We wtorek odbyły się pierwsze posiedzenia sejmowych komisji, na których wybierano ich prezydia. Na niektórych nie dokonano wyboru przewodniczącego, na innych odrzucono kandydatury na wiceprzewodniczących lub z braku kandydatów wstrzymano się z ich wyborem. Posiedzenie jednej z ważniejszych sejmowych komisji - polityki społecznej i rodziny, zostało odwołane.
Po południu we wtorek posłowie głosowali nad poszczególnymi kandydaturami do prezydiów sejmowych komisji. Reporter TVN24 Paweł Łukasik relacjonował z Sejmu, że "Prawo i Sprawiedliwość, które chciało mieć dwanaście komisji pod swoim przewodnictwem, będzie ich miało o połowę mniej".
Komisja etyki poselskiej
Na szefową sejmowej komisji etyki poselskiej została wybrana Izabela Mrzygłocka (KO). Jej zastępcą został Jacek Świat (PiS).
Przewodnictwo w komisji będzie rotacyjne i ma zmieniać się co sześć miesięcy.
Komisja edukacji, nauki i młodzieży
Podczas wtorkowego posiedzenia komisji edukacji, nauki i młodzieży przewodniczącą została Krystyna Szumilas (KO), a wiceprzewodniczącymi: Katarzyna Lubnauer (KO), Kinga Gajewska (KO), Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS) i Wiesław Różyński (PSL). Szumilas zapowiedziała, że pierwszą decyzją, która zapewne zostanie podjęta, będzie propozycja 30-procentowej podwyżki dla nauczycieli.
Komisja mniejszości narodowych i etnicznych
Na wtorkowym posiedzeniu szefową komisji ponownie wybrana została Wanda Nowicka (Lewica). Jej zastępcami zostali Monika Rosa (KO) oraz Wojciech Zubowski (PiS). Trzeci zastępca zostanie wybrany w późniejszym terminie.
Komisja obrony narodowej
Przewodniczącym komisji został wybrany Andrzej Grzyb (PSL-TD).
Przy wyborze wiceprzewodniczących sprzeciwiono się głosowaniu nad kandydaturami w jednym bloku. Odrzucono tu kandydaturę Piotra Kalety (PiS) i Andrzeja Zapałowskiego (Konfederacja). Zastępcami zostali: Bartosz Kownacki (PiS), Joanna Kluzik-Rostkowska (KO), Maciej Lasek (KO), Czesław Mroczek (KO) i Piotr Strach (Polska 2050-TD).
Komisja infrastruktury
Na przewodniczącego sejmowej komisji infrastruktury został wybrany poseł Mirosław Suchoń (Polska 2050-TD). Za jego kandydaturą głosowało 32 posłów, nikt nie głosował przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Posłowie wybrali też czterech zastępców przewodniczącego komisji. Zostali nimi: Jacek Tomczak (PSL-TD), Paulina Matysiak (Lewica), Paweł Olszewski (KO) oraz Krystyna Sibińska (KO).
Posłowie obecni na posiedzeniu komisji nie zgłosili reprezentanta PiS do składu prezydium, co oznacza, że jedno miejsce zostało nieobsadzone.
Komisja cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii
W obecnej kadencji w skład prezydium sejmowej cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii wchodzi przewodniczący i trzech jego zastępców. Na wtorkowym posiedzeniu szefem komisji wybrany został Bartłomiej Pejo (Konfederacja).
Jego zastępcami zostali Grzegorz Napieralski (KO) oraz Arkadiusz Marchewka (KO). Trzeci zastępca przewodniczącego komisji ma zostać zgłoszony przez klub PiS w późniejszym terminie.
Komisja spraw zagranicznych
Na stanowisko przewodniczącego komisji zgłoszono tylko kandydaturę Pawła Kowala (KO). W głosowaniu poparło go 19 posłów, 1 osoba była przeciw, a 2 wstrzymały się od głosu, w tym sam Kowal.
Na pięcioro wiceprzewodniczących komisji wybrano: posłankę KO Aleksandrę Gajewską, szefa komisji w poprzedniej kadencji Radosława Fogla (PiS), wiceszefów komisji w poprzedniej kadencji: Władysława Teofila Bartoszewskiego (PSL-TD) i Macieja Koniecznego (Lewica) oraz posła Polska 2050-TD Pawła Zalewskiego.
Kandydatury piątki wiceprzewodniczących głosowano łącznie. Zyskali poparcie 21 posłów komisji, nikt nie był przeciw, a 2 osoby wstrzymały się od głosu.
Komisja administracji i spraw wewnętrznych
Na stanowisko szefa tej komisji posłowie jednomyślnie wybrali dotychczasowego zastępcę przewodniczącego - Tomasza Szymańskiego (KO). Szymański, zwracając się do członków komisji, zaznaczył, że czeka ich "ogrom pracy". - Doświadczeni parlamentarzyści wiedzą, co mam na myśli - powiedział.
Jego zastępcami zostali: Paweł Hreniak (PiS), Maria Małgorzata Janyska, Konrad Frysztak (KO), Zbigniew Sosnowski (PSL-TD) i Bartosz Romowicz (Polska 2050-TD).
Komisja AiSW w obecnej kadencji Sejmu liczy 33 posłów.
Komisja sprawiedliwości i praw człowieka
Szefem sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka został Arkadiusz Myrcha (KO). Za jego wyborem zagłosowało 27 posłów, nikt nie był przeciw i nikt się nie wstrzymał.
Zastępcami przewodniczącego posłowie wybrali: Krzysztofa Paszyka (PSL), Krzysztofa Śmiszka (Lewica), Pawła Śliza (Polska 2050), Katarzynę Piekarską (KO) oraz Grzegorza Rusieckiego (KO).
Klub PiS nie zgłosił swojego kandydata na wtorkowym posiedzeniu. Chce zrobić to w innym terminie. Poseł PiS Paweł Szrot pytany o przyczyny tej decyzji odpowiedział: "chcemy utrzymać ten wakat, bo, przypomnę, że trwa misja tworzenia rządu premiera Morawieckiego i politycy PiS-u będą w tej misji uczestniczyli". - Warunkowo, jeśli ona się skończy niepowodzeniem, wtedy będziemy zgłaszać naszych kandydatów, również wykorzystując osoby, które w tym momencie, uczestniczą w misji pana premiera - powiedział.
Komisja finansów publicznych
Poseł Janusz Cichoń (KO) został wybrany na przewodniczącego sejmowej komisji finansów publicznych. Był jedynym kandydatem zgłoszonym na tę funkcję. Za kandydaturą Cichonia głosowało 36 posłów, nikt nie głosował przeciw, nie było też głosów wstrzymujących się.
Zastępcami przewodniczącego zostali: Krystyna Skowrońska (KO), Zofia Czernow (KO), Marek Sowa (KO), Tomasz Trela (Lewica) i Agnieszka Maria Kłopotek (PSL-TD).
Swoich przedstawicieli do prezydium nie zgłosiły kluby Prawa i Sprawiedliwości i Polski 2050-TD.
Poseł Andrzej Kosztowniak z PiS powiedział, że jego klub zgłosi swoich kandydatów na kolejnym posiedzeniu komisji. - Mając na uwadze wielkość naszego klubu, chciałbym, abyście państwo uwzględnili w przypadku podziału tych parytetów, zakładam, że jest siedem miejsc, my pozwolimy sobie zaczekać z tym zgłoszeniem. Myślę, że na kolejne posiedzenie komisji. Dzisiaj nie podjęliśmy jeszcze tej decyzji co do osób, które nas będą reprezentować - stwierdził.
Z kolei poseł Mirosław Suchoń (Polska 2050-TD) powiedział, że z uwagi na termin zgłoszeń kandydatów posłowie tego klubu nie mogli zgłosić osoby, którą chcą rekomendować i poprosił o to, aby było to uzupełnione na podczas kolejnych posiedzeń komisji.
Komisja ds. energii, klimatu i aktywów państwowych
Na szefa sejmowej komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych wybrano Marka Suskiego (PiS), który także w poprzedniej kadencji Sejmu był szefem tej komisji. Za jego kandydaturą było 17 głosów, nikt nie był przeciw, dwie osoby się wstrzymały.
Komisja wybrała pięciu zastępców przewodniczącego. Zostali nimi: Tomasz Piotr Nowak i Krzysztof Gadowski - obaj z KO, Adam Dziedzic (PSL-TD), Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050-TD) i Krzysztof Mulawa (Konfederacja).
Posłowie zdecydowali, że szóste miejsce w prezydium komisji zostanie w najbliższym czasie obsadzone przez przedstawiciela PiS.
Komisja zdrowia
Członkowie sejmowej komisji zdrowia wybrali na przewodniczącego Bartosza Arłukowicza (KO). Za jego wyborem oddano 34 głosy, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.
Komisja wybrała także troje wiceprzewodniczących. Zostali nimi: Rajmund Miller (KO), Elżbieta Gelert (KO), Marcelina Zawisza (Lewica). Klub Polska 2050-Trzecia Droga oraz klub PiS nie zgłosili swoich kandydatów, zrobią to w innym terminie.
Wiceprzewodniczący zostali wybrani w głosowaniu grupowym. Za ich kandydaturą opowiedziało się 33 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Komisja kultury i środków przekazu
Na przewodniczącego sejmowej kultury i środków przekazu został wybrany poseł Bogdan Zdrojewski (KO). Za jego kandydaturą głosowało 25 posłów - wybór został dokonany jednomyślnie.
Zastępcami przewodniczącego zostali: Piotr Adamowicz (KO), Wojciech Król (KO), Joanna Lichocka (PiS), Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica). Zgłoszonych zastępców wybrano w głosowaniu wspólnym. Za było 25 posłów.
Przewodniczący komisji będzie miał pięciu zastępców. Klub PiS zgłosił jedną kandydaturę do prezydium komisji. Poproszono o pozostawienie jednego wakatu, aby drugą osobę z PiS zgłosić w późniejszym terminie
Komisja rolnictwa
Przewodniczącym komisji został wybrany wieloletni poseł, wybrany na piątą kadencję Mirosław Maliszewski (PSL-TD), który był członkiem tej komisji w poprzedniej kadencji. Maliszewski otrzymał 32 głosy, nie było głosów przeciwnych, jedna osoba wstrzymała się od głosowania.
Komisja rolnictwa będzie posiadała pięciu zastępców, ponieważ zaliczana jest do komisji dużych. Poseł Jarosław Sachajko (Kukiz'15) zgłosił wniosek, by było siedmiu wiceprzewodniczących, ale wniosek ten przepadł w głosowaniu.
Ostatecznie zostało zgłoszonych trzech kandydatów na wiceprzewodniczących: Kazimierz Plocke i Piotr Borys - obaj z KO i Kazimierz Gwiazdowski (PiS). Nad wyborem wiceprzewodniczących głosowano łącznie - 35 posłów opowiedziało się za, przy braku głosów wstrzymujących się i przeciwnych. Oznacza to, że w komisji są jeszcze dwa miejsca wiceprzewodniczących do obsadzenia.
Sejmowa komisji rolnictwa liczy 35 członków: 13 jest z KO, 12 - z PiS, 2 z Lewicy, po trzech z PSL i Polski 2050 i po jednym z Konfederacji i Kukiz'15.
Komisja polityki senioralnej
Przed otwarciem posiedzenia wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty poinformował, że Prawo i Sprawiedliwość, zgodnie z ustaleniami klubowymi, miało zgłosić kandydata na przewodniczącego komisji, jednak decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.
Joanna Borowiak (PiS) w imieniu klubu poprosiła o przełożenie wyboru przewodniczącego do kolejnego posiedzenia Sejmu, które zaplanowano w przyszłym tygodniu.
W związku z tym wicemarszałek Sejmu ustalił, że na bieżącym posiedzeniu komisji odbędzie się tylko głosowanie nad wyborem wiceprzewodniczących. Michał Szczerba, w imieniu klubu KO, zaproponował, by wiceprzewodniczących było czterech. Komisja przychyliła się do tego wniosku.
Jednogłośnie na funkcję zastępcy przewodniczącego komisji zostali wybrani: Marzena Okła-Drewnowicz (KO), Iwona Kozłowska (KO) i Michał Szczerba (KO). Wybór czwartego wiceprzewodniczącego przełożono na przyszły tydzień.
Komisja do spraw Unii Europejskiej
Szefem tej komisji został poseł Michał Kobosko (Polska 2050-TD). Za jego kandydaturą opowiedziało się 34 posłów komisji, jeden wstrzymał się od głosu.
Zastępcami przewodniczącego zostali: Krzysztof Truskolaski (KO), Agnieszka Pomaska (KO), Jacek Czerniak (Lewica) i Agnieszka Buczyńska (Polska 2050-TD).
Przewodniczący sejmowej komisji do spraw Unii Europejskiej będzie miał pięciu zastępców. Klub PiS zadeklarował zgłoszenie wiceszefa komisji ze swojego klubu na kolejnym posiedzeniu.
Komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej
Przewodniczącym sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej został Kacper Płażyński (PiS). Za jego kandydaturą głosowało 13 posłów, nikt nie głosował przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Posłowie komisji wybrali też we wtorek dwóch zastępców przewodniczącego. Zostali nimi Marek Hok (KO) i Jacek Karnowski (KO).
Komisja i kultury fizycznej, sportu i turystyki
Tadeusz Tomaszewski (Lewica) został wybrany na przewodniczącego sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki.
Jego zastępcami zostali: Krzysztof Grabczuk (KO), Marek Matuszewski (PiS), Małgorzata Niemczyk (KO), Ireneusz Raś (PSL-TD) oraz Jakub Rutnicki (KO).
W prezydium pozostało jedno miejsce dla wiceprzewodniczącego z Prawa i Sprawiedliwości.
Komisja gospodarki i rozwoju
Członkowie sejmowej komisji gospodarki i rozwoju wybrali na przewodniczącego Ryszarda Petru (Polska 2050-TD). Za jego wyborem oddano 26 głosów, był jeden głos wstrzymujący się, nikt nie był przeciw.
Komisja wybrała także 5 wiceprzewodniczących. Zostali nimi: Mirosława Nykiel (KO)i Michał Jaros (KO), Magdalena Sroka (PSL-TD) Arkadiusz Sikora (Lewica) oraz Małgorzata Wassermann (PiS).
Wiceprzewodniczący zostali wybrani w głosowaniu grupowym. Za ich kandydaturą odpowiedziało się 29 posłów, jeden się wstrzymał, nikt nie był przeciw.
Sejmowa komisja gospodarki i rozwoju liczy 33 członków.
Komisja łączności z Polakami za granicą
Członkowie sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą wybrali na przewodniczącego Zbigniewa Konwińskiego (KO). Za jego wyborem oddano 29 głosów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Komisja wybrała także 4 wiceprzewodniczących. Zostali nimi: Małgorzata Gosiewska (PiS), Andrzej Zapałowski (Konfederacja), Jarosław Rzepa (PSL-Trzecia Droga) oraz Marek Rząsa (KO).
Wiceprzewodniczący zostali wybrani w głosowaniu grupowym. Za ich kandydaturą odpowiedziało się 30 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Komisja do spraw kontroli państwowej
Komisja do spraw kontroli państwowej na szefa wybrała Marka Sawickiego (PSL-Trzecia Droga). Za jego wyborem oddano 14 głosów, był jeden głos wstrzymujący się, nikt nie był przeciw.
Komisja wybrała także trzech wiceprzewodniczących. Zostali nimi Wojciech Szarama (PiS), Wojciech Saługa (KO) i Tomasz Kostuś (KO).
Komisja ta liczy 15 członków.
Komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych
Komisja wybrała na przewodniczącego posła Jarosława Urbaniaka (KO), a wiceprzewodniczącymi komisji zostali posłowie: Tomasz Głogowski (KO), Kazimierz Smoliński (PiS) i Łukasz Osmalak (Polska 2050 - Trzecia Droga).
Urbaniak był jedynym kandydatem zgłoszonym na przewodniczącego tej komisji.
Po wyborze szefa komisji posłowie zgłosili trzech kandydatów na wiceprzewodniczących, którymi zostali posłowie: Tomasz Głogowski (KO), Kazimierz Smoliński (PiS) i Łukasz Osmalak (Polska 2050-Trzecia Droga).
Komisja ds. służb specjalnych
Michał Gramatyka (Polska 2050-Trzecia Droga) został przewodniczącym sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Na zamkniętym posiedzeniu wiceprzewodniczącym został wybrany Marek Biernacki (PSL-Trzecia Droga).
Sejm wcześniej we wtorek przyjął w głosowaniu skład siedmioosobowej komisji. Weszli do niej dwaj posłowie Koalicji Obywatelskiej - Krzysztof Brejza i Paweł Olszewski, dwaj z Trzeciej Drogi - Marek Biernacki (PSL) i Michał Gramatyka (PL2050). Lewicę w komisji będzie reprezentował Włodzimierz Czarzasty, PiS - Waldemar Andzel, a Konfederację - Krzysztof Tuduj.
Posłowie koalicji zapowiedzieli powrót do rotacyjnego przewodniczenia i kierowania komisją z udziałem posłów opozycji - skład prezydium ma zmieniać się co pół roku.
We wtorek nie wszystkie komisje miały swoje pierwsze posiedzenie. Odwołane zostało między innymi posiedzenie komisji polityki społecznej i rodziny.
Źródło: tvn24.pl, PAP