Izraelski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem krytykuje polski rząd. Powodem jest ustawa, która proponuje m.in. kary więzienia za stosowanie sformułowania "polskie obozy śmierci". Tak napisana - według Instytutu - jest bliska negowaniu Holokaustu. Materiał magazynu "Polska i świat".
Próby walki i nieużywanie zwrotu "polskie obozy śmierci" na świecie przyjęte zostały dobrze, ale część środowisk obawia się, że to próba zmiany historii i karana będzie każda sugestia, że Polacy brali udział w zbrodniach przeciwko Żydom.
- Jeżeli ja będę mówić, że niestety było coś takiego jak Jedwabne, to czy to jest łamanie prawa? - pytał w rozmowie z TVN24 Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. Zastanawiał się, czy twierdzenie, że pojedynczy Polak w czasie wojny zrobił coś przeciwko Żydowi, będzie nielegalne.
"Niezwykle rozczarowujące"
Głos ws. ustawy zabrał Yad Vashem. W oświadczeniu pisze, że wysiłki na rzecz zakazania mówienia o tym, że Polacy kolaborowali w czasie Holokaustu "sprawiają, że Polska staje się częścią antyliberalnego nurtu, który nabiera rozpędu na świecie".
"Nowa ustawa jest bliska negowaniu Holokaustu [...], brzmi jak prawo prezydenta Erdogana w dzisiejszej Turcji" - pisze prof. Yehuda Bauer, szef doradców instytutu Yad Vashem i jeden z najwybitniejszych badaczy Holokaustu. "To niezwykle rozczarowujące".
Klaudia Klimek z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w rozmowie z TVN24 podkreśliła, że "nie można mówić o narodzie polskim, który brał udział w Holokauście".
Więzienie za "polskie obozy śmierci"
Za zwrot typu "polski obóz" ma grozić do 3 lat więzienia - głosi przyjęty w połowie sierpnia przez rząd projekt Ministerstwa Sprawiedliwości. Ma on też umożliwić wytaczanie za takie zwroty procesów cywilnych, m.in. przez Instytut Pamięci Narodowej i organizacje pozarządowe.
Yad Vashem najprawdopodobniej odnosi się w komentarzu do nieaktualnego już projektu ustawy o IPN. Ten po zmianach wynikających z konsultacji głosi, że:
Kto to publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie określone w art. 6 Karty Międzynarodowego Trybunału Wojskowego załączonej do Porozumienia międzynarodowego w przedmiocie ścigania i karania głównych przestępców wojennych Osi Europejskiej, podpisanego w Londynie 8 sierpnia 1945 r. (Dz. U. z 1947 r. poz. 367) lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, podlega karze grzywny lub karze pozbawienia wolności do lat 3. Projekt ustawy ministerstwa sprawiedliwości
We wcześniejszym projekcie nie doprecyzowano odniesienia dot. zbrodni nazistowskich. W obecnym projekcie za takowe uznawane są historyczne fakty zdefiniowane prawnie.
Autor: pk, adso/gry / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24