"Na dociekliwych dziennikarzach oparte są media i oparta jest demokracja"

Źródło:
TVN24
Mikołajewska: wszystkiego, co władza chciałaby ukryć, dowiadujemy się z dziennikarstwa śledczego
Mikołajewska: wszystkiego, co władza chciałaby ukryć, dowiadujemy się z dziennikarstwa śledczegoTVN24
wideo 2/5
Mikołajewska: wszystkiego, co władza chciałaby ukryć, dowiadujemy się z dziennikarstwa śledczegoTVN24

Jest dzisiaj problem w mediach, że dziennikarze, którzy zajmują się różnymi dziedzinami, nie mają czasu drążyć tematów. A wszystkiego, co władza chciałaby ukryć, dowiadujemy się z dziennikarstwa śledczego - mówiła w debacie w TVN24 Bianka Mikołajewska z oko.press. Tomasz Sekielski, autor filmów dokumentalnych, "przyznał z żalem", że "w Polsce brakuje pieniędzy na dziennikarstwo śledcze i to jest niebezpieczne, groźne".

W niedzielę w programie "Zawód: dziennikarz. Debata" w TVN24 dziennikarze dyskutowali o znaczeniu dziennikarstwa śledczego i wpływie jaki wywierają ujawniane sprawy. Gośćmi programu byli: Bianka Mikołajewska z oko.press, Tomasz Sekielski, reżyser filmów dokumentalnych, Bertold Kittel, dziennikarz śledczy TVN oraz Robert Zieliński, dziennikarz śledczy tvn24.pl. Głos zabrali też studenci dziennikarstwa. Debatę prowadziła Monika Olejnik. W tvn24.pl relacjonowaliśmy debatę na żywo.

ZOBACZ CAŁĄ DEBATĘ W INTERNECIE W TVN24 GO

Mikołajewska: na dociekliwych dziennikarzach oparte są media i oparta jest demokracja

Bianka Mikołajewska z oko.press powiedziała, ze "wszystkiego, co władza chciałaby ukryć, dowiadujemy się z dziennikarstwa śledczego". - Ale moim zdaniem dziennikarstwo śledcze to nie jest zawód, że uprawia je tylko wybrane grono osób. Traktuję to jako takie dziennikarstwo dociekliwe, ciekawe świata, które bardziej drąży rzeczywistość, sprawdza. W zasadzie każdy dziennikarz, który interesuje się tym, co się wokół niego dzieje, może być w swojej dziedzinie dziennikarzem śledczym - stwierdziła.

Podkreśliła, że "to na dociekliwych dziennikarzach oparte są media i oparta jest demokracja". Jej zdaniem w dziennikarstwie śledczym bardzo ważny jest czas. - To jest dzisiaj podstawowy problem w mediach, że dziennikarze, którzy zajmują się różnymi dziedzinami, nie mają czasu drążyć tematów - mówiła Mikołajewska.

Mikołajewska: wszystkiego, co władza chciałaby ukryć, dowiadujemy się z dziennikarstwa śledczego
Mikołajewska: wszystkiego, co władza chciałaby ukryć, dowiadujemy się z dziennikarstwa śledczegoTVN24

Zieliński: dziennikarz śledczy stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego dzieje się to, co się dzieje

- Miałem ostatnio okazję obserwować pewne wydarzenia, którymi żyła opinia publiczna zza kulis, będąc blisko bohaterów. Osoba, która mi to umożliwiła, powiedziała mi tak: "robię to, żebyś zrozumiał, dlaczego pewne rzeczy się dzieją" - mówił Robert Zieliński, dziennikarz śledczy portalu tvn24.pl.

Stwierdził, że "dziennikarz śledczy nie opowiada tylko i wyłącznie tego 'naskórka', warstwy informacyjnej, która jest konieczna". - Nie odpowiada tylko na pytanie: "co się dzieje?", ale też stara się odpowiedzieć na pytanie: "dlaczego dzieje się to, co się dzieje?" - wyjaśniał.

- Trzeba też przyznać, że dzisiaj nasz przeciwnik ma środki wręcz nieskończone. W sytuacji, gdy dziennikarze wnikliwie prześwietlają na przykład majątek, drogę życiową i mafijne uwikłania prezesa Orlenu Daniela Obajtka, taka opowieść kończy się setkami pozwów - dodał dziennikarz tvn24.pl.

Zieliński: dziennikarz śledczy stara się też odpowiedzieć na pytanie dlaczego dzieje się to, co się dzieje
Zieliński: dziennikarz śledczy stara się też odpowiedzieć na pytanie dlaczego dzieje się to, co się dziejeTVN24

Kittel: to nieostra kategoria, w której zazębia się wiele elementów z innych działań dziennikarskich

Bertold Kittel, dziennikarz śledczy TVN powiedział, że "dziennikarstwo śledcze to bardzo nieostra kategoria, w której zazębia się wiele elementów z innych działań dziennikarskich". - Wielu dziennikarzy, zwłaszcza tych z większym dorobkiem, ma w swojej karierze teksty śledcze, nawet jeżeli na co dzień nie są dziennikarzami śledczymi - mówił.

Wyjaśniał, że na przykład reportażyści piszą "takie teksty, gdzie łapie się za jedną nitkę, idzie po niej i odkrywa nowy wielki problem, nowy świat".

Kittel: w dziennikarstwie śledczym zazębia się wiele elementów innych działań dziennikarskich
Kittel: w dziennikarstwie śledczym zazębia się wiele elementów innych działań dziennikarskichTVN24

Sekielski: W Polsce brakuje pieniędzy na dziennikarstwo śledcze. To jest niebezpieczne, groźne

Tomasz Sekielski, reżyser filmów dokumentalnych, stwierdził, żę "dzisiaj o tym, czy ktoś jest dziennikarzem śledczym, bardziej decyduje to, czy ma odpowiednie zaplecze, by nim być". - Chodzi o zaplecze finansowe, redakcyjne - precyzował.

- Trzeba takiego dziennikarza opłacać, który czasami miesiącami chodzi za tematem bez gwarancji, że ten temat przyniesie spodziewany efekt, że będzie to coś dużego. Dziennikarz śledczy to jest ktoś, komu daje się narzędzia - mówił Sekielski. Ocenił, że dzisiaj "w Polsce brakuje pieniędzy na dziennikarstwo śledcze, to jest niebezpieczne, groźne".

Studenci o dziennikarstwie śledczym

W debacie głos zabrali również studenci dziennikarstwa. Mikołaj Rogalewicz z Uniwersytetu Warszawskiego mówił, że "dziennikarstwo śledcze odgrywa bardzo ważną rolę, szczególnie teraz, może zwiększyć świadomość ludzi, jest też kontrolą władzy, kontrolą polityków".

Adam Majchrzak z Uniwersytetu Gdańskiego przekonywał, że "dzisiaj dzięki temu jak funkcjonuje sieć, możemy włączyć do procesu dziennikarstwa śledczego społeczeństwo". - Żeby dotrzeć do prawdy, do tego co jest ukryte, można pobudzać nastroje społeczne tak, by to pomagało w śledztwach - powiedział student.

Aleksandra Żukiewicz z Collegium Civitas podkreśla, bo "dziennikarze śledczy są bardzo niedocenieni". - Mam wrażenie, że wiele afer zostało już odkrytych, ale społeczeństwo nie bardzo na to reaguje - zauważyła. Julia Siepsiak, Uniwersytet Wrocławski dodała, że "nie bez powodu dziennikarzy nazywa się czwartą władzą, bo właśnie przez dziennikarstwo śledcze".

Studenci o dziennikarstwie śledczym
Studenci o dziennikarstwie śledczymTVN24

Autorka/Autor:ads//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

- Jest wiele dowodów, które gromadził Tomasz Mraz, nie tylko nagrań, również dokumentów - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Roman Giertych, który jest obrońcą Mraza, byłego dyrektora Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jego zdaniem te dowody stanowią "podstawę do stwierdzenia, że mieliśmy do czynienia ze zorganizowaną grupą przestępczą".

Giertych: znam wszystkie taśmy z nagraniami od Tomasza Mraza

Giertych: znam wszystkie taśmy z nagraniami od Tomasza Mraza

Źródło:
TVN24

Rosjanie usunęli boje graniczne na rzece Narwa po jej estońskiej stronie. Tallin jest zdania, że było to oczywistą prowokacją. Jednocześnie służby podkreślają, że nie reagowały siłą i będą dążyć od zwrotu boi drogą dyplomatyczną.

"Rosyjska akcja dokonana pod osłoną nocy". Estonia mówi o prowokacji Moskwy

"Rosyjska akcja dokonana pod osłoną nocy". Estonia mówi o prowokacji Moskwy

Źródło:
PAP

- Nie będę kandydował w wyborach prezydenckich - zapowiedział w czwartek premier Donald Tusk. Dopytywany o start Rafała Trzaskowskiego, odpowiedział, że "byłby zadowolony, gdyby spróbował ponownie". O informacjach przestawionych przez Tomasza Mraza powiedział, że "jeśli są wiarygodne, to mamy do czynienia de facto ze zorganizowaną grupą przestępczą".

Jest deklaracja Donalda Tuska w sprawie startu w wyborach prezydenckich

Jest deklaracja Donalda Tuska w sprawie startu w wyborach prezydenckich

Źródło:
PAP

Tomasz Mraz, który w środę mówił o tym, jak funkcjonował Fundusz Sprawiedliwości za czasów rządów Zbigniewa Ziobry, przez niemal dwa lata nagrywał kierownictwo resortu i zgromadził około 50 godzin nagrań - pisze Onet. Prokuratura ma dysponować tymi nagraniami od kilku miesięcy.

Onet: Mraz nagrywał kierownictwo resortu Ziobry przez dwa lata

Onet: Mraz nagrywał kierownictwo resortu Ziobry przez dwa lata

Źródło:
Onet, tvn24.pl

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, odniósł się do działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która ciągle nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji kanału TVN Style. Napisał, że "oświadczenie KRRiT, kwestionujące zasadność prowadzenia działalności w Polsce przez amerykańską firmę, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność".

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Pakistan od pewnego czasu zmaga się z falą upałów. Są miejsca, gdzie temperatura sięga blisko 50 stopni Celsjusza. Taka pogoda w dramatyczny sposób wpływa na mieszkańców - szpitale przyjmują setki osób z objawami udaru słonecznego. Według meteorologów spiekota ma utrzymać się jeszcze co najmniej tydzień.

Blisko 50 stopni, setki osób po udarze słonecznym w szpitalach

Blisko 50 stopni, setki osób po udarze słonecznym w szpitalach

Źródło:
PAP, AP, tvnmeteo.pl

Zacieśniamy mechanizmy bezpieczeństwa w porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka - przyznał minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak w rozmowie z Bloombergiem. Jak wyjaśnił, ma to związek z aresztowaniami po próbach dywersji czy sabotażu ze strony obcych państw. Wskazał przy tym, że z tego lotniska dostarczana jest większość pomocy dla Ukrainy.

"Wrogie operacje na polskim terytorium". Decyzje w sprawie lotniska

"Wrogie operacje na polskim terytorium". Decyzje w sprawie lotniska

Źródło:
PAP

Spięcie w programie "Tak jest" w TVN24. Na początku rozmowy doszło do sprzeczki między Tomaszem Trelą (Lewica) a Piotrem Kaletą (PiS). - Muszę wyjść ze studia, bo nie pozwolę, żeby to coś mnie obrażało - powiedział Kaleta w kierunku Treli i wyszedł. Trela odpowiedział, że Kaleta jest "chamem i burakiem".

Piotr Kaleta wyszedł ze studia po kłótni z Tomaszem Trelą. "Proszę nie być chamem" 

Piotr Kaleta wyszedł ze studia po kłótni z Tomaszem Trelą. "Proszę nie być chamem" 

Źródło:
TVN24

- Przez osiem lat mieliśmy do czynienia z procesem orbanizacji, a teraz jest deorbanizacja - mówił profesor Timothy Garton Ash o zmianie, która nastąpiła po wyborach parlamentarnych w Polsce. Stwierdził, że zmiany rządu to "ewidentnie trudny proces, zwłaszcza jeżeli prezydent na każdym kroku przeciwstawia się" propozycjom rządu.

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Źródło:
TVN24

Do budynku liceum przy ulicy Ślusarskiej 9 w Krakowie przez okno wskoczył łoś. Jedną osobę zraniły odłamki szkła, trafiła do szpitala. Zwierzę tej wizyty nie przeżyło.

Łoś wtargnął do szkoły. Jedna osoba jest ranna, zwierzę nie żyje

Łoś wtargnął do szkoły. Jedna osoba jest ranna, zwierzę nie żyje

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju jedną serię leku Corhydron 25. Jak poinformował GIF, seria "nie spełnia ustalonych dla niej wymagań jakościowych".

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Źródło:
GIF

W lawinie błotnej, która zeszła w północnej Anglii, zginęła 10-letnia uczennica szkoły podstawowej. Dziewczynka była na wycieczce szkolnej - przekazały władze placówki. W akcji ratunkowej brało udział 30 ratowników górskich. Media podkreślają, że w okolicy odnotowano w tym tygodniu intensywne opady deszczu.

Tragedia na wycieczce szkolnej. 10-latka zginęła w lawinie błotnej

Tragedia na wycieczce szkolnej. 10-latka zginęła w lawinie błotnej

Źródło:
Sky News, tvn24.pl

Liczba osób zarabiających powyżej 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie wzrosła w Polsce w 2022 roku do 1,5 miliona - wynika z raportu firmy KPMG. O jedną dziesiątą zmalała natomiast grupa dysponujących majątkiem powyżej 1 miliona dolarów netto.

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Pokłady samolotów opuścili w asyście strażników granicznych, którzy wręczyli im też mandaty. Wszystko z powodu tego, jak zachowywali się podczas rejsów z Neapolu i Barcelony.

Z samolotów wyprowadzili ich strażnicy graniczni

Z samolotów wyprowadzili ich strażnicy graniczni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kobieta i mężczyzna przyznali się do zabójstwa przypadkowo spotkanej 46-latki. Ciało tego samego dnia znalazł za sklepem przechodzień. Prokuratura wystąpiła do sądu o areszt.

Nagie ciało kobiety w centrum miasta. Para czterdziestolatków przyznała się do zbrodni

Nagie ciało kobiety w centrum miasta. Para czterdziestolatków przyznała się do zbrodni

Źródło:
tvn24.pl

Jesse Eisenberg stara się o polskie obywatelstwo. Aktor znany między innymi z filmu "The Social Network" przyznał, że złożył już wniosek. - Podobno wszystkie papiery już przeszły i czekam na finalny podpis - mówił w wywiadzie. Wyjaśnił też, dlaczego to dla niego ważne.

Hollywoodzki aktor ubiega się o polskie obywatelstwo. Wskazał powody

Hollywoodzki aktor ubiega się o polskie obywatelstwo. Wskazał powody

Źródło:
Dzień Dobry TVN, Głos Wielkopolski, tvn24.pl

Rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak przekazał, że od lutego Tomasz Mraz został przesłuchany kilkadziesiąt razy w charakterze podejrzanego. W komunikacie na jego temat przekazano, że złożył "bardzo obszerne wyjaśnienia, które poddano analizie i weryfikacji".

Komunikat prokuratury w sprawie Tomasza Mraza. "Obszerne wyjaśnienia", "przesłuchany kilkadziesiąt razy"

Komunikat prokuratury w sprawie Tomasza Mraza. "Obszerne wyjaśnienia", "przesłuchany kilkadziesiąt razy"

Źródło:
TVN24, PAP
"To jest podmiot, na którym szczególnie zależy ministrowi Ziobro, i ma on zwyciężyć"

"To jest podmiot, na którym szczególnie zależy ministrowi Ziobro, i ma on zwyciężyć"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Czwartek to w Polsce kolejny dzień z dynamiczną, burzową pogodą. Nad podkarpacką Stalową Wolą zaobserwowano zjawiskową i przerażającą chmurę szelfową.

Chmura grozy sunęła nad Stalową Wolą

Chmura grozy sunęła nad Stalową Wolą

Źródło:
tvnmeteo.pl
Wschodnia misja generała Stróżyka. Kim jest szef komisji do badania rosyjskich wpływów

Wschodnia misja generała Stróżyka. Kim jest szef komisji do badania rosyjskich wpływów

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Jacka Najdera na ambasadora RP przy NATO. Najder miałby objąć to stanowisko już po raz drugi. Prezydent Andrzej Duda przekazał jednak po południu, że nie podpisze na to zgody. Stwierdził, że nie konsultowano z nim tego i to "złamanie dotychczasowej procedury".

Jacek Najder miałby zostać ambasadorem przy NATO. Prezydent: nie podpiszę zgody

Jacek Najder miałby zostać ambasadorem przy NATO. Prezydent: nie podpiszę zgody

Źródło:
PAP

"Polska musi mieć jedną politykę zagraniczną, nie dwie: rządową i prezydencką. Polską politykę prowadzi rząd i prosimy pana prezydenta, żeby nam to umożliwił" - oświadczył szef MSZ Radosław Sikorski. Przyznał, że nie rozumie zdziwienia prezydenta kandydaturą Jacka Najdera na ambasadora przy NATO i zapowiedzi Andrzeja Dudy, że nie podpisze na nią zgody.

Radosław Sikorski o ambasadorze przy NATO: prosimy prezydenta, żeby nam to umożliwił

Radosław Sikorski o ambasadorze przy NATO: prosimy prezydenta, żeby nam to umożliwił

Źródło:
PAP

Dwa dni dzielą nas od ogłoszenia nazwisk laureatów 77. edycji festiwalu w Cannes. Znakiem czasu jest fakt, że najwyżej oceniane tytuły to opowieści o kobietach. W większości "wywrotowe". Głównymi pretendentami do nagród wydają się "Emilia Perez" Jacquesa Audiarda i "Anora" Seana Bakera. Wysoko w rankingach są też "The Substance" Coralie Fargeat i duńsko-polska produkcja "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna.

Duża konkurencja w walce o Złotą Palmę, ale te filmy łączy jedno

Duża konkurencja w walce o Złotą Palmę, ale te filmy łączy jedno

Źródło:
"Variety", "IndieWire", "The Hollywood Reporter", tvn24.pl

Tysiące wyświetleń w polskiej sieci ma wideo będące rzekomo fragmentem ukraińskiego programu - widzimy na nim dziwnie zachowującego się dziennikarza. Filmik krąży też w zagranicznej sieci, komentowany jest w kilku językach. To przeróbka, a przekaz wskazuje na rosyjską propagandę.

Dziennikarz "zaczął wciągać krechę nosem"? Jak przerobiono ten kadr

Dziennikarz "zaczął wciągać krechę nosem"? Jak przerobiono ten kadr

Źródło:
Konkret24

Wystąpienie Tomasza Mraza podczas środowego posiedzenia parlamentarnego zespołu do spraw rozliczeń PiS uzupełnia wcześniejsze ustalenia dziennikarzy tropiących od lat nieprawidłowości związane z Funduszem Sprawiedliwości. Zebraliśmy najważniejsze wątki, które opisywaliśmy w związku z funduszem.

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
tvn24.pl

"Nierzetelny sposób" organizowania i przeprowadzania konkursów, Zbigniew Ziobro był "głównym decydentem" w sprawach konkursowych i wydawał polecenia, kto ma zwyciężyć, a politycy "kupczyli pieniędzmi" z Funduszu Sprawiedliwości w swoich okręgach wyborczych - taki obraz funkcjonowania Funduszu przedstawił Tomasz Mraz, były dyrektor odpowiedzialnego za niego departamentu w resorcie sprawiedliwości. Przedstawiamy najważniejsze punkty jego wystąpienia.

Co powiedział były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości? Najważniejsze punkty

Co powiedział były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości? Najważniejsze punkty

Źródło:
TVN24

Premier Donald Tusk po raz kolejny zachęca do udziału w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Nie chcesz iść na wojnę, idź na wybory. Silnej i zjednoczonej Europy nikt nie odważy się zaatakować" - napisał szef rządu na X. W Polsce głosowanie odbędzie się 9 czerwca.

Premier z apelem do wyborców. "Nie chcesz iść na wojnę, idź na wybory"

Premier z apelem do wyborców. "Nie chcesz iść na wojnę, idź na wybory"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W środę wieczorem odbyła się jubileuszowa gala konkursu Grand Press Photo. Poznaliśmy nazwiska autorów Zdjęcia XX-lecia oraz Zdjęcia Roku, a także laureata nagrody dla Fotografa XX-lecia. Członkowie jury ogłosili także zwycięzców w kategoriach zdjęć pojedynczych, fotoreportaży, projektów dokumentalnych, konkursów Young Poland oraz Photo Book. Wśród nagrodzonych znalazł się operator TVN24 Maciej Grzybowski. Nagrodę Internautów wręczył Mateusz Sosnowski, szef portali informacyjnych TVN i zastępca redaktora naczelnego TVN24.

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl