Bielecki: gdyby tylko Putin był przyczyną inflacji, to byłbym bardzo ostrożny albo wcale nie ruszał stóp procentowych

Autor:
js/
tam
Źródło:
TVN24
Bielecki: gdyby tylko Putin był przyczyną inflacji, to byłbym bardzo ostrożny albo wcale nie ruszał stóp procentowych
Bielecki: gdyby tylko Putin był przyczyną inflacji, to byłbym bardzo ostrożny albo wcale nie ruszał stóp procentowychTVN24
wideo 2/6
TVN24Bielecki: gdyby tylko Putin był przyczyną inflacji, to byłbym bardzo ostrożny albo wcale nie ruszał stóp procentowych

O przyczynach wysokiej inflacji w Polsce mówił w "Faktach po Faktach" Jan Krzysztof Bielecki, były premier i były przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku. - U nas dyskusja toczy się głównie na taki temat, że przyczyną inflacji, właściwie jedyną, jest Putin. Jeśli jedyną przyczyną inflacji jest Putin, to byłbym bardzo ostrożny albo bym wcale nie ruszał stóp procentowych - powiedział.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w piątek, że inflacja w czerwcu wyniosła 15,5 procent. Były premier Jan Krzysztof Bielecki pytany w "Faktach po Faktach", dlaczego ona wciąż rośnie, a nie spada, wskazał na trzy główne czynniki. - Wewnętrzne nasze, zewnętrzne plus wojna. To powoduje, że jest trudno. Pytanie, dlaczego u nas jest najtrudniej - dodał.

Pytany, czy podnoszenie stóp procentowych jest mało skuteczne, powiedział, że to jest ryzykowna sprawa. - U nas dyskusja toczy się głównie na taki temat, że przyczyną inflacji, właściwie jedyną jest Putin, nawet są takie ładne określenia (putinflacja - red.). Jeśli jedyną przyczyną inflacji jest Putin, to byłbym bardzo ostrożny albo bym wcale nie ruszał stóp procentowych - powiedział Bielecki.

Zaznaczył, że "stopy przede wszystkim ruszamy, dlatego że są przesłanki wewnętrzne". - Zresztą to widzimy w tak zwanej inflacji bazowej, że ona też całkiem wysoki poziom osiągnęła - powiedział gość TVN24.

Rada Polityki Pieniężnej podczas lipcowego posiedzenia podniosła stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Główna, referencyjna stopa procentowa wzrosła do 6,50 procent. To najwyższy poziom od sierpnia 2004 roku. 

Bielecki: w tym naszym polskim piekiełku brakuje mocnego komunikatu

Bielecki pytany, czy dobrym pomysłem byłoby wypuszczenie przez Narodowy Bank Polski obligacji antyinflacyjnych, ocenił, że jest to "niezły pomysł". Dodał, że "to będzie trochę kosztowne, ale byłoby widać, że te oczekiwania inflacyjne próbujemy zbijać w taki bardziej systemowy sposób". 

Jego zdaniem "w tym naszym polskim piekiełku brakuje stabilności, przewidywalności, mocnego komunikatu". 

- Potrzebne są takie działania, w których widać, że jest na statku kapitan, że kapitan wie, co robi, że leci pilot z nami, ten przysłowiowy pilot - dodał. 

Na pytanie, czy grozi nam stagflacja, Bielecki odpowiedział, że "podręcznikowo tak". 

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ W TVN24 GO >>>

Bielecki o zawiadomieniach NBP do prokuratury

Były premier odniósł się także do złożonych przez NBP zawiadomień do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez polityków Platformy Obywatelskiej - Donalda Tuska i Tomasza Siemoniaka. Chodzi o ich wypowiedzi dotyczące prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Tydzień temu - podczas konferencji prasowej - szef NBP Adam Glapiński nawiązał do ostatnich wypowiedzi polityków PO na swój temat. - Donald Tusk, a następnie Tomasz Siemoniak byli uprzejmi powiedzieć, że następnego dnia po tym, jak wygrają wybory, wyprowadzą prezesa NBP z siedziby - powiedział Glapiński.

NBP zawiadomił prokuraturę w związku z wypowiedziami Tuska i Siemoniaka
NBP zawiadomił prokuraturę w związku z wypowiedziami Tuska i SiemoniakaTVN24

Zdaniem Bieleckiego "to jest bardzo ciekawe wyzwanie dla polskiej prokuratury". 

- Mam w oczach szubienice w Katowicach, które wystawili narodowcy dla europosłów, na pewno była tam pani Róża Thun. To było całkiem mocne i prokuratura nie stwierdziła żadnych podstaw do wszczęcia postępowania - mówił. 

- Jeśli tutaj znajdą powody, to będzie to niezwykle interesujący przykład niezależności prokuratury - dodał. 

Bielecki mówił w "Faktach po Faktach" także o wakacjach kredytowych. Ustawę podpisał w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Bielecki: kosztem sektora bankowego rząd chce pokazać, że kocha wszystkich Polaków
Bielecki: kosztem sektora bankowego rząd chce pokazać, że kocha wszystkich PolakówTVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js/ tam

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości