementarnie wspiera działalność poradni i oddziału, a także pozwoli stworzyć internetową platformę wsparcia dla dzieci i ich rodziców. Wartość tego ostatniego projektu to blisko pięć milionów złotych.

Zobacz także: Resort zdrowia zapowiada działania w sprawie psychiatrii dziecięcej

W szpitalu - co podkreślają jego władze - realizowanych jest wiele działań mających na celu podniesienie jakości i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń nieletnim, w tym utworzenie izolatek, budowa systemu przywoławczego, nowej szatni i łazienki, laboratorium komputerowego, siłowni zewnętrznej, boiska czy pawilonów terapeutycznych.

- Mimo podjętych działań oddział psychiatryczny dzieci i młodzieży jest permanentnie przepełniony – dodaje Czarnowska.

Jej zdaniem sytuacja pogarsza się z każdym miesiącem. - Duża liczba przebywających w szpitalu dzieci istotnie utrudnia konieczność zapewnienia im bezpieczeństwa oraz należytej hospitalizacji. Jednocześnie nie ma miejsc, gdzie odesłać pacjentów zgłaszających się na izbie przyjęć - tłumaczyła.

Nie wiadomo, kiedy szpital wznowi przyjęcia pacjentów

W komunikacie placówka podkreśla, że problem tkwi przede wszystkim w braku wystarczającego wsparcia ambulatoryjnego, tj. poradni i oddziałów dziennych.

"Niska wycena procedur medycznych oraz braki kadrowe powodują, że kolejne poradnie zamykają swoją działalność, a dostanie się do lekarza psychiatry w ramach NFZ jest związane z długim okresem oczekiwania. Rosnąca luka płacowa pomiędzy sektorem publicznym i niepublicznym powodują, że psychiatria podlega stopniowej komercjalizacji" - zaznaczają w komunikacie władze szpitala.

Zdaniem Czarnowskiej rodzice i opiekunowie dzieci w kryzysie coraz częściej szukają pomocy w szpitalu, a nie robiliby tego, gdyby odpowiednio wcześniej dzieci otrzymały pomoc ambulatoryjną.

- Dotyczy to również pacjentów opuszczających szpital, gdyż wtedy to powinna być kontynuowana dalsza terapia. Tymczasem, w związku z brakiem takiego wsparcia, wiele dzieci wchodzi ponownie do swojego środowiska, problem powraca i mamy wówczas rehospitalizacje - tłumaczyła.

Czytaj też: Oglądaj i pomagaj. TVN24 GO i Fundacja TVN wspólnie dla polskiej psychiatrii dziecięcej

Zdaniem władz szpitala potrzebne są jak najszybsze rozwiązania systemowe na poziomie ogólnopolskim.

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku nie poinformował, kiedy pacjenci znów będą przyjmowani na oddział dziecięco-młodzieżowy.

Gdzie szukać pomocy?tvn24.pl
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:MAK/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości