Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych, rozmawiał we wtorek z Antonym Blinkenem, sekretarzem stanu USA - poinformowało polskie MSZ. "Będziemy nadal ściśle konsultować się z sojusznikami takimi jak Polska w naszych wysiłkach dyplomatycznych, aby powstrzymać dalszą rosyjską agresję" - napisał na Twitterze Blinken. Jak oświadczył Departament Stanu, szef amerykańskiej dyplomacji podczas rozmowy z Rauem "wyraził uznanie" dla prezydenta Andrzeja Dudy za weto w sprawie lex TVN.
Polskie MSZ na Twitterze poinformowało o rozmowie Raua z Blinkenem. Odbyła się ona we wtorek i dotyczyła "bieżącej sytuacji międzynarodowej".
MSZ przekazało, że Rau i Blinken rozmawiali o "eskalacji działań Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy, a także podtrzymywaniu przez Białoruś ataku hybrydowego przy granicy z Polską". "Sekretarz Blinken powtórzył słowa prezydenta Bidena o zdecydowanej reakcji USA i sojuszników w przypadku rosyjskiej agresji na Ukrainę" - czytamy w komunikacie.
Rozmówcy "zaznaczyli potrzebę skoordynowanych działań wspierających suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy oraz potwierdzili, że jakakolwiek dalsza rosyjska agresja militarna na Ukrainę spotka się z poważnymi konsekwencjami dla Federacji Rosyjskiej".
"Ministrowie zgodzili się także, że dialog ze stroną rosyjską musi opierać się o dwa równoważne filary: dyplomację i odstraszanie, bazować na zasadzie wzajemności, uwzględniać nasze obawy dotyczące działań Rosji, a także odbywać się w ścisłej i pełnej koordynacji między sojusznikami" - podało MSZ.
Blinken: będziemy nadal ściśle konsultować się z sojusznikami takimi jak Polska
Do przebiegu rozmowy Blinken odniósł się na Twitterze. "Polska zawsze będzie miała niezachwiane poparcie Stanów Zjednoczonych dla bezpieczeństwa transatlantyckiego. Będziemy nadal ściśle konsultować się z sojusznikami takimi jak Polska w naszych wysiłkach dyplomatycznych, aby powstrzymać dalszą rosyjską agresję" - napisał.
W oświadczeniu Departament Stanu napisał, że "sekretarz potwierdził silne wsparcie USA dla bezpieczeństwa Polski, która nadal zmaga się z wykorzystywaniem bezbronnych migrantów przez Białoruś". "Sekretarz i minister spraw zagranicznych potwierdzili zdecydowane poparcie Stanów Zjednoczonych dla niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w obliczu ciągłej rosyjskiej agresji, a sekretarz poinformował ministra spraw zagranicznych o wysiłkach USA na rzecz dyplomatycznego rozwiązania konfliktu we wschodniej Ukrainie" - dodano.
Blinken w rozmowie z Rauem poruszył również temat prezydenckiego weta w sprawie lex TVN. "Sekretarz wyraził uznanie dla prezydenta Dudy za zawetowanie ustawy o własności mediów, zauważając, że odzwierciedla ona istotny wkład w ochronę wolności słowa, nienaruszalności umów i wspólnych wartości, które leżą u podstaw naszych relacji" - napisano w oświadczeniu Departamentu Stanu.
Szef polskiej dyplomacji na Ukrainie
W zeszłym tygodniu Rau przebywał z wizytą w Iwano-Frankiwsku na zachodzie Ukrainy. Był gościem honorowym corocznej narady ambasadorów Ukrainy. Spotkał się m.in. ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytrem Kułebą, szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksijem Daniłowem, a także z premierem Denysem Szmyhalem i szefem parlamentu Rusłanem Stefańczukiem.
- Rozmowy dotyczyły przede wszystkim geopolityki i bezpieczeństwa Ukrainy, a przez to także bezpieczeństwa naszej części Europy i państw NATO jako całości - powiedział Rau.
Trwa napięta sytuacja na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Według szacunków władz w Kijowie w odległości 200 km od granicy Ukrainy znajdują się 122 tysiące rosyjskich żołnierzy, a w promieniu 400 km - 143,5 tysiąca wojskowych. Zaniepokojenie tym faktem wyraziły USA i szereg państw NATO. Władze na Kremlu zaprzeczają doniesieniom i prognozom, że Rosja szykuje nową inwazję na Ukrainę.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: EPA