Prezydent Bronisław Komorowski podpisał dziś szereg ustaw m.in. o Trybunale Konstytucyjnym. Złożył także podpis pod aktem wprowadzającym nowelizację Kodeksu wyborczego.
Projekt całkiem nowej ustawy o TK skierował do Sejmu latem 2013 r. sam prezydent Bronisław Komorowski. Do projektu w Sejmie wprowadzono kilka istotnych zmian. Wyeliminowano m.in. środowiska prawnicze z ustawowej procedury wyłaniania kandydatów do TK.
Zgodnie z prezydencką wersją projektu kandydatów na sędziego TK - tak jak obecnie - miałaby zgłaszać grupa posłów, ale ponadto: SN, NSA, krajowe rady sądownictwa i prokuratury, samorządy prawnicze i ośrodki akademickie. Spośród tych osób prezydium Sejmu lub grupa posłów zgłaszaliby kandydatury, z których Sejm wybierałby sędziów TK. Parlamentarzyści i osoby z kierowniczych stanowisk w państwie mogliby ubiegać się o wybór po czteroletniej karencji.
W połowie czerwca senatorowie w ramach przyjętych poprawek zaproponowali przywrócenie zapisów o udziale środowisk prawniczych w procedurze wyłaniania kandydatów do TK. Te senackie poprawki odrzucił jednak Sejm. Głównym celem ustawy jest skrócenie czasu rozpatrywania spraw w Trybunale. Ma temu służyć możliwość rozpatrywania mniej skomplikowanych spraw na posiedzeniu, a nie na rozprawie (np. gdy do wydania wyroku wystarczą pisemne stanowiska stron). Odstąpiono też od zasady dyskontynuacji - tak, aby Trybunał mógł badać wnioski posłów minionej kadencji Sejmu.
Zmiany w Kodeksie wyborczym
Nagrywanie prac członków komisji wyborczych, klasyfikowanie głosów nieważnych i wprowadzanie przezroczystych urn zakłada podpisana dziś nowela Kodeksu wyborczego.
Projekt nowelizacji był autorstwa Bronisława Komorowskiego. Prezydent skierował go do Sejmu po kontrowersjach związanych z ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi.
Nowelizacja zakłada m.in. dziewięcioletnią kadencję sędziów PKW, która miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Przewiduje też możliwość rejestracji pracy obwodowych komisji przez mężów zaufania przed rozpoczęciem głosowania np. podczas przygotowania lokalu wyborczego i po jego zakończeniu.
Nagrania będą mogły być wykorzystane jedynie jako dowód w postępowaniach prokuratorskich i sądowych; a za upublicznienie nagrania prac komisji będzie grozić grzywna od 1 tys. do 10 tys. zł. Nowela wprowadza ponadto przezroczyste urny, których wzór ma określić PKW. Przepis dotyczący przezroczystych urn do głosowania wejdzie w życie od 1 lipca 2016 r. ze względu na wysokie koszty i konieczność ogłoszenia przetargu. Wyborca będzie mógł włożyć kartę do głosowania do koperty; koperty w myśl noweli w lokalu wyborczym ma zapewnić wójt.
Komorowski podpisał także nowelizację ustawy o wyrobach budowlanych i Prawa budowlanego oraz ustawy o systemie oceny zgodności - poinformowała w środę kancelaria prezydencka. Zmiany w przepisach zwiększają m.in. uprawnienia Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
Autor: kło/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Eliza Radzikowska-Bialobrzewska / KPRP