W Senacie o problemach zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. "Nie ma ważniejszego i pilniejszego tematu"

Źródło:
TVN24
Wojciechowska: dzieci mają poczucie, że nawet jeśli poproszą o pomoc, to nie zostaną wysłuchane
Wojciechowska: dzieci mają poczucie, że nawet jeśli poproszą o pomoc, to nie zostaną wysłuchaneTVN24
wideo 2/4
Wojciechowska: dzieci mają poczucie, że nawet jeśli poproszą o pomoc, to nie zostaną wysłuchaneTVN24

Na przestrzeni trzech lat liczba dziecięcych pacjentów wzrosła o 87 procent, a pacjentów młodzieżowych o 168 procent - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 konsultantka krajowa do spraw psychiatrii dzieci i młodzieży doktor Aleksandra Lewandowska. Martyna Wojciechowska z Fundacji Unaweza zwróciła uwagę na długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty. - W niektórych miejscach w Polsce to są nawet lata, a wiemy, że dziecko w kryzysie psychicznym potrzebuje pomocy natychmiast - wskazała.

W czwartek w Senacie odbyły się obrady "okrągłego stołu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży". Na zakończenie spotkania uczestnicy przekazali posłom i senatorom rekomendacje - "10 recept zdrowia psychicznego". W zorganizowanym przez wicemarszałkinię Senatu Magdalenę Biejat i Akcję Uczniowską posiedzeniu wzięły udział między innymi marszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, minister edukacji Barbara Nowacka, a także przedstawiciele organizacji młodzieżowych i fundacji działających na rzecz promocji zdrowia psychicznego.

Martyna Wojciechowska z Fundacji Unaweza, która również uczestniczyła w rozmowach "okrągłego stołu zdrowia psychicznego", wyjaśniła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że sama zajęła się tym tematem, ponieważ przekonała się na własnej skórze, jak długo czeka się na wizytę u specjalisty. - W niektórych miejscach w Polsce to są nawet lata, a wiemy, że dziecko w kryzysie psychicznym potrzebuje pomocy natychmiast - wskazała.

- Z tej bezsilności, z tej złości i niezgody zrodził się pomysł na projekt Młode Głowy, żeby inne dzieciaki nie musiały czekać tak długo i żeby rodzice nie byli w takich momentach w desperacji - dodała. Podkreśliła, że "nie ma w tej chwili ważniejszego i pilniejszego tematu niż zdrowie psychiczne naszych dzieci".

Wojciechowska: dziecko w kryzysie psychicznym potrzebuje pomocy natychmiast
Wojciechowska: dziecko w kryzysie psychicznym potrzebuje pomocy natychmiastTVN24

Drastyczny wzrost liczby pacjentów dziecięcych i młodzieżowych

Konsultantka krajowa ds. psychiatrii dzieci i młodzieży dr Aleksandra Lewandowska zapytana o skalę problemu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, przypomniała, że o "pogarszającej się kondycji psychicznej dzieci i młodzieży alarmowało środowisko co najmniej od kilkunastu lat".

- Niewątpliwie ostatnie lata, związane z czynnikami bardzo obciążającymi nas wszystkich, czyli pandemia, konflikt zbrojny i kryzys gospodarczy, przyczyniły się do pogorszenia kondycji – powiedziała.

Dr Aleksandra Lewandowska zwróciła uwagę, że na przestrzeni trzech lat liczba dziecięcych pacjentów wzrosła o 87 procent, a pacjentów młodzieżowych o 168 procent. - To są alarmujące dane - dodała.

Dr Lewandowska: o pogarszającej się kondycji psychicznej dzieci i młodzieży alarmowano od kilkunastu lat
Dr Lewandowska: o pogarszającej się kondycji psychicznej dzieci i młodzieży alarmowano od kilkunastu latTVN24

Wojciechowska: dzieci mają poczucie, że nawet jeśli poproszą o pomoc, to nie zostaną wysłuchane

Z raportu Ogólnopolskiej Inicjatywy Młode Głowy wynika, że wiele dzieci nie wierzy w siebie i ma bardzo niską samoocenę. - Przebadaliśmy 184 tysiące młodych osób, bo też naszą ideą było dać młodym głos, przestać znajdować w kółko rozwiązania nas, dorosłych, na problemy młodych, tylko zapytać: "czego wy od nas potrzebujecie, co my możemy wam dać" - powiedziała Martyna Wojciechowska.

Podkreśliła, że rodzice muszą wyjść z "roli ex cathedra", że "wszystko wiemy najlepiej, bo nie wiemy". - Myślę, że dużo się możemy od naszych dzieci nauczyć. My z tego raportu wiemy, że milion młodych osób w Polsce w wieku 10-18 lat może doświadczać kryzysu psychicznego - oznajmiła.

- Oni powinni być zdiagnozowani, a przecież wiemy, jakie są realia. Nagle nie będzie więcej szpitali, lekarzy psychiatrów dziecięcych ani psychologów, bo to wymaga czasu. My się chcemy skupić też na tym, co można zrobić tu i teraz - zwróciła uwagę.

Martyna Wojciechowska dodała, że "obecnie dzieci chcą powiedzieć, że mają poczucie, że nawet jeśli poproszą o pomoc, to nie zostaną wysłuchane". - My dorośli bagatelizujemy to, mówimy, że im się w głowach poprzewracało, że mają wszystko. Tymczasem ich problemy są realne - wyjaśniła.

Dr Lewandowska: system do tej pory był postawiony na głowie

Dr Aleksandra Lewandowska stwierdziła, że 80 procent młodych pacjentów przebywających w oddziałach stacjonarnych nie musiałoby być hospitalizowanymi, gdyby wcześniej zostali zauważeni. - Ten system do tej pory był odwrócony, postawiony na głowie. My próbujemy go właściwie ustawić, żeby hospitalizacja była wtedy, gdy są wskazania. Pomoc dziecku czy nastolatkowi to nie jest tylko praca z dzieckiem, ale z całym systemem, w którym to dziecko funkcjonuje, bo i rodzice, opiekunowie potrzebują pomocy, bardzo często jest problem w szkole - wyliczała.

- A my jako fundacja kładziemy największy nacisk na edukację i normalizację mówienia o zdrowiu psychicznym, na mówieniu o tym, że sięganie po pomoc to jest żaden obciach - powiedziała Martyna Wojciechowska i przypomniała, że istnieje program profilaktyczny prowadzony w ponad 1500 szkołach.

- To nie jest tajemna wiedza. To jest nauka o emocjach, stawianiu granic, higienie cyfrowej i nagle się okazuje, że te dzieciaki mają szansę zostać wysłuchane, a nauczyciele dostają konkretne narzędzia, których mogą używać, ale mamy też ofertę dla rodziców w postaci wspierania rodzicielstwem - dodała.

Dr Lewandowska: system do tej pory był postawiony na głowie
Dr Lewandowska: system do tej pory był postawiony na głowieTVN24

Autorka/Autor:asty

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Podjęliśmy decyzję, aby zainwestować w nasze bezpieczeństwo, a przede wszystkim w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych. Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji - poinformował w sobotę premier Donald Tusk.

Tusk: zainwestujemy w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych

Tusk: zainwestujemy w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych

Źródło:
TVN24

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

Do Sądu Okręgowego w Krośnie (Podkarpackie) trafiły akty oskarżenia przeciwko Krzysztofowi W. i Oleksijowi M., którym prokuratura zarzuciła rozbój na właścicielu kantoru, do którego doszło w 2000 roku w Krośnie. Ten sam biznesmen dziewięć lat później został zamodowany. Ta sprawa nie została jeszcze zamknięta, policja opublikowała teraz portret pomięciowy poszukiwanego.

O rozbój na biznesmenie oskarżyli dwie osoby. Wciąż szukają tego, kto zabił go dziewięć lat później

O rozbój na biznesmenie oskarżyli dwie osoby. Wciąż szukają tego, kto zabił go dziewięć lat później

Źródło:
tvn24.pl

Proboszcz parafii w Potoku Wielkim (woj. lubelskie) ks. Artur Dyjak miał przepraszać wiernych za zgorszenie, które - jak twierdził - wywołała posłanka KO Marta Wcisło przez swoją obecność tuż przy ołtarzu podczas mszy w kościele. Posłanka jest oburzona, że w świątyni użyty został język nienawiści.

Ksiądz w kazaniu miał mówić o posłance KO i "skandalu". Ta nazywa to językiem nienawiści

Ksiądz w kazaniu miał mówić o posłance KO i "skandalu". Ta nazywa to językiem nienawiści

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę przed południem podejrzany o przeprowadzenie zamachu na Roberta Ficę Juraj C. pojawił się w specjalnym sądzie w Pezinku w pobliżu Bratysławy. Ma on podjąć decyzję w sprawie tymczasowego aresztowania mężczyzny, o co wnioskowała słowacka prokuratura. Przesłuchanie Juraja C. jest zaplanowane na 18 maja. Grozi mu nawet dożywocie.

Sąd zdecyduje o aresztowaniu podejrzanego o zamach na premiera Słowacji. Jest też data jego przesłuchania

Sąd zdecyduje o aresztowaniu podejrzanego o zamach na premiera Słowacji. Jest też data jego przesłuchania

Źródło:
PAP, TVN24, Dennik N

W wyniku spożycia zatrutego piwa w kilku miejscowościach w południowej Zambii zmarło co najmniej 10 osób, a wiele trafiło do szpitala - poinformowała w piątek zambijska policja. Do produkcji piwa wykorzystano alkohol metylowy i pastę do butów.

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

W piątek pasażerowie metra w Buenos Aires zapłacili za bilet o 360 procent więcej w porównaniu do stawki z dnia poprzedniego. Tak drastyczna podwyżka to efekt polityki zaciskania pasa, realizowanej przez prezydenta Javiera Mileia. Jak zapowiadają władze, w najbliższych miesiącach podnoszenie cen będzie kontynuowane.

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Źródło:
PAP

Myślę, że do Polski mogło przyjechać kilkadziesiąt tysięcy osób, które chciały teoretycznie studiować, ale chodziło tylko o to, żeby mieć wizę - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (Lewica). Jego zdaniem "wiele prywatnych uczelni powstawało tylko po to, żeby ten proceder prowadzić". Przekazał, że jest przygotowana w tym zakresie biała księga.

Wieczorek: to mógł być jeden z elementów afery wizowej

Wieczorek: to mógł być jeden z elementów afery wizowej

Źródło:
TVN24

Trzy osoby, w tym 14-latka, trafiły do szpitala po wypadku w Wierzawicach (Podkarpacie). Jak ustaliła policja, kierujący autem 38-latek podczas jazdy zajmował się psem, w wyniku czego zjechał z drogi i uderzył w betonowy przepust.

Kierował i zajmował się psem. Doszło do wypadku, małżeństwo z córką trafiło do szpitala

Kierował i zajmował się psem. Doszło do wypadku, małżeństwo z córką trafiło do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z radomskiej drogówki na sygnałach eskortowali do szpitala samochód z mężczyzną poparzonym po wybuchu butli gazowej. Dotarli na czas.

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę, który miał szantażować znanego influencera. Według ustaleń śledczych podejrzany zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty pieniędzy pod groźbą "rozpowszechnienia filmu w Internecie, który miał go zniesławić".

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śląscy "łowcy głów" zatrzymali 30-latka, który był poszukiwany na podstawie listów gończych i Europejskich Nakazów Aresztowania. Za przestępstwa narkotykowe, rozboje oraz kradzieże z włamaniem. Najbliższe trzy lata i pięć miesięcy spędzi w więzieniu.

Szukali go czterema listami gończymi i trzema europejskimi nakazami aresztowania

Szukali go czterema listami gończymi i trzema europejskimi nakazami aresztowania

Źródło:
tvn24.pl

Kancelaria prezydent Zuzany Czaputovej rozesłała w piątek do przewodniczących parlamentarnych partii politycznych zaproszenie na zaplanowane na wtorek spotkanie z prezydentem-elektem Peterem Pellegrinim. Czaputova i Pellegrini chcą wspólnego oświadczenia o odrzuceniu nienawiści. Dwie partie koalicji nie potwierdziły udziału w tym spotkaniu.

Spotkanie prezydent Słowacji i prezydenta-elekta z liderami partii zagrożone. "A co ja mam wspólnego z Czaputovą?"

Spotkanie prezydent Słowacji i prezydenta-elekta z liderami partii zagrożone. "A co ja mam wspólnego z Czaputovą?"

Źródło:
PAP

W polskich lasach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki pożarowe. W piątek strażacy walczyli z trzema rozległymi pożarami lasu i wieloma mniejszymi, a prognozy wskazują, że sobota również może być niebezpieczna. W części kraju nadal obowiązuje także alert RCB.

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Źródło:
IBL, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP, KG PSP

W czwartek wieczorem siły izraelskie odzyskały ciała trojga zakładników ze Strefy Gazy - powiedział w piątek rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari. Według Izraela Hamas w Strefie Gazy nadal przetrzymuje około 100 żywych zakładników oraz ciała około 30 porwanych osób.

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Źródło:
BBC, PAP

815 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia wzmacnia obronę przygranicznych rejonów obwodu charkowskiego. Rosyjskie straty na tym kierunku w ciągu doby wyniosły 133 zabitych - informuje portal Interfax Ukraina, cytując piątkowy raport Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Co wydarzyło się w Ukrainie w ostatnich godzinach.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami. Gwałtowna aura spodziewana jest w większości województw, a miejscami porywy wiatru mogą sięgnąć 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być groźnie.

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie działalności Mikołaja Pawlaka nie zostało jeszcze złożone, natomiast różne rzeczy mogą się wydarzyć - przyznała Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, mówiąc o działalności swojego poprzednika. W "#BezKitu" przekazała też, że prawdziwe są informacje na temat zakupu bardzo drogich samochodów przez biuro RPD za czasów Pawlaka. Mówiła też o rzeczach koniecznych do zrobienia w zakresie walki z kryzysem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Źródło:
TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

Niemal 10 milionów złotych - tyle wynosi suma roszczeń w sprawach przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych - poinformowano w komunikacie TVP.

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez przewodniczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką - dowiedziała się TVN24. Zawiadomienie w tej sprawie złożył gliwicki sędzia Paweł Strumiński.

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Źródło:
TVN24, OKO.press

Nastoletnia dziewczynka urodziła dziecko w czasie wycieczki szkolnej w południowej Polsce. Matka oraz noworodek zostali przewiezieni do szpitala. Dziewczynka ma mniej niż 15 lat. Ojcem również jest nastolatek.

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Źródło:
tvn24.pl

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl