TVN24 | Polska

Zbigniew Ziobro: Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że konstytucja jest najwyższej rangi aktem prawnym w Polsce

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/kab
Źródło:
TVN24
Ziobro: Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że konstytucja jest najwyższej rangi aktem prawnym w Polsce
Ziobro: Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że konstytucja jest najwyższej rangi aktem prawnym w PolsceTVN24
wideo 2/22
TVN24Ziobro: Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że konstytucja jest najwyższej rangi aktem prawnym w Polsce

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro stwierdził, że "Trybunał Konstytucyjny stwierdził nie mniej i nie więcej ten fakt, że to konstytucja jest najwyższej rangi aktem prawnym w Polsce". - Nie traktaty międzynarodowe, nie umowy międzynarodowe, ale polska konstytucja - podkreślał.

Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej uznał w czwartek, że część przepisów Traktatu o Unii Europejskiej jest niezgodna z polską konstytucją. Wyrok zapadł w sprawie zainicjowanej wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego złożonym pod koniec marca.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Ziobro: TK stwierdził, że konstytucja jest najwyższej rangi aktem prawnym w Polsce

Do tej sytuacji odniósł się w piątek na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- To bardzo ważne orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego wobec narastającej prawnej agresji ze strony agend Unii Europejskiej przy wsparciu Berlina i innych stolic europejskich zmierzających do tego, aby Polskę traktować jako państwo quasi-kolonialne, które ma nad sobą, nad konstytucją, jeszcze wyższe akty prawne, jakie pochodzą z decyzji organów, które polscy obywatele nie kontrolują, nad którymi nie mają władztwa, których nie mogą zmieniać w drodze wyborów - mówił szef resortu sprawiedliwości.

- Istotą demokracji jest to, że to wyborcy w Polsce w głosowaniu tajnym mają prawo wybierać swoich przedstawicieli - zaznaczał. - A mają też prawo w określonych w Konstytucji rygorach zmieniać ten najwyższy akt prawny regulujący funkcjonowanie polskiego państwa - powiedział. Podkreślił, że tym aktem prawnym jest konstytucja.

- Gdyby odebrać tę podstawową zasadę świadczącą o suwerenności państwa polskiego Polakom, oznaczałoby to, że musimy ją oddać i dać nieznanym nawet większości z imienia i nazwiska brukselskim urzędnikom: eurokratom - ocenił.

Ziobro: politycy opozycji zapomnieli, że podkreślali nadrzędność konstytucji

Ziobro mówił także, że "konstytucja często towarzyszyła politykom Platformy Obywatelskiej, kiedy głośno krzyczeli, że ona jest najwyższej rangi aktem prawnym, który winien regulować funkcjonowanie organów i instytucji państwa polskiego". - I nagle ci sami ludzie, ci sami politycy, ci sami liderzy z Donaldem Tuskiem na czele zdają się zapominać, o tej swojej niegdyś długiej historii aktywności publicznej podkreślającej nadrzędność polskiej konstytucji – powiedział minister.

Mówił dalej, że politycy ci "dziś niczym goście z innej planety ogłaszają, że oto traktaty europejskie są najwyższej rangi aktem prawnym w Polsce, że Trybunał Konstytucyjny orzekając, że konstytucja jest najważniejszym aktem prawnym w Polsce, dopuścił się zdrady stanu".

- Hipokryzja, cynizm w polityce jest od zawsze, ale ten poziom po stronie polityków Platformy aż uderza - dodał Ziobro.

Autor:mjz/kab

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości