"Homofobia, transfobia płynęły systemowo"

Źródło:
TVN24
Łoboda: zdajemy sobie sprawę, że osoby LGBT w szkołach były narażone na wykluczenie
Łoboda: zdajemy sobie sprawę, że osoby LGBT w szkołach były narażone na wykluczenieTVN24
wideo 2/10
Łoboda: zdajemy sobie sprawę, że osoby LGBT w szkołach były narażone na wykluczenieTVN24

Wiemy, jak wyglądało to w poprzedniej kadencji. Wiemy, że homofobia, transfobia płynęły systemowo od strony rządzących - mówiła Dorota Łoboda (KO) w programie "#BezKitu". - Mam nadzieję, że jak najszybciej w wielu szkołach pojawi się psycholog z prawdziwego zdarzenia - powiedziała Wioleta Tomczak (Polska 2050 - Trzecia Droga). Posłanki mówiły o planach rządu w kwestii poprawy zdrowia psychicznego uczniów.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Jak wynika z raportu Fundacji GrowSpace, w 2023 roku wstępnie odnotowano 2139 prób samobójczych dzieci i młodzieży. Ta liczba jest jak wielki krzyk o pomoc - podkreślają aktywiści i liczą, że poprawą sytuacji w psychiatrii zajmie się nowy rząd.

Czytaj też: Wstrząsający raport na temat prób samobójczych dzieci i młodzieży

Gościniami programu "#BezKitu" były Dorota Łoboda i Wioleta Tomczak, które zasiadają w parlamentarnym Zespole ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Odpowiadały na pytania, co zdążył zrobić obecny rząd w kwestii poprawy zdrowia psychicznego.

Dorota Łoboda (Koalicja Obywatelska) wymieniła w pierwszej kolejności finansowanie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. - Telefon zaufania to ta pierwsza rzecz, którą się udało zrobić. Pracujemy nad odchudzeniem podstaw programowych, które ulżą dzieciom i młodzieży. Staramy się od początku dbać o to, żeby ta szkoła była bardziej przyjaznym środowiskiem - powiedziała Łoboda.

Dorota Łoboda i Wioleta TomczakTVN24

Łoboda: osoby LGBT w szkołach były narażone na wykluczenie

Przypomniała, że ministra edukacji, ministra ds. równości i Rzeczniczka Praw Dziecka objęły patronatem ranking szkół przyjaznych osobom LGBT. - Wiemy, jak wyglądało to w poprzedniej kadencji. Wiemy, że homofobia, transfobia płynęły systemowo od strony (poprzedniego - red.) ministra edukacji, od strony rządzących. Zdajemy sobie sprawę, że osoby LGBT w szkołach były narażone na wykluczenie, dyskryminację i przemoc. To jest jeden z elementów przywracania bezpieczeństwa w szkole - powiedziała.

Tomczak: trzy miliardy złotych przekazane między innymi na psychiatrię

Wioleta Tomczak (Polska 2050 - Trzecia Droga) mówiła o trzech miliardach złotych, które zostaną przekazane między innymi na psychiatrię. - W tym obowiązującym budżecie trzy miliardy złotych zostały przekazane między innymi na psychiatrię dzieci i młodzieży, a także na choroby onkologiczne. Mam nadzieję, że to częściowo wspomoże dostęp do tego, żeby można było skorzystać z porady psychiatry i psychologa. (...) Mam nadzieję, że jak najszybciej w wielu szkołach pojawi się psycholog z prawdziwego zdarzenia - powiedziała.

- Bardzo się cieszę, że pewną rolę wspomagającą będą mogli pełnić także pedagodzy i nauczyciele, którzy także z budżetu państwa zostaną odpowiednio finansowani - dodała.

Tomczak: mam nadzieję, że jak najszybciej w wielu szkołach pojawi się psycholog z prawdziwego zdarzenia
Tomczak: mam nadzieję, że jak najszybciej w wielu szkołach pojawi się psycholog z prawdziwego zdarzeniaTVN24

Tymon Szelągowski z Forum Młodych Ludowców zapytał, kiedy zostaną wprowadzone programy takie jak refundacja wizyty prywatnej u specjalisty, gdy czas oczekiwania na NFZ jest dłuższy niż dwa miesiące, nowy przedmiot - edukacja prozdrowotna i psycholog w każdej szkole. - To, kiedy my to wdrożymy, jest obarczone rozmowami koalicyjnymi i tym, że to są różne naczynia ze sobą połączone - mówiła Tomczak.

- Mówimy o tym, że mamy 555 psychiatrów dziecięcych w Polsce, to nie tylko psychiatrzy mogą pomagać młodym osobom. W pierwszej kolejności taką specjalistyczną pomoc mogą świadczyć psychologowie i psychoterapeuci, których także wzmocnimy chociażby zmianami legislacyjnymi - dodała.

Pytanie zadał Tymon Szelągowski z Forum Młodych Ludowców
Pytanie zadał Tymon Szelągowski z Forum Młodych LudowcówTVN24

Opinie młodych

Paweł Mrozek z Akcji Uczniowskiej zwrócił uwagę na długi czas oczekiwania na specjalistę. - Jak rozmawiamy z koleżankami i kolegami w szkole, to wiemy, że potrzebują pomocy i ile trzeba czekać na takiego specjalistę. Czasem lepiej pójść do prywatnego lekarza, bo jest szybciej. Osoba, która chce się umówić na spotkanie z psychologiem, otrzymuje informację, że będzie to za miesiąc lub dwa. To co ma czuć i zrobić taka osoba, która ma problem zdrowia psychicznego i co ma taka osoba zrobić? Dlatego jest ogromna prośba o to, żeby te terminy były szybsze, żeby był psycholog w każdej szkole, bo to jest dla nas kluczowe - powiedział.

- Prawda jest taka, że kiedy młoda osoba jest w kryzysie psychologicznym, najczęściej zwraca się do koleżanki lub kolegi z ławki. Jest to pierwsza osoba, do której tak naprawdę idzie prosić o pomoc. (...) Uważam, że bardzo ważne jest edukowanie w szkołach młodzieży na temat inteligencji emocjonalnej, a przede wszystkim jak reagować, kiedy inna osoba przeżywa kryzys emocjonalny - zwróciła uwagę Wiktoria Nowak z Domu Spokojnej Młodości i Fundacji Off School. 

Program "#BezKitu": Paweł Mrozek, Wiktoria Nowak, Lucyna Kucińska o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży
"Kampania #BezKitu: Paweł Mrozek, Wiktoria Nowak, Lucyna Kucińska o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

"Często 'wyzwolicielem' jest nauczyciel"

Lucyna Kucińska, pedgagożka szkolna, pracująca też w Biurze ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym i Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie pytana o to, z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się uczniowie powiedziała, że często chodzi o problemy z nauką. - Problemy są różnorodne, bardzo często pierwszym problemem jest problem z nauką - że oceny spadają, że się pojawia problem z koncentracją, z radzeniem sobie z oceną, krytyką, z wystąpieniami publicznymi - wyliczała Kucińska.

- To są objawy kryzysu emocjonalnego, czyli postawy lękowej, jakichś problemów z nastrojem, czego dzieci i nastolatki często sami tak nie rozpoznają. Jeżeli się zgłaszają do psychologa, pedagoga szkolnego, to bardzo często tym "wyzwolicielem" jest nauczyciel, który widzi, że coś się dzieje. (...) Kluczem do zajęcia się zdrowiem psychicznym dzieci i nastolatków nie jest dostawianie łóżek psychiatrycznych, tylko pierwsza pomoc emocjonalna, której drugim etapem jest szkoła - dodała.

Były Rzecznik Praw Dziecka: każdy powinien mieć umiejętność pierwszej reakcji
Były Rzecznik Praw Dziecka: każdy powinien mieć umiejętność pierwszej reakcji TVN24

Dr Marek Michalak, który w latach 2008-2018 był Rzecznikiem Praw Dziecka, zwrócił uwagę na wczorajsze obrady "okrągłego stołu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży" w Senacie. - Wczoraj młodzi ludzie zebrali się, zaprosili rządzących, parlamentarzystów, ekspertów (...) i przedstawili swój problem. Oni wczoraj byli słuchani. To nie jest problem, który rozwiąże jeden minister czy drugi minister - mówił.

Według niego każda osoba, do której zwróci się dziecko o pomoc, a może to być rodzic czy nauczyciel, "powinien mieć umiejętność pierwszej reakcji".

Czytaj też: W Senacie o problemach zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. "Nie ma ważniejszego i pilniejszego tematu"

Andrzej Prendke, fundacja Campus Polska
Andrzej Prendke, fundacja Campus PolskaTVN24

Andrzej Prendke z fundacji Campus Polska przytoczył dane fundacji Growspace. - W zeszłym roku ponad dwa tysiące dzieci i młodzieży miało próbę samobójczą. To jest masakra, bo to rośnie każdego roku. Jednocześnie ten sam raport wskazał, że jest około 266 tysięcy osób w zapotrzebowaniu na pomoc specjalistyczną, a specjalistów jest trochę ponad 500. Tutaj powinna wejść polityka, bo specjalistów po prostu musi być więcej - mówił Prendke.

Autorka/Autor:ek/tr

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami, które wystąpią w nocy z piątku na sobotę. Obowiązują alarmy pierwszego, drugiego, a nawet i trzeciego stopnia. Zjawiskom towarzyszyć będzie silny wiatr i ulewny deszcz.

Najwyższy stopień ostrzeżeń w części Polski. Pogoda "zagrożeniem dla życia i zdrowia"

Najwyższy stopień ostrzeżeń w części Polski. Pogoda "zagrożeniem dla życia i zdrowia"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza - poinformowały w piątek służby prasowe szefa państwa ukraińskiego. Dyplomata - jak przekazano - obejmie teraz placówkę w Czechach.

Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy w Polsce

Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy w Polsce

Źródło:
PAP

Zawaliła się ściana starej kamienicy w Oświęcimiu (woj. małopolskie). Jak przekazał brygadier Zbigniew Jekiełek z oświęcimskiej straży pożarnej, budynek najprawdopodobniej był niezamieszkały i nie ma informacji o poszkodowanych.

Runęła ściana kamienicy w Oświęcimiu. Nagranie

Runęła ściana kamienicy w Oświęcimiu. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mam teraz złamany kręgosłup, noszę pas, który mnie stabilizuje - oznajmił w piątek Cezary Pazura w RMF FM. Nie zdradził jednak więcej szczegółów na temat stanu zdrowia. Jego żona i agentka, Edyta Pazura, wyjaśniała w rozmowie z Wirtualną Polską, że "to konsekwencja wieloletniej pracy na planach, często bez wspomagania się dublerami, kaskaderami". Według jej słów aktor jest pod stałą opieką specjalistów, dba o siebie i normalnie pracuje.

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Źródło:
RMF FM, Wirtualna Polska

Dochodziło do manipulowania wynikami konkursów, ręcznie sterowano przydzielaniem dotacji - tak o wnioskach po kontroli w Narodowym Instytucie Wolności mówił wiceminister ds. społeczeństwa obywatelskiego Marek Krawczyk. Przekazał, że "nie zachowała się" dokumentacja dotycząca losowania ekspertów oceniających wnioski. Mówił też o pieniądzach, które płynęły z Instytutu. - Nasze kontrole wskazują jednoznacznie: szereg pieniędzy płynął do organizacji pozarządowych bezpośrednio związanych z poprzednią władzą - powiedział.

"Miażdżące" wyniki kontroli, wniosek o prokuratury. Nieprawidłowości w Narodowym Instytucie Wolności

"Miażdżące" wyniki kontroli, wniosek o prokuratury. Nieprawidłowości w Narodowym Instytucie Wolności

Źródło:
TVN24

Słowacki resort obrony zapowiedział w piątek złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez byłego premiera Eduarda Hegera i byłego ministra Jaroslava Nada. Chodzi o przekazanie Ukrainie 13 myśliwców MIG-29 i systemu obrony powietrznej Kub w marcu 2023 roku. Nad powiedział w piątek, że obecnie podjąłby taką samą decyzję.

Przed rokiem Słowacja przekazała Ukrainie myśliwce. Teraz resort obrony składa zawiadomienie o przestępstwie

Przed rokiem Słowacja przekazała Ukrainie myśliwce. Teraz resort obrony składa zawiadomienie o przestępstwie

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 220 milionów złotych. W Polsce padła wygrana drugiego stopnia w wysokości ponad 3,5 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 21 czerwca.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Wielka awaria energetyczna dotknęła w piątek Czarnogórę, Bośnię, Albanię i większość chorwackiego wybrzeża, zakłócając działalność firm, wyłączając sygnalizację świetlną i pozostawiając ludzi bez klimatyzacji w środku fali upałów.

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła propozycja znaczącej podwyżki stóp procentowych. Jedyną osobą, która poparła wniosek, była Joanna Tyrowicz.

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju akt oskarżenia przeciwko Małgorzacie F. Lekarce zarzucono narażenie pacjenta na niebezpieczeństwo utraty życia - w wyniku nieudzielenia pomocy na izbie przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdrój zmarł mężczyzna.

Lekarka nie zbadała pacjenta, a potem wysłała do domu. Mężczyzna zmarł

Lekarka nie zbadała pacjenta, a potem wysłała do domu. Mężczyzna zmarł

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Oddamy wszystkie opłaty pobrane we wtorek za wypłaty gotówki w urządzeniach Euronetu - przekazał mBank w komunikacie skierowanym do klientów. Ma to związek z akcją protestacyjną sieci bankomatów, w ramach której obniżony został limit wypłaty gotówki do 200 złotych podczas jednej transakcji.

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Źródło:
tvn24.pl

Średnia cena zakupu metra kwadratowego mieszkania w Świnoujściu wyniosła w maju ponad 28 tysięcy złotych - informują eksperci z portalu RynekPierwotny. To znacznie więcej niż w Warszawie, w której za metr trzeba zapłacić 17,6 tysiąca złotych. W górach najdroższe było Zakopane, a na Mazurach - Mikołajki.

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Źródło:
tvn24.pl

Kończymy sprzedaż produktów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartym na WIRON-ie - przekazał redakcji biznesowej tvn24.pl Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Bank Śląskiego. Wyjaśnił przy tym, czego mają się spodziewać osoby, które taki kredyt już zaciągnęły. ING to pierwszy bank w Polsce, który wprowadził do swojej oferty kredyty hipoteczne oparte na WIRON-ie.

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

Źródło:
tvn24.pl

W Lęborku doszło do kolejnego pożaru na nielegalnym i nieczynnym złomowisku. Strażacy przez całą noc walczyli z żywiołem. Problem nie jest nowy, bo to był trzeci pożar w ciągu miesiąca na złomowisku, ale tym razem jest przełom - seryjny podpalacz wpadł w ręce policji.

Seria pożarów na nielegalnym złomowisku w Lęborku. Policja zatrzymała podejrzanego dzięki fotopułapce

Seria pożarów na nielegalnym złomowisku w Lęborku. Policja zatrzymała podejrzanego dzięki fotopułapce

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Jak codziennie, wyszedł rano do pracy. Tym razem jednak przed firmą czekali policjanci, którzy "przypomnieli" 55-latkowi o 115 dniach, które ma spędzić w więzieniu. Tam też od razu trafił.

Wyszedł do pracy, ale tam nie dotarł. Do domu wróci za 115 dni

Wyszedł do pracy, ale tam nie dotarł. Do domu wróci za 115 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch chłopców w wieku pięciu i siedmiu lat. Obaj mieli się bawić na placu zabaw na Pradze, ale zniknęli. Chłopców odnaleziono około 2,5 kilometra dalej. Pojechali do sklepu, bo zgłodnieli.

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Musimy zrozumieć, że szczepionka przeciwko HPV, tak jak wszystkie inne szczepionki, zapobiega chorobom i powikłaniom, które mogą być tak drastyczne jak nowotwór czy nawet śmierć z tego powodu - mówił w "Tak jest" doktor nauk medycznych Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny. Ocenił przy tym, że program szczepień przeciwko temu wirusowi "niestety jest na razie obrazem porażki".

"Można zapobiec chorobie nowotworowej". Lekarz podaje jeden sposób

"Można zapobiec chorobie nowotworowej". Lekarz podaje jeden sposób

Źródło:
TVN24

Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie prowadzi śledztwo w sprawie zawarcia umowy i wykorzystania systemu szpiegowskiego Hermes przez Prokuraturę Krajową. Zabezpieczono komputery pracowników PK, a w charakterze świadków przesłuchano kilkanaście osób. Śledztwo ma trzy główne wątki: ewentualną niegospodarność, sposób wykorzystania systemu oraz sprawę bezpieczeństwa związaną z instalacją i obsługą. Oprogramowanie Hermes Prokuratura Krajowa zakupiła w 2021 roku.

Oprogramowanie szpiegowskie w Prokuraturze Krajowej. Jest śledztwo

Oprogramowanie szpiegowskie w Prokuraturze Krajowej. Jest śledztwo

Źródło:
PAP

Generalny Inspektor Informacji Finansowej wykrył podejrzane transakcje w fundacji Ex Bono i przesłał do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o podejrzeniu prania pieniędzy - ustalił Artur Warcholiński, reporter "Czarno na białym". Ex Bono to organizacja, która wygrała dwa konkursy w Funduszu Sprawiedliwości w czasie, kiedy resortem kierował Zbigniew Ziobro.

Pranie pieniędzy w fundacji Ex Bono? Jest zawiadomienie

Pranie pieniędzy w fundacji Ex Bono? Jest zawiadomienie

Źródło:
TVN24

Prokuratorzy wspólnie z biegłymi i funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zabezpieczyli urządzenia wchodzące w skład systemu Pegasus - dowiedział się dziennikarz "Superwizjera" TVN i tvn24.pl Maciej Duda. Informację potwierdził na konferencji rzecznik Prokuratury Krajowej dodając, że "prokuratorzy mieli ze sobą postanowienie o przeszukaniu, ale system został wydany dobrowolnie".

Pegasus zabezpieczony. Co zabrała prokuratura

Pegasus zabezpieczony. Co zabrała prokuratura

Źródło:
TVN24

Piątek w części kraju upływa pod znakiem burz. To, jak jest niebezpiecznie, widać na nagraniu uchwyconym w Legnicy (woj. dolnośląskie). Miejscami spadł też grad.

Nawalny deszcz, grad. Burzowy piątek w Polsce

Nawalny deszcz, grad. Burzowy piątek w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Indie zmagają się z falami upałów. Temperatura na północy kraju wzrosła prawie do 50 stopni Celsjusza. Jest tak gorąco, że z drzew spadają martwe nietoperze.

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Źródło:
Reuters

Wąż wpełzł do domu przy Wieśniaczej na Bemowie i dotarł do salonu. Przestraszeni mieszkańcy zawiadomili policję, która poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej.

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

Źródło:
PAP

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Sąd w Kielcach ogłosił upadłość właściciela marki sklepów Active - informuje portal dlahandlu.pl. W placówkach handlowych firmy można było nabyć między innymi odzież czy sprzęt sportowy.

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Źródło:
tvn24.pl