Trybunał Konstytucyjny o niezgodności unijnych przepisów z polskim prawem. Komentarze z europarlamentu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Didier Reynders po orzeczeniu TK: będziemy reagować stanowczo
Didier Reynders po orzeczeniu TK: będziemy reagować stanowczoTVN24
wideo 2/21
Didier Reynders po orzeczeniu TK: będziemy reagować stanowczoTVN24

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że niektóre zapisy Traktatu o Unii Europejskiej są niezgodne z polska konstytucją. Do decyzji TK odniosły się największe grupy polityczne w Parlamencie Europejskim. "Kraje członkowskie Unii Europejskiej nie mogą stać bezczynnie, gdy polski rząd kontynuuje demontaż praworządności" - oświadczył rzecznik Europejskiej Partii Ludowej, eurodeputowany Jeroen Lenaers. - Komisja Europejska musi wyciągnąć konsekwencje wobec polskich władz, nie tylko prawne, ale i finansowe – powiedział w rozmowie z TVN24 szef komisji LIBE Juan Fernando Lopez z Socjalistów i Demokratów.

Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie, pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej, kontynuował w czwartek rozprawę zainicjowaną wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego z końca marca, dotyczącym zgodności z konstytucją niektórych z przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. TK uznał, że część przepisów unijnych, o które pytał szef rządu, jest niezgodna z konstytucją.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Trybunał Konstytucyjny: niezgodność z konstytucją wybranych przepisów Traktatu o UE
Trybunał Konstytucyjny: niezgodność z konstytucją wybranych przepisów Traktatu o UETrybunał Konstytucyjny

Zarzuty zawarte w liczącym blisko 130 stron wniosku premiera sprowadziły się między innymi do pytania o zgodność z polską konstytucją zasady pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.

EPP: Trybunał Konstytucyjny skierował Polskę na drogę do polexitu

"Trudno uwierzyć polskim władzom i Prawu i Sprawiedliwości, gdy twierdzą, że nie chcą zakończyć członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Ich działania zmierzają bowiem w odwrotnym kierunku. Wystarczy. Polski rząd stracił wiarygodność. To atak na UE jako całość" - oświadczył holenderski eurodeputowany i rzecznik Europejskiej Partii Ludowej do spraw wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Jeroen Lenaers.

Jego zdaniem, "ogłaszając niezgodność unijnych traktatów z polskim prawem, pozbawiony legitymacji prawnej Trybunał Konstytucyjny w Polsce skierował kraj na drogę do polexitu". "Tym bardziej, że ogłosił ten wyrok w odpowiedzi na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego. Poprzez ten wniosek Morawiecki nie tylko legitymizował nielegalny system sądownictwa w Polsce, ale zakwestionował także podstawy Unii Europejskiej. Zrobił to, mimo apeli całego demokratycznego świata" - dodał polityk EPL.

"Kraje członkowskie Unii Europejskiej nie mogą stać bezczynnie, gdy polski rząd kontynuuje demontaż praworządności. Nie może tego robić również Komisja Europejska. Nasze pieniądze nie mogą finansować rządów, które negują i drwią z naszych wspólnie ustalonych praw. Należy wyciągnąć konsekwencje, a Komisja Europejska powinna niezwłocznie wykorzystać wszelkie możliwości, by przestać sponsorować autokratów w Warszawie" - zaznaczył polityk, którego oświadczenie opublikowano na stronie największej frakcji Parlamentu Europejskiego.

"Komisja Europejska musi uruchomić mechanizm warunkowości"

Zdaniem grupy Socjalistów i Demokratów w czwartek "w Polsce spełnił się czarny scenariusz". "Sterowany przez PiS Trybunał zlekceważył pierwszeństwo prawa unijnego, naruszając fundamenty Unii Europejskiej. Polscy sędziowie orzekający na podstawie prawa Unii Europejskiej mogą zostać oskarżeni" - napisano w komunikacie w mediach społecznościowych S&D.

"Komisja Europejska musi uruchomić mechanizm warunkowości i wszcząć postępowanie naruszeniowe" - dodano.

Czwartkowy wyrok TK skomentował w rozmowie z TVN24 także szef komisji LIBE Juan Fernando Lopez Aguilar z S&D.

- To poważne naruszenie zasad unijnych. Najważniejszą z nich jest zasada pierwszeństwa prawa unijnego i przestrzeganie wyroków Trybunału (Sprawiedliwości Unii Europejskiej). Komisja musi więc wyciągnąć konsekwencje i to nie tylko konsekwencje prawne, ale niestety muszą być też konsekwencje gospodarcze i finansowe takiego zachowania polskich władz – oświadczył.

Jak dodał, nikt nie chce, by Polacy płacili za działania swojego rządu, ale "zasady muszą być przestrzegane". - Przykro mi, ale takie jest żądanie większości europarlamentu, by żadne pieniądze z Funduszu Odbudowy nie popłynęły do Polski zanim nie wypełni ona wyroków TSUE – podkreślił Aguilar. 

Juan Fernando Lopez Aguilar w rozmowie z korespondentem TVN24 w Brukseli Maciejem Sokołowskim TVN24

Zieloni: wszystkie kraje muszą przestrzegać tych samych reguł

- Unijne instytucje nie mogą zaakceptować tego, że kraj, który nie uznaje porządku prawnego Unii otrzymuje od niej pieniądze. Nalegam więc, by w tym momencie Komisja Europejska wstrzymała wypłatę wszystkich środków dla Polski – powiedział niemiecki eurodeputowany z frakcji Zielonych Daniel Freund.

Odniósł się również do argumentów polskich władz, które często przywołują w tym kontekście orzeczenie niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego. - To nie jest taki sam wyrok, jak decyzja niemieckiego Trybunału. Niemiecki Trybunał analizował drobny wycinek decyzji unijnych instytucji, ale nigdy nie podważał pierwszeństwa prawa unijnego. To zupełnie inne orzeczenia – przekonywał. Zwrócił uwagę, że mimo to przeciwko Niemcom również jest prowadzona procedura z powodu postępowania przed niemieckim Trybunałem Konstytucyjnym.

- Wszystkie kraje muszą przestrzegać tych samych reguł, jeśli któreś państwo tego nie robi, musi opuścić Unię – stwierdził. Dodał jedna, że "dziś nikt tego nie chce". 

Renew Europe: wyrok niepokojący, ale nie zaskakujący

Holenderka Spohie in’t Veld z frakcji Renew Europe w rozmowie z TVN24 wyraziła nadzieję, że decyzja polskiego Trybunału Konstytucyjnego nie jest początkiem polexitu. – Ale na pewno w ten sposób Polska umieszcza samą siebie poza unijnym porządkiem prawnym – oceniła. Przyznała, że choć wyrok jest niepokojący, to nie zaskakujący.

- Bardzo ważne jest zdecydowane podkreślenie przez wszystkich szefów państw, że prawo unijne jest najważniejsze, bo szefowie państw byli w tej sprawie zbyt cicho - stwierdziła eurodeputowana. Zaznaczyła, że nie chodzi tylko o wyrok TK. - Od lat wiemy o problemach polskiego sądownictwa. Słyszymy jednocześnie, że są zarzuty wobec ministra sprawiedliwości, że oszukał państwo na wiele milionów euro. To pokazuje, jak ważne jest niezależne sądownictwo. A gdy mówimy o środkach unijnych to musimy mieć pewność, że są wydawane w sposób prawidłowy – podkreśliła Holenderka.

Holenderka Spohie in’t Veld w rozmowie z korespondentem TVN24 w Brukseli Maciejem Sokołowskim TVN24

Frakcja PiS broni decyzji Trybunału

Decyzji Trybunału Konstytucyjnego broniła frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy Prawo i Sprawiedliwość. "Tym, którzy mówią o polexicie, należy przypomnieć, że nasza Unia została powołana przez państwa członkowskie, by im służyć - nie odwrotnie" - wskazano w mediach społecznościowych grupy. "Unia Europejska nie ma prawa ingerować w to, jak powoływani są sędziowie w demokratycznych państwach członkowskich" -  dodano.

- (Wyrok polskiego TK) to poważne naruszenie zasad unijnych. Najważniejszą z nich jest zasada pierwszeństwa prawa unijnego i przestrzeganie wyroków Trybunału (Sprawiedliwości Unii Europejskiej). Komisja musi więc wyciągnąć konsekwencje i to nie tylko konsekwencje prawne, ale niestety muszą być też konsekwencje gospodarcze i finansowe takiego zachowania polskich władz – Jak dodał, nikt nie chce, by Polacy płacili za działania swojego rządu, ale „zasadu ,muszą być przestrzegane”. - Przykro mi, ale takie jest żądanie większości parlamentu, by żadne pieniądze z Funduszu Odbudowy nie popłynęły do Polski zanim nie wypełni ona wyroków TSUE – podkreślił Aguilar. 

"Rządząca Polską elita jest zdeterminowana"

"Rządząca Polską elita jest zdeterminowana, by wyłączyć kraj z unijnego porządku prawnego" - ocenił wiceprzewodniczący frakcji Odnówmy Europę, słowacki eurodeputowany Michal Šimečka.

Jak dodał, "politycy PiS wiedzą, że poparcie [w Polsce - red.] dla niszczenia polskiego członkostwa w Unii Europejskiej jest niewielkie albo żadne". "Zamiast tego zwracają się więc do pozbawionego legitymacji Trybunału Konstytucyjnego, instytucjonalnej zdobyczy, którą przejęli na początku swych rządów, by uzyskać wyrok, który podważa fundamenty Unii Europejskiej" - zwrócił uwagę.  

Autorka/Autor:ft, momo//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W czołowym zderzeniu samochodów na obwodnicy Kłodzka zginęły dwie osoby. Droga w czwartkowy wieczór była całkowicie zablokowana.

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Źródło:
Telewizja Kłodzka, TVN24

Dziesiątki tysięcy ludzi ponownie protestowały w Tbilisi przeciwko forsowanej przez rząd ustawie o zagranicznych agentach, której projekt poprzedniego dnia przeszedł drugie czytanie w parlamencie. Policja użyła gazu i zatrzymała kilka osób - podała agencja AFP.

W Gruzji trwają protesty przeciw ustawie o "obcych wpływach"

W Gruzji trwają protesty przeciw ustawie o "obcych wpływach"

Źródło:
PAP

Dziś obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Szef MSZ Radosław Sikorski leci na trzydniową wizytę do Waszyngtonu. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 maja.

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 maja

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 maja

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Zdzisław Krasnodębski, od 10 lat europoseł PiS, tym razem nie znalazł się na listach kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Obecnie rozwiązujemy kontrakt" - napisał. Dodał, że w takiej sytuacji będzie mógł "swobodnie formułować swoje opinie o grze zespołu", w którym znajdował się przez dekadę i "o dobrych i złych decyzjach".

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Viktor Orban jest koniem trojańskim Władimira Putina w Unii Europejskiej. A Mateusz Morawiecki - przepraszam, że to mówię - ale zachowuje się jak "pożyteczny idiota" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy i europoseł. Odniósł się ten sposób do relacji byłego polskiego premiera i szefa węgierskiego rządu. Polityk mówił też, że Andrzej Duda nie wybierze polskiego komisarza w Unii Europejskiej po wyborach 9 czerwca, bo te kompetencje ma rząd.

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Źródło:
TVN24

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Turcja zatrzymała w czwartek wymianę handlową z Izraelem - przekazała agencja Bloomberg, powołując się na informacje z kręgów rządowych w Turcji. Podano, że zawieszony został cały eksport i import. Israel Katz, szef izraelskiej dyplomacji, odnosząc się do Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że "tak zachowuje się dyktator, lekceważący interesy narodu tureckiego".

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem". Były premier na wpis obecnego szefa rządu zareagował w czwartek wieczorem.

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Było po godzinie drugiej w nocy, gdy pijany 28-latek wjechał fiatem punto w jeden z budynków w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), uszkadzając przy tym przyłącze gazowe. W związku z rozszczelnieniem instalacji, konieczna była ewakuacja mieszkańców.  

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Źródło:
tvn24.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24