Ziemia z miejsca katastrofy - w kopcu Piłsudskiego

Ziemia ze Smoleńska spoczęłą w kopcu Piłsudskiego
Ziemia ze Smoleńska spoczęłą w kopcu Piłsudskiego
Źródło: TVN24/ fot. PAP

W kopcu Józefa Piłsudskiego w Krakowie w środę wieczorem została złożona ziemia z miejsca katastrofy prezydenckiego samolotu. Urnę, w asyście żołnierzy, składały rodziny ofiar tej tragedii.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Uroczystość odbyła się z zachowaniem ceremoniału wojskowego. Uczestniczyli w niej minister obrony narodowej Bogdan Klich i bliscy osób tragicznie zmarłych pod Smoleńskiem m.in. gen. Bronisława Kwiatkowskiego, gen. Włodzimierza Potasińskiego, posłów Zbigniewa Wassermanna i Wiesława Wody oraz plastyka Wojciecha Seweryna.

Byli też uczestnicy tegorocznego 45. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej strzelców Józefa Piłsudskiego, który 6. sierpnia wyruszy z Krakowa.

Tam, gdzie ziemia z Katynia

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił, że Kopiec Piłsudskiego, to miejsce szczególne nie tylko na patriotycznej mapie Krakowa, ale także na mapie Polski - to Mogiła Mogił, w której składano urny z pół bitewnych, a potem także z miejsc kaźni i męczeństwa Polaków.

- Tutaj jest już złożona ziemia z Katynia, dzisiaj chcemy złożyć urnę z ziemią spod Smoleńska. W ten sposób chcielibyśmy uczcić ludzi, dla których dobro Ojczyzny było najwyższym prawem - mówił Majchrowski.

Prezydent elekt Bronisław Komorowski w liście do uczestników uroczystości napisał, że prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, przedstawiciele Sejmu i Senatu i pozostali uczestnicy polskiej delegacji, którzy zginęli pod Smoleńskiem pragnęli złożyć hołd bohaterom Katynia, a teraz "sami odbiorą hołd jako strażnicy naszej narodowej pamięci.

Mogiła Mogił

Głos w imieniu rodzin katastrofy smoleńskiej zabrał syn posła Wassermanna Wojciech. Jak mówił ci, którzy odeszli 10 kwietnia 2010 r. nie byli przeciętnymi ludźmi, ale ludźmi - instytucjami, którzy ze wszystkich sił służyli potrzebującym i Ojczyźnie. - I dlatego ta strata jest tak wielka. Czasu nie da się cofnąć. Jedyne, co możemy w tej chwili uczynić, to ocalić od zapomnienia. Wszyscy my, którzy ich znaliśmy możemy przekazać innym, że byli i jacy byli - powiedział Wojciech Wassermann.

Kopiec marszałka Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu, zwany także Mogiłą Mogił z racji złożonych tam ziem z pól bitewnych, to największy kopiec w Polsce. Ma blisko 34 metry wysokości i 110 metrów średnicy u podstawy. Do dziś złożono w nim ziemię z ponad 4 tys. pól bitewnych i miejsc kaźni Polaków z lat 1794-1989.

Kopiec Piłsudskiego na zdjęciach lotniczych

Źródło: PAP

Czytaj także: