Anna Radziwiłł, była wiceminister edukacji w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, pedagog, historyk, działaczka "Solidarności", zmarła w piątek w wieku 70 lat. O jej śmierci poinformował podczas obrad Sejmu marszałek Bronisław Komorowski.
Komorowski informując posłów o śmierci Anny Radziwiłł dodał, aby uczcić pamięć Anny Radziwiłł jako osoby, która "położyła fundamenty zmian polskiego systemu edukacyjnego po 1989 roku".
Pedagog i nauczyciel
Anna Radziwiłł była absolwentką Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych. Przez ponad 30 lat była nauczycielem historii i języka polskiego w szkołach średnich. Przez wiele lat była dyrektorką warszawskich liceów.
Działaczka "Solidarności"
W 1980 wstąpiła do "Solidarności", była przewodniczącą grupy ekspertów związku w negocjacjach z Ministerstwem Oświaty i Wychowania dotyczących zmian w programie nauczania historii. W stanie wojennym współpracowała z Prymasowskim Komitetem Pomocy Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom.
Wiceminister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego
W wyborach czerwcowych w 1989 została wybrana do Senatu. Była wiceministrem edukacji w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Do 1992 r. pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej w kolejnych rządach solidarnościowych.
Za rządów Jerzego Buzka
Później związała się ze środowiskiem Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Za rządów koalicji AWS-UW była doradcą ministra edukacji narodowej, współpracowała z zespołem opracowującym reformę szkolnictwa. W tym samym czasie pełniła funkcję przewodniczącej Rady Fundacji Batorego.
Była podsekretarzem stanu w MENiS, a później MEN, w 2008 została powołana do Rady Edukacji Narodowej, organu doradczego przy minister Katarzynie Hall.
Odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Źródło: PAP