Aresztowany prokremlowski polityk rejestruje partię. Prokuratura stara się to zablokować

Piskorski na Krymie jako "obserwator"
Piskorski na Krymie jako "obserwator"
BIŚ/fot. Reuters
Mateusz Piskorski jest podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji. W marcu 2014 r. wziął udział w misji obserwatorów na Krymie w trakcie trwającego tam referendumBIŚ/fot. Reuters

Sąd przedłużył areszt politykowi Mateuszowi Piskorskiemu za działalność na rzecz wywiadu Federacji Rosyjskiej przeciwko Polsce. W tym samym czasie inny rozpatruje wniosek tego podejrzanego o zarejestrowanie partii politycznej Zmiana. Chce to zablokować Prokuratura Krajowa.

- Przed Sądem Okręgowym w Warszawie trwa postępowanie dotyczące wpisu partii Zmiana do ewidencji partii politycznych. Prokuratura rozważa zgłoszenie udziału w postępowaniu rejestrowym – mówi Ewa Bialik, rzecznik Prokuratora Krajowego, potwierdzając informacje dziennikarzy śledczych tvn24.pl.

Wniosek o zarejestrowanie tej partii podpisali Mateusz Piskorski oraz Tomasz Jankowski i Justyna Wróblewska. Cała trójka wcześniej działała w Samoobronie Andrzeja Leppera. Piskorski był jej posłem i rzecznikiem.

Proces wpisania przez sąd ugrupowania do ewidencji partii przedłuża się. Piskorski, szef Zmiany i jego współpracownicy, starają się o to od lutego 2015 roku. Początkowo sąd długo badał ich wniosek, potem odmówił rejestracji, toczyło się postępowanie ws. podejrzenia złożenia fałszywych podpisów pod dokumentem, wnioskujący się odwołali od negatywnej decyzji, sąd teraz rozpatruje go ponownie.

Do tego w maju br. Piskorski został aresztowany. W sierpniu sąd przedłużył mu areszt o trzy miesiące, do 17 listopada.

Za pieniądze Rosji przeciwko Polsce

Prokuratorzy wraz z kontrwywiadem ABW zarzucili Mateuszowi Piskorskiemu, że prowadził działalność antypolską finansowaną przez Rosję. "Od 2013 r. do maja 2016 r brał udział w działalności rosyjskiego wywiadu cywilnego, skierowanej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, poprzez uczestniczenie w spotkaniach operacyjnych z osobami stanowiącymi kontakty służb wywiadu, przyjmowanie zadań operacyjnych celem propagowania rosyjskich interesów i manipulowania nastrojami polskiego społeczeństwa, pobierając na tę działalność środki finansowe oraz wynagrodzenie" - brzmi zarzut.

Co istotne – zdaniem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuratury – Piskorski za rosyjskie pieniądze zobowiązał się – jak ujawniła "Gazeta Wyborcza" - stworzyć partię polityczną oraz stowarzyszenie "do realizacji zadań operacyjnych, mających na celu wywołanie antyukraińskich reakcji w Polsce i antagonizowanie stosunków polsko-ukraińskich".

I właśnie dlatego powstanie tej partii chce teraz powstrzymać Prokuratura Krajowa.

Polskie służby wraz z amerykańskim

Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji (tak obecnie nazywa się pion ds. przestępczości zorganizowanej warszawskiej prokuratury) we wnioskach do sądu o przedłużenie aresztu udowadniał, że działania Piskorskiego były elementem prowadzonej przez Rosję wojny informacyjno–psychologicznej, której celem było zmiana nastawienia Polaków do sprawy Ukrainy.

W marcu 2014 r. polityk wziął udział w międzynarodowej misji na Krymie odbywającej się (w trakcie trwającego tam referendum - red.) pod szyldem Europejskiego Obserwatorium Demokracji i Wyborów. Jej celem było przedstawienie opinii publicznej w Europie sytuacji na półwyspie w sposób, w jaki oczekiwał tego Kreml. Z materiałów śledztwa wynika, że stowarzyszenie Partia Zmiana i inne z nim związane, których działalność skupia się na Kresach RP i Ukrainie, były finansowane i kontrolowane przez służby rosyjskie.

Dziennikarze portalu tvn24.pl dowiedzieli się, że w tej sprawie nasze służby specjalne współpracowały z FBI i CIA. Amerykanie dzielili się wiedzą i doświadczeniem dotyczącym "wojny informacyjnej”. Efektem ich wspólnej pracy z pionem kontrwywiadu ABW są materiały, które prokuratorom pozwoliły na postawienie zarzutów karnych liderowi Zmiany.

- Rozpracowanie tego polityka to efekt kilkuletnich wysiłków, które stały się priorytetem po agresji na Ukrainę – mówi nam osoba z kierownictwa ABW, dziś już na emeryturze.

"To propaganda”

Tomasz Jankowski, sekretarz generalny Zmiany, uważa, że działania Prokuratury Krajowej mają wymiar propagandowy.

- Funkcjonujemy jako podmiot, będący w trakcie rejestracji. Nie ma podstaw prawnych, by odmówić wpisania do ewidencji naszej partii. Moim zdaniem chodzi o wywarcie presji na sędziów – twierdzi Jankowski.

Dodaje, że Zmiana nie pobiera żadnych środków z zagranicy. – To by było nielegalne – utrzymuje.

Aresztowany Mateusz Piskorski ma ciekawą przeszłość polityczną. Anton Shekhovtsov, znany ekspert zajmującym się populistycznymi, prorosyjskimi ruchami w Europie na swoim blogu przypomina ze szczegółami polityczną karierę Piskorskiego - od neopogańskiego stowarzyszenia Niklot, nawiązującego do ideologii przedwojennej faszyzującej Zadrugi, po partię Zmiana.

Pod koniec lat 90. Piskorski należał do PSL, później zaczął działać w Samoobronie, w 2007 roku był jej rzecznikiem. Później zaczął organizować Zmianę. Był także wykładowcą na jednej z warszawskich uczelni.

"Walka trwa!”

Polityk został zatrzymany w maju br., a po ogłoszeniu zarzutów aresztowany przez sąd. Stowarzyszenie Zmiana na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych podało wtedy, że funkcjonariusze ABW "dokonali przeszukań w mieszkaniach członków władz krajowych partii ZMIANA (pisownia oryginalna – przyp.red.), żądając wydania m.in. twardych dysków, nośników informacji, dokumentów itp. Działanie takie uważamy za formę represji politycznej i próbę zastraszenia środowisk mających odmienną od lansowanej przez władze RP wizję polskiej polityki zagranicznej, wewnętrznej i społeczno-gospodarczej" - napisano.

Ostatnio władze Zmiany odniosły się do przedłużenia aresztu swojemu liderowi: "Zarząd Krajowy ZMIANY stanowczo protestuje przeciwko bezpodstawnemu przetrzymywaniu w areszcie Przewodniczącego ZMIANY, Mateusza Piskorskiego oraz zapowiada walkę o jego uwolnienie wszelkimi dostępnymi środkami (…). "Walka trwa!” – zakończyli wpis działacze stowarzyszenia.

Zaś sam Piskorski odniósł się do swojego aresztowania na blogu we wpisie z 1 sierpnia, w którym porównywał się do m.in. Stanisława Tymińskiego i Andrzeja Leppera. "18 maj 2016 roku na podstawie pomówień i fałszywych oskarżeń zostałem zatrzymany, a następnie aresztowany ja. Represje trwają i wiele wskazuje na to, że neokonserwatywny rząd PiS będzie je zaostrzał”.

Na koniec wpisu, aresztowany Piskorski zaprosił do udziału w marszu pamięci Andrzeja Leppera, który Zmiana zorganizowała 6 sierpnia.

Autor: Maciej Duda (m.duda2@tvn.pl), Robert Zieliński (r.zielinski@tvn.pl)//plw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

30-letni nurek utonął w jeziorze Hańcza (Podlaskie). Policja bada przyczyny jego śmierci. W tym roku to pierwszy przypadek utonięcia nurka w tym najgłębszym polskim jeziorze.

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Źródło:
PAP

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Jak dowiedział się nieoficjalnie TVN24, na nagraniu z kamery monitoringu, umieszczonej w pobliżu miejsca, gdzie odnaleziono ciało Jacka Jaworka, widać, że mężczyzna oddał dwa strzały, jeden z nich okazał się celny. Na ciele zmarłego ma być też widoczne znamię, które Jaworek posiadał.

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

Do Polski płynie gorące powietrze. W niektórych regionach kraju temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza, choć tym razem upały nie potrwają długo. W ciągu najbliższych dni czeka nas również powrót gwałtownych zjawisk.

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Internauci oskarżają Billa Gatesa, że finansuje projekt firmy Kodama Systems zakładający masowy wyręb drzew. Tylko że działania tego start-upu w zakresie gospodarki leśnej w USA zostały fałszywie zinterpretowane, co stało się podstawą fake newsa. A powiązanie go z nazwiskiem słynnego filantropa tylko zwiększa zasięgi przekazu. Wyjaśniamy.

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Źródło:
Konkret24

Zarzut zabójstwa i znęcania się nad 40-latką usłyszał o rok młodszy mężczyzna. Zakrwawione ciało kobiety znaleziono w mieszkaniu przy ulicy Pabianickiej w Łodzi. Jak informuje prokuratura, 39-latek znęcał się nad swoją ofiarą od czterech lat. W momencie zatrzymania był kompletnie pijany.

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna, którego ciało z raną postrzałową głowy odnaleziono w Dąbrowie Zielonej (woj. śląskie) to Jacek Jaworek, dowiedział się dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński. Jaworek był podejrzany o potrójne morderstwo.

Mężczyzna, którego ciało znaleziono z raną postrzałową głowy to Jacek Jaworek

Mężczyzna, którego ciało znaleziono z raną postrzałową głowy to Jacek Jaworek

Źródło:
tvn24.pl

To my zdecydowaliśmy, że po raz kolejny premierem jest Donald Tusk. Stworzyliśmy koalicję, ale to nie znaczy, że nie mamy swojego zdania - mówił wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas Rady Naczelnej PSL. Odnosząc się do różnicy zdań w koalicji rządzącej, stwierdził, że "PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem". - Nie obawiamy ani biskupów, ani lewaków - dodał.

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Źródło:
PAP

Sąd obwodowy w Mińsku na Białorusi wydał wyrok śmierci na obywatela Niemiec - przekazał na Telegramie opozycyjny kanał MotolkoPomogi. Skazany to - według mediów - 30-letni Rico Krieger. Jak podała w sobotę białoruska państwowa agencja Belta, dyplomaci obu państw omówili tę kwestię, a Mińsk zaproponował Berlinowi pewne "rozwiązania".

Propozycja "pewnych rozwiązań" w sprawie skazanego na rozstrzelanie Niemca

Propozycja "pewnych rozwiązań" w sprawie skazanego na rozstrzelanie Niemca

Źródło:
PAP, Reuters

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Dla mnie ta sprawa dzisiaj jest absolutnie nierozstrzygnięta. Jeżeli sąd okręgowy uzna, że immunitet nie chroni Marcina Romanowskiego, to będzie zwrot akcji - mówił w TVN24 Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, odnosząc się do sytuacji byłego wiceministra sprawiedliwości w rządzie PiS. Podkreślał także, że immunitetu "nie można traktować instrumentalnie".

"Sprawa absolutnie nierozstrzygnięta", w której może być "zwrot akcji"

"Sprawa absolutnie nierozstrzygnięta", w której może być "zwrot akcji"

Źródło:
TVN24

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Zmieniają się centra miast, w górę pną się wieżowce. Mają je Warszawa, Gdańsk, Wrocław i między innymi Szczecin, a teraz dołącza Rzeszów. Tam widok na miasto z 41. piętra można nie tylko podziwiać, ale mieć na własność, bo to najwyższy mieszkalny wieżowiec w kraju. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Chcieli mieć drapacz chmur i mają. Najwyższy mieszkalny wieżowiec w kraju

Chcieli mieć drapacz chmur i mają. Najwyższy mieszkalny wieżowiec w kraju

Źródło:
TVN24

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters
Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi thriller "Twisters" o łowcach burz i "Wredne liściki" z oscarową Olivią Colman. Prowadząca program wspomniała również o zbliżającym się festiwalu filmowym Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl