Foki znów pobiły rekord. Prawie setka w jednym miejscu

WWF PolskaFoczy rekord w Ujściu Wisły

Aż 94 foki zaobserwowali członkowie Błękitnego Patrolu WWF w Ujściu Wisły. To rekordowa liczba fok w jednym miejscu. Wśród odpoczywającej grupy był niedawno wypuszczony na wolność Łodzik.

Jak wyjaśnia Paweł Średziński z WWF, poprzedni rekord, który został udokumentowany dzięki stałemu monitoringowi prowadzonemu w ramach projektu „Ochrony siedlisk ssaków i ptaków morskich”, wynosił 77 osobników jednocześnie. Rekord został pobity, bo w ubiegły weekend w rejonie Ujścia Wisły zaobserwowano prawie 100 fok.

Obserwacja jest zasługą Mikołaja Zybały, Strażnika Terenowego WWF i Dawida Kilona, działacza Grupy Badawczej Ptaków Wodnych Kuling.

Foki chętnie odpoczywają

- Ujście Wisły jest miejscem wyjątkowym w kontekście foczych obserwacji – tłumaczy Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. – Dzięki zlokalizowanym w tym rejonie łachom, odizolowanym od lądu, foki znajdują tu miejsce do odpoczynku. Na polskim wybrzeżu niewiele jest takich miejsc, gdzie te ssaki mogłyby odnaleźć sprzyjające warunki do odpoczynku – tłumaczy Pietrasik. - Z tego powodu obszar ujścia Wisły jest pod całodobowym nadzorem Błękitnego Patrolu WWF i ornitologów z Grupy Badawczej Ptaków Wodnych Kuling – dodaje.

Łodzik wśród fok

Wśród odpoczywających fok był urodzony w tym roku w helskim fokarium samiec o imieniu Łodzik. W czerwcu, wraz z dwiema innymi helskimi fokami, został wypuszczony do Bałtyku. Jak wyjaśnia Pietrasik, foka szara została wyposażona w specjalny nadajnik. – Dzięki temu możemy śledzić jego wędrówki w internecie. Z danych pochodzących z monitoringu wiemy też, że w pobliżu Ujścia Wisły przebywała jeszcze jedna foka, wypuszczona razem z Łodzikiem, o imieniu Łacha - wyjaśnia. W sierpniu do Bałtyku trafiła jeszcze jedna foka szara, która została nazwana Torpedą. - W jej przypadku możemy mówić o powrocie, bo urodziła się w naturze, ale jej stan wymagał rehabilitacji w Stacji Morskiej w Helu. Torpeda również została wyposażona w specjalny nadajnik – tłumaczy Pietrasik.

"Błękitny patrol"

Od lat w opiece nad fokami Stacji w Helu pomaga WWF Polska. Oprócz nadajników, organizacja ta zakupiła dla Stacji USG pozwalające na badanie przebywających w fokarium zwierząt. Realizuje także projekt Błękitny Patrol, w którego ramach od stycznia 2010 roku wolontariusze mieszkający wzdłuż wybrzeża Bałtyku, prowadzą monitoring plaż, opiekują się fokami znalezionymi nad morzem, a jeśli zachodzi taka potrzeba, zawiadamiają pracowników Stacji.

Osoby, które natkną się - na przykład na plaży - na fokę, proszone są o poinformowanie o tym naukowców z helskiej stacji pod numerem telefonu 601 88 99 40 lub skontaktowanie się z członkami Błękitnego Patrolu WWF (tel. 795 536 009).

Łodzik, Łacha i Ławica zostały wypuszczone na wolność w czerwcu:

Łodzik, Łacha i Ławica już na wolności
Łodzik, Łacha i Ławica już na wolnościtvn24

Tu chętnie wypoczywają foki:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: aja/roody / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: WWF Polska

Pozostałe wiadomości