Tegoroczni absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych z województwa mazowieckiego, dolnośląskiego, śląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego dowiedzą się we wtorek, czy zostali zakwalifikowani do wybranych przez siebie szkół średnich. W Warszawie, Wrocławiu czy Poznaniu kandydatów jest więcej niż miejsc w szkołach.
W Warszawie 47 tysięcy absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych rywalizuje o 43 tysiące dostępnych miejsc. 28 tysięcy z tych miejsc przygotowały stołeczne licea. Zgodnie z harmonogramem ustalonym przez mazowieckiego kuratora oświaty oficjalna informacja o zakwalifikowaniu do wybranych szkół ma być podana do godziny 12.
Z podobnym problemem borykać się będą uczniowie z Poznania, gdzie kandydatów jest 17 tysięcy, a miejsc 16 tysięcy, w tym nieco ponad 7,5 tysiąca w liceach.
Pierwszy etap, pierwsze wyniki
Dotąd ogłoszono już listy przyjętych w pierwszym etapie rekrutacji w województwach lubuskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, podkarpackim, zachodniopomorskim, lubelskim, pomorskim i małopolskim.
We wtorek o tym, czy zostali zakwalifikowani do wybranych szkół, dowiedzą się uczniowie z sześciu województw: mazowieckiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, śląskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego.
Setki uczniów nie zakwalifikowały się do wybranych szkół
W niektórych miastach wojewódzkich już znana jest liczba osób niezakwalifikowanych:
Wrocław - do wybranych szkół nie dostało się 1618 osób;
Kielce - do wybranych szkół nie dostało się 429 osób
Po pierwszym etapie rekrutacji do wybranych szkół nie dostało się w Krakowie 2500 osób, w Gdańsku 1265 osób, w Toruniu 767 osób, w Opolu 255 osób, w Bydgoszczy 520 uczniów, w Białymstoku 956 osób, w Lublinie około 600 osób, w Szczecinie 871 osób, w Zielonej Górze 552 osób, w Olsztynie około 800 osób, a w Rzeszowie 1000 osób.
Dwutorowa rekrutacja
Rekrutacja do szkół średnich jest w tym roku szczególna, bo o miejsca walczy podwójny rocznik. Rekrutacje prowadzone są równolegle dla absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej i absolwentów gimnazjów. W szkołach średnich będą się oni uczyć w odrębnych klasach.
Związane jest to z tym, że absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych będą się uczyć zgodnie z nową podstawą programową dla czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum, a absolwenci gimnazjów zgodnie ze starą podstawą dla trzyletniego liceum i czteroletniego technikum.
Autor: asty//now / Źródło: tvn24