Ziobro i Kaczyński przed Trybunał Stanu za szukanie "układu"? Znamy listę świadków


Prezydium Sejmu skieruje dziś do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej wniosek ws. Kaczyńskiego i Ziobry – ustalili reporterzy "Polska i Świat" TVN24 i portalu tvn24.pl. Tym samym ruszy procedura postawienia ich przed Trybunałem Stanu. Przeciwko nim ma zeznawać 14 osób, w tym były wicepremier rządu PiS Roman Giertych i obecny szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik. Mają powiedzieć, czy PiS nadużywało władzy i łamało prawo w poszukiwaniu dowodów na istnienie „układu”.

Poznaliśmy listę świadków zgłoszonych przez Platformę Obywatelską do sprawy przeciwko liderom PiS i Solidarnej Polski. W sumie to 14 osób. Poza Giertychem i Wojtunikiem są tam m.in. Janusz Kaczmarek (za czasu rządu PiS szef MSWiA.), Konrad Kornatowski (ówczesny szef policji), Jaromir Netzel (b. prezes PZU), Marzena Kowalska (b. szefowa warszawskiej prokuratury Apelacyjnej). Znaleźli się tu też dziennikarze „Gazety Wyborczej” oraz portalu tvn24.pl.

Prezydium dziś zdecyduje

Świadkowie są wymieni w uzupełnionym wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu Kaczyńskiego i Ziobry. W marcu posłowie PO przesłali go marszałek Ewie Kopacz.

Prezydium Sejmu w środę zajmie się wnioskiem i, według naszych ustaleń, skieruje go do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Ta rozpocznie przesłuchania świadków wymienionych we wniosku. Na końcu zdecyduje, czy postawić Kaczyńskiego i Ziobro przed Trybunałem Stanu. - Jako pierwsi na przesłuchania zostaną wezwani Kaczyński i Ziobro – mówi Andrzej Halicki (PO), szef komisji.

Obrady komisji mogą być burzliwe, bo zasiadają w niej m.in. Janusz Palikot (RP), Krystyna Pawłowicz (PiS), Leszek Miller (SLD) i Andrzej Duda (PiS).

Giertych o speczespołach Ziobro

Jednym z najważniejszych świadków jest Roman Giertych (wicepremier rządu PiS w latach 2005 – 2007). Ma zeznawać ws. działalności dwóch, „międzyresortowych zespołów” - ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej oraz ds. Zwalczania Przestępczości Kryminalnej. To dwa ciała, które powstały w ramach rządu Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS, w 2006 roku postawił na czele obu tych zespołów Ziobrę jako ówczesnego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Zdaniem PO, Kaczyński w ten sposób bezprawnie zrobił z Ziobro „superministra”. Giertych ma zeznawać o tym, jaką rolę pełnił Ziobro w zespołach i czy, a jeżeli tak, to w jaki sposób dyskredytował „inne osoby publiczne w sposób skoordynowany z działaniami procesowymi”.

Haki na politycznych przeciwników?

Ziobro jako minister sprawiedliwości i szef obu zespołów nadzorował bowiem ministra spraw wewnętrznych, szefów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i policji.

Zdaniem autorów wniosku Kaczyński i Ziobro działali wbrew konstytucji i regulacjom prawnym dotyczącym funkcjonowania Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Posłowie Platformy twierdzą, że Ziobro kierując zespołami działał „w celu uniemożliwienia działalności politycznej i zawodowej” przeciwników politycznych PiS.

W jaki sposób? „Poprzez usiłowanie wykazania, że (…) funkcjonuje rzekoma sieć powiązań polityczno-biznesowo-towarzyskich o charakterze przestepczym (tzw. układ)” - czytamy we wniosku posłów PO. Ich zdaniem Ziobro miał m.in. podejmować działania „mające na celu wszczęcie i prowadzenie postępowań karnych przeciwko rzekomym członkom 'układu', typowanym według kryterium przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej (...)”.

Wojtunik o ciemnych sprawkach policji

Kolejnym ważnym świadkiem będzie Paweł Wojtunik, obecny szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W czasach rządów PiS (2005 – 2007) był wicedyrektorem Centralnego Biura Śledczego. Pod koniec rządów Kaczyńskiego został zdymisjowany przez ówczesnego komendanta głównego policji Konrada Kornatowskiego - bliskiego znajomego i współpracownika Janusza Kaczmarka, ówczesnego ministra spraw wewnętrznych i administacji. Obaj byli członkami zespołów kierowanych przez Ziobro i wtedy jeszcze grali w jednej drużynie z politykami PiS.

Kto kazał zbierać haki?

Kaczmarek i Kornatowski jawnie wystąpili przeciwko Ziobrze i Kaczyńskiemu, kiedy nastąpił przeciek z afery gruntowej, a oni znaleźli się w „kręgu podejrzeń” (ostatecznie sprawę umorzono, a obu oczyszczono z zarzutów).

Wojtunik ma wiedzę m.in. o domniemanym wykorzystywaniu CBŚ w czasach PiS do celów politycznych. Składał w tej sprawie zawiadomienie. Wie też o kulisach słynnej operacji „Cele”, która miała m.in wykryć, kto miał szykować rzekomy spisek przeciwko Ziobrze i Kaczmarkowi oraz jacy dziennikarze mieli zbierać przeciwko nim haki.

Obecny szef CBA będzie pytany o swoją wiedzę na temat wykorzystywania CBŚ i CBA przez Ziobro do poszukiwania dowodów na istnienie „układu”. Ma się wypowiedzieć, czy CBA (gdy kierował nim Mariusz Kamiński, obecnie poseł PiS) miało prawne podstawy od rozpracowywania osób w związku z aferą gruntową. Wojtunik nie chciał komentować umieszczenia go na liście świadków.

Tajemnicze odsunięcie prokuratorki

Wśród świadków przeciwko Ziobrze i Kaczyńskiemu jest też Marzena Kowalska, zastępca Prokuratora Generalnego kierująca pionami zwalczającymi przestępczość zorganizowaną. Posłowie PO chcą, by opowiedziała o naciskach na prowadzących śledztwo przeciwko Tomaszowi Lipcowi, ministrowi sportu w czasach PiS. Kowalska w tamtych czasach kierowała warszawską Prokuraturą Apelacyjną. Na komisji ma też opowiedzieć, dlaczego w nieformalny sposób została odsunięta od nadzorowania postępowań ws. afery gruntowej i przecieku z tej sprawy.

Wiadomo, że prokurator miała inne zdanie w tych sprawach niż Ziobro. - Jeżeli pani prokurator dostanie wezwanie to oczywiście stawi się przed komisję – mówi Mateusz Martyniuk, rzecznik prokuratora generalnego.

Dziennikarze o Ziobro

PO chce też, by zeznawali dziennikarze. Wojciech Czuchnowski z „Gazety Wyborczej” ma opowiedzieć o tym jak był nielegalnie podsłuchiwany prezez CBŚ. PO chce też, by Maciej Duda z tvn24.pl zeznał o roli Ziobro w sprawie podsłuchiwania dziennikarzy.

Giertych: mało pamiętam; Gowin: stawianie przed Trybunał jest bez sensu

Czy próba pociągnięcia Ziobro i Kaczyńskiego do odpowiedzialności się powiedzie? (przypomnijmy, że nieprawidłowości za rządów PiS badała już „naciskowa” komisja śledcza). - Mało co pamiętam. Tą sprawą trzeba było się zajmować siedem lat temu, a nie teraz – powiedział nam Giertych. Dodaje, że sens osądzania Ziobro i Kaczyńskiego był jeszcze w poprzedniej, szóstej kadencji Sejmu. - Obecnie to zupełnie bez sensu – mówi były lider LPR.

Także w samej PO pojawiają się krytyczne głosy.

- Nie widzę żadnych podstaw do stawiania Kaczyńskiego i Ziobry przed Trybunałem Stanu i w ogóle nie widzę sensu w tym działaniu. Gdyby złamali prawo, już dawno zająłby się tym prokurator – uważa Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości.

Dodaje, że Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej i Trybunał Stanu nie są od tego, by wystawiać polityczną ocenę rządom PiS. - Uważam za niedobrą dla kultury politycznej praktykę, że liderom partii opozycyjnej prawie sześć lat po utracie przez nich władzy, próbuje się stawiać zarzuty, które prowadzą ich przed Trybunał Stanu – mówi Gowin. I dodaje: - Nie sądzę, by prace Komisji wniosły coś nowego do sprawy, którą posłowie zajmują się bez większych efektów już od kilku lat.

Autor: Arleta Zalewska ("Polska i Świat"), mdo/ ola,iga/k / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk usłyszał zarzuty dotyczące wręczenia korzyści majątkowej byłemu rektorowi Collegium Humanum za uzyskanie dyplomu tej uczelni, a także posługiwania się tym nielegalnie uzyskanym dokumentem i wyłudzenie 230 tysięcy złotych. - Nie wręczyłem żadnej łapówki - powiedział w piątek nad ranem po złożeniu wyjaśnień w prokuraturze.

Jacek Sutryk z zarzutami. Zabrał głos po wyjściu z prokuratury

Jacek Sutryk z zarzutami. Zabrał głos po wyjściu z prokuratury

Źródło:
PAP
Dziewięć lat z piętnem zabójcy

Dziewięć lat z piętnem zabójcy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku Łukasz Ż. został przekazany polskim służbom na granicy z Niemcami. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez agentów CBA i usłyszał zarzuty. Z kolei Robert F. Kennedy Jr. został nominowany przez prezydenta elekta Donalda Trumpa na sekretarza Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 15 listopada.

Łukasz Ż. przewieziony do Polski, Sutryk usłyszał zarzuty, Trump mebluje przyszły gabinet

Łukasz Ż. przewieziony do Polski, Sutryk usłyszał zarzuty, Trump mebluje przyszły gabinet

Źródło:
PAP, TVN24

Robert F. Kennedy Jr. otrzymał nominację na sekretarza Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej - napisał w mediach społecznościowych Donald Trump. Dodał, że jego rywal w wyścigu po prezydenturę startował początkowo jako kandydat niezależny, ale zawiesił kampanię i poparł Trumpa w zamian za funkcję w administracji. Robert F. Kennedy Jr. wzbudza w USA duże kontrowersje między innymi ze względu na antyszczepionkowe poglądy i inne medyczne fake newsy, jakie do tej pory rozpowszechniał - podkreśla Reuters.

Nominacja Donald Trumpa. Antyszczepionkowiec Robert F. Kennedy Jr. na czele resortu zdrowia

Nominacja Donald Trumpa. Antyszczepionkowiec Robert F. Kennedy Jr. na czele resortu zdrowia

Źródło:
CNN, Reuters

Miliarder Elon Musk spotkał się z ambasadorem Iranu przy ONZ - przekazała agencja Reutera. Główny doradca prezydenta elekta Donalda Trumpa, omawiał sposoby złagodzenia napięć między Iranem a Stanami Zjednoczonymi - poinformował "The New York Times".

Musk spotkał się z ambasadorem Iranu. "NYT": omawiał sposoby na złagodzenie napięć

Musk spotkał się z ambasadorem Iranu. "NYT": omawiał sposoby na złagodzenie napięć

Źródło:
Reuters, New York Times

Mamy najsilniejsze w historii polsko-amerykańskie stosunki. Patrzę bardzo optymistycznie na sprawy Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Dodał, że bezpieczeństwo naszego kraju jest dla USA "kluczowe". - Przemyśleliśmy każdy możliwy scenariusz z punktu widzenia wojskowego co do tego, jak Polski bronić - podkreślił.

Ambasador Brzezinski: przemyśleliśmy każdy możliwy scenariusz dotyczący tego, jak Polski bronić

Ambasador Brzezinski: przemyśleliśmy każdy możliwy scenariusz dotyczący tego, jak Polski bronić

Źródło:
TVN24

996 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Jedna osoba zginęła, a co najmniej osiem zostało rannych w wyniku zmasowanego rosyjskiego ataku powietrznego na Odessę na południu Ukrainy - poinformował gubernator obwodu odeskiego Ołeh Kiper. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Rosjanie ostrzelali Odessę. Nie żyje jedna osoba, zniszczone domy i sieć ciepłownicza

Rosjanie ostrzelali Odessę. Nie żyje jedna osoba, zniszczone domy i sieć ciepłownicza

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Smog drastycznie ograniczył widoczność w północno-zachodnich Indiach, zasłaniając między innymi widok na mauzoleum Tadź Mahal w Agrze i powodując opóźnienia lotów. Ponadto sprawił, że do lekarzy zgłasza się coraz więcej osób mających problemy z drogami oddechowymi. W Nowym Delhi zamknięto szkoły do odwołania, lekcje będą odbywać się zdalnie.

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, IndiaToday, BBC

Robert Fico i Donald Tusk spotkali się nieformalnie w Jaworzynie Tatrzańskiej przy granicy słowacko-polskiej. Kancelaria słowackiego szefa rządu poinformowała, że premierzy rozmawiali między innymi o zbliżającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Nieformalne spotkanie premierów. Trzy godziny Tuska na granicy

Nieformalne spotkanie premierów. Trzy godziny Tuska na granicy

Źródło:
PAP

- Każdy, kto sprzedaje truciznę osobom, które nie są do tego przeszkolone, moim zdaniem ma krew na rękach tych osób, tych dzieci - mówił w rozmowie z Magdą Łucyan wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Jego zdaniem sklepy internetowe nie weryfikowały osób kupujących środki do zwalczania gryzoni. Powiedział, że złożył zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury. Później po południu wiceminister przekazał, że rozmawiał z platformami OLX i Allegro, i te zgodziły się na wycofanie ze sprzedaży internetowej środków do deratyzacji. Śledczy nadal ustalają, czy powodem śmierci i zatruć wśród dzieci w ostatnich dniach był środek do zwalczania gryzoni.

Nie żyje troje dzieci, dwoje jest w szpitalu. Wiceminister zawiadamia prokuraturę. Portale aukcyjne reagują

Nie żyje troje dzieci, dwoje jest w szpitalu. Wiceminister zawiadamia prokuraturę. Portale aukcyjne reagują

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Delegacja współpracowników Donalda Trumpa spotkała się w czwartek z prezydentem Andrzejem Dudą i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Według ministra obrony i wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza to sygnał, że "Polska jest ważnym partnerem". - Uważam, że Polska może odegrać bardzo ważną rolę jako łącznika pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Mamy ogromne zaufanie Amerykanów - mówił w "Kropce nad i" szef MON.

Szef MON: mamy ogromne zaufanie Amerykanów

Szef MON: mamy ogromne zaufanie Amerykanów

Źródło:
TVN24

Putinowski reżim nazywa swoich przeciwników zagranicznymi agentami i jednocześnie represjonuje osoby nieheteroseksualne pod przykrywką walki z "propagandą". Teraz wprowadza kolejne narzędzie cenzury. Rosyjska Duma Państwowa jednogłośnie przyjęła projekt ustawy o zakazie "propagandy bezdzietności" w internecie, mediach, reklamie i filmach. Nowe prawo zakłada wysokie grzywny dla obywateli, a obcokrajowcom, oprócz grzywny, grozić będzie areszt do 15 dni i wydalenie z Rosji.

Grzywny, areszt, a nawet wydalenie. Po "propagandzie LGBT" Rosja bierze się za "propagandę bezdzietności"

Grzywny, areszt, a nawet wydalenie. Po "propagandzie LGBT" Rosja bierze się za "propagandę bezdzietności"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Przedstawiciele służby zdrowia z Kolumbii Brytyjskiej potwierdzili pierwszy przypadek zakażenia ptasią grypą w Kanadzie. Zainfekowanym jest nastolatek. W ubiegłym tygodniu dziecko przyjęto do szpitala w Vancouver. Jego stan jest krytyczny. Źródło infekcji pozostaje nieznane.  

Nastolatek w stanie krytycznym z powodu ptasiej grypy. Źródło zakażenia nieznane 

Nastolatek w stanie krytycznym z powodu ptasiej grypy. Źródło zakażenia nieznane 

Źródło:
CNN, NBC News, tvn24.pl

Jeden ze składów tramwajowych linii 15 najpierw na ulicy Władysława Andersa uczestniczył w kolizji z autobusem, a kiedy zjeżdżał do zajezdni, na placu Bankowym zderzył się z samochodem osobowym.

Pechowy tramwaj. Dwie kolizje jedna po drugiej

Pechowy tramwaj. Dwie kolizje jedna po drugiej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec 13 państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym Polski ze względu na nieprzedłożenie aktualnych planów klimatycznych (KPEiK). Wezwane kraje mają dwa miesiące na odpowiedź, inaczej grozi im skierowanie sprawy do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Polska w niechlubnym gronie. Bruksela wszczęła postępowanie

Polska w niechlubnym gronie. Bruksela wszczęła postępowanie

Źródło:
PAP

Tej nocy w części kraju na drogach może tworzyć się gołoledź. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed ryzykiem wystąpienia marznących opadów. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Niebezpieczna aura w części kraju. IMGW ostrzega

Niebezpieczna aura w części kraju. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na polecenie Prokuratury Krajowej zatrzymali Grzegorza W. - ustalił reporter "Czarno na białym" Artur Warcholiński. Mężczyzna jest podejrzewany w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Informację potwierdził rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński. "Obecnie trwają czynności procesowe z zatrzymanym" - napisał. Firma W. opłacała reklamy Dariusza Mateckiego, szczecińskiego posła PiS, w mediach społecznościowych - wynika z materiałów, które zgromadziła prokuratura.

Kolejne zatrzymanie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Kolejne zatrzymanie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
TVN24

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez CBA i usłyszał zarzuty w związku ze sprawą Collegium Humanum. 46-latek urząd prezydenta miasta sprawuje już drugą kadencję. Co warto wiedzieć o Jacku Sutryku?  

Jacek Sutryk z zarzutami. Kim jest prezydent Wrocławia?

Jacek Sutryk z zarzutami. Kim jest prezydent Wrocławia?

Źródło:
PAP, Radio ZET, tvn24.pl, wroclaw.pl

Na terenie wrocławskiego lotniska zatrzymano kolejną osobę w sprawie nieprawidłowości w nieistniejącym już Collegium Humanum. Prokurator Katarzyna Calów-Jaszewska z biura prasowego Prokuratury Krajowej potwierdziła, że chodzi o Mariana Dymalskiego, przewodniczącego rady nadzorczej portu lotniczego we Wrocławiu.

Kolejne zatrzymanie w sprawie Collegium Humanum

Kolejne zatrzymanie w sprawie Collegium Humanum

Źródło:
tvn24.pl/PAP

W czwartek agenci CBA zatrzymali prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, którego w wyborach samorządowych poparły Koalicja Obywatelska i Nowa Lewica. Mariusz Witczak z KO powiedział, że "w tej kwestii nie może być świętych krów". Szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska przekazała, że jest zaniepokojona tym, że polityk z poparciem jej ugrupowania "być może parał się działalnością o charakterze korupcyjnym". Do sprawy odnieśli się też Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Sławomir Mentzen (Konfederacja) oraz Cezary Tomczyk (KO).

Prezydent Wrocławia zatrzymany przez CBA. "W tej kwestii nie może być świętych krów"

Prezydent Wrocławia zatrzymany przez CBA. "W tej kwestii nie może być świętych krów"

Źródło:
TVN24, PAP

W czwartek przed południem Łukasz Ż. został przekazany polskim służbom na granicy z Niemcami. Mężczyzna jest podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej. W piątek ma zostać przesłuchany przez prokuraturę.

Ekstradycja Łukasza Ż. Został przekazany polskim służbom

Ekstradycja Łukasza Ż. Został przekazany polskim służbom

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

U wybrzeży Wysp Salomona na Pacyfiku znaleziono największy koralowiec na świecie - twierdzą badacze z ekspedycji National Geographic Society’s Pristine Seas. Zdaniem odkrywców, liczy on sobie co najmniej 300 lat i jest w doskonałej kondycji.

Na Pacyfiku odkryto megakoralowiec

Na Pacyfiku odkryto megakoralowiec

Źródło:
PAP, BBC

Wiele wydatków podkomisji Antoniego Macierewicza budzi zdumienie. Jeden z członków podkomisji miał przejechać samochodem w sumie 314 tysięcy kilometrów. Tytułem zwrotu kosztów podróży pobrał z państwowej kasy, czyli z pieniędzy podatników, prawie 240 tysięcy złotych. Zresztą nie tylko on, bo wysoki zwrot otrzymała także sekretarz podkomisji i jej rzeczniczka prasowa.

Podkomisja Macierewicza wydała fortunę na przejazdy i hotele. Jeden z członków niemal osiem razy okrążył Ziemię

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były wicemarszałek województwa śląskiego Bartłomiej Sabat pozostanie w areszcie. W czwartek zdecydował o tym katowicki sąd. Samorządowiec został aresztowany w związku z zarzutami korupcji. Ze stanowiska zrezygnował, jednak do przyjmowania łapówek się nie przyznał i złożył zażalenie na decyzję o areszcie.

Aresztowanie Bartłomieja Sabata. Jest decyzja sądu

Aresztowanie Bartłomieja Sabata. Jest decyzja sądu

Źródło:
PAP

Ryan Borgwardt, zaginiony przed trzema miesiącami kajakarz, może przebywać w Europie Wschodniej – informują służby Green Lake w stanie Wisconsin. Zdaniem śledczych istnieje prawdopodobieństwo, że mógł sfingować własną śmierć i uciec z kraju. Świadczyć o tym mogą m.in. rejestry straży granicznej.  

Policja: poszukiwany od miesięcy kajakarz mógł upozorować własną śmierć i uciec do Europy Wschodniej

Policja: poszukiwany od miesięcy kajakarz mógł upozorować własną śmierć i uciec do Europy Wschodniej

Źródło:
CNN, BBC

Rafał Trzaskowski "w Dzień Niepodległości pojechał po rogale do Poznania" - twierdzi poseł PiS Jacek Sasin. Gdy ogłosił to na swoim profilu, wielu zaprzeczało, na co on opublikował rzekomy "dowód". Co naprawdę 11 listopada robił prezydent Warszawy?

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Źródło:
Konkret24

Delegacja współpracowników Donalda Trumpa, w tym były sekretarz do spraw armii oraz dwóch emerytowanych generałów, przybyła do Warszawy, gdzie spotkała się w czwartek z prezydentem Andrzejem Dudą, a także Rafałem Trzaskowskim. Jak ocenił wcześniej wiceszef Cezary Tomczyk, ta wizyta "pokazuje, że Amerykanie są bardzo dalekowzroczni".

Ludzie Trumpa w Warszawie. Rozmowy z Dudą i Trzaskowskim

Ludzie Trumpa w Warszawie. Rozmowy z Dudą i Trzaskowskim

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Tulsi Gabbard służyła w Iraku, zasiadała w Kongresie, a teraz ma zostać szefem amerykańskich służb wywiadowczych. "Nikt się nie spodziewał, że zostanie wybrana na to stanowisko" - wskazuje agencja Reutera, pisząc o jej niewielkim doświadczeniu w pracy wywiadowczej. Były ambasador Polski w USA Marek Magierowski widzi w tym "bardzo niepokojący sygnał". Kim jest Gabbard i dlaczego budzi kontrowersje?

Tulsi Gabbard ma być szefem Wywiadu Narodowego USA. "Bardzo niepokojący sygnał"

Tulsi Gabbard ma być szefem Wywiadu Narodowego USA. "Bardzo niepokojący sygnał"

Źródło:
Reuters, CNN, PAP, tvn24.pl

Były dziennikarz Fox News Pete Hegseth ma zostać sekretarzem obrony w nowej administracji Donalda Trumpa. Nominacja ta wywołała konsternację w Waszyngtonie. Niektórzy urzędnicy nie mieli pojęcia, kim jest Hegseth i przyjęli tę decyzję ze sporym zaskoczeniem. Zauważa się, że wybór Hegsetha może budzić niepokój wśród europejskich sojuszników z powodu jego stanowiska wobec NATO.

NATO-sceptyk, Amerykę nazwał "numerem alarmowym Europy". Pete Hegseth ma być szefem Pentagonu

NATO-sceptyk, Amerykę nazwał "numerem alarmowym Europy". Pete Hegseth ma być szefem Pentagonu

Źródło:
CNN, Reuters, Politico, tvn24.pl

W środę w miejscowości Jedlińsk koło Radomia dachowała karetka pogotowia ratunkowego. W wyniku wypadku na miejscu zginął ratownik z pogotowia w Białobrzegach, a kierowca ambulansu trafił do szpitala. W mediach społecznościowych tragicznie zmarłego pożegnali koledzy po fachu.

Zginął w wypadku karetki pod Radomiem. "Setki osób przeszkolił, tysiące uratował"

Zginął w wypadku karetki pod Radomiem. "Setki osób przeszkolił, tysiące uratował"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Oficerowie ABW i nielegalna inwigilacja za rządów PiS. Mamy kluczowe nagrania

Oficerowie ABW i nielegalna inwigilacja za rządów PiS. Mamy kluczowe nagrania

Źródło:
tvn24.pl, Onet
Premium