W Wielkiej Brytanii zmarła Helena Wolińska, była stalinowska prokurator. Miała 89 lat.
Helena Wolińska mieszkała w Oxfordzie od 1968 roku, gdzie jej mąż, ekonomista Włodzimierz Brus był profesorem na uniwersytecie. Miała brytyjskie obywatelstwo.
W Polsce była prokurator podejrzana była o bezprawne aresztowanie w latach pięćdziesiątych, 24 osób związanych z Armią Krajową, w tym generała Augusta Fieldorfa, legendarnego "Nila", który po sfingowanym procesie został stracony. Czyny Wolińskiej uznane zostały w Polsce za zbrodnię komunistyczną nie podlegającą przedawnieniu.
Bez ekstradycji
Od 2001 roku IPN bezskutecznie starał się o ekstradycję Wolińskiej (CZYTAJ WIĘCEJ). Brytyjczycy wielokrotnie odrzucali jednak wnioski o wydanie jej polskim władzom. W 2006 r. brytyjskie Home Office odmówiło ekstradycji, uznając że wszczęcie postępowania ekstradycyjnego "nie byłoby właściwe", powołując się na "przesłanki natury humanitarnej, czyli podeszły wiek Wolińskiej, stan jej zdrowia i okoliczności osobiste". Informacja o odmowie strony brytyjskiej była - jak ujawnił IPN - "oględnie mówiąc nieuprzejma", bo przyszła faksem i nie zawierała informacji o sposobach odwołania się od niej.
20 listopada Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie, na wniosek pionu śledczego IPN, wydał wobec Wolińskiej Europejski Nakaz Aresztowania (ENA).
Wolińska uważała się za niewinną
Sama Wolińska utrzymywała, że jest niewinna, a prowadzone przeciwko niej w Polsce dochodzenia mają charakter polityczny i antysemicki. Uważała, że nie może liczyć na sprawiedliwy proces w Polsce. Mówiła PAP, że nowe starania o jej wydanie "nic jej nie obchodzą" i określała je jako "kretyńską sprawę".
W 2006 roku stalinowskiej prokurator zawieszono emeryturę. Wcześniej, przez wiele lat pobierała 1,5 tysiąca złotych miesięcznie. Także w 2006 r. prezydent Lech Kaczyński pozbawił ją Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Teraz jej sprawa będzie umorzona.
Burzliwa kariera prokurator
W czasie II wojny światowej, Wolińska uciekła z warszawskiego getta. Kierowała biurem Sztabu Głównego Armii Ludowej. Po wojnie pracowała w Komendzie Głównej MO, potem - w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej. Zasiadała w komisji weryfikującej sędziów i prokuratorów wojskowych. Po 1956 r. pracowała w Instytucie Nauk Społecznych przy KC PZPR, skąd zwolniono ją w 1968 r. w wyniku czystek antysemickich. Wkrótce potem Wolińska wyjechała z Polski.
Na początku lat 70. osiadła w Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymała obywatelstwo. Była żoną innego "marcowego" emigranta, zmarłego niedawno prof. Włodzimierza Brusa.
Źródło: IAR
Źródło zdjęcia głównego: TVN24