Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię Przyłębską orzekł 22 października zeszłego roku, że przepis tak zwanej ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku (określanej jako kompromis aborcyjny) zezwalający na usunięcie ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z ustawą zasadniczą.
W środę orzeczenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że kobiety, mimo ciężkich wad płodu, będą musiały rodzić.
Opozycja i wielu konstytucjonalistów twierdzi, że skład TK pod przewodnictwem Przyłębskiej został obsadzony nieprawidłowo – zasiadali w nim między innymi tak zwani sędziowie dublerzy.
Ginekolog: co lekarze mają powiedzieć kobietom?
Ginekolog Ryszard Rutkowski powiedział w TVN24, że "współczuje teraz lekarzom, którzy wykonują badania prenatalne". - Co oni mają powiedzieć? Według mnie to chyba najlepiej dzisiaj w ogóle nie informować kobiety - dodał.
Jak mówił, kiedy zaczynał swoją karierę, lekarze nie mieli możliwości wykonywania badań prenatalnych. Dodał, że zarówno lekarze jak i pacjentka dopiero po porodzie dowiadywali się, że dziecko jest chore.
Podkreślił, że "dzisiaj mamy szansę wykryć wady dużo wcześniej". - Proszę pamiętać, że niektóre wady są letalne. Takie dziecko nie ma szansy przeżycia w momencie urodzenia - dodał ginekolog. Jak mówił, większość z tych wad powoduje obumarcie płodu w jamie macicy wcześniej, ale nie zawsze się tak dzieje. - Natura się broni przed urodzeniem chorych dzieci, ale nie zawsze się tej naturze to udaje - dodał Rutkowski.
Pytany, co lekarze mogą powiedzieć tym pacjentkom, które jeszcze kilka dni temu kwalifikowały się do zabiegu aborcji, a w tej chwili zostają same, powiedział, że "są dwie możliwości – albo powiedzieć, żeby sobie wyjechały gdzieś albo niech niesie ten krzyż".
"Lekarzowi nic nie grozi za kierowanie na badania prenatalne"
Rutkowski pytany, czy mogą pojawić się sytuacje, w których lekarze nie będą chcieli wysyłać pacjentek na badania prenatalne, podkreślił, że lekarzowi nic nie grozi za kierowanie na badania prenatalne.
- Ja każdą swoją pacjentkę namawiam do wykonania badań prenatalnych. Dla części pacjentek te badania prenatalne były za darmo, dla innych są płatne, ale robi je bardzo mało kobiet - powiedział.
Jego zdaniem każda pacjentka powinna mieć informację o możliwości wykonania badań prenatalnych.
Autorka/Autor: js/dap
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock