Atak na granicy w pobliżu Kuźnicy. "Trwał ponad dwie godziny. Najbardziej agresywni byli zamaskowani"

Aktualizacja:
Autor:
momo,js//now,
mtom
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Żaryn: pierwsza fala ataków na granicę zatrzymana
Żaryn: pierwsza fala ataków na granicę zatrzymanaTwitter/StZaryn
wideo 2/20
Twitter/StZarynŻaryn: pierwsza fala ataków na granicę zatrzymana

Migranci atakujący we wtorek polskie służby na przejściu granicznym w Kuźnicy zostali spacyfikowani - przekazał przed godziną 13 rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka. Rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa mówił, że działania służb trwały ponad dwie godziny. Relacjonował, że "z nieba leciał naprawdę grad kamieni". Dodał, że "najbardziej agresywni" napastnicy byli zamaskowani. Służby przekazały, że siedmioro policjantów, funkcjonariuszka Straży Granicznej oraz jeden żołnierz zostali poszkodowani. Relacjonując wydarzenia na granicy, media mogą korzystać niemal wyłącznie z oficjalnych rządowych nagrań i informacji. 

Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka poinformował przed godziną 13, że migranci atakujący polskie służby na przejściu granicznym w Kuźnicy zostali spacyfikowani. Dodał, że atakujący byli wyposażeni przez służby białoruskie w granaty hukowe i z gazem, rzucali w kierunku polskiej policji kamieniami, a cała akcja była sterowana przez służby białoruskie z użyciem drona. - Służby białoruskie nie reagują na działania migrantów - dodał Ciarka.

Jak relacjonował wcześniej rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa, policja używała armatek wodnych między innymi wobec agresywnych osób na platformie przejścia po stronie białoruskiej.

"Nasi żołnierze i funkcjonariusze wykonali zadanie perfekcyjnie. Pierwsza fala ataków na granicę zatrzymana. Dziękujemy za służbę i skuteczne działania" - napisał na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

"Dziękuję żołnierzom za powstrzymanie dzisiejszego szturmu. Dzięki Wam Polska wciąż jest bezpieczna" - napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak. Przekazał, że "wszyscy żołnierze służący obecnie na granicy otrzymają specjalne nagrody finansowe". 

Rzecznik podlaskiej policji: z nieba leciał grad kamieni

Rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa relacjonował, że atak zaczął się po prawej stronie przejścia granicznego (patrząc z polskiej strony granicy). Tam policjanci zostali zaatakowani kamieniami i granatami hukowymi.

Powołując się na przekazy w mediach, pochodzące z białoruskiej strony granicy, zwracał uwagę, że niektóre osoby do miotania granatów czy kamieni używały pewnego rodzaju proc, by zwiększyć zasięg; ręcznie nie były bowiem w stanie dorzucić niebezpiecznych przedmiotów na stronę polską.

- Uchodźcy raczej granatów ze sobą nie przywieźli. Poza tym ci najbardziej agresywni byli zamaskowani, byli w kominiarkach, kapturach, w miarę jednolicie byli ubrani, oczywiście w stroje cywilne - mówił rzecznik. Dodał, że potem agresywne zachowania przeniosły się na platformę drogowego przejścia granicznego.

Krupa przypomniał, że gdy w poniedziałek przeszło tam z pobliskiego koczowiska co najmniej kilkaset osób, w pierwszej linii, przed zasiekami, znalazły się kobiety z dziećmi. - One bardzo szybko zostały wycofane stamtąd i tam dziś pojawił się ten agresywny tłum. Z nieba leciał naprawdę grad kamieni - relacjonował.

Policja: agresywne ataki inspirowane przez stronę białoruską są cały czas odpierane
Policja: agresywne ataki inspirowane przez stronę białoruską są cały czas odpieraneTwitter/PolskaPolicja

Dodał, że obecnie w tym miejscu jest już spokojnie. - Jest cisza, z nieba nie lecą kamienie, my użyliśmy armatek wodnych. W pewnym momencie napastnicy zaprzestali ataków (...), leciały, leciały kamienie, a potem był stop - mówił. Ocenił, że atak trwał w sumie ponad dwie godziny. - Widzieliśmy, że tym agresorom cały czas donoszono w workach kamienie, więc to ktoś zorganizował, worki z kamieniami były przygotowane - dodał. Przyznał, że część osób nie miała zasłoniętych twarzy i było widać kim są, ale najbardziej aktywne i agresywne były osoby zamaskowane. - To było od początku do końca przygotowane - mówił.

Zaznaczył, że cały czas linia granicy jest zabezpieczana przez służby, są tam wciąż armatki wodne, policja obserwuje też teren ze śmigłowca. - Jesteśmy wciąż przygotowani, czekamy, jak sytuacja będzie się rozwijała - dodał rzecznik podlaskiej policji.

Straż Graniczna: cudzoziemcy wracają na teren koczowiska

Straż Graniczna poinformowała po godzinie 14 na Twitterze, że "cudzoziemcy wracają z przejścia granicznego w Bruzgach na teren wcześniejszego koczowiska znajdującego się kilkaset metrów dalej przy linii granicy". "Wszystko odbywa się pod nadzorem białoruskich służb" - dodała.

Wieczorem rzeczniczka SG podporucznik Anna Michalska poinformowała, że obecnie jest "względny spokój". - Osoby są w koczowisku, gdzie siedzą i palą ogniska. Zakładamy, że jest tam około dwóch tysięcy osób - podała.

Funkcjonariusze poszkodowani na granicy

W wyniku wtorkowych starć na przejściu granicznym zostali ranni funkcjonariusze polskich służb. Jak przekazano, poszkodowanych jest siedmioro policjantów, dwoje funkcjonariuszy SG i żołnierz.

Dodała, że migranci "prawdopodobnie dostali to od służb białoruskich". - Służby białoruskie przyglądają się temu zdarzeniu, nie reagują w żaden sposób, ale jak też informowaliśmy, w nocy aktywnie już, nie próbując się ukrywać, tną zaporę, barierę. Pomagają w nielegalnym przekroczeniu granicy - mówiła Michalska.

Rzeczniczka Straży Granicznej o sytuacji w okolicy przejścia granicznego w Kuźnicy
Rzeczniczka Straży Granicznej sytuacji w okolicy przejścia granicznego w KuźnicyTVN24

"Migranci zaatakowali naszych żołnierzy i funkcjonariuszy kamieniami"

Wcześniej między innymi Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało na Twitterze nagranie z Kuźnicy. Widać na nim, jak grupa osób po białoruskiej stronie granicy rzuca kamieniami i czymś, co przypomina granaty dymne w stronę polskich funkcjonariuszy. W tle słychać krzyki.

"Migranci zaatakowali naszych żołnierzy i funkcjonariuszy kamieniami oraz próbują zniszczyć ogrodzenie i dostać się na teren Polski. Nasze służby użyły gazu łzawiącego, żeby stłumić agresję migrantów" - napisało MON.

Straż Graniczna napisała na Twitterze, że "cudzoziemcy rzucają w stronę polskich służb kamieniami oraz przedmiotami, z których wydobywa się dym". "Słychać huk, przez zaporę z drutu kolczastego agresywni cudzoziemcy przerzucili kłodę drewna" - dodano. Jak podała Straż Graniczna, chodzi o okolice miejscowości Bruzgi, która znajduje się po stronie białoruskiej na wysokości Kuźnicy.

Wcześniej SG podała, że "wobec agresywnych cudzoziemców użyto armatek wodnych".

MSWiA opublikowało nagranie z policyjnego śmigłowca.

Resort spraw wewnętrznych i administracji opublikował także nagranie, na którym widać, jak "znajdujący się po stronie białoruskiej migranci próbują niszczyć zabezpieczenia graniczne".

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik opublikował na Twitterze nagranie, na którym widać, jak polscy funkcjonariusze używają armatek wodnych wobec migrantów znajdujących się po stronie białoruskiej. Słychać także komunikaty w języku angielskim, puszczane z głośników.

"Kolejny obraz pokazujący dzisiejsze ataki na polską granicę, polskich żołnierzy i funkcjonariuszy" - napisał na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Opublikował także nagrania.

Niespokojnie na granicy z Białorusią

Wcześniej resort obrony opublikował również informację o tym, że "białoruskie służby pod osłoną nocy niszczą ogrodzenie, by umożliwić migrantom nielegalne przekroczenie granicy".

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn podał we wtorek na Twitterze, że "taktyka białoruska obliczona jest na ciągłą destabilizację sytuacji na naszej granicy, szukanie nowych miejsc wywołania punktowego kryzysu i nieustanne próby masowego przedarcia się na teren RP". Dodał, że "długotrwałej grze nerwów z Polakami służy także założone wczoraj nowe obozowisko na przejściu granicznym Bruzgi". "Sytuacja pozostaje trudna" - ocenił Żaryn.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 5,3 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Stan wyjątkowy na Podlasiu

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do strefy objętej stanem wyjątkowym nie mają dostępu dziennikarze. Relacjonując wydarzenia na granicy, media mogą korzystać niemal wyłącznie z oficjalnych rządowych nagrań i informacji. 

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią ma stanąć stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.

Autor:momo,js//now, mtom

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego:  twitter.com/MSWiA_GOV_PL

Pozostałe wiadomości