Uratowali schorowanego rysia. Po dwóch miesiącach leczenia Rudy wrócił na wolność

Autor:
FC/
tam
Źródło:
TVN24.pl
Drawsko Pomorskie, Stobnica. Uratowali schorowanego rysia, wrócił już na wolność
Drawsko Pomorskie, Stobnica. Uratowali schorowanego rysia, wrócił już na wolnośćWWF Polska
wideo 2/7
WWF PolskaDrawsko Pomorskie, Stobnica. Uratowali schorowanego rysia, wrócił już na wolność

Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze uratowało schorowanego rysia. Rudy, sześcioletni samiec, ważył zaledwie 13 kilogramów, podczas gdy powinien około 25. Był zainfekowany świerzbowcem i skrajnie wycieńczony. Teraz, po dwumiesięcznej rehabilitacji, ryś wrócił na wolność.

Cała historia zaczęła się w listopadzie ubiegłego roku. Wtedy Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze otrzymało sygnały od mieszkańców, że w okolicy Drawska Pomorskiego jest widywany ryś. Sprawdzenie monitoringu wszystkich działających obroży telemetrycznych nie dało jednak rezultatu.

Ryś upolował kury, "upolowali" i jego

Pod koniec listopada przyrodnicy otrzymali kolejne zgłoszenie. Tym razem od poszkodowanego właściciela kurnika, który twierdził, że ryś zabił mu kilkanaście kur. Na miejsce pojechał zespół interwencyjny ZTP.

- Kiedy wszedłem na posesję, zobaczyłem go, leżał na słomie. Kiedy z kolei on mnie zobaczył - zniknął. Miałem przygotowany aplikator z substancją do sedacji, ale nie użyłem go, nie zdążyłem - mówi Maciej Tracz z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

MACIEJ TRACZ RATUJE NIE TYLKO RYSIE, ALE TEŻ ŻUBRY. CZYTAJ MAGAZYN TVN24 >>>

Rysia wzięto więc sposobem. - Rozstawiłem żywołówkę, włożyłem w nią kurę, którą wcześniej ryś upolował, zamontowałem też w żywołówce system nadawczy. Około piątej nad ranem następnego dnia dostaliśmy sygnał, że ryś się złapał - wyjaśnia Tracz.

Ryś po odłowieniuJacek Więckowski/ZTP

Sześcioletni ryś, którego już znali

Okazało się też, że to "stary znajomy" przyrodników z ZTP. Świadczyła o tym niedziałająca już obroża telemetryczna, którą miał na szyi. Ryś miał też wszczepiony chip, który pozwolił im ustalić, że to sześcioletni Rudy - pionier projektu reintrodukcji rysia na Pomorzu Zachodnim.

Do Polski trafił z Niemiec w 2018 roku. Naturze został zwrócony 23 stycznia 2019 roku. Był pierwszym rysiem wypuszczonym na wolność w ramach projektu "Powrót rysia do północno-zachodniej Polski", który ZTP realizuje razem z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu, przy wsparciu WWF Polska.

Rudy na wolności radził sobie bardzo dobrze - w pierwszym sezonie doczekał się potomstwa, dwóch kociąt. Ostatni sygnał z jego obroży przyrodnicy odebrali w sierpniu 2020 roku. Nie wiadomo, co działo się z nim później.

Czytaj też: W MARCU 2021 ROKU WYPUSZCZONO NA WOLNOŚĆ DWA RYSIE >>>

Rudy po podaniu pierwszej dawki lekówJacek Więckowski/ZTP

Schorowanego drapieżnika postawili na nogi, Rudy wrócił na wolność

Złapany w listopadzie ryś nie był w dobrej kondycji. Wykryto u niego świerzbowiec, a stan drapieżnika określono jako ciężki. Rudego zabrano do ośrodka rehabilitacji rysia w Stobnicy, gdzie zajął się nim weterynarz. Tam okazało się, że ryś waży zaledwie 13 kilogramów, a dorosły samiec powinien ważyć około 25 kilogramów. Zwierzę było skrajnie wycieńczone i niedożywione. Podano mu leki i czekano na reakcję organizmu. Po kilku dobach - jak relacjonują przyrodnicy - Rudy zaczął jeść, a jego stan z tygodnia na tydzień zaczął się poprawiać. Badania wykonane pod koniec grudnia wykazały też, że udało się zwalczyć u niego świerzbowca.

Teraz, po ponad dwóch miesiącach leczenia, ryś Rudy wrócił do natury. Na szyi zamontowano mu nowy nadajnik, który będzie pozwalał śledzić jego dalsze losy. - To silny samiec, Rudy na 102! - podkreśla Agnieszka Veljković z WWF Polska.

RYŚ SPACEROWAŁ PO PILE. ZOBACZ WIDEO >>>

Leki na Rudego szybko zaczęły działaćJacek Więckowski/ZTP

W trzy lata wypuścili 63 rysie

Od 2019 roku ZTP przy współpracy z WWF Polska wypuściło na wolność 63 rysie, głównie w województwie zachodniopomorskim. 2021 rok przyniósł prawdziwy urodzaj kociąt, urodziło się ich 17, a w jednym z miotów można było doliczyć się aż 4 maluchów. Z prowadzonych przez ZTP obserwacji wynika, że młode już uczą się polowania i rozwijają się dobrze. Nadal przebywają pod opieką matek, z dala od ludzi.

Jak wygląda przywracanie rysi na wolność? (01.03.2021)
Jak wygląda przywracanie rysi na wolność?03.03TVN 24

Autor:FC/ tam

Źródło: TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jacek Więckowski/ZTP

Pozostałe wiadomości