Jak wyglądałby świat bez niezależnych mediów? "Zawód: dziennikarz. Debata"

Źródło:
TVN24
Reszka: Marek Suski powiedział prawdę, to znaczy powiedział, o co im chodzi
Reszka: Marek Suski powiedział prawdę, to znaczy powiedział, o co im chodziTVN24
wideo 2/25
ReszkaL Marek Suski powiedział prawdę, to znaczy powiedział, o co im chodziTVN24

Tematem niedzielnej debaty "Zawód: dziennikarz" w TVN24 były niezależne media. Dziennikarze, którzy gościli w programie dyskutowali między innymi o tym, jak wyglądałby świat bez wolnej prasy. Rozmowę prowadził Krzysztof Skórzyński z "Faktów" TVN.

W debacie udział wzięli: dziennikarka Ewa Ivanova z "Gazety Wyborczej", prawniczka Eliza Rutynowska z Forum Obywatelskiego Rozwoju, publicysta Tomasz Terlikowski, dziennikarz Paweł Reszka z "Polityki", były prezes telewizji publicznej i były szef KRRiT, a obecnie członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun oraz studenci dziennikarstwa.

OGLADAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 21:20

    Debata dobiegła końca. Dziękujemy za uwagę i życzymy miłego wieczoru.

  • 21:17

    Terlikowski: Zawód dziennikarza się pauperyzuje i to na wielu różnych poziomach. Większość dziennikarzy nie ma etatów. Taki dziennikarz może być zwolniony z dnia na dzień. W bardzo wielu miejscach nie ma żadnych niezależnych mediów. Bo my mówimy o mediach w dużych i średnich miastach. Ale są też media lokalne, które są zależne od samorządów i tam nie ma żadnej wolności prasy.

  • 21:15

    Ivanowa: Już widać, że w niektórych mediach regionalnych zachodzą zmiany, jeśli chodzi o ich linię narracyjną. Natomiast moment sprawdzający nastopi wtedy, kiedy będą wybory. Mówi się, że osoby, które zostały powołane do pełnienia funkcji kierowniczych zostaną uruchomione jak zombie. Wtedy ruszy również przekaz w mediach regionalnych, analogiczny do tego w mediach publicznych, które są kolejnym resortem - propagandy.

  • 21:13

    Sułowski: Dla mnie ważne jest też to, co zrobi szefostwo Discovery i co ono myśli w swojej siedzibie w Maryland. To jest teraz gra i to są duże pieniądze. Myślę, że powinniście dostać wsparcie od swojego właściciela.

  • 21:11

    Sułowski: Wcześniej gazety regionalne w Polsce były bardzo zróżnicowane, miały ogromną autonomią, natomiast w tej chwili zmienia się kadra redakcji, część ludzi odchodzi i te gazety nie są już takie same.

  • 21:10

    Sułowski: Problem nie polega na zwolnieniu jednego, czy kilkunastu redaktorów naczelnych. To jest sprawa wtórna, bo to jest pozycja, którą się dostaje i traci. Problem jest w tym, czy zespoły redakcyjne pod kierownictwem ścile związanym z partią rządzącą będą niezależne, jak powinno to być w cywilizowanym świecie.

  • 21:08

    Sułowski: Ja zostałem zdymisjonowany z funkcji redaktora naczelnego, a odszedłem z gazety, bo chciałem odejść.

  • 21:07

    Łączymy się z byłym redaktorem naczelnym "Gazety Krakowskiej", która została przejęta przez PKP Orlen, Jerzym Sułowski.

  • 20:57

    Terlikowski: Dziennikarze sami także przyczynili się mocno do obniżenia swojego autorytetu, swoim zaangażowaniem politycznym, popieraniem jednej z dwóch politycznych opcji, zadawaniem niewygodnych pytań tylko opcji przeciwnej. Oczywiście politycy też mocno się do tego przyczynili. To, co robi teraz PiS jest bardzo niebezpiecznym atakiem na media.

    Pamiętajmy też, że poza dziennikarzami są też właściciele mediów i to, kto to jest też nie pozostaje bez znaczenia. W polskim prawie dziennikarz ma bardzo niewiele praw wobec swojego pracodawcy, co też ma znaczenie dla autorytetu tego zawodu.

  • 20:51

    Ivanowa: Media cały czas są opluwane, cały czas zarzucana jest im nierzetelność. To się odbija na ich autorytecie. A media, by wykonywać swoją rolę, czyli kontrolować władzę, muszą mieć zaufanie społeczne.

  • 20:50

    Reszka: Zaczęło się od medió publicznych, potem był podatek od reklam, ustawa repolonizacyjna, gdzieś wisi nam nad głową ustawa o zawodzie dziennikarza, która podzieli dziennikarzy na dobrych i złych. Te próby przejęcia kontroli nad mediami mogą się powtarzać.

  • 20:46

    Rutynowska: Ta ustawa precyzuje dokładnie, w kogo chce uderzyć. To jest niedopuszczalne w demokratycznym państwie prawa. Traktowanie mediów, które mają być czwartą władzą, kontrolną, iść na wojnę z nimi, to strzelanie sobie w kolano.

  • 20:44

    Ivanowa: Posługiwanie się argumentem siły w stosunku do podmiotu, który ma nam zapewnić bezpieczeństwo, jest naszym sojusznikiem, ma dla nas strategiczne znaczenie i wymachiwanie do niego szabelka byłoby groteskowe z punktu widzenia dyplomatycznego. A widzimy, że stosunki Polska-USA są wyjątkowo chłodne. Choć myślę, że płaszczyzna międzynarodowa w tym kontekście nie miała takie znaczenia. Myślę, że PiS po prostu traktuje media kontrolujące rząd jako wrogie.

  • 20:41

    Reszka: Ta ustawa to bardziej presja na właściciela TVN-u niż na Stany Zjednoczone. Już raz pani ambasador tupnęła nogą. Wydaje mi się, że z Amerykanami w sprawie wolności słowa nie bardzo da się dyskutować, chyba że chcemy prowadzić politykę samobójczą. Obecnie mamy fatalne relacje z Waszyngtonem.

  • 20:39

    Poziom zaufania do mediów w Polsce

  • 20:37

    Terlikowski: co sądzi pan poseł Suski to ja nie wiem, natomiast kierownictwo PiS-u doskonale wie, że ma tak malą i tak kruchą większość, że nawet we własnej partii nie znajdzie poparcia dla tego projektu. W związku z tym jest to proba wpłynięcia na TVN, by on się sam przesunął. Jeśli się to nie uda to będą kolejne próby.

  • 20:34

    Braun: W tej chwili ta ustawa dotyczy wyłącznie TVN-u. Nie wolno robić ustaw, które dotyczą jednego podmiotu.

  • 20:33

    Braun: jedyny powód merytoryczny tego projektu to wściekła niechęć polityków PiS-u do TVN-u. Stacja działała zgodnie z prawem, co potwierdza 20-letnia praktyka, więc nie ma żadnych prawdziwych merytorycznych i prawnych podstaw odmówienia udzielenia koncesji TVN-owi.

  • 20:32

    Braun: To, że KRRiTV tak długo rozpatruję sprawę odnowienia koncesji TVN-owi nie jest normalna. Spółka TVN zgłosiła się o odnowienie koncesji dla TVN24 prawie dwa lata przed wygaśnieciem koncesji, choć wymagany termin to min. rok.

  • 20:31

    Braun: trudno powiedzieć, jaki jest cel tej ustawy. Mi się wydaje, że poseł Suski i prezes Kaczyński absolutnie nie docenili skali reakcji na ten projekt. Z każdego punktu widzenia jest on nie dod przyjęcia. Paradoksalnie konieczność złożenia takiego projektu nagle dowodzi jasno, że TVN24 powinienbył dostać koncesję co najmniej pół roku temu, bo jak widać KRRiTV przez pół roku szukała pretekstu, by tej licencji odmówić i go nie znalazła.

  • 20:29

    Braun: o tej ustawie dowiedziałem się tego dnia, kiedy wpłynęła do Sejmu. Tuż przed północą odezwał się do mnie ktoś z Onetu, czy wiem, o co chodzi. Nie wiedziałem. Nikt się nie zająknął wcześniej, że taka ustawa może się pojawić.

  • 20:28

    Do debaty dołączył Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych.

  • 20:28

    Rutynowska: mam wrażenie, że ta ustawa nie jest wymierzona konkretnie w jedno medium, ale w wolność słowa. A zgodnie z naszą konstytucją państwo ma obowiązek zapewniać pluralizm mediów.

  • 20:23

    Terlikowski: Ta ustawa to nie tylko cios w opozycję. Ci politycy PiS, którzy nie będą cieszyć się poparciem Jarosława Kurskiego zwyczajnie znikną z przestrzeni publicznej. Co więcej kiedyś PiS przegra wybory i wówczas telewizja publiczna będzie zachowywać się tak, jak teraz tylko wobec innej opcji politycznej. Z puntu widzenia widzów to także sytuacja bardzo dramatyczna.

    Trudno mi jednak sobie wyobrazić, by duża telewizja z włascicielem amerykańskim zniknęła z Polski, gdyż jest to ogromny cios w wolność słowa i pluralizm.

  • 20:21

    Rutynowska: Gdy dorzucimy do naszego systemu prawnego nowe zasady, inspirując się przepisami z innych państw, często w zmienionym kształcie, wówczas tak naprawdę tworzy się taki "potworek legislacyjny".

  • 20:19

    Reszka: To będzie trudna droga, by ta ustawa przeszła, bo musiałaby przejść przez Sejm a potem Senat. Jeśliby się to udało, to mogłoby oznaczać sprowadzenie tej telewizji do stacji czysto rozrywkowej.

  • 20:16

    Ivanowa: Może się okazać, że wtedy, kiedy wszyscy będziemy myśleli, że ten projekt nie ma szans, by przejść w parlamencie, Jarosław Kaczyński zdoła zdobyć większość. Obawiam się, że jeśli nie tym razem, to PiS wymyśli kolejny pomysł, który będzie prowadził do tego samego celu: zniszczenia wolności słowa w Polsce.

  • 20:15

    Prawniczka Eliza Rutynowska z Forum Obywatelskiego: z puntu widzenia prawnego, słowa wypowiedziane przez Marka Suskiego są całkowicie niedopuszczalne z puntu widzenia troski o dobro państwa. Prawo nie jest w demokratycznym państwie prawa narzędziem do umacniania władzy jakiejkolwiek partii politycznej. A ta ustawa to jest taki mały puzel większej układanki pakietu antydemokratycznego.

    Rutynowska: słowa wypowiedziane przez Marka Suskiego są całkowicie niedopuszczalne

  • 20:11

    Tomasz Terlikowski: Marek Suski zabił właśnie tę ustawę. Jeszcze mógł zebrac jakieś poparcie, ale jeśli on powiedział zupełnie wprost, że chodzi o to, by mieć wpływ na telewizję i tylko o to, to trudno się spodziewać, by Jarosław Gowin i jego posłowie zagłosowali za.

    W mojej ocenie ustawa jest skandaliczna. To, że jest skierowana przeciwko TVN-owi jest oczywiste, bo PiS nie chce mieć takiego krytyka i woli iść drogą Viktora Orbana.

  • 20:10

    Paweł Reszka z "Polityki": Suski powiedział między słowami, troszeczkę was postraszymy, może będziecie chcieli odsprzedać część TVN-u, a może będziecie chcieli ponegocjować. Bo to też jest tak, że jeśli właściciel spółki będzie grzeczny w Polsce i miły dla państwa, to będzie mógł też robić interesy z państwem.

    Reszka: Marek Suski powiedział prawdę, to znaczy powiedział, o co im chodzi

  • 20:08

    Ewa Ivanova z "Gazety Wyborczej": Myślę, że Marek Suski wyraził jasny komunikat do władz TVN-u, że chodzi o to, by rozpocżąć swego rodzaju negocjacje, by przystąpić do zmian struktury właścicielskiej w spółce. Sam projekt jest traktowany, jako punkt wyjścia do stołu rozmów. Tylko nie takie kulturalne zaproszenie, ale poprzez przyłożenie pistoletu do skroni.

  • 20:06

    Obecni w studniu studenci dziennikarstwa mówią o tym, dlaczego wybrali akurat ten kierunek: miałam wizję pomagania innym; chciałam pisać o ważnych sprawach.

    Studenci dziennikarstwa w programie "Zawód: dziennikarz. Debata"

  • 20:01

    Wybiła godzina 20. Rozpoczynamy debatę "Zawód: dziennikarz".

Autorka/Autor:mart, momo/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych w wyniku eksplozji butli z helem w samochodzie w Limie, stolicy Peru - informują lokalne media. Sprawę bada policja. Butle z helem są używane do napełniania balonów.

Butla z helem do napełniania balonów wybuchła w samochodzie. Nie żyje studentka

Butla z helem do napełniania balonów wybuchła w samochodzie. Nie żyje studentka

Źródło:
expreso.com, larepublica.pe

Odpowiednie pismo dziś, jutro wystosuję do Prokuratury Krajowej. Powinno zostać wszczęte śledztwo i wniosek o uchylenie immunitetu - zapowiedział w "Tak jest" wiceszef MSZ Andrzej Szejna. Chodzi o orzeczenie NSA z czerwca stwierdzające, że decyzja byłego premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie przygotowania wyborów korespondencyjnych rażąco naruszyła prawo.

Wiceszef MSZ zapowiada pismo do Prokuratury Krajowej w sprawie Mateusza Morawieckiego

Wiceszef MSZ zapowiada pismo do Prokuratury Krajowej w sprawie Mateusza Morawieckiego

Źródło:
TVN24

Zakończony w czwartek szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy miał być świadectwem globalnego współdziałania Chin i Rosji. Jednak Azja Środkowa, gdzie szczyt się odbył, doświadcza właśnie czegoś zupełnie innego: bezlitosnego zastępowania Rosji przez Chiny. Słabnący Kreml traci znaczenie w tym ważnym dla siebie regionie, dawniej części ZSRR, a o przejęcie jego roli starają się już nie tylko Chiny.

Dzielenie skóry na niedźwiedziu. Tak Rosja traci swoje "miękkie podbrzusze"

Dzielenie skóry na niedźwiedziu. Tak Rosja traci swoje "miękkie podbrzusze"

Źródło:
tvn24.pl

Tajwańskie ministerstwo obrony wykryło w piątek nagły wzrost aktywności chińskiej armii wokół wyspy. W ciągu nieco ponad trzech godzin odnotowano 26 samolotów wojskowych, w tym J-16. Premier Cho Jung-tai apelował wcześniej do Chin o nieeskalowanie napięć w Cieśninie Tajwańskiej.

Wzrost aktywności wokół Tajwanu. Chiny wysłały 26 samolotów w nieco ponad trzy godziny

Wzrost aktywności wokół Tajwanu. Chiny wysłały 26 samolotów w nieco ponad trzy godziny

Źródło:
PAP

Sąd rejonowy umorzył postępowanie w sprawie nastolatka, który na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy wepchnął pod tramwaj 15-letnią Emilię.

15-letnia Emilia czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Sąd umorzył postępowanie

15-letnia Emilia czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Sąd umorzył postępowanie

Źródło:
tvn24.pl, Radio PiK

Policja zatrzymała 35-letnią adwokatkę i 37-letniego lekarza - rodziców trzymiesięcznego chłopca, u którego "stwierdzono liczne obrażenia mózgu powstałe na przestrzeni co najmniej kilku tygodni". Jak podaje zielonogórska prokuratura, "obrażenia mogły powstać już od pierwszych dni jego życia".

Niemowlę z obrażeniami mózgu. Zatrzymano rodziców

Niemowlę z obrażeniami mózgu. Zatrzymano rodziców

Źródło:
PAP

Politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykują wszelkie działania prokuratury i organów państwa związane z wyjaśnianiem nieprawidłowości za poprzednich rządów. A poseł Piotr Gliński twierdzi stanowczo, że w czasach Zjednoczonej Prawicy "prawo nie było łamane". Przypominamy więc 10 najgłośniejszych przykładów naruszania prawa za poprzednich rządów.

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Źródło:
Konkret24

"Przestrzegamy przed pochopnym przyjmowaniem przepisów, które jedynie pozornie poprawiając pozycję wydawców, mogą uniemożliwić nam zawarcie umów licencyjnych" - pisze polski oddział Google'a w liście do senatorów i senatorek cytowanym przez Interię. Cyfrowy gigant ocenia postulaty środowiska wydawców jako "niewłaściwe" i pisze o konsekwencjach przyjęcia ich. - To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana - komentuje list Google'a Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej", członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Źródło:
tvn24.pl, interia.pl

Grupa Azoty, produkująca nawozy azotowe i wieloskładnikowe, wstrzymuje produkcję melaminy - przekazała spółka. Surowiec ten wykorzystuje branża meblarska, papiernicza czy producenci artykułów gospodarstwa domowego i naczyń. Jak wskazała spółka, powodem są przede wszystkim wysokie koszty gazu i zakupu uprawnień do emisji CO2.

Kolejne problemy w Grupie Azoty. Wstrzymana produkcja melaminy

Kolejne problemy w Grupie Azoty. Wstrzymana produkcja melaminy

Źródło:
PAP

Po diametralnym zmianach, jakie zaszły w brytyjskiej polityce w wyniku czwartkowych wyborów, w piątkowy poranek jedno pozostało takie samo. To obecność przy Downing Street 10 kota Larry'ego, lokatora biura premiera - pisze Reuters.

Wielkie zmiany na Downing Street, ale stały lokator pozostał

Wielkie zmiany na Downing Street, ale stały lokator pozostał

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Beryl, huragan drugiej kategorii, po tym jak przetoczył się między innymi przez Karaiby, w piątek dotarł do Meksyku. - Niebo zrobiło się bordowe i zaczęło lać, dość porządnie. Niektóre pokoje w hotelu pozalewało - mówił w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pan Dariusz, który przebywa w Cancun.

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, Reuters, Kontakt 24

To było głosowanie ostatniej szansy. Marszałkiem województwa małopolskiego został Łukasz Smółka, a nie Łukasz Kmita, kandydat forsowany przez Jarosława Kaczyńskiego. Coraz więcej jest głosów w Zjednoczonej Prawicy o chaosie i zdradzie, o kryzysie przywództwa. Politycy koalicji rządzącej się z tymi głosami zgadzają.

I w PiS-ie, i poza PiS-em, widać słabość prezesa. "Z tego żelaznego Jarosława został nam papierowy Jarosław"

I w PiS-ie, i poza PiS-em, widać słabość prezesa. "Z tego żelaznego Jarosława został nam papierowy Jarosław"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymało siedem osób, podejrzewanych o oszukanie ponad 6 tysięcy klientów poprzez fałszywe sklepy internetowe. "Sprawcy założyli profesjonalnie wyglądające sklepy internetowe za których pośrednictwem oferowali do sprzedaży oryginalne markowe perfumy oraz urządzenia elektroniczne" - informuje polska policja.

Oszukali tysiące klientów sprzedając podróbki w internecie. 7 osób zatrzymanych

Oszukali tysiące klientów sprzedając podróbki w internecie. 7 osób zatrzymanych

Źródło:
tvn24.pl

Od lipca obowiązują nowe przepisy dotyczące osób sprzedających na platformach internetowych, takich jak Vinted, OLX czy Allegro. Informacje o wprowadzeniu nowych przepisów wywołały popłoch w sieci. Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów i ekspertów podatkowych o to, jakie dokładnie konsekwencje będą miały nowe przepisy dla użytkowników tak zwanych platform marketplace.

E-handel pod lupą skarbówki. Wyjaśniamy i obalamy mity

E-handel pod lupą skarbówki. Wyjaśniamy i obalamy mity

Źródło:
tvn24.pl

Czołowe zderzenie samochodu osobowego z ciężarówką koło miejscowości Koźmin (woj. dolnośląskie). Jedna osoba zginęła na miejscu. Droga jest zablokowana.

Auto doszczętnie zmiażdżone. Nie żyje kierowca

Auto doszczętnie zmiażdżone. Nie żyje kierowca

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjska nauczycielka, która wykorzystywała seksualnie dwóch nieletnich uczniów, a z jednym z nich zaszła w ciążę, usłyszała wyrok sześciu i pół roku więzienia. Sędzia podczas rozprawy mówiła o "celowym przekroczeniu granic właściwego postępowania". Jeden z pokrzywdzonych odczytał w sądzie oświadczenie.

Nauczycielka wykorzystywała seksualnie uczniów. Poruszające oświadczenie pokrzywdzonego

Nauczycielka wykorzystywała seksualnie uczniów. Poruszające oświadczenie pokrzywdzonego

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Włoskie media informują o wypadku w górach w okolicach miejscowości Calasca Castiglione w Piemoncie. Nie żyje 41-latka, która najpierw przypadkiem zaczepiła o elementy kolejki linowej, a pociągnięta przez nią runęła 100 metrów w dół.

Zaczepiła o kolejkę linową. 41-letnia turystka runęła w przepaść na oczach dzieci i męża

Zaczepiła o kolejkę linową. 41-letnia turystka runęła w przepaść na oczach dzieci i męża

Źródło:
La Stampa, Corriere della Sera

Wiceminstra edukacji Katarzyna Lubnauer przyznała w Radiu ZET, że jej resort "przygląda się" możliwym sposobom na lepsze egzekwowanie przestrzegania obowiązku szkolnego. Nawiązała w ten sposób do rodzinnych wyjazdów w trakcie zajęć. Jakie kary grożą za to w innych państwach?

Egzekwowanie obowiązku szkolnego: policja na lotniskach, dotkliwe grzywny

Egzekwowanie obowiązku szkolnego: policja na lotniskach, dotkliwe grzywny

Źródło:
BBC, Euronews, Radio ZET, tvn24.pl

Z powodu aktywności wulkanu Etna na Sycylii czasowo zamknięte zostało lotnisko w Katanii, jedno z głównych na wyspie. Linia lotnicza Ryanair odwołała w piątek część lotów do i z tego miasta. Przed godziną 17 w piątek lotnisko wznowiło działalność.

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, euronews.com, aeroporto.catania.it

Wakacje na greckiej wyspie, w malowniczym regionie Włoch, a może w hotelu Drakuli? W ofercie platformy Max nie brakuje filmów w sam raz na letni wieczór. Co warto obejrzeć?

Pięć dobrych filmów na letni weekend

Pięć dobrych filmów na letni weekend

Źródło:
tvn24.pl

Do Zarządu Zieleni Warszawy wpływa sporo zgłoszeń dotyczących konieczności wykoszenia lub wstrzymania koszenia trawników. - Racje dostrzegamy po obu stronach - przyznają miejscy ogrodnicy. Tłumaczą też, dlaczego w niektórych częściach miasta widać kawałki łąki, a w innych krótko przycięte trawniki.

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wizyta węgierskiego premiera Viktora Orbana odbija się szerokim echem w całej Europie. Czołowi politycy Unii Europejskiej i NATO podkreślają, że odcinają się od tej inicjatywy. Głos zabrali też premier Donald Tusk i szef MSZ Radosław Sikorski. "Jeśli naprawdę szukasz pokoju, nie podajesz dłoni krwawemu dyktatorowi, tylko dokładasz wszelkich starań, aby wesprzeć Ukrainę" - napisał prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

"Jeśli naprawdę szukasz pokoju, nie podajesz dłoni krwawemu dyktatorowi". Echa wizyty Orbana w Moskwie

"Jeśli naprawdę szukasz pokoju, nie podajesz dłoni krwawemu dyktatorowi". Echa wizyty Orbana w Moskwie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Doniesienia mediów okazały się prawdą. Viktor Orban przybył do Moskwy i odbył około trzygodzinne spotkanie z Władimirem Putinem. - Po wizycie w Kijowie i Moskwie zrozumiałem, że stanowiska Rosji i Ukrainy są od siebie bardzo dalekie - powiedział Orban. - Potrzeba jeszcze wielu kroków, aby zbliżyć się do zakończenia wojny - mówił węgierski premier. Putin mówił, że traktuje wizytę Orbana jako próbę "wznowienia dialogu".

Orban spotkał się z Putinem. "Stanowiska Rosji i Ukrainy są od siebie bardzo dalekie"

Orban spotkał się z Putinem. "Stanowiska Rosji i Ukrainy są od siebie bardzo dalekie"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Policjanci zatrzymali mężczyznę, którego podejrzewają o napastowanie kobiety na przystanku tramwajowym w Warszawie. Z relacji jej partnera wynikało, że złapał ją za biust i uciekł, kiedy zaczęła krzyczeć. Pokrzywdzona zdążyła zrobić mu zdjęcie, co ułatwiło zadanie policji.

Zgłosiła, że złapał ją za biust na przystanku. Mężczyzna ze zdjęcia zatrzymany

Zgłosiła, że złapał ją za biust na przystanku. Mężczyzna ze zdjęcia zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant postrzelony w głowę podczas interwencji w Bolesławcu przeszedł operację w szpitalu we Wrocławiu. Jest w stanie ciężkim, ale stabilnym. Policjanci zostali wezwani do rodzinnej awantury w środę wieczorem przez matkę sprawcy. Według wyników sekcji zwłok, 20-letni napastnik przyłożył sobie broń czarnoprochową do skroni i strzelił.

Policjant postrzelony w głowę podczas interwencji. Napastnik odebrał sobie życie

Policjant postrzelony w głowę podczas interwencji. Napastnik odebrał sobie życie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W polityce czasem trzeba iść na różnego rodzaju kompromisy, ale to nie jest kompromis polegający na tym, że ja o tym, co się działo i co niektórzy ludzie robili, zapomniałem. Nie zapomniałem - powiedział w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany o problemy z wyborem marszałka Małopolski.

Koniec pata w Małopolsce. Kaczyński: to sukces, ale nie zapomniałem o tym, co niektórzy robili

Koniec pata w Małopolsce. Kaczyński: to sukces, ale nie zapomniałem o tym, co niektórzy robili

Źródło:
TVN24, PAP

Gdyby wybory parlamentarne w Polsce odbywały się na początku lipca wygrałaby je Koalicja Obywatelska - chęć głosowania na nią zadeklarowało 31 proc. osób biorących udział w badaniu CBOS.

CBOS: KO utrzymuje przewagę nad PiS

CBOS: KO utrzymuje przewagę nad PiS

Źródło:
PAP

Roman Giertych złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jak argumentował w piśmie poseł KO, Kaczyński "zaniechał zawiadomienia prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczącego korzystania przez kandydatów Solidarnej Polski ze środków Funduszu Sprawiedliwości w ramach kampanii wyborczej".

Giertych złożył zawiadomienie na Kaczyńskiego. "Zaniechał zawiadomienia prokuratury"

Giertych złożył zawiadomienie na Kaczyńskiego. "Zaniechał zawiadomienia prokuratury"

Źródło:
PAP

Waldemar Bonkowski, który w piątek miał stawić się w Sądzie Okręgowym w Gdańsku został zatrzymany przez policję. Za byłym senatorem PiS był wystawiony list gończy, ponieważ polityk uchylał się od odbycia orzeczonej wobec niego kary trzech miesięcy więzienia za znęcanie się nad psem. Wyrok uprawomocnił się 19 kwietnia tego roku.

Były senator PiS zatrzymany przez policję

Były senator PiS zatrzymany przez policję

Źródło:
TVN24/PAP

Przedstawiamy apel wydawców mediów cyfrowych skierowany do polityków. Ma zwrócić uwagę na regulacje odnośnie relacji gigantów technologicznych z mediami. Platformy takie jak Google i Facebook regularnie korzystają z treści mediów, obracając nimi, monetyzując, ale nie dzieląc się zyskami, co uderza bezpośrednio w redakcje i dziennikarzy.

Polskie media apelują do polityków

Polskie media apelują do polityków

Wielu wydawców mediów regionalnych przyłączyło się do protestu dotyczącego nierównych relacji z platformami cyfrowymi. Po opublikowaniu na Facebooku wpisów z wyrazami poparcia akcji, zostały one momentalne zablokowane, a w niektórych przypadkach zawieszano całe profile lokalnych portali. - Odebraliśmy to jako pogrożenie palcem przez Facebooka - siedźcie cicho, bo jak będziecie fikać, to zablokujemy wam Facebooka - mówi w rozmowie z sekcją biznesową portalu tvn24.pl dziennikarz serwisów lokalnych ziemiadebicka.pl, mojepieniny.pl i mojebieszczady.com.pl Krzysztof Czuchra.

Opublikowali post, momentalnie zniknęli z Facebooka. "To pogrożenie palcem"

Opublikowali post, momentalnie zniknęli z Facebooka. "To pogrożenie palcem"

Źródło:
tvn24.pl
Spór o ambasadorów. "Ambicja, rozbuchane ego"

Spór o ambasadorów. "Ambicja, rozbuchane ego"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Treściwe, pełnokrwiste relacje, a do tego smoki, miecze i magia Westeros – oto co zdaniem Eve Best, odtwórczyni roli Rhaenys Velaryon, przyciąga widzów do "Rodu smoka". Jej serialowy małżonek u źródeł popularności serialu upatruje połączenia "epickości i kameralności". Jak na planie kreowana jest pierwsza z nich? Jak z kręcone były sceny na morzu i kadry z udziałem smoków? O tych i innych wątkach gwiazdy produkcji opowiadają w rozmowie z reporterką TVN24 Eweliną Witenberg.  

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

Źródło:
TVN24

Posłowie nie posłuchali apelu mediów, teraz czas na senatorów. Chodzi o nowelizację ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Jak przestrzegają najwięksi polscy wydawcy, przepisy w kształcie, który przyjął Sejm, są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Zapytaliśmy największe koncerny o komentarz do nowych regulacji. Na naszą prośbę odpowiedział Google.

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Źródło:
tvn24.pl

"Godzilla i Kong: Nowe imperium" debiutuje dzisiaj na platformie Max. Film z tytułowymi tytanami okazał się jedną z najchętniej oglądanych produkcji tego roku. Wszedł na ekrany kin pod koniec marca, zarabiając 194 mln dolarów w sam weekend otwarcia.

"Godzilla i Kong: Nowe imperium" do zobaczenia online

"Godzilla i Kong: Nowe imperium" do zobaczenia online

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Stacja TVN24 w czerwcu była ponownie najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 5,47 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN także pozostawiły konkurencję w tyle. Z kolei portal tvn24.pl po raz kolejny jest najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Rewelacyjne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy Widzom i Czytelnikom!

Rewelacyjne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy Widzom i Czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl