Decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niezgodności niektórych przepisów Traktatu o UE z polskim prawem to atak na Unię Europejską - ocenił francuski minister do spraw europejskich Clement Beaune. - To jest bardzo poważne. De facto istnieje ryzyko wyjścia z Unii Europejskiej - wskazał. Dodał, że nie życzy Polsce wyjścia ze Wspólnoty. Szef dyplomacji Luksemburga Jean Asselborn ocenił, że "rozwój sytuacji w Polsce jest bardzo niepokojący". - Polski rząd igra z ogniem - powiedział. Szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell zwrócił uwagę, że "jednym z filarów Unii Europejskiej jest nadrzędność unijnego prawa".
Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej uznał w czwartek, że część przepisów Traktatu o Unii Europejskiej jest niezgodna z polską konstytucją. Wyrok zapadł w sprawie zainicjowanej wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego złożonym pod koniec marca.
Zarzuty zawarte w liczącym blisko 130 stron wniosku premiera sprowadziły się między innymi do pytania o zgodność z polską konstytucją zasady pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.
"Atak na Unię Europejską", "ryzyko wyjścia z Unii", "polski rząd igra z ogniem"
W ocenie ministra do spraw europejskich Francji Clementa Beaune'a wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego to "atak na Unię Europejską". - To jest bardzo poważne. De facto istnieje ryzyko wyjścia [Polski - red.] z Unii Europejskiej - mówił Beaune w rozmowie z BFM TV. Jak dodał, nie życzy Polsce wyjścia ze Wspólnoty.
Zdaniem Beaune'a, czwartkowa decyzja Trybunału Konstytucyjnego może mieć wpływ na wypłaty z unijnego Funduszu Odbudowy dla Polski.
Minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn ocenił, że "rozwój sytuacji w Polsce jest bardzo niepokojący". - Musimy jasno powiedzieć, że polski rząd igra z ogniem - mówił polityk.
- Nadrzędność prawa unijnego jest kluczowa dla integracji i wspólnego życia w Europie. Jeżeli ta nadrzędność zostanie złamana, Europa, jaką znamy, jaką zbudowano dzięki Traktatom rzymskim, przestanie istnieć - mówił Asselborn.
"Jeden z filarów Unii Europejskiej"
- Jeżeli dane państwo decyduje się na bycie członkiem Unii Europejskiej, musi w pełni wdrożyć wspólne przepisy - mówił niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas. Jak dodał, Niemcy wspierają Komisję Europejską w działaniach, których celem jest upewnienie się, że unijne przepisy są stosowane we wszystkich 27 krajacz członkowskich.
Z kolei szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell w piątek zwrócił uwagę, że "jednym z filarów Unii Europejskiej jest nadrzędność unijnego prawa".
Didier Reynders: będziemy reagować stanowczo
- Jest zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach. Jesteśmy zaniepokojeni. Komisja Europejska podkreśla pierwszeństwo prawa Unii Europejskiej. To są zasady, które są podstawą Unii od początków. Po pierwsze, że orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wiążą wszystkie sądy krajowe. Po drugie pierwszeństwo prawa unijnego, a po trzecie Trybunał ma kompetencje, aby oceniać zgodność z prawem Unii - podkreślił unijny komisarz sprawiedliwości Didier Reynders.
- Sięgniemy po wszelkie możliwe instrumenty, żeby zapewnić przestrzeganie tych zasad - zapowiedział. - Jest zbyt wcześnie, by powiedzieć już teraz, kiedy zareagujemy. Musimy poczekać na publikację, ale będziemy reagować stanowczo, by chronić obywateli i wolny rynek, bo to rdzeń Unii. Jesteśmy w trakcie dyskusji o Funduszu Odbudowy. Kontynuujemy ocenę planu i rozpoczynamy proces mechanizmu warunkowości, o czym mówiła już szefowa Komisji Europejskiej w swoim przemówieniu, ale jest zbyt wcześnie, by powiedzieć więcej. Musimy przeczytać uzasadnienie - dodał.
"Krok w kierunku 'prawnego polexitu'"
Decyzje Trybunału Konstytucyjnego komentowały światowe media. "Polska buntuje się przeciwko europejskiemu wymiarowi sprawiedliwości i staje na krawędzi prawnego wyjścia z Unii Europejskiej" - napisał hiszpański "El Pais". Zdaniem publicystów hiszpańskiego dziennika "Polska zrobiła gigantyczny krok w kierunku czołowego zderzenia z pozostałymi partnerami Unii Europejskiej".
CZYTAJ WIĘCEJ: Światowe media o decyzji Trybunału Konstytucyjnego >>>
Amerykański "The Washington Post" w swojej publikacji na temat wyroku Trybunału Konstytucyjnego ocenił, że orzeczenie to "zaostrza konflikt o wartości demokratyczne i wstrząsa fundamentami przyjętego porządku prawnego" Unii Europejskiej.
Brytyjski "The Guardian" stwierdził, że Polska "robi duży krok w kierunku 'prawnego polexitu' w rezultacie kłótni między rządzącymi nacjonalistami a Brukselą".
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock