"Mam wrażenie, że zaczęło się coś złego dziać z polskim dziennikarstwem"

Źródło:
TVN24
Dudek: mam wrażenie, że zaczęło się coś złego dziać z polskim dziennikarstwem
Dudek: mam wrażenie, że zaczęło się coś złego dziać z polskim dziennikarstwemTVN24
wideo 2/9
Dudek: mam wrażenie, że zaczęło się coś złego dziać z polskim dziennikarstwemTVN24

Dziennikarstwo w Polsce stało się zbyt zideologizowane. To jest podstawowy grzech, że dziennikarze w sferze społeczno-politycznej dali się za bardzo wprząc w bieżącą walkę polityczną - powiedział w programie "Zawód: dziennikarz. Debata" politolog historyk i publicysta, profesor Antoni Dudek. - W pierwszych latach po zmianie ustrojowej media były akuszerem nowej Polski. Dzisiaj to jest ułuda, iluzja. Media są słabsze, politycy się nie liczą z mediami - ocenił Tomasz Lis, redaktor naczelny "Newsweeka".

W niedzielę w TVN24 trwa program "Zawód: dziennikarz. Debata". Uczestnicy rozmawiają między innymi o wyzwaniach dla dziennikarza w cyfrowym świecie, walce z fake newsami, roli kontrolnej wobec władzy i przyszłości mediów.

TAK RELACJONOWALIŚMY DEBATĘ

OGLĄDAJ CAŁĄ DEBATĘ W TVN24 GO

Dudek: mam wrażenie, że zaczęło się coś złego dziać z polskim dziennikarstwem

Jednym z gości jest politolog, historyk i publicysta, profesor Antoni Dudek. - Zgadzam się, że po epoce PRL media się niesamowicie rozwinęły, spluralizowały. Natomiast mam wrażenie, że na przestrzeni tych trzech dekad zaczęło się coś złego dziać z polskim dziennikarstwem - powiedział.

Jego zdaniem dziennikarstwo w Polsce "stało się zbyt zideologizowane". - W moim przekonaniu to jest podstawowy grzech dziennikarstwa, zwłaszcza w ostatnich kilkunastu latach, że dziennikarze w sferze społeczno-politycznej dali się za bardzo wprząc w bieżącą walkę polityczną - ocenił.

Przyznał, że "zawsze dziennikarze byli w to wciągani, dziennikarze stawali się politykami". - Ale w ostatnich kilkunastu latach przyrosła nam gwałtownie liczba tak zwanych mediów tożsamościowych, bardzo wyrazistych, a gwałtownie zmniejszyła się liczba tych mediów, które starają się komentować rzeczywistość bez wyraźnego deklarowania się po którejś ze stron - uznał Dudek.

Ewart o "fantastycznym osiągnięciu" polskich mediów

Dziennikarka i dokumentalistka Ewa Ewart, która wyemigrowała z Polski w czasie PRL i wróciła już po zmianie ustrojowej, mówiła, że "była zaskoczona rozwojem polskich mediów w ciągu tak krótkiego czasu". Powiedziała, że polskie media zostały wtedy "spuszczone ze smyczy cenzury".

- To, co osiągnęły polskie media, jeśli chodzi o różnorodność, o wyznaczanie standardów, to jest fantastyczne osiągnięcie, bez względu na krytykę - podkreśliła.

Ewa Ewart o mediach w Polsce
Ewa Ewart o mediach w PolsceTVN24

Przywara: maleje znaczenie mediów "twardych", papierowych

Prezeska Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Danuta Przywara podkreśliła, że "znaczenie mediów twardych, papierowych, maleje". - Ono pozostaje ważne, ale już nie dla wszystkich wyborców. Stykam się z opiniami młodych ludzi, którzy po prostu nie czytają gazet, nie korzystają z tradycyjnych mediów, również elektronicznych - telewizji, radia. Dla nich coraz częściej głównym źródłem informacji jest internet, YouTube - mówiła.

Dodała, że "to jest pokolenie, które będzie głosować w następnych wyborach i z tym musimy się liczyć".

Rację przyznali jej w większości studenci uczestniczący w debacie. Potwierdzili, że ich głównym źródłem informacji jest internet, w tym ewentualnie elektroniczne wydania gazet, a pozostałe media są na drugim planie.

Danuta Przywara: znaczenie mediów twardych, "papierowych" maleje
Danuta Przywara: znaczenie mediów twardych, "papierowych" malejeTVN24

Lis: media są słabsze, politycy się nie liczą z mediami

Tomasz Lis ocenił, że w pierwszych latach po zmianie ustrojowej "media były akuszerem nowej Polski". - Dzisiaj to jest ułuda, iluzja. Media są słabsze, politycy się nie liczą z mediami. A po trzecie żyjemy w kraju de facto autorytarnym, w którym media są spychane na margines - wyraził opinię redaktor naczelny "Newsweeka".

- Z pozycji numer 18 w rankingu wolności słowa, którą zajmowaliśmy w 2015 roku, spadliśmy na pozycję 64. Wyprzedzają nas takie kraje, jak Burkina Faso, Trinidad i Tobago. Ale mamy się jeszcze gdzie zsuwać - 92 i 93 to Węgry i Serbia, a 150 to Turcja - powiedział Lis.

Lis: dzisiaj media są słabsze, politycy się nie liczą z mediami
Lis: dzisiaj media są słabsze, politycy się nie liczą z mediamiTVN24

"Dziennikarstwo informacyjne jest w kryzysie"

Goście programu dyskutowali też o niezależności, symetryzmie i tożsamości mediów. Przywara mówiła, że "istnieją oczekiwania określonych baniek formułowane pod adresem określonych mediów". - Mi nie przeszkadza zaangażowanie mediów. Chciałabym, żeby były oddzielone fakty od opinii i interpretacji - przyznała Przywara.

Przywara: określone "bańki" mają określone oczekiwania wobec mediów
Przywara: określone "bańki" mają określone oczekiwania wobec mediówTVN24

Lis wskazywał, że "inne są ramy, w których funkcjonuje dziennikarz informacyjny, który musi być obiektywny, a inne dla publicystów, którzy nie powinni być obiektywni". - Od kilku lat mamy kroczący zamach na wolne media w Polsce. Wolne media są największym beneficjentem demokracji i rodzi to w nas zobowiązanie, żeby tego bronić. Walka o wartości to nasz psi obowiązek - podkreślił dziennikarz.

Ewart stwierdziła, że "istnieje nowe dziennikarstwo - dziennikarstwo emocjonalne - i dziennikarzom jest coraz trudniej być obiektywnymi". - Dziennikarz, który powinien być arbitrem faktów, zaczyna się gubić, bo są fakty i fakty alternatywne - mówiła dokumentalistka.

Profesor Dudek podkreślał, że "informacja jest towarem i rodzi się pytanie, czy producent tego towaru ma się kierować głównie oczekiwaniami publiczności, bo to oczywiste, że musi, czy też próbować dodawać coś od siebie, na przykład próbować kreować gusta widzów".

- Dziennikarz powinien jakoś oddziaływać w sensie pozytywnym na swoich odbiorców, a nie tylko dostarczać towar. Dopominam się o tę część mediów, która - mam wrażenie - że gaśnie, czyli tę, która stara się tylko i wyłącznie informować, a ocenę zostawia innym. Dziennikarstwo informacyjne jest w kryzysie. Rozumiem, czemu tak się dzieje, ale nie powiem, że mi się to podoba - mówił.

Zdaniem profesora "żyjemy w tak niewyobrażalnym szumie informacyjnym, że powoduje on, że ludzie albo się odwracają od informacji, albo biorą te najbardziej skrajne za wiarygodne". Jednak - zaznaczył Dudek - "całkowita dominacja dziennikarstwa przez dziennikarstwo tożsamościowe zdemoluje dla społeczeństwa wiarygodność".

Dudek: dziennikarz powinien jakoś oddziaływać w sensie pozytywnym na swoich odbiorców, a nie tylko dostarczać towar
Dudek: dziennikarz powinien jakoś oddziaływać w sensie pozytywnym na swoich odbiorców, a nie tylko dostarczać towarTVN24

"Momentami bardzo istotnymi były publikacje, które sprawiały, że zmieniała się władza"

Mówiąc o mediach jako o "kreatorze rzeczywistości", Dudek podkreślił, że "momentami bardzo istotnymi, jeśli chodzi o rozwój mediów, były publikacje, które sprawiały, że zmieniała się władza". Do takich publikacji zaliczył na przykład te dotyczące afery podsłuchowej.

Ewart wskazywała jednak, że zostało ujawnionych wiele afer dotyczących obecnego obozu władzy i "nie stało się nic, żadna z tych afer nie przełożyła się na zmiany". - Ludzie odwracają się od mediów, rosnąca apatia odbiorców jest istotnym elementem - powiedziała dokumentalistka.

Lis wskazywał, że "model konsumpcji mediów jest dziś zupełnie inny" niż nawet kilka lat temu i - jego zdaniem - "zmieni się jeszcze na niekorzyść". Przywara powiedziała, że "dużym sukcesem jest to, że mimo dużej presji ze strony władz mamy nieźle trzymające się i potrafiące walczyć o swoją niezależność media".

"Wiele będzie zależało od tego, czy uda się zatrzymać ten walec, który wytoczyli rządzący"

Pytany o przyszłość polskiego dziennikarstwa, profesor Dudek powiedział, że "ogólnie jest pesymistą, ale ma nadzieję, że to nie on ma rację". Ewart mówiła, że "wiele będzie zależało od tego, czy uda się zatrzymać ten walec, który wytoczyli rządzący".

Zdaniem Lisa "nie może być tak, że będziemy się wyłącznie rok po roku zsuwać". - Wierzę, że w pewnym momencie młodzi ludzie pójdą, wybiorą w wyborach takie partie, które będą stały na straży demokracji, wolnych mediów. Wierzę, że kiedyś Polska doczeka się także telewizji publicznej - powiedział redaktor naczelny "Newsweeka".

Ewa Ewart i Tomasz Lis o przyszłości polskiego dziennikarstwa
Ewa Ewart i Tomasz Lis o przyszłości polskiego dziennikarstwaTVN24

Autorka/Autor:ads//rzw

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemieckie służby oraz wolontariusze szukają sześcioletniego autystycznego chłopca o imieniu Arian, który zaginął 22 kwietnia w Dolnej Saksonii. Chłopiec pod nieuwagę rodziców opuścił ogród. Kamery pobliskiego monitoringu zarejestrowały jak sześciolatek ucieka do lasu - piszą media.

Ariana nie ma prawie tydzień. Wykluczają porwanie i atak wilków

Ariana nie ma prawie tydzień. Wykluczają porwanie i atak wilków

Źródło:
"Die Welt", "Bild"

Rosjanie stracili prawie pół miliona żołnierzy na froncie w Ukrainie - szacuje brytyjskie ministerstwo obrony. Zdaniem Londynu, tylu agresorów zginęło lub zostało rannych. Dodatkowo, dziesiątki tysięcy zdezerterowały. Rosjanie stracili też tysiące czołgów.

Ogromna liczba zabitych i rannych Rosjan

Ogromna liczba zabitych i rannych Rosjan

Źródło:
PAP

Jeśli przywódcy Republiki Serbskiej - większościowo serbskiej części Bośni i Hercegowiny - ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie w kraju wojna - ostrzega niemiecki dziennik "Die Welt". Jak dodaje, "BiH jest najbardziej niestabilnym i narażonym krajem w regionie", a obecna sytuacja jest "najpoważniejsza od rozpadu Jugosławii".

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Źródło:
PAP

Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz pochwalił się narodzinami syna w mediach społecznościowych. "Witaj na świecie, synu. Mama i nasz maluch bardzo dzielni" - napisał polityk.

Wicepremier i minister obrony pochwalił się narodzinami syna

Wicepremier i minister obrony pochwalił się narodzinami syna

Źródło:
tvn24.pl

Aplikacja TikTok domaga się szerokich uprawnień dostępowych podobnie jak inne platformy społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram. Jednak używanie TikToka budzi większe emocje ze względu na powiązania z Chinami - uważa Szymon Palczewski z portalu CyberDefence24. Wtóruje mu Piotr Konieczny, szef zespołu bezpieczeństwa serwisu Niebezpiecznik, który zauważa, że ostatecznie to użytkownik kontroluje, jakie informacje komu udostępnia.

"Emocje" w sprawie popularnej aplikacji. "Sprawa budzi wątpliwości"

"Emocje" w sprawie popularnej aplikacji. "Sprawa budzi wątpliwości"

Źródło:
PAP

Zarzut fizycznego znęcania się nad dzieckiem usłyszał w Prokuraturze Rejonowej w Wejherowie 24-latek. W piątek do miejscowego szpitala trafiła trzyletnia dziewczynka. Jej obrażenia wzbudziły podejrzenia lekarzy, że może być ofiarą przemocy. Policja zatrzymała do sprawy matkę oraz jej partnera.

Trzyletnia dziewczynka w szpitalu z "masywnym stłuczeniem głowy". Zarzut znęcania się dla partnera matki dziecka

Trzyletnia dziewczynka w szpitalu z "masywnym stłuczeniem głowy". Zarzut znęcania się dla partnera matki dziecka

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Członkowie Stowarzyszenia "Wizna 1939" ekshumowali w Wylinach-Rusi (woj. podlaskie) szczątki polskiego żołnierza, który zginął podczas kampanii wrześniowej. Relacja o tych wydarzeniach przetrwała w pamięci rodziny tutejszego gajowego, który w 1939 roku zauważył ciało na polu i pochował je w pobliskim lesie.

Gajowy w 1939 roku znalazł na polu ciało polskiego żołnierza i pochował w lesie. Szczątki udało się odnaleźć

Gajowy w 1939 roku znalazł na polu ciało polskiego żołnierza i pochował w lesie. Szczątki udało się odnaleźć

Źródło:
tvn24.pl

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Indii zmagają się z upałami. Są miejsca z temperaturą sięgającą 45 stopni. Władze ostrzegają przed wychodzeniem na zewnątrz wtedy, kiedy jest najgoręcej, i otwierają specjalne centra, w których można się schronić przed spiekotą.

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy  swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Źródło:
Reuters, NDTV, The New Indian Express

"Czym ci biedni ludzie mają palić"? - komentują internauci, którzy uwierzyli w rzekomy nowy zakaz planowany w Unii Europejskiej. Krążący w sieci przekaz jest skutkiem sugestii zbudowanej na bazie tytułu jednego z tekstów w specjalistycznym serwisie. Uspokajamy: w UE nie ma takich planów.

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Mamy pierwszą osobę w Polsce ukaraną za mówienie "patodeweloperka", to aktywista Miasto Jest Nasze - informuje współzałożyciel stowarzyszenia i od niedawna stołeczny radny Jan Mencwel. W uzasadnieniu sąd podnosi, że odbiór tego sformułowania jest "negatywny", a w stosunku do dewelopera, o którym pisał aktywista, jest "obraźliwe" i "nie znajduje żadnego uzasadnienia".

Aktywista ukarany przez sąd za sformułowanie "patodeweloperka". "Pierwszy w Polsce"

Aktywista ukarany przez sąd za sformułowanie "patodeweloperka". "Pierwszy w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na Płochocińskiej. Jak dowiedział się nasz reporter Artur Węgrzynowicz, w zderzeniu osobowej skody z busem zginęła kobieta. Na miejscu były wszystkie służby.

Zderzenie na Płochocińskiej. Nie żyje kobieta

Zderzenie na Płochocińskiej. Nie żyje kobieta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciało nagiej kobiety w Parku Praskim znalazł pracownik firmy sprzątającej. Została zgwałcona i uduszona. Choć do zbrodni doszło prawie dwa lata temu, zabójca wciąż pozostaje na wolności. Śledczy analizują akta podobnych historii z ostatnich dwudziestu lat, wcześniej sprawdzali, czy ta sama osoba zaatakowała i zabiła nauczycielkę w łódzkim parku na Zdrowiu.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Turysta z USA, który został postrzelony w twarz i okradziony w Nyanga po tym, gdy mapy Google pokierowały go przez cieszącą się złą sławą dzielnicę Kapsztadu, zapowiedział, że pozwie platformę. To już kolejny taki przypadek. Google zapewnia, że traktuje bezpieczeństwo kierowców "bardzo poważnie".

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podczas konferencji na temat strategicznych pozwów wniesionych przez wielkie korporacje czy polityków przeciwko partycypacji publicznej, zapowiedział zmiany w Kodeksie karnym. Jego resort ma zacząć pracę nad zniesieniem art. 212 Kodeksu karnego o zniesławieniu.

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Źródło:
oko.press

Takie powinny być standardy, bo za miedzą mamy wojnę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Parol, szef kancelarii Direct. Komentuje w ten sposób pismo, które do jednego z mieszkańców wysłał urząd miejski w Międzyrzeczu. Chodzi o zajęcie samochodu na wypadek mobilizacji.

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Źródło:
tvn24.pl

Zbliża się czas matur i wyboru kierunku studiów. Państwowy Instytut Badawczy postanowił zapytać polską młodzież w wieku od 17 do 19 lat o to, jak widzą swoją przyszłość. Młodzi najczęściej chcieliby pracować w zawodach takich jak psycholog, programista czy lekarz.

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

Źródło:
tvn24.pl

Najbardziej inwigilowaną grupą czuli się politycy PiS. I oni sami mówili, że uważają, że są podsłuchiwani, bo dyscyplina i utrzymanie klubu jest priorytetem - mówił w "Kawie na ławę" Przemysław Wipler z Konfederacji. - Podgryzacie sobie aorty, kopiecie się po kostkach, nie wierzycie sobie, zaglądacie sobie za firanki, podsłuchujecie siebie nawzajem, inwigilujecie. To jest obraz partii upadłej - powiedział o PiS wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Źródło:
TVN24
Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Premium

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Już po raz czwarty Fundacja Grand Press uhonoruje Medalami Wolności Słowa Polaków w wyjątkowy sposób zasłużonych dla wolności wypowiedzi. Jak co roku swoich kandydatów mogą wskazywać również obywatele. 

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Źródło:
Fundacja Grand Press

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24