Lokal na wrocławskim Manhattanie i mieszkanie w sercu miasta. "GW": żona premiera wyprzedaje majątek

Autor:
ads/kab
Źródło:
"Gazeta Wyborcza"
Żona premiera sprzedała działki za prawie 15 milionów złotych
Żona premiera sprzedała działki za prawie 15 milionów złotychTVN24
wideo 2/4
TVN24 Żona premiera sprzedała działki za prawie 15 milionów złotych

W sierpniu 2020 roku i czerwcu 2021 roku Iwona Morawiecka sprzedała dwie nieruchomości we Wrocławiu - podała "Gazeta Wyborcza". Chodzi o ponad 650-metrowy lokal na wrocławskim Manhattanie i 54-metrowe mieszkanie przy prowadzącym do Rynku deptaku. Nie są znane dokładne kwoty transakcji, ale nieruchomości już kilka lat temu były warte miliony.

Ponad 14 milionów złotych zarobiła Iwona Morawiecka na sprzedaży słynnych działek we Wrocławiu, które razem z mężem Mateuszem Morawieckim kupili w 2002 roku za 700 tysięcy złotych - wynika z aktu notarialnego, do którego dotarły TVN24 i tvn24.pl. Dwa lata temu żona premiera obiecywała, że jeśli miasto będzie chciało wybudować na tym gruncie drogę, odsprzeda potrzebną część po cenie zakupu wynikającej z aktów notarialnych z uwzględnieniem inflacji, a otrzymaną kwotę przeznaczy na cele charytatywne. Nieruchomość za 14,9 mln zł kupiła spółka, która powstała 10 miesięcy przed transakcją.

Warty kilka milionów lokal na wrocławskim Manhattanie

W czwartek "Gazeta Wyborcza" napisała o kolejnych dwóch nieruchomościach we Wrocławiu, które sprzedała Morawiecka.

W sierpniu ubiegłego roku, czytamy, żona premiera "pozbyła się wartego kilka milionów złotych 658-metrowego lokalu przy placu Grunwaldzkim, stanowiącego część charakterystycznego, wpisanego do rejestru zabytków wrocławskiego Manhattanu". Morawieccy kupili tę nieruchomość 10 lat temu, a po podziale majątku w 2013 stał się własnością Iwony Morawieckiej.

Lokal odkupił od Morawieckiej Bogdan Szagdaj. To - pisze "GW" - "przyjaciel rodziny Morawieckich, który był jednym z bohaterów transakcji dotyczącej kościelnych działek na Oporowie".

Nie wiadomo, jaka była dokładna kwota tej transakcji. Lokal - podaje "GW" - "już wiele lat temu wart był on co najmniej 2,2 miliona złotych".

54-metrowe mieszkanie w sercu miasta

Jak pisze "GW", w czerwcu 2021 roku Iwona Morawiecka sprzedała również 54-metrowe mieszkanie w odremontowanej przedwojennej kamienicy przy ulicy Oławskiej we Wrocławiu - deptaku prowadzącym do Rynku.

Dziennik przypomina ustalenia "Newsweeka" dotyczące tego zakupu Morawieckich - poza opisywanym mieszkaniem, kupili oni drugie w tej samej kamienicy i dodatkowo lokal usługowy. Za wszystko - po licytacji zorganizowanej przez urząd miasta - zapłacili 740 tysięcy złotych. Te nieruchomości również stały się osobistą własnością Iwony Morawieckiej w 2013 roku po podziale majątku.

"Wyborcza" podaje, że 54-metrowe mieszkanie kupił od Iwony Morawieckiej obcokrajowiec Gustavo Del Valle V.

TK: ustawa o ujawnianiu majątków przez małżonków polityków niezgodna z konstytucją

Już w 2019 roku, po publikacji artykułu "GW" o zakupie działki od Kościoła, premier mówił, że z żoną "absolutnie nie mają nic do ukrycia" i "bardzo chętnie przywitałby takie zmiany, takie regulacje, żeby cały majątek, również współmałżonków, był prezentowany".

Ustawa taka powstała niedługo później w kancelarii premiera i we wrześniu 2019 roku została uchwalona przez Sejm. Prezydent zdecydował jednak o odesłaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską. Na decyzję tego gremium przyszło poczekać dwa lata. W październiku 2021 uznał, że ustawa jest niezgodna z konstytucją.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Autor:ads/kab

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Pozostałe wiadomości