Wybory kopertowe dla Dudy. Wygrywa w gminach, w których głosowano korespondencyjnie

TVN24 | Polska

Autor:
FC
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Duda wygrywa w Baranowie. Zdobył niemal połowę głosówTVN 24
wideo 2/37
TVN 24Duda wygrywa w Baranowie. Zdobył niemal połowę głosów

W Marklowicach (woj. śląskie) Andrzej Duda zdobył większość głosów (55,56 proc.), w Baranowie (woj. wielkopolskie) - niespełna połowę (49,23 proc.). To jedyne dwie gminy w Polsce, w których głosowanie odbyło się korespondencyjnie.

Baranów to obok Marklowic jedyna gmina w Polsce, w której głosowano korespondencyjnie. Mieszkańcy nie kryli zaskoczenia tym, że to właśnie u nich wybory odbywają się w takim trybie. Zdecydował o tym przelicznik ilości zakażeń na mieszkańca. Według Ministerstwa Zdrowia w dniu rekomendacji, czyli 19 czerwca, w obu gminach tzw. wskaźnik zapadalności przekraczał 100 na 10 tys. mieszkańców.

To właśnie w gminie Baranów znajduje się fabryka mebli, która jest jednym z ognisk pandemii.

Głosowanie korespondencyjne w części polskich gminTVN24

 - Zaskoczenie nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich mieszkańców to było – mówił reporterce TVN 24 jeden z mieszkańców gminy.

I tak zanosili pakiety do komisji

W Baranowie zagłosowała zdecydowana większość mieszkańców, którzy zdeklarowali chęć udziału w wyborach korespondencyjnych. Pakiety wyborcze mogli oni oddać na trzy sposoby: w urzędzie gminy, w skrzynce nadawczej Poczty Polskiej albo przyjść do obwodowych komisji wyborczych i tam go zostawić. Większość wybrała to ostatnie rozwiązanie.

- Głosowanie jest bardzo proste, ale szkoda lasów i tej makulatury – oceniał jeden z głosujących.

- Nie jestem za głosowaniem korespondencyjnym. Ale co zrobić? Tak zdecydowała góra i trzeba się dostosować. I tak trzeba przyjechać i tak trzeba przyjechać – mówił inny.

Pierwszą turę wyborów prezydenckich w gminie Baranów wygrał Andrzej Duda, zdobywając 49,23 procent głosów poparcia. Na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 22,43 proc. – wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej.

Na obecnego prezydenta metodą korespondencyjną zagłosowało 1784 wyborców. Na kandydata KO głos oddało 813 wyborców. Na trzecim uplasował się Szymon Hołownia z wynikiem 680 wyborców.

Mieszkańcy gminy Baranów chcą zagłosować osobiście24.06| Mają dużo trudności, ale starają się ze wszystkim zdążyć, tak by każdy z mieszkańców mógł oddać głos. Gmina Baranów w Wielkopolsce jest jedną z dwóch gmin, w których wybory miały się odbyć tylko korespondencyjnie. Część mieszkańców woli jednak zagłosować osobiście. Znaleźli sposób, by to to zrobić.

Decyzją Państwowej Komisji Wyborczej głosowanie korespondencyjne odbyło się jeszcze w gminie Marklowice (woj. śląskie). Tam także wygrał Andrzej Duda, na którego głos oddało 55,56 proc. głosujących. Na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 19,77 proc. mieszkańców. Tu także na trzecim miejscu uplasował się Szymon Hołownia (13,52 proc.).

Frekwencja poniżej średniej

W obu gminach głosy oddało mniej wyborców, niż wynosi średnia w Polsce.

W Marklowicach zagłosowało 63,38 proc. uprawnionych, w Baranowie – 59,91 proc.

Autor:FC

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Google Earth / TVN24