TVN24 | Pomorze

Macron: Nie możemy wybierać wyłącznie tego co nam akurat pasuje. Dla tych wartości żył Paweł Adamowicz

TVN24 | Pomorze

Autor:
asty,
akw
Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Demokracja, praworządność i ochrona praw podstawowych nigdy nie są dane raz na zawsze - mówił podczas sesji Europejskiego Komitetu Regionów prezydent Francji Emmanuel Macron. Wspomniał przy tym zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

1 i 2 grudnia w Brukseli odbyła się 147. sesja plenarna Europejskiego Komitetu Regionów. Z przedstawicielami regionów z różnych krajów wspólnoty spotkał się online prezydent Republiki Francuskiej Emmanuel Macron. Francja od 1 stycznia obejmie na pół roku prezydencję w Unii.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Macron: dla tych wartości Paweł Adamowicz oddał życie

Emmanuel Macron podczas wystąpienia 1 grudnia nawiązał do słów przewodniczącego Komitetu Regionów Apostolosa Cicikostasa, który wspomniał o zamordowanym na początku 2019 roku prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu. Ocenił, że zmarły samorządowiec jest synonimem walki przeciwko nietolerancji, dyskryminacji, nienawiści, a przy tym promowania wolności.

- Jestem zadowolony, że widzę w tym gronie dyskusję na temat wartości europejskich, ponieważ poszanowanie godności, wolności, praworządności i praw człowieka, a także (praw) mniejszości, są istotne dla przyszłości Europy - powiedział Macron. - My, Europejczycy, wiemy, że demokracja, praworządność i ochrona praw podstawowych nigdy nie są dane raz na zawsze. Wiemy też, że stanowią jedność, są nierozerwalnie ze sobą powiązane - tłumaczył.

Prezydent Francji stwierdził przy tym, że "nie możemy wybierać wyłącznie tego, co nam akurat pasuje, jest wygodne i zapominać o reszcie". - Właśnie dla tego i dla tych wartości żył Paweł Adamowicz i dla tych wartości Paweł Adamowicz oddał życie – dodał.

Emmanuel Macron wystąpił na sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów European Union / Giedrė Daugėlaitė

Macron o mechanizmie warunkowości

Macron tłumaczył w przemówieniu, że praworządność nie jest pojęciem abstrakcyjnym, lecz czymś konkretnym, zdefiniowanym przez teksty, podobnie jak bezpieczeństwo i sprawiedliwość.

Zwrócił przy tym uwagę, że "aby zapewnić poszanowanie prawa przez wszystkich, musi istnieć niezawisły i bezstronny, niezależny i wolny od nacisków wymiar sprawiedliwości". - Potrzebujemy też uczciwości, będącej przeciwwagą dla korupcji, aktywnych mechanizmów kontroli - dodał.

- Obrona tych zasad zakłada dużą stanowczość, wymaga bezkompromisowości wtedy, gdy w grę wchodzi to, co istotne. Dlatego właśnie przyjęliśmy nowe instrumenty, zwłaszcza finansowe. Myślę o mechanizmie wiążącym możliwości dostępu do unijnego wsparcia finansowego z zasadą przestrzegania praworządności, poszanowania Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej – podsumował.

Macron stwierdził, że aktualnie poważnym problemem w Europie jest wykluczenie obywateli z powodu ich przekonań, pochodzenia lub orientacji seksualnej. W jego ocenie demokracja powinna służyć jednemu celowi: żeby każdy obywatel mógł realizować swoje prawa bez dyskryminacji.

Autor:asty, akw

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: European Union / Giedrė Daugėlaitė

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości