Menachem Joskowicz, były naczelny rabin Polski w latach 1988-1999, zmarł w piątek w Jerozolimie - poinformowała gmina żydowska w Warszawie. Miał 86 lat.
Joskowicz urodził się w 1924 roku w Zduńskiej Woli w wielodzietnej rodzinie chasydzkiej. Był chasydzkim rabinem Ger.
Podczas II wojny światowej przebywał w Getcie Łódzkim, skąd został przewieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Po zakończeniu wojny rozpoczął studia rabinackie w Bergen. Pod koniec lat 40. wyemigrował do Izraela. W Jerozolimie ukończył studia i otrzymał smichę rabinacką.
W 1988 r., na mocy porozumienia władz Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Izraela, został wybrany na naczelnego rabina Polski. Funkcję tę pełnił do roku 1999.
Znany z apelu do "pana papieża"
Menachem Joskowicz znany był m.in. z tego, że był jedną z osób, które domagały się usunięcia papieskiego krzyża ze żwirowiska w Oświęcimiu. Podczas spotkania Jana Pawła II z przedstawicielami Polskiej Rady Ekumenicznej w 1999 roku Joskowicz powiedział: "Proszę, aby pan papież dał wezwanie do swoich ludzi, by także ten ostatni krzyż wyprowadzili z tego obozu". Kilka dni po spotkaniu z papieżem Joskowicz przestał być naczelnym rabinem Polski.
Według Związku, wynikało to z wcześniejszej umowy z Joskowiczem, a nie z jego wypowiedzi. Następcą rabina Joskowicza, pełniącym funkcję naczelnego rabina Polski został w 2004 Michael Schrudrich.
Nabożeństwo żałobne poświęcone pamięci rabina Joskowicza odbędzie się we wtorek, w warszawskiej Synagodze im. Nożyków.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24