"Przerażające jest to, do jakiego punktu chcą nas doprowadzić politycy"

Źródło:
TVN24
Schwertner: To są świetne czasy dla dziennikarstwa śledczego. Dziennikarz to jest taki zawód od spraw beznadziejnych
Schwertner: To są świetne czasy dla dziennikarstwa śledczego. Dziennikarz to jest taki zawód od spraw beznadziejnychTVN24
wideo 2/20
Schwertner: To są świetne czasy dla dziennikarstwa śledczego. Dziennikarz to jest taki zawód od spraw beznadziejnychTVN24

Jesteśmy po to, żeby odrobinę zmieniać świat na lepsze - powiedział w programie "Zawód: dziennikarz. Debata" Janusz Schwertner z Onetu podczas dyskusji nad rolą dziennikarza w społeczeństwie. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była Rzecznik Praw Obywatelskich profesor Ewa Łętowska oceniła, że "czwarta władza w tej chwili jest bardzo poważnie zagrożona". Joanna Solska z "Polityki" mówiła zaś, że obecnie rządzący "nie widzą mediów jako czwartej władzy", ale jako "coś podporządkowanego władzy". Związana między innymi z "Gazetą Wyborczą" Justyna Kopińska podkreślała natomiast, że teksty dziennikarskie mają realny wpływ na zachowania ludzi.

W niedzielę w TVN24 odbył się program "Zawód: dziennikarz. Debata". Uczestnicy rozmawiali między innymi o roli dziennikarza, jego misji i o tym, po co jest on potrzebny społeczeństwu. Gośćmi byli sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była Rzecznik Praw Obywatelskich profesor Ewa Łętowska oraz dziennikarze Janusz Schwertner z onet.pl, Joanna Solska z "Polityki" i Justyna Kopińska związana z "Gazetą Wyborczą" i magazynem "Vogue".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

TAK RELACJONOWALIŚMY DEBATĘ W TVN24 >>>

"Czwarta władza w tej chwili jest bardzo poważnie zagrożona"

Zdaniem profesor Łętowskiej, "czwarta władza (…) w tej chwili jest bardzo poważnie zagrożona". - Każdy podział władz opiera się o konkurencję, więc jeśli mamy sytuację taką, w której pierwsza i druga władza, to władze polityczne, wyrywają sobie znaczenie prawa z trzecią władzą, z sądami, to przecież (...) ta walka o władzę przenosi się również na płaszczyznę media - władza polityczna - wyjaśniała.

- To, co państwa spotyka, nie jest niczym dziwnym - zwróciła się do dziennikarzy. - To jest kwestia tego, że właśnie istnieje rząd dusz, który ma czwarta władza w pewnej mierze - powiedziała.

Profesor Łętowska: czwarta władza, jaką są media, jest w tej chwili bardzo mocno zagrożona
Profesor Łętowska: czwarta władza, jaką są media, jest w tej chwili bardzo mocno zagrożonaTVN24

"To jest nasz psi obowiązek"

Jak mówiła Solska, "przez całe 30 lat żadna władza nie kwestionowała czwartej władzy". - Przyjmowała to, że mamy prawo patrzeć jej na ręce, mamy prawo ją kontrolować i to jest nasz psi obowiązek - zauważyła.

- Od czasu pierwszego rządu PiS wiemy, że jego celem było stworzenie ciągu technologicznego, czyli podporządkowanie sobie prokuratury, sądownictwa i jednym z ogniw tego ciągu technologicznego mają być w ich mniemaniu media - kontynuowała. - Oni nie widzą mediów jako czwartej władzy, jako instytucji kontrolnej wobec władzy. Oni widzą media jako coś podporządkowanego władzy. Tak jak stało się z prokuraturą i tak jak próbują robić z sądami - dodała publicystka "Polityki".

Joanna Solska: media prywatne stały się - dla Prawa i Sprawiedliwości - opozycją, której oni tolerować nie zamierzają
Joanna Solska: media prywatne stały się - dla Prawa i Sprawiedliwości - opozycją, której oni tolerować nie zamierzająTVN24

Kopińska: ludzie czują, że mogą być sprawczy

Justyna Kopińska mówiła, że "zajmowała się zawsze zupełnie inną działką w mediach". - Nigdy nie robiłam spraw politycznych - wyjaśniała. Moim marzeniem w dzieciństwie było być policjantką, więc ja rozpracowuję różne sprawy, staram się mieć na daną sprawę dużo czasu - wyjaśniała.

Przyznała, że ma "dużo reakcji po reportażach", które pisze. - Jeżeli opisuję jakąś zbrodnię albo przemoc w szpitalach w Polsce, to piszą do mnie pielęgniarki, salowi, że od teraz będą reagować na przemoc. Czują, że mogą być sprawczy - wskazała.

Zgodziła się przy tym z uwagą prowadzącej program Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, że "dziennikarze otwierają oczy swoimi tekstami".

Justyna Kopińska: mam dużą reakcję po swoich reportażach
Justyna Kopińska: mam dużą reakcję po swoich reportażachTVN24

"To nie są jeszcze przerażające czasy dla mediów w Polsce"

Zdaniem Schwertnera "to nie są jeszcze przerażające czasy dla mediów w Polsce, ale przerażające jest z pewnością to, do jakiego punktu chcą nas politycy doprowadzić".

- Dzisiaj politycy patrzą z zazdrością na Węgry. (…) Gdy włącza się pierwszy kanał, wszyscy chwalą (premiera Węgier, Viktora - red.) Orbana, kiedy przełącza się na drugi - dzieje się to samo. To może być co najwyżej dyskusja, czy jest świetny, czy jest fantastyczny. To jest dyskusja, która toczy się dzisiaj na Węgrzech - wskazywał.

Ocenił także, że obecnie "są świetne czasy dla reportażu, to są świetne czasy dla dziennikarstwa śledczego". - W takich trudnych czasach warto przekonywać ludzi, po co dziennikarstwo jest - mówił. Jego zdaniem "dziennikarz to zawód od spraw beznadziejnych". - Jesteśmy po to, żeby odrobinę zmieniać świat na lepsze - ocenił gość TVN24

Schwertner: To są świetne czasy dla dziennikarstwa śledczego. Dziennikarz to jest taki zawód od spraw beznadziejnych
Schwertner: To są świetne czasy dla dziennikarstwa śledczego. Dziennikarz to jest taki zawód od spraw beznadziejnychTVN24

"Jeśli ktoś chce zamieść jakąś sprawę pod dywan, to my jesteśmy od tego, żeby ten dywan podnieść, żeby sprawy wypływały na wierzch"

Goście TVN24 krótko podsumowali też rolę dziennikarza w społeczeństwie. - Dla mnie w dziennikarstwie tego typu, jakie ja robiłam, były ważne dwie rzeczy. Pierwsza - wzbudzanie refleksji, a druga - żeby oprawca miał mniejsze szanse, żeby ponownie zaatakować - mówiła Kopińska.

Schwertner mówił, że "jeśli ktoś chce zamieść jakąś sprawę pod dywan, to my jesteśmy od tego, żeby ten dywan podnieść, żeby sprawy wypływały na wierzch". - To jest cała nasza rola - ocenił.

Solska oceniła, że ważne jest, aby po przeczytaniu tekstu dziennikarza człowiek "czuł się mądrzejszy, a władza, żeby miała większe obawy, że jak coś ukryje, to to się wyda".

Łętowska wskazywała zaś, że "nie powiedzieliśmy o tym, że w tej chwili, w naszych czasach, w imię wolności słowa i wypowiedzi dokonuje się bardzo dziwnych rzeczy, że następuje korupcja prawa, które występuje w obronie wolności słowa". - To, że są wolne media i się bronią, to bardzo dobrze. A ja bym wolała, żebyśmy trochę porozmawiali o tym, jak prawo zamyka usta mediom - dodała.

Autorka/Autor:akr/adso

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Aplikacja TikTok domaga się szerokich uprawnień dostępowych podobnie jak inne platformy społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram. Jednak używanie TikToka budzi większe emocje ze względu na powiązania z Chinami - uważa Szymon Palczewski z portalu CyberDefence24. Wtóruje mu Piotr Konieczny, szef zespołu bezpieczeństwa serwisu Niebezpiecznik, który zauważa, że ostatecznie to użytkownik kontroluje, jakie informacje komu udostępnia.

"Emocje" w sprawie popularnej aplikacji. "Sprawa budzi wątpliwości"

"Emocje" w sprawie popularnej aplikacji. "Sprawa budzi wątpliwości"

Źródło:
PAP

Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz pochwalił się narodzinami syna w mediach społecznościowych. "Witaj na świecie, synu. Mama i nasz maluch bardzo dzielni" - napisał polityk.

Wicepremier i minister obrony pochwalił się narodzinami syna

Wicepremier i minister obrony pochwalił się narodzinami syna

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli przywódcy Republiki Serbskiej - większościowo serbskiej części Bośni i Hercegowiny - ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie w kraju wojna - ostrzega niemiecki dziennik "Die Welt". Jak dodaje, "BiH jest najbardziej niestabilnym i narażonym krajem w regionie", a obecna sytuacja jest "najpoważniejsza od rozpadu Jugosławii".

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Źródło:
PAP

Członkowie Stowarzyszenia "Wizna 1939" ekshumowali w Wylinach-Rusi (woj. podlaskie) szczątki polskiego żołnierza, który zginął podczas kampanii wrześniowej. Relacja o tych wydarzeniach przetrwała w pamięci rodziny tutejszego gajowego, który w 1939 roku zauważył ciało na polu i pochował je w pobliskim lesie.

Gajowy w 1939 roku znalazł na polu ciało polskiego żołnierza i pochował w lesie. Szczątki udało się odnaleźć

Gajowy w 1939 roku znalazł na polu ciało polskiego żołnierza i pochował w lesie. Szczątki udało się odnaleźć

Źródło:
tvn24.pl

"Czym ci biedni ludzie mają palić"? - komentują internauci, którzy uwierzyli w rzekomy nowy zakaz planowany w Unii Europejskiej. Krążący w sieci przekaz jest skutkiem sugestii zbudowanej na bazie tytułu jednego z tekstów w specjalistycznym serwisie. Uspokajamy: w UE nie ma takich planów.

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Mamy pierwszą osobę w Polsce ukaraną za mówienie "patodeweloperka", to aktywista Miasto Jest Nasze - informuje współzałożyciel stowarzyszenia i od niedawna stołeczny radny Jan Mencwel. W uzasadnieniu sąd podnosi, że odbiór tego sformułowania jest "negatywny", a w stosunku do dewelopera, o którym pisał aktywista, jest "obraźliwe" i "nie znajduje żadnego uzasadnienia".

Aktywista ukarany przez sąd za sformułowanie "patodeweloperka". "Pierwszy w Polsce"

Aktywista ukarany przez sąd za sformułowanie "patodeweloperka". "Pierwszy w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedna osoba została ranna w karambolu, do którego doszło w Gdańsku na obwodnicy Trójmiasta. Zderzyło się tam sześć samochodów.

Na obwodnicy zderzyło się sześć aut. Jedno dachowało

Na obwodnicy zderzyło się sześć aut. Jedno dachowało

Źródło:
PAP

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Turysta z USA, który został postrzelony w twarz i okradziony w Nyanga po tym, gdy mapy Google pokierowały go przez cieszącą się złą sławą dzielnicę Kapsztadu, zapowiedział, że pozwie platformę. To już kolejny taki przypadek. Google zapewnia, że traktuje bezpieczeństwo kierowców "bardzo poważnie".

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Nowosiedlice pod Oleśnicą (woj. dolnośląskie). Motocyklista uderzył w ciągnik rolniczy i spłonął razem z pasażerem. Policjanci, którzy wyjaśniają okoliczności zdarzenia, nadal ustalają tożsamość ofiar wypadku

Motocyklista uderzył w ciągnik. Spłonął razem z pasażerem

Motocyklista uderzył w ciągnik. Spłonął razem z pasażerem

Źródło:
tvn24.pl

Ciało nagiej kobiety w Parku Praskim znalazł pracownik firmy sprzątającej. Została zgwałcona i uduszona. Choć do zbrodni doszło prawie dwa lata temu, zabójca wciąż pozostaje na wolności. Śledczy analizują akta podobnych historii z ostatnich dwudziestu lat, wcześniej sprawdzali, czy ta sama osoba zaatakowała i zabiła nauczycielkę w łódzkim parku na Zdrowiu.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podczas konferencji na temat strategicznych pozwów wniesionych przez wielkie korporacje czy polityków przeciwko partycypacji publicznej, zapowiedział zmiany w Kodeksie karnym. Jego resort ma zacząć pracę nad zniesieniem art. 212 Kodeksu karnego o zniesławieniu.

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Źródło:
oko.press

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Takie powinny być standardy, bo za miedzą mamy wojnę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Parol, szef kancelarii Direct. Komentuje w ten sposób pismo, które do jednego z mieszkańców wysłał urząd miejski w Międzyrzeczu. Chodzi o zajęcie samochodu na wypadek mobilizacji.

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Źródło:
tvn24.pl

Zbliża się czas matur i wyboru kierunku studiów. Państwowy Instytut Badawczy postanowił zapytać polską młodzież w wieku od 17 do 19 lat o to, jak widzą swoją przyszłość. Młodzi najczęściej chcieliby pracować w zawodach takich jak psycholog, programista czy lekarz.

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

Źródło:
tvn24.pl

Najbardziej inwigilowaną grupą czuli się politycy PiS. I oni sami mówili, że uważają, że są podsłuchiwani, bo dyscyplina i utrzymanie klubu jest priorytetem - mówił w "Kawie na ławę" Przemysław Wipler z Konfederacji. - Podgryzacie sobie aorty, kopiecie się po kostkach, nie wierzycie sobie, zaglądacie sobie za firanki, podsłuchujecie siebie nawzajem, inwigilujecie. To jest obraz partii upadłej - powiedział o PiS wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Źródło:
TVN24

Iracka gwiazda mediów społecznościowych Ghufran Sawadi, znana jako Umm Fahad, została zastrzelona w piątek wieczorem przed swoim domem w Bagdadzie - poinformowało CNN źródło w policji.

Gwiazda TikToka zastrzelona w Bagdadzie

Gwiazda TikToka zastrzelona w Bagdadzie

Źródło:
CNN
Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Premium

Znajdowała się jedynie 10, 15 centymetrów pod ziemią. Została znaleziona w lesie w gminie Siennica Różana (woj. lubelskie). Mowa o ołowianej pieczęci papieża Benedykta XIV z lat 1740-1758, na którą trafił poszukiwacz z wykrywaczem metali, który chciał odszukać artefakty z czasów I wojny światowej. Zabytek ma trafić do muzeum. Zachował się w bardzo dobrym stanie. 

Znalazł w lesie XVIII-wieczną bullę papieską. "To był pierwszy, może drugi sygnał z wykrywacza metali"

Znalazł w lesie XVIII-wieczną bullę papieską. "To był pierwszy, może drugi sygnał z wykrywacza metali"

Źródło:
PAP

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Już po raz czwarty Fundacja Grand Press uhonoruje Medalami Wolności Słowa Polaków w wyjątkowy sposób zasłużonych dla wolności wypowiedzi. Jak co roku swoich kandydatów mogą wskazywać również obywatele. 

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Źródło:
Fundacja Grand Press

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24