- Treść tego uzasadnienia mówi nam o aktywności w prokuraturze i aktywności społecznej, tudzież o aktywności partyjnej. Jest wzorowym prokuratorem PRL - mówi prof. Andrzej Friszke, historyk. Tłumaczy w ten sposób uzasadnienie dla nadania Brązowego Krzyża Zasługi w czasach PRL Stanisławowi Piotrowiczowi. Materiał magazynu "Polska i Świat".
W zeszłym tygodniu reporter programu "Czarno na białym" ujawnił akta IPN, według których poseł PiS Stanisław Piotrowicz podpisał się pod aktem oskarżenia przeciw działaczowi Solidarności Antoniemu Pikulowi, który został oskarżony w stanie wojennym o rozprowadzanie ulotek. Piotrowicz wszystkiemu zaprzecza. Twierdzi, że nie oskarżał opozycjonistów.
Tymczasem "Fakty" TVN dotarły do dokumentu będącego uzasadnieniem nadania mu w 1984 roku Brązowego Krzyża Zasługi.
Historyk o uzasadnieniu nadania medalu
O wyjaśnienie, co takie uzasadnienie znaczyło, reporter magazynu 'Polska i świat" poprosił historyka prof. Andrzeja Friszke, członka kolegium IPN.
"W organach prokuratury PRL pracuje od października 1976 r. jest pracownikiem pilnym i zdyscyplinowanym, ambitnym i wydajnym" - czytamy w uzasadnieniu.
- Wówczas, jak rozumiem pan prokurator Piotrowicz w uznaniu zasług dla władz stanu wojennego, swojej aktywności w czasie stanu wojennego otrzymuje ten medal - tłumaczy prof. Friszke. "Powierzone mu obowiązki wykonuje prawidłowo. Poczynione ustalenia wykorzystuje do wszechstronnej działalności profilaktycznej. Wiele uwagi poświęca popularyzacji prawa zwłaszcza w środowiskach młodzieżowych. Aktualnie uczestniczy w pracy organizacji partyjnej i radzie pracowniczej, pełniąc między innymi funkcję kierownika szkolenia partyjnego i społecznego inspektora pracy" - czytamy w uzasadnieniu nadania odznaczenia. - Treść tego uzasadnienia nam mówi o aktywności w prokuraturze i aktywności społecznej - szkoła, nie szkoła, młodzież, nie młodzież, tudzież o aktywności partyjnej. Jest wzorowym prokuratorem PRL - podkreśla Friszke.
Autor: kło/ja / Źródło: tvn24