Jak wyglądałby świat bez niezależnych mediów? "Zawód: dziennikarz. Debata"

Źródło:
TVN24
Reszka: Marek Suski powiedział prawdę, to znaczy powiedział, o co im chodzi
Reszka: Marek Suski powiedział prawdę, to znaczy powiedział, o co im chodziTVN24
wideo 2/25
ReszkaL Marek Suski powiedział prawdę, to znaczy powiedział, o co im chodziTVN24

Tematem niedzielnej debaty "Zawód: dziennikarz" w TVN24 były niezależne media. Dziennikarze, którzy gościli w programie dyskutowali między innymi o tym, jak wyglądałby świat bez wolnej prasy. Rozmowę prowadził Krzysztof Skórzyński z "Faktów" TVN.

W debacie udział wzięli: dziennikarka Ewa Ivanova z "Gazety Wyborczej", prawniczka Eliza Rutynowska z Forum Obywatelskiego Rozwoju, publicysta Tomasz Terlikowski, dziennikarz Paweł Reszka z "Polityki", były prezes telewizji publicznej i były szef KRRiT, a obecnie członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun oraz studenci dziennikarstwa.

OGLADAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 21:20

    Debata dobiegła końca. Dziękujemy za uwagę i życzymy miłego wieczoru.

  • 21:17

    Terlikowski: Zawód dziennikarza się pauperyzuje i to na wielu różnych poziomach. Większość dziennikarzy nie ma etatów. Taki dziennikarz może być zwolniony z dnia na dzień. W bardzo wielu miejscach nie ma żadnych niezależnych mediów. Bo my mówimy o mediach w dużych i średnich miastach. Ale są też media lokalne, które są zależne od samorządów i tam nie ma żadnej wolności prasy.

  • 21:15

    Ivanowa: Już widać, że w niektórych mediach regionalnych zachodzą zmiany, jeśli chodzi o ich linię narracyjną. Natomiast moment sprawdzający nastopi wtedy, kiedy będą wybory. Mówi się, że osoby, które zostały powołane do pełnienia funkcji kierowniczych zostaną uruchomione jak zombie. Wtedy ruszy również przekaz w mediach regionalnych, analogiczny do tego w mediach publicznych, które są kolejnym resortem - propagandy.

  • 21:13

    Sułowski: Dla mnie ważne jest też to, co zrobi szefostwo Discovery i co ono myśli w swojej siedzibie w Maryland. To jest teraz gra i to są duże pieniądze. Myślę, że powinniście dostać wsparcie od swojego właściciela.

  • 21:11

    Sułowski: Wcześniej gazety regionalne w Polsce były bardzo zróżnicowane, miały ogromną autonomią, natomiast w tej chwili zmienia się kadra redakcji, część ludzi odchodzi i te gazety nie są już takie same.

  • 21:10

    Sułowski: Problem nie polega na zwolnieniu jednego, czy kilkunastu redaktorów naczelnych. To jest sprawa wtórna, bo to jest pozycja, którą się dostaje i traci. Problem jest w tym, czy zespoły redakcyjne pod kierownictwem ścile związanym z partią rządzącą będą niezależne, jak powinno to być w cywilizowanym świecie.

  • 21:08

    Sułowski: Ja zostałem zdymisjonowany z funkcji redaktora naczelnego, a odszedłem z gazety, bo chciałem odejść.

  • 21:07

    Łączymy się z byłym redaktorem naczelnym "Gazety Krakowskiej", która została przejęta przez PKP Orlen, Jerzym Sułowski.

  • 20:57

    Terlikowski: Dziennikarze sami także przyczynili się mocno do obniżenia swojego autorytetu, swoim zaangażowaniem politycznym, popieraniem jednej z dwóch politycznych opcji, zadawaniem niewygodnych pytań tylko opcji przeciwnej. Oczywiście politycy też mocno się do tego przyczynili. To, co robi teraz PiS jest bardzo niebezpiecznym atakiem na media.

    Pamiętajmy też, że poza dziennikarzami są też właściciele mediów i to, kto to jest też nie pozostaje bez znaczenia. W polskim prawie dziennikarz ma bardzo niewiele praw wobec swojego pracodawcy, co też ma znaczenie dla autorytetu tego zawodu.

  • 20:51

    Ivanowa: Media cały czas są opluwane, cały czas zarzucana jest im nierzetelność. To się odbija na ich autorytecie. A media, by wykonywać swoją rolę, czyli kontrolować władzę, muszą mieć zaufanie społeczne.

  • 20:50

    Reszka: Zaczęło się od medió publicznych, potem był podatek od reklam, ustawa repolonizacyjna, gdzieś wisi nam nad głową ustawa o zawodzie dziennikarza, która podzieli dziennikarzy na dobrych i złych. Te próby przejęcia kontroli nad mediami mogą się powtarzać.

  • 20:46

    Rutynowska: Ta ustawa precyzuje dokładnie, w kogo chce uderzyć. To jest niedopuszczalne w demokratycznym państwie prawa. Traktowanie mediów, które mają być czwartą władzą, kontrolną, iść na wojnę z nimi, to strzelanie sobie w kolano.

  • 20:44

    Ivanowa: Posługiwanie się argumentem siły w stosunku do podmiotu, który ma nam zapewnić bezpieczeństwo, jest naszym sojusznikiem, ma dla nas strategiczne znaczenie i wymachiwanie do niego szabelka byłoby groteskowe z punktu widzenia dyplomatycznego. A widzimy, że stosunki Polska-USA są wyjątkowo chłodne. Choć myślę, że płaszczyzna międzynarodowa w tym kontekście nie miała takie znaczenia. Myślę, że PiS po prostu traktuje media kontrolujące rząd jako wrogie.

  • 20:41

    Reszka: Ta ustawa to bardziej presja na właściciela TVN-u niż na Stany Zjednoczone. Już raz pani ambasador tupnęła nogą. Wydaje mi się, że z Amerykanami w sprawie wolności słowa nie bardzo da się dyskutować, chyba że chcemy prowadzić politykę samobójczą. Obecnie mamy fatalne relacje z Waszyngtonem.

  • 20:39

    Poziom zaufania do mediów w Polsce

  • 20:37

    Terlikowski: co sądzi pan poseł Suski to ja nie wiem, natomiast kierownictwo PiS-u doskonale wie, że ma tak malą i tak kruchą większość, że nawet we własnej partii nie znajdzie poparcia dla tego projektu. W związku z tym jest to proba wpłynięcia na TVN, by on się sam przesunął. Jeśli się to nie uda to będą kolejne próby.

  • 20:34

    Braun: W tej chwili ta ustawa dotyczy wyłącznie TVN-u. Nie wolno robić ustaw, które dotyczą jednego podmiotu.

  • 20:33

    Braun: jedyny powód merytoryczny tego projektu to wściekła niechęć polityków PiS-u do TVN-u. Stacja działała zgodnie z prawem, co potwierdza 20-letnia praktyka, więc nie ma żadnych prawdziwych merytorycznych i prawnych podstaw odmówienia udzielenia koncesji TVN-owi.

  • 20:32

    Braun: To, że KRRiTV tak długo rozpatruję sprawę odnowienia koncesji TVN-owi nie jest normalna. Spółka TVN zgłosiła się o odnowienie koncesji dla TVN24 prawie dwa lata przed wygaśnieciem koncesji, choć wymagany termin to min. rok.

  • 20:31

    Braun: trudno powiedzieć, jaki jest cel tej ustawy. Mi się wydaje, że poseł Suski i prezes Kaczyński absolutnie nie docenili skali reakcji na ten projekt. Z każdego punktu widzenia jest on nie dod przyjęcia. Paradoksalnie konieczność złożenia takiego projektu nagle dowodzi jasno, że TVN24 powinienbył dostać koncesję co najmniej pół roku temu, bo jak widać KRRiTV przez pół roku szukała pretekstu, by tej licencji odmówić i go nie znalazła.

  • 20:29

    Braun: o tej ustawie dowiedziałem się tego dnia, kiedy wpłynęła do Sejmu. Tuż przed północą odezwał się do mnie ktoś z Onetu, czy wiem, o co chodzi. Nie wiedziałem. Nikt się nie zająknął wcześniej, że taka ustawa może się pojawić.

  • 20:28

    Do debaty dołączył Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych.

  • 20:28

    Rutynowska: mam wrażenie, że ta ustawa nie jest wymierzona konkretnie w jedno medium, ale w wolność słowa. A zgodnie z naszą konstytucją państwo ma obowiązek zapewniać pluralizm mediów.

  • 20:23

    Terlikowski: Ta ustawa to nie tylko cios w opozycję. Ci politycy PiS, którzy nie będą cieszyć się poparciem Jarosława Kurskiego zwyczajnie znikną z przestrzeni publicznej. Co więcej kiedyś PiS przegra wybory i wówczas telewizja publiczna będzie zachowywać się tak, jak teraz tylko wobec innej opcji politycznej. Z puntu widzenia widzów to także sytuacja bardzo dramatyczna.

    Trudno mi jednak sobie wyobrazić, by duża telewizja z włascicielem amerykańskim zniknęła z Polski, gdyż jest to ogromny cios w wolność słowa i pluralizm.

  • 20:21

    Rutynowska: Gdy dorzucimy do naszego systemu prawnego nowe zasady, inspirując się przepisami z innych państw, często w zmienionym kształcie, wówczas tak naprawdę tworzy się taki "potworek legislacyjny".

  • 20:19

    Reszka: To będzie trudna droga, by ta ustawa przeszła, bo musiałaby przejść przez Sejm a potem Senat. Jeśliby się to udało, to mogłoby oznaczać sprowadzenie tej telewizji do stacji czysto rozrywkowej.

  • 20:16

    Ivanowa: Może się okazać, że wtedy, kiedy wszyscy będziemy myśleli, że ten projekt nie ma szans, by przejść w parlamencie, Jarosław Kaczyński zdoła zdobyć większość. Obawiam się, że jeśli nie tym razem, to PiS wymyśli kolejny pomysł, który będzie prowadził do tego samego celu: zniszczenia wolności słowa w Polsce.

  • 20:15

    Prawniczka Eliza Rutynowska z Forum Obywatelskiego: z puntu widzenia prawnego, słowa wypowiedziane przez Marka Suskiego są całkowicie niedopuszczalne z puntu widzenia troski o dobro państwa. Prawo nie jest w demokratycznym państwie prawa narzędziem do umacniania władzy jakiejkolwiek partii politycznej. A ta ustawa to jest taki mały puzel większej układanki pakietu antydemokratycznego.

    Rutynowska: słowa wypowiedziane przez Marka Suskiego są całkowicie niedopuszczalne

  • 20:11

    Tomasz Terlikowski: Marek Suski zabił właśnie tę ustawę. Jeszcze mógł zebrac jakieś poparcie, ale jeśli on powiedział zupełnie wprost, że chodzi o to, by mieć wpływ na telewizję i tylko o to, to trudno się spodziewać, by Jarosław Gowin i jego posłowie zagłosowali za.

    W mojej ocenie ustawa jest skandaliczna. To, że jest skierowana przeciwko TVN-owi jest oczywiste, bo PiS nie chce mieć takiego krytyka i woli iść drogą Viktora Orbana.

  • 20:10

    Paweł Reszka z "Polityki": Suski powiedział między słowami, troszeczkę was postraszymy, może będziecie chcieli odsprzedać część TVN-u, a może będziecie chcieli ponegocjować. Bo to też jest tak, że jeśli właściciel spółki będzie grzeczny w Polsce i miły dla państwa, to będzie mógł też robić interesy z państwem.

    Reszka: Marek Suski powiedział prawdę, to znaczy powiedział, o co im chodzi

  • 20:08

    Ewa Ivanova z "Gazety Wyborczej": Myślę, że Marek Suski wyraził jasny komunikat do władz TVN-u, że chodzi o to, by rozpocżąć swego rodzaju negocjacje, by przystąpić do zmian struktury właścicielskiej w spółce. Sam projekt jest traktowany, jako punkt wyjścia do stołu rozmów. Tylko nie takie kulturalne zaproszenie, ale poprzez przyłożenie pistoletu do skroni.

  • 20:06

    Obecni w studniu studenci dziennikarstwa mówią o tym, dlaczego wybrali akurat ten kierunek: miałam wizję pomagania innym; chciałam pisać o ważnych sprawach.

    Studenci dziennikarstwa w programie "Zawód: dziennikarz. Debata"

  • 20:01

    Wybiła godzina 20. Rozpoczynamy debatę "Zawód: dziennikarz".

Autorka/Autor:mart, momo/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił dwóch byłych agentów CBA, skazanych w sprawie tzw. afery gruntowej - dowiedział się TVN24. Wcześniej w tej samej sprawie skazani, a następnie ułaskawieni przez prezydenta zostali Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Byli agenci CBA byli skazani na rok więzienia. 

TVN24: prezydent ułaskawił dwóch byłych agentów CBA, skazanych w sprawie tzw. afery gruntowej

TVN24: prezydent ułaskawił dwóch byłych agentów CBA, skazanych w sprawie tzw. afery gruntowej

Źródło:
TVN24

Ze sprawozdania finansowego Orlenu wynika, że w 2023 roku Daniel Obajtek jako prezes spółki otrzymał wynagrodzenie w wysokości około 1,67 miliona złotych. To o prawie 280 tysięcy złotych więcej niż w roku 2022. Jeśli chodzi o dodatkowe premie "potencjalnie należne" do wypłaty, to byłemu już szefowi koncernu przysługuje ponad 1,25 miliona złotych.

Tyle zarobił Daniel Obajtek

Tyle zarobił Daniel Obajtek

Źródło:
tvn24.pl

Były prezes TVP Jacek Kurski, były szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz były prezes Orlenu Daniel Obajtek są wśród "jedynek" na listach wyborczych PiS do Parlamentu Europejskiego - wynika z nieoficjalnych informacji reporterki "Faktów" TVN Arlety Zalewskiej. W czwartek listy kandydatów zostały przyjęte przez Komitet Polityczny PiS.

Jakie "jedynki" PiS wystawi do PE? Nieoficjalne informacje reporterki "Faktów" TVN

Jakie "jedynki" PiS wystawi do PE? Nieoficjalne informacje reporterki "Faktów" TVN

Źródło:
TVN24, PAP

Do niedawna obowiązywała narracja, że każdy może się przebranżowić, pójść na krótki kurs programowania, a po nim będzie zarabiać 10 tysięcy złotych na rękę. Sytuacja się zmieniła - mówi specjalistka od branży IT. Liczba ofert zmniejszyła się niemal o połowę, ale gruntownie wykształceni fachowcy nie mają się czego obawiać.

Koniec z eldorado? "Takie osoby muszą się liczyć ze stratą pracy"

Koniec z eldorado? "Takie osoby muszą się liczyć ze stratą pracy"

Źródło:
tvn24.pl

Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej pułkownik Tomasz Kajzer złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez instruktorów w Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Chodzi o osoby zatrudnione w ŻW, które ochraniały prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. O sprawie informował w TVN24 wiceszef MON Cezary Tomczyk.

Jest zawiadomienie w sprawie członków ochrony Kaczyńskiego

Jest zawiadomienie w sprawie członków ochrony Kaczyńskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Premier Donald Tusk ma zapalenie płuc. W najbliższych dniach ograniczy aktywność publiczną - przekazało Centrum Informacyjne Rządu. Szef rządu w mediach społecznościowych zapewnił, że jest pod opieką "świetnych lekarzy".

Donald Tusk ma zapalenie płuc. "Wszystkich zmartwionych pragnę uspokoić, a uradowanych rozczarować"

Donald Tusk ma zapalenie płuc. "Wszystkich zmartwionych pragnę uspokoić, a uradowanych rozczarować"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Brytyjski okręt HMS Diamond zniszczył w środę pocisk balistyczny wystrzelony przez milicję Huti w kierunku pobliskiego amerykańskiego statku handlowego - poinformował w czwartek minister obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps. To pierwszy taki przypadek od wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku.

Brytyjski okręt zniszczył pocisk balistyczny wystrzelony przez Hutich

Brytyjski okręt zniszczył pocisk balistyczny wystrzelony przez Hutich

Źródło:
PAP

Przed Polską pojawiła się szansa na otrzymanie unijnych funduszy na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Parlament Europejski poparł bowiem w głosowaniu zaktualizowaną listę strategicznych projektów infrastrukturalnych w Unii Europejskiej, na której znalazł się również CPK.

CPK trafił na ważną listę

CPK trafił na ważną listę

Źródło:
PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Brytyjskie pojazdy wojskowe zderzyły się w czwartek na ulicy Szosa Stargardzka w Szczecinie. Pogotowie podało, że w wypadku poszkodowanych zostało pięć osób.

Zderzenie brytyjskich pojazdów wojskowych w Szczecinie. Pięcioro poszkodowanych

Zderzenie brytyjskich pojazdów wojskowych w Szczecinie. Pięcioro poszkodowanych

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że Polska nie podjęła niezbędnych działań, by wdrożyć unijne przepisy o ochronie sygnalistów. TSUE nałożył na nasz kraj karę finansową. Resort rodziny podkreślił, że wyrok to konsekwencja "zaniedbania rządu PiS", a w Sejmie jest już projekt odpowiedniej ustawy.

Ponad siedem milionów euro kary dla Polski

Ponad siedem milionów euro kary dla Polski

Źródło:
tvn24.pl

Jesteśmy cały czas na wojnie z PiS-em o rozliczenie tego, co się działo przez osiem lat. I czasami jest tak, że na tym froncie różni żołnierze są na różnych odcinkach - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński, jednocześnie jeden z kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. O kierowaniu przez niego resortem mówił, że "jeżeli to było pięć minut, to bardzo intensywne pięć minut". 

Kierwiński: czasami jest tak, że różni żołnierze są na różnych odcinkach frontu

Kierwiński: czasami jest tak, że różni żołnierze są na różnych odcinkach frontu

Źródło:
TVN24

Kabaret to spektakl satyryczno-rozrywkowy, ale i naczynie: nocne, ranne, z przegródkami czy do liofilizacji? Na to pytanie za 250 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" odpowiadała Anna Downar z Krakowa.

"Milionerzy". Pytanie o kabaret za ćwierć miliona złotych

"Milionerzy". Pytanie o kabaret za ćwierć miliona złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Nie żyje żołnierz 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jak poinformowali w oświadczeniu terytorialsi, mężczyzna zmarł z przyczyn naturalnych po tym, jak zasłabł w trakcie służby na granicy polsko-białoruskiej. Nie pomogła błyskawiczna reanimacja.

Żołnierz zmarł na służbie. Patrolował granicę z Białorusią

Żołnierz zmarł na służbie. Patrolował granicę z Białorusią

Źródło:
WOT

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało zastępcę burmistrza gminy Radoszyce (woj. świętokrzyskie) i dwóch współpracujących z nim przedsiębiorców. Śledztwo dotyczy wręczenia łapówki w wysokości 150 tysięcy złotych w związku z "niezastosowaniem procedur dotyczących przetargu publicznego przy realizacji dwóch inwestycji publicznych". O wejściu agentów CBA do urzędu informował wcześniej burmistrz Radoszyc Michał Pękala, który mówił o "miłej wizycie" funkcjonariuszy i szerokiej "fali donosów i pomówień".

Dzień po wygranych wyborach mówił o "miłej wizycie" agentów CBA. Teraz jego zastępca ma zarzuty

Dzień po wygranych wyborach mówił o "miłej wizycie" agentów CBA. Teraz jego zastępca ma zarzuty

Źródło:
tvn24.pl, CBA, PAP

Sąd Najwyższy na czwartkowym posiedzeniu Izby Cywilnej podjął uchwałę dotyczącą kredytów frankowych. Zawarto w niej pięć punktów.

Pięć kluczowych punktów. Sąd Najwyższy o kredytach frankowych

Pięć kluczowych punktów. Sąd Najwyższy o kredytach frankowych

Źródło:
PAP

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Najważniejsi współpracownicy ministra Mariusza Błaszczaka dopuszczali się kradzieży cennych przedmiotów, które miały być oficjalnie wręczane najważniejszym ministrom obcych państw - powiedział wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. To jedno z ustaleń audytu w MON.

"Proceder" w MON. Tomczyk: prezenty dla zagranicznych gości trafiały do współpracowników Błaszczaka

"Proceder" w MON. Tomczyk: prezenty dla zagranicznych gości trafiały do współpracowników Błaszczaka

Źródło:
TVN24

Minister Radosław Sikorski odpowiadał w Sejmie na pytania posłów dotyczące obecnej polityki zagranicznej Polski. Podczas jego wystąpienia doszło do wymiany zdań z posłem Konfederacji Grzegorzem Braunem, który zapytał go o to, kto z kierownictwa MSZ ma więcej niż jeden paszport. - Pan minister kpi, czy o drogę pyta? - powiedział w pewnym momencie Braun. - Proszę zaprotokołować, że kpię - odpowiedział szef polskiej dyplomacji.

Braun: pan minister kpi, czy o drogę pyta? Sikorski: proszę zaprotokołować, że kpię

Braun: pan minister kpi, czy o drogę pyta? Sikorski: proszę zaprotokołować, że kpię

Źródło:
TVN24

Ponad trzy miliony Polaków będą musiały uzyskać w tym roku nowy dowód osobisty - poinformował resort cyfryzacji. Ministerstwo dodało, że liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Reszta to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument.

Ponad trzy miliony Polaków musi złożyć wniosek

Ponad trzy miliony Polaków musi złożyć wniosek

Źródło:
PAP

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski uważa, że nikt nie będzie mógł go zastąpić, jeśli zostanie zawieszony po ewentualnym postawieniu przed Trybunałem Stanu. Przestrzega, że nie będzie komu podpisywać dokumentów, a rynek medialny zostanie wręcz "zatrzymany", tak jak i działania koncesyjne. Prawnicy oceniają, że przewodniczący KRRiT się myli.

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Źródło:
Konkrtet24

Andrzej Duda słuchał rano w Sejmie szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Jego reakcje w różnych momentach wystąpienia o założeniach polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok były wyraźnie widoczne. Prezydent rozmawiał ze współpracownikami i wpatrywał się w tablet.

Szef dyplomacji przemawia, emocje prezydenta widać wyraźnie

Szef dyplomacji przemawia, emocje prezydenta widać wyraźnie

Źródło:
TVN24

Posłowie Parlamentu Europejskiego oklaskami pożegnali Jerzego Buzka. Polityk nie będzie się już ubiegał o mandat do europarlamentu. W historii izby zapisał się jako pierwszy i do tej pory jedyny przewodniczący pochodzący z Polski.  

Pożegnanie Jerzego Buzka w europarlamencie. Owacja na stojąco i wyjątkowe słowa

Pożegnanie Jerzego Buzka w europarlamencie. Owacja na stojąco i wyjątkowe słowa

Źródło:
TVN24.pl

Zajmujący się startupami Digital Incubator Warner Bros. Discovery nawiązał współpracę z programem InCredibles Sebastiana Kulczyka. Działająca w strukturach WBD jednostka zostanie stałym partnerem programu, w ramach którego pomoże młodym przedsiębiorcom rozwijać swoje produkty. Dzięki inicjatywie początkujący biznesmeni będą mogli skorzystać z know-how globalnej firmy oraz wsparcia związanych z nią ekspertów.

Warner Bros. Discovery wesprze młodych przedsiębiorców

Warner Bros. Discovery wesprze młodych przedsiębiorców

Źródło:
tvn24.pl

Afrykański pomór świń (ASF) zabił warchlaki, których truchła przed kilkoma dniami odnaleźli mieszkańcy gdyńskich Karwin. Sekcja martwych zwierząt wykluczyła otrucie, które początkowo było brane pod uwagę. By zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu wirusa, powiatowy lekarz weterynarii podjął decyzję o zakazie wchodzenia do lokalnych lasów.

Wiadomo już, co zabija dziki. Zakaz i apel do mieszkańców

Wiadomo już, co zabija dziki. Zakaz i apel do mieszkańców

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa, silnej pozycji w Unii Europejskiej i odbudowa apolitycznej służby zagranicznej - o tych zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej mówił w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski. Podkreślał, że Niemcy i Francja są naszymi "najważniejszymi partnerami w Unii Europejskiej", a utrzymanie wszechstronnego wsparcia Unii Europejskiej dla niepodległości Ukrainy będzie "priorytetem polityki europejskiej rządu". Przedstawiamy najważniejsze punkty wystąpienia szefa MSZ.

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Źródło:
PAP

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Ze wszystkich chorób Polacy najbardziej boją się nowotworów złośliwych. Mimo to nie korzystają ze szczepionek przeciw HPV, które chronią przed różnymi rodzajami raka - podkreślają eksperci. Jedynie pięć procent dorosłych jest zaszczepionych przeciw temu wirusowi.

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Źródło:
PAP

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi, lekarz, który aplikuje sobie lekarstwa do kroplówki w czasie przyjmowania pacjentów, fałszowanie dokumentacji. Według relacji naszych informatorów, do takich nieprawidłowości miało dochodzić w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Sprawą zajęła się krakowska prokuratura, która wzywa na świadków pracowników szpitala w sprawie z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dziennikarz Mateusz Kudła dotarł do nagrania monitoringu, na którym widać lekarza z podpiętą do ramienia kroplówką.

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

Źródło:
TVN24

Prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska apeluje o ustawowe zmiany, "które odbiorą nadmierną władzę" przewodniczącemu Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Szefem KRRiT jest Maciej Świrski. "Obecny przewodniczący jest człowiekiem pozbawionym umiejętności koncyliacyjnych, kieruje się osobistymi przekonaniami i uprzedzeniami, zarządza kierowaną przez siebie instytucją jednoosobowo i jest pod wpływem polityków partii, której od lat sprzyja" - czytamy w piśmie prezeski Fundacji Grand Press. Mirowska zwróciła się z wnioskiem w sprawie zmian do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka. 

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

Źródło:
tvn24.pl

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

W czwartek doszło do ponad trzygodzinnego spotkania prokuratora krajowego Dariusza Korneluka oraz prokuratorów prowadzących śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej z rodzinami ofiar i ich pełnomocnikami. Prokuratura poinformowała, że wzięło w nim udział około 50 osób.

Spotkanie w Prokuraturze Krajowej z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej. "Na wszystkie pytania udzielono odpowiedzi"

Spotkanie w Prokuraturze Krajowej z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej. "Na wszystkie pytania udzielono odpowiedzi"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24