Pierwsze posiedzenia komisji sejmowych. PiS wstrzymuje zgłoszenie wielu kandydatów

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Sejm wybrał składy osobowe większości stałych komisji sejmowych. Relacja Pawła Łukasika
Sejm wybrał składy osobowe większości stałych komisji sejmowych. Relacja Pawła ŁukasikaTVN24
wideo 2/22
Sejm wybrał składy osobowe większości stałych komisji sejmowych. Relacja Pawła ŁukasikaTVN24

We wtorek odbyły się pierwsze posiedzenia sejmowych komisji, na których wybierano ich prezydia. Na niektórych nie dokonano wyboru przewodniczącego, na innych odrzucono kandydatury na wiceprzewodniczących lub z braku kandydatów wstrzymano się z ich wyborem. Posiedzenie jednej z ważniejszych sejmowych komisji - polityki społecznej i rodziny, zostało odwołane. 

Po południu we wtorek posłowie głosowali nad poszczególnymi kandydaturami do prezydiów sejmowych komisji. Reporter TVN24 Paweł Łukasik relacjonował z Sejmu, że "Prawo i Sprawiedliwość, które chciało mieć dwanaście komisji pod swoim przewodnictwem, będzie ich miało o połowę mniej".

Komisja etyki poselskiej

Na szefową sejmowej komisji etyki poselskiej została wybrana Izabela Mrzygłocka (KO). Jej zastępcą został Jacek Świat (PiS).

Przewodnictwo w komisji będzie rotacyjne i ma zmieniać się co sześć miesięcy.

Komisja edukacji, nauki i młodzieży

Podczas wtorkowego posiedzenia komisji edukacji, nauki i młodzieży przewodniczącą została Krystyna Szumilas (KO), a wiceprzewodniczącymi: Katarzyna Lubnauer (KO), Kinga Gajewska (KO), Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS) i Wiesław Różyński (PSL). Szumilas zapowiedziała, że pierwszą decyzją, która zapewne zostanie podjęta, będzie propozycja 30-procentowej podwyżki dla nauczycieli.

Komisja mniejszości narodowych i etnicznych

Na wtorkowym posiedzeniu szefową komisji ponownie wybrana została Wanda Nowicka (Lewica). Jej zastępcami zostali Monika Rosa (KO) oraz Wojciech Zubowski (PiS). Trzeci zastępca zostanie wybrany w późniejszym terminie.

Komisja obrony narodowej

Przewodniczącym komisji został wybrany Andrzej Grzyb (PSL-TD).

Przy wyborze wiceprzewodniczących sprzeciwiono się głosowaniu nad kandydaturami w jednym bloku. Odrzucono tu kandydaturę Piotra Kalety (PiS) i Andrzeja Zapałowskiego (Konfederacja). Zastępcami zostali: Bartosz Kownacki (PiS), Joanna Kluzik-Rostkowska (KO), Maciej Lasek (KO), Czesław Mroczek (KO) i Piotr Strach (Polska 2050-TD).

Komisja infrastruktury

Na przewodniczącego sejmowej komisji infrastruktury został wybrany poseł Mirosław Suchoń (Polska 2050-TD). Za jego kandydaturą głosowało 32 posłów, nikt nie głosował przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Posłowie wybrali też czterech zastępców przewodniczącego komisji. Zostali nimi: Jacek Tomczak (PSL-TD), Paulina Matysiak (Lewica), Paweł Olszewski (KO) oraz Krystyna Sibińska (KO).

Posłowie obecni na posiedzeniu komisji nie zgłosili reprezentanta PiS do składu prezydium, co oznacza, że jedno miejsce zostało nieobsadzone.

Komisja cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii

W obecnej kadencji w skład prezydium sejmowej cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii wchodzi przewodniczący i trzech jego zastępców. Na wtorkowym posiedzeniu szefem komisji wybrany został Bartłomiej Pejo (Konfederacja).

Jego zastępcami zostali Grzegorz Napieralski (KO) oraz Arkadiusz Marchewka (KO). Trzeci zastępca przewodniczącego komisji ma zostać zgłoszony przez klub PiS w późniejszym terminie.

Komisja spraw zagranicznych

Na stanowisko przewodniczącego komisji zgłoszono tylko kandydaturę Pawła Kowala (KO). W głosowaniu poparło go 19 posłów, 1 osoba była przeciw, a 2 wstrzymały się od głosu, w tym sam Kowal.

Na pięcioro wiceprzewodniczących komisji wybrano: posłankę KO Aleksandrę Gajewską, szefa komisji w poprzedniej kadencji Radosława Fogla (PiS), wiceszefów komisji w poprzedniej kadencji: Władysława Teofila Bartoszewskiego (PSL-TD) i Macieja Koniecznego (Lewica) oraz posła Polska 2050-TD Pawła Zalewskiego.

Kandydatury piątki wiceprzewodniczących głosowano łącznie. Zyskali poparcie 21 posłów komisji, nikt nie był przeciw, a 2 osoby wstrzymały się od głosu.

Komisja administracji i spraw wewnętrznych

Na stanowisko szefa tej komisji posłowie jednomyślnie wybrali dotychczasowego zastępcę przewodniczącego - Tomasza Szymańskiego (KO). Szymański, zwracając się do członków komisji, zaznaczył, że czeka ich "ogrom pracy". - Doświadczeni parlamentarzyści wiedzą, co mam na myśli - powiedział.

Jego zastępcami zostali: Paweł Hreniak (PiS), Maria Małgorzata Janyska, Konrad Frysztak (KO), Zbigniew Sosnowski (PSL-TD) i Bartosz Romowicz (Polska 2050-TD).

Komisja AiSW w obecnej kadencji Sejmu liczy 33 posłów.

Komisja sprawiedliwości i praw człowieka

Szefem sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka został Arkadiusz Myrcha (KO). Za jego wyborem zagłosowało 27 posłów, nikt nie był przeciw i nikt się nie wstrzymał.

Zastępcami przewodniczącego posłowie wybrali: Krzysztofa Paszyka (PSL), Krzysztofa Śmiszka (Lewica), Pawła Śliza (Polska 2050), Katarzynę Piekarską (KO) oraz Grzegorza Rusieckiego (KO).

Klub PiS nie zgłosił swojego kandydata na wtorkowym posiedzeniu. Chce zrobić to w innym terminie. Poseł PiS Paweł Szrot pytany o przyczyny tej decyzji odpowiedział: "chcemy utrzymać ten wakat, bo, przypomnę, że trwa misja tworzenia rządu premiera Morawieckiego i politycy PiS-u będą w tej misji uczestniczyli". - Warunkowo, jeśli ona się skończy niepowodzeniem, wtedy będziemy zgłaszać naszych kandydatów, również wykorzystując osoby, które w tym momencie, uczestniczą w misji pana premiera - powiedział.

Komisja finansów publicznych

Poseł Janusz Cichoń (KO) został wybrany na przewodniczącego sejmowej komisji finansów publicznych. Był jedynym kandydatem zgłoszonym na tę funkcję. Za kandydaturą Cichonia głosowało 36 posłów, nikt nie głosował przeciw, nie było też głosów wstrzymujących się.

Zastępcami przewodniczącego zostali: Krystyna Skowrońska (KO), Zofia Czernow (KO), Marek Sowa (KO), Tomasz Trela (Lewica) i Agnieszka Maria Kłopotek (PSL-TD).

Swoich przedstawicieli do prezydium nie zgłosiły kluby Prawa i Sprawiedliwości i Polski 2050-TD.

Poseł Andrzej Kosztowniak z PiS powiedział, że jego klub zgłosi swoich kandydatów na kolejnym posiedzeniu komisji. - Mając na uwadze wielkość naszego klubu, chciałbym, abyście państwo uwzględnili w przypadku podziału tych parytetów, zakładam, że jest siedem miejsc, my pozwolimy sobie zaczekać z tym zgłoszeniem. Myślę, że na kolejne posiedzenie komisji. Dzisiaj nie podjęliśmy jeszcze tej decyzji co do osób, które nas będą reprezentować - stwierdził.

Z kolei poseł Mirosław Suchoń (Polska 2050-TD) powiedział, że z uwagi na termin zgłoszeń kandydatów posłowie tego klubu nie mogli zgłosić osoby, którą chcą rekomendować i poprosił o to, aby było to uzupełnione na podczas kolejnych posiedzeń komisji.

Komisja ds. energii, klimatu i aktywów państwowych

Na szefa sejmowej komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych wybrano Marka Suskiego (PiS), który także w poprzedniej kadencji Sejmu był szefem tej komisji. Za jego kandydaturą było 17 głosów, nikt nie był przeciw, dwie osoby się wstrzymały.

Komisja wybrała pięciu zastępców przewodniczącego. Zostali nimi: Tomasz Piotr Nowak i Krzysztof Gadowski - obaj z KO, Adam Dziedzic (PSL-TD), Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050-TD) i Krzysztof Mulawa (Konfederacja).

Posłowie zdecydowali, że szóste miejsce w prezydium komisji zostanie w najbliższym czasie obsadzone przez przedstawiciela PiS.

Komisja zdrowia

Członkowie sejmowej komisji zdrowia wybrali na przewodniczącego Bartosza Arłukowicza (KO). Za jego wyborem oddano 34 głosy, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Komisja wybrała także troje wiceprzewodniczących. Zostali nimi: Rajmund Miller (KO), Elżbieta Gelert (KO), Marcelina Zawisza (Lewica). Klub Polska 2050-Trzecia Droga oraz klub PiS nie zgłosili swoich kandydatów, zrobią to w innym terminie.

Wiceprzewodniczący zostali wybrani w głosowaniu grupowym. Za ich kandydaturą opowiedziało się 33 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Komisja kultury i środków przekazu

Na przewodniczącego sejmowej kultury i środków przekazu został wybrany poseł Bogdan Zdrojewski (KO). Za jego kandydaturą głosowało 25 posłów - wybór został dokonany jednomyślnie.

Zastępcami przewodniczącego zostali: Piotr Adamowicz (KO), Wojciech Król (KO), Joanna Lichocka (PiS), Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica). Zgłoszonych zastępców wybrano w głosowaniu wspólnym. Za było 25 posłów.

Przewodniczący komisji będzie miał pięciu zastępców. Klub PiS zgłosił jedną kandydaturę do prezydium komisji. Poproszono o pozostawienie jednego wakatu, aby drugą osobę z PiS zgłosić w późniejszym terminie

Komisja rolnictwa

Przewodniczącym komisji został wybrany wieloletni poseł, wybrany na piątą kadencję Mirosław Maliszewski (PSL-TD), który był członkiem tej komisji w poprzedniej kadencji. Maliszewski otrzymał 32 głosy, nie było głosów przeciwnych, jedna osoba wstrzymała się od głosowania.

Komisja rolnictwa będzie posiadała pięciu zastępców, ponieważ zaliczana jest do komisji dużych. Poseł Jarosław Sachajko (Kukiz'15) zgłosił wniosek, by było siedmiu wiceprzewodniczących, ale wniosek ten przepadł w głosowaniu.

Ostatecznie zostało zgłoszonych trzech kandydatów na wiceprzewodniczących: Kazimierz Plocke i Piotr Borys - obaj z KO i Kazimierz Gwiazdowski (PiS). Nad wyborem wiceprzewodniczących głosowano łącznie - 35 posłów opowiedziało się za, przy braku głosów wstrzymujących się i przeciwnych. Oznacza to, że w komisji są jeszcze dwa miejsca wiceprzewodniczących do obsadzenia.

Sejmowa komisji rolnictwa liczy 35 członków: 13 jest z KO, 12 - z PiS, 2 z Lewicy, po trzech z PSL i Polski 2050 i po jednym z Konfederacji i Kukiz'15.

Komisja polityki senioralnej

Przed otwarciem posiedzenia wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty poinformował, że Prawo i Sprawiedliwość, zgodnie z ustaleniami klubowymi, miało zgłosić kandydata na przewodniczącego komisji, jednak decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Joanna Borowiak (PiS) w imieniu klubu poprosiła o przełożenie wyboru przewodniczącego do kolejnego posiedzenia Sejmu, które zaplanowano w przyszłym tygodniu.

W związku z tym wicemarszałek Sejmu ustalił, że na bieżącym posiedzeniu komisji odbędzie się tylko głosowanie nad wyborem wiceprzewodniczących. Michał Szczerba, w imieniu klubu KO, zaproponował, by wiceprzewodniczących było czterech. Komisja przychyliła się do tego wniosku.

Jednogłośnie na funkcję zastępcy przewodniczącego komisji zostali wybrani: Marzena Okła-Drewnowicz (KO), Iwona Kozłowska (KO) i Michał Szczerba (KO). Wybór czwartego wiceprzewodniczącego przełożono na przyszły tydzień.

Komisja do spraw Unii Europejskiej

Szefem tej komisji został poseł Michał Kobosko (Polska 2050-TD). Za jego kandydaturą opowiedziało się 34 posłów komisji, jeden wstrzymał się od głosu.

Zastępcami przewodniczącego zostali: Krzysztof Truskolaski (KO), Agnieszka Pomaska (KO), Jacek Czerniak (Lewica) i Agnieszka Buczyńska (Polska 2050-TD).

Przewodniczący sejmowej komisji do spraw Unii Europejskiej będzie miał pięciu zastępców. Klub PiS zadeklarował zgłoszenie wiceszefa komisji ze swojego klubu na kolejnym posiedzeniu.

Komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej

Przewodniczącym sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej został Kacper Płażyński (PiS). Za jego kandydaturą głosowało 13 posłów, nikt nie głosował przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Posłowie komisji wybrali też we wtorek dwóch zastępców przewodniczącego. Zostali nimi Marek Hok (KO) i Jacek Karnowski (KO).

Komisja i kultury fizycznej, sportu i turystyki

Tadeusz Tomaszewski (Lewica) został wybrany na przewodniczącego sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki.

Jego zastępcami zostali: Krzysztof Grabczuk (KO), Marek Matuszewski (PiS), Małgorzata Niemczyk (KO), Ireneusz Raś (PSL-TD) oraz Jakub Rutnicki (KO).

W prezydium pozostało jedno miejsce dla wiceprzewodniczącego z Prawa i Sprawiedliwości.

Komisja gospodarki i rozwoju

Członkowie sejmowej komisji gospodarki i rozwoju wybrali na przewodniczącego Ryszarda Petru (Polska 2050-TD). Za jego wyborem oddano 26 głosów, był jeden głos wstrzymujący się, nikt nie był przeciw.

Komisja wybrała także 5 wiceprzewodniczących. Zostali nimi: Mirosława Nykiel (KO)i Michał Jaros (KO), Magdalena Sroka (PSL-TD) Arkadiusz Sikora (Lewica) oraz Małgorzata Wassermann (PiS).

Wiceprzewodniczący zostali wybrani w głosowaniu grupowym. Za ich kandydaturą odpowiedziało się 29 posłów, jeden się wstrzymał, nikt nie był przeciw.

Sejmowa komisja gospodarki i rozwoju liczy 33 członków.

Komisja łączności z Polakami za granicą

Członkowie sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą wybrali na przewodniczącego Zbigniewa Konwińskiego (KO). Za jego wyborem oddano 29 głosów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Komisja wybrała także 4 wiceprzewodniczących. Zostali nimi: Małgorzata Gosiewska (PiS), Andrzej Zapałowski (Konfederacja), Jarosław Rzepa (PSL-Trzecia Droga) oraz Marek Rząsa (KO).

Wiceprzewodniczący zostali wybrani w głosowaniu grupowym. Za ich kandydaturą odpowiedziało się 30 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Komisja do spraw kontroli państwowej

Komisja do spraw kontroli państwowej na szefa wybrała Marka Sawickiego (PSL-Trzecia Droga). Za jego wyborem oddano 14 głosów, był jeden głos wstrzymujący się, nikt nie był przeciw.

Komisja wybrała także trzech wiceprzewodniczących. Zostali nimi Wojciech Szarama (PiS), Wojciech Saługa (KO) i Tomasz Kostuś (KO).

Komisja ta liczy 15 członków.

Komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych 

Komisja wybrała na przewodniczącego posła Jarosława Urbaniaka (KO), a wiceprzewodniczącymi komisji zostali posłowie: Tomasz Głogowski (KO), Kazimierz Smoliński (PiS) i Łukasz Osmalak (Polska 2050 - Trzecia Droga).

Urbaniak był jedynym kandydatem zgłoszonym na przewodniczącego tej komisji.

Po wyborze szefa komisji posłowie zgłosili trzech kandydatów na wiceprzewodniczących, którymi zostali posłowie: Tomasz Głogowski (KO), Kazimierz Smoliński (PiS) i Łukasz Osmalak (Polska 2050-Trzecia Droga).

Komisja ds. służb specjalnych

Michał Gramatyka (Polska 2050-Trzecia Droga) został przewodniczącym sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Na zamkniętym posiedzeniu wiceprzewodniczącym został wybrany Marek Biernacki (PSL-Trzecia Droga).

Sejm wcześniej we wtorek przyjął w głosowaniu skład siedmioosobowej komisji. Weszli do niej dwaj posłowie Koalicji Obywatelskiej - Krzysztof Brejza i Paweł Olszewski, dwaj z Trzeciej Drogi - Marek Biernacki (PSL) i Michał Gramatyka (PL2050). Lewicę w komisji będzie reprezentował Włodzimierz Czarzasty, PiS - Waldemar Andzel, a Konfederację - Krzysztof Tuduj.

Posłowie koalicji zapowiedzieli powrót do rotacyjnego przewodniczenia i kierowania komisją z udziałem posłów opozycji - skład prezydium ma zmieniać się co pół roku.

We wtorek nie wszystkie komisje miały swoje pierwsze posiedzenie. Odwołane zostało między innymi posiedzenie komisji polityki społecznej i rodziny. 

Autorka/Autor:akw//mrz

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pracownik stacji paliw w Markach został poszkodowany w trakcie napadu. Policja poszukuje sprawcy tego zdarzenia. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że mężczyzna został zaatakowany ostrym narzędziem.

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Na Kamczatce został odnaleziony samolot An-2, który zniknął z radarów trzy dni temu. Na jego pokładzie znajdowały się trzy osoby. Wszyscy żyją - oznajmił w niedzielę Siergiej Lebiediew, regionalny minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Źródło:
RBK, Izwestija, Kam24

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Obwodnica Hubenic i Kozłowa została otwarta. Nowa droga, kosztująca prawie 75 mln zł, ma wyprowadzić z miast ruch tranzytowy.

Obwodnica Hubenic i Kozłowa otwarta

Obwodnica Hubenic i Kozłowa otwarta

Źródło:
PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl