Zespół prokuratorów zakończył prace, opublikował sprawozdanie i sformułował projekt wytycznych dotyczących aborcji. Teraz wytyczne musi zaopiniować Krajowa Rada Prokuratorów. - Zastosujemy szybką ścieżkę - zapowiedziała Anna Adamiak, rzeczniczka prokuratora generalnego.
Sejm 12 lipca nie uchwalił nowelizacji Kodeksu karnego, która zakładała dekryminalizację pomocy w aborcji oraz przerywania ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży. Projekt odrzucono głosami PiS, Konfederacji i większości posłów PSL. Nie głosowało trzech parlamentarzystów z KO: Roman Giertych, Waldemar Sługocki i Krzysztof Grabczuk.
Premier Donald Tusk mówił, że rząd szuka "od czasu tego nieszczęsnego głosowania pewnych praktycznych sposobów, które nie wymagają zmian ustawowych, żeby okoliczności tego codziennego życia jakoś złagodzić, jeśli chodzi o kobiety, które decydują się na przerwanie ciąży". Zapowiedział, że "pojawią się nowe wytyczne dla prokuratury dotyczące ścigania".
Komunikat o pracach zespołu
W poniedziałek na stronie Prokuratury Krajowej opublikowano komunikat, w którym podsumowane zostały prace "zespołu prokuratorów do opracowania wskazówek metodycznych w zakresie prowadzenia spraw dotyczących odmowy dokonania przerwania ciąży oraz tak zwanej aborcji farmakologicznej". Zespół działał od 10 kwietnia.
Prokuratorzy zbadali 590 takich spraw. Stwierdzili między innymi - czytamy w komunikacie - że "pomoc w przerwaniu ciąży musi mieć charakter konkretny i zostać udzielona kobiecie ciężarnej, co do której istnieją dane umożliwiające ustalenie jej tożsamości".
"Zgodnie z orzecznictwem sądów powszechnych upublicznienie abstrakcyjnych informacji dotyczących możliwości przerywania ciąży nie rodzi po stronie organów ścigania obowiązku podjęcia czynności procesowych" - podkreślono.
Dlatego też - podano - "za zasadne uznano decyzje o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawach zainicjowanych zawiadomieniami o podejrzeniu popełnienia przestępstw, które dotyczyły m.in. wpisów na Facebooku, czy wypowiedzi zawierających informacje o złożeniu przez nieustaloną osobę zamówienia na preparaty o działaniu wczesnoporonnym dla nieustalonych kobiet, czy artykułów prasowych, zawierających dane 'o rekordowej liczbie aborcji w Polsce', wpisach na Instagramie 'Aborcyjnego Dream Teamu' i inne".
Zespół zarekomendował, by "w każdej sprawie, w której personel medyczny odmówił przeprowadzenia legalnej aborcji, w wyniku czego wystąpiły skutki, o których mowa w art. 155-157 k.k. i w art. 160 k.k., niezwłocznie wdrożyć postępowanie przygotowawcze celem wyjaśnienia okoliczności zaistniałego zdarzenia i dokonania jego oceny prawno-karnej". Artykuły, które przytoczono, mówią o nieumyślnym spowodowaniu śmierci, spowodowaniu ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, narażeniu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Jest projekt wytycznych dla prokuratorów
Jak czytamy, dokonane przez zespół ustalenia stanowiły podstawę przygotowania projektu wytycznych Prokuratora Generalnego w tej sprawie. Poinformowano, że Adam Bodnar przekazał ten dokument Krajowej Radzie Prokuratorów do pilnego zaopiniowania.
- Zastosujemy taką szybką ścieżkę i myślę, że w nieodległej perspektywie czasowej będę mogła poinformować o treści tych wytycznych - powiedziała prokurator Anna Adamiak, rzeczniczka prokuratora generalnego.
Dodała, że "wytyczne wydaje się w oparciu o obowiązujące przepisy prawa, więc jeśli prawo się zmieni, może hipotetycznie powodować zmianę tych wytycznych". - Na obecnym gruncie te wytyczne mają być wskazówką, jaką metodologię stosować w pracy prokuratorów, prowadzących tę kategorię spraw - podkreśliła.
Grabiec: celem są zmiany ustawowe, ale wiemy, jak wygląda arytmetyka w Sejmie
- Naszym celem politycznym są zmiany ustawowe, ale wiemy, jak dzisiaj wygląda arytmetyka w Sejmie. Dopóki nie wydarzy się coś znaczącego, nie zmieni się układ sił w Sejmie, nie zmienią poglądów chociażby niektórzy nasi koalicjanci, będzie trudno z wprowadzeniem cywilizowanych przepisów w tej sprawie. Natomiast w oparciu o dostępne narzędzia, które dotyczą rozporządzeń, które może wydawać rząd czy ministrowie wytycznych, postaramy się zrobić wszystko, żeby ten duch prawa i litera były przestrzegane - komentował jeszcze przed opublikowaniem wytycznych dla prokuratorów szef KPRM Jan Grabiec.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock