Zakończyły się konsultacje z liderami list. Kancelaria Prezydenta podała datę podsumowań

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24
Mentzen: zadeklarowaliśmy, że nie poprzemy ani rządu Platformy Obywatelskiej, ani rządu PiS-u
Mentzen: zadeklarowaliśmy, że nie poprzemy ani rządu Platformy Obywatelskiej, ani rządu PiS-uTVN24
wideo 2/10
Mentzen: zadeklarowaliśmy, że nie poprzemy ani rządu Platformy Obywatelskiej, ani rządu PiS-uTVN24

Zakończyła się środowa tura konsultacji prezydenta z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie. Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Trzecią Drogą, Lewicą oraz Konfederacją. - W czwartek o godzinie 12 prezydent podsumuje przebieg konsultacji - poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych. Polityczną środę relacjonujemy na żywo w tvn24.pl.

W Pałacu Prezydenckim odbyła się ostatnia tura konsultacji Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie. Po godzinie 12.30 zakończyło się spotkanie z Trzecią Drogą, a po godzinie 14 - z Nową Lewicą. Po godzinie 16.20 z Pałacu Prezydenckiego wyszli przedstawiciele Konfederacji.

- W czwartek o godzinie 12 prezydent Andrzej Duda podsumuje przebieg konsultacji - poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych. Podkreśliła, że podczas spotkań z komitetami prezydent zadeklarował otwartość na dialog i współpracę w sprawach najważniejszych dla Polski.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 18:41

 • 18:21

  - Podczas spotkania przypięczetowaliśmy to, o czym powiedzieli liderzy pozostałych partii. Prezydent zobaczył, że opozycja ma większość - powiedział o spotkaniu z Andrzejem Dudą Robert Biedroń w TVN24.

 • 18:20

  Robert Biedroń w rozmowie z Andrzejem Morozowskim w "Tak jest" powiedział, że partie opozycyjne spotkają jeszcze "pod koniec tygodnia", aby ustalić szczegóły w związku z koalicją.

 • 17:00

  Bosak: Rozmowa myślę, że bardzo pożyteczna, no i zaproszenie ze strony pana prezydenta do dalszego kontaktu, z którego z pewnością będziemy korzystać przez tę kadencję Sejmu, dopóki pan prezydent Andrzej Duda jest prezydentem, po to, żeby dbać o realizację programu Konfederacji.

 • 16:57

  Bosak: My również pytaliśmy pana prezydenta o jego ocenę sytuacji, w jakiej jest państwo polskie, o kondycję polskiej obronności, stan uzbrojenia, przekazywanie polskiego uzbrojenia na Ukrainę, relacje z władzami państwa ukraińskiego, w tym z prezydentem Zełeńskim, stosunek państwa polskiego i jego najwyższych władz, w tym prezydenta, do konfliktu bliskowschodniego, o potępienie zbrodni wojennych, niezależnie kto ich dokonuje, o kwestie traktatu pandemicznego, także o kwestie zabezpieczenia i gwarancji własności, czy życia ludzkiego w państwie polskim, polskiej suwerenności, kwestie związane z nowelizacją traktatów unijnych, także bardzo szeroki zakres tematów, które są ważne zarówno dla nas, jak i przede wszystkim dla wyborców Konfederacji.

 • 16:55

  Krzysztof Bosak po konsultacjach Konfederacji z prezydentem: Poruszyliśmy cały szereg tematów z panem prezydentem, odpowiadając na pytania prezydenta związane z formowaniem się koalicji. Szczegółowo najrozmaitsze warianty były analizowane zarówno z innymi siłami politycznymi, jak i z nami.

 • 16:41

  Kancelaria Prezydenta opublikowała nagranie z poczatku spotkania prezydenta i jego współpracowników z przedstawicielemi Konfederacji.

 • 16:29

  Sławomir Mentzen relacjonuje przebieg rozmowy: Jesteśmy po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Rozmawialiśmy zarówno o sytuacji krajowej, jak i zagranicznej. Zadeklarowaliśmy, że nie poprzemy ani rządu Platformy Obywatelskiej, ani rządu PiS-u. Naszym interesem jest realizacja naszego programu. Będziemy popierać wszystkie ustawy, które uważamy za słuszne, niezależnie od tego, kto będzie proponował te ustawy.

 • 16:24

  W Pałacu Prezydenckim zakończyło się spotkanie przedstawicieli Konfederacji z Andrzejem Dudą.

 • 16:16

  Przed Pałacem Prezydenckim odbył się protest, w ramach którego demonstrujący apelowali do prezydenta o podjęcie decyzji w kwestii nominowania osoby, której powierzy misję stworzenia rządu.

 • 16:04

 • 15:49

 • 15:21

  CZYTAJ WIĘCEJ PO ROZMOWACH LEWICY I TRZECIEJ DROGI Z PREZYDENTEM:

 • 15:08

  Bosak pytany o możliwe rozmowy z innymi partiami: Konfederacja jest otwartą formacją na rozmowę z każdym, kto potrafi rozmawiać. Nie dostaliśmy żadnych ofert oficjalnych negocjacji. Na poziomie nieoficjalnym oczywiście dzisiaj cały dzień jesteśmy w Sejmie, bo Sejm pracuje. Jest szkolenie dla nowych posłów. Mijamy się z politykami innych partii, wymieniamy się informacjami, natomiast to nie ma charakteru żadnych rozmów koalicyjnych, żadnych rozmów o tworzeniu rządu.

 • 14:59

  Na konferencji przed spotkaniem z prezydentem Krzysztof Bosak (Konfederacja) przekazał, że udają się na rozmowy w pięciosobowym składzie. - Będziemy rozmawiać o tym, jak rozumiemy rację stanu w kontekście obecnej sytuacji politycznej, będziemy zwracać uwagę na najważniejsze wyzwania związane z zachowaniem polskiej wolności, polskiej niepodległości - powiedział.


  Delegacja Konfederacji na rozmowy z prezydentem to Krzysztof Bosak (Ruch Narodowy), Sławomir Mentzen i Przemysław Wipler (Nowa Nadzieja) oraz Grzegorz Braun i Włodzimierz Skalik (Korona).


  Czytaj więcej: "Łączy ich nienawiść: do kobiet, Unii Europejskiej, cudzoziemców i ekologii". Kto z Konfederacji wszedł do Sejmu? >>>

 • 14:54

  Czas na ostatnią rundę spotkań w Pałacu Prezydenckim. Na Krakowskim Przedmieściu są już przedstawiciele Konfederacji.

 • 14:42

  Kancelaria Prezydenta opublikowała nagranie z poczatku spotkania prezydenta i jego współpracowników z przedstawicielemi Lewicy.

 • 14:27

  Biedroń: Rozmowa była bardzo konkretna. Jasno zadeklarowaliśmy chęć utworzenia koalicyjnego rządu, jasno zadeklarowaliśmy nasze poparcie dla Donalda Tuska jako przyszłego premiera. Zaapelowaliśmy do pana prezydenta, by zgodnie z demokratycznymi regułami, zgodnie z konstytucją podjął decyzję. Złożyliśmy takie same deklaracje jak Trzecia Droga i Koalicja Obywatelska.

 • 14:19

  Zandberg: Artmetyka jest oczywista. Jest oczywiste to, że Prawo i Sprawiedliwość nie utworzy rządu w Polsce. Werdykt wyborców był oczywisty. To nie czas, aby dokładać kilka tygodni politycznej niepewności.

 • 14:17

  Biejat: Czekamy na decyzję prezydenta. Prezydent twierdzi, że decyzji jeszcze nie podjął. Przyjmujemy to za dobrą monetę, liczymy na to, że prezydent nie będzie niepotrzebnie przedłużał tej decyzji. Dzisiaj jest jasne, że wyborcy zadecydowali, że chcą zmiany. Tutaj nie ma sensu się kłócić z faktami. Rząd powinien jak najszybciej powstać.

 • 14:16

  Czarzasty: Byliśmy w cztery partie. Na spotkaniu niczego nowego się nie dowiedzieliśmy. Każdy ma swoje osobiste odczucia. Myślę, że prezydent jest coraz bardziej przekonany co do tego, że opozycja współpracuje ze sobą, jest spójna.

 • 14:14

  Na konferencji po konsultacjach z prezydentem wystepują Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń, Adrian Zandberg, Magdalena Biejat, Wojciech Konieczny i Waldemar Witkowski.

 • 14:12

  Zakończyło się spotkanie polityków Lewicy w Pałacu Prezydenckim.

 • 13:32

 • 12:59

  W Pałacu Prezydenckim są już przedstawiciele Lewicy - Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń, Adrian Zandberg, Magdalena Biejat, Wojciech Konieczny i Waldemar Witkowski.


 • 12:58

  Na briefingu prasowym w Brukseli Donald Tusk - który jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Lewicy na premiera - został zapytany o wtorkowe konsultacje z prezydentem Andrzejem Dudą ws. nowego rządu. Szef PO mówił, że prezydent nie ujawnił swoich planów dotyczących tego, komu powierzy misję stworzenia rządu.

  - Miałem wrażenie, że prezydent - przynajmniej w rozmowie z nami - odgrywał taką rolę konstruktywną. Zapewnił, że będzie respektował wynik wyborów i że jeśli się potwierdzi, że dotychczasowa opozycja dysponuje większością w parlamencie, nie będzie się wahał ani chwili i powierzy tę misję (tworzenia rządu) przedstawionemu przez opozycję kandydatowi na premiera. Powiedział, że ktokolwiek to będzie - uśmiechnął się w tym momencie do mnie - oczywiście będzie respektował ten wybór - podkreślił Tusk.

 • 12:56

  Kancelaria Prezydenta opublikowała nagranie z poczatku spotkania prezydenta i jego współpracowników z przedstawicielemi Trzeciej Drogi.

 • 12:55

 • 12:41

  Na godzinę 13 zaplanowano rozmowy z Lewicą.

 • 12:39

  Hołownia zaznaczył, że rozmowa dotykała też takich aspektów jak kwestie bezpieczeństwa, energetyki, pozycji Polski w Unii Europejskiej i na arenie międzynarodowej.

  - Byliśmy szczegółowo pytani o plany naszego ugrupowania i przyszłej koalicji w tych obszarach. Myślę, że to była dobra rozmowa, pokazująca też ze strony pana prezydenta i taka deklaracja padła, wolę współpracy i rozmowy o wszystkich rzeczach, które będą dotyczyły Polski, z przyszłym rządem, dla którego większość gwarantuje Trzecia Droga - powiedział.

 • 12:38

  Kosiniak-Kamysz przekazał, że "prezydent nie podjął jeszcze decyzji w sprawie wskazania kandydata na premiera". - To jest też bardzo ważne, bo jest wciąż ta szansa, żeby ten proces przejmowania władzy odbył się sprawnie i bez zbędnej zwłoki, bez zbędnego czekania na inne kroki konstytucyjne, które są bardzo precyzyjnie opisane - podkreślił lider PSL.

 • 12:37

 • 12:37

  Kosiniak-Kamysz: Jesteśmy w stanie wyłonić większość parlamentarną, prezydia Sejmu i Senatu oraz powołać premiera. Zapewniliśmy prezydenta, że to jest nasze stabilne stanowisko i że jesteśmy zdeterminowani, by uczynić to jak najszybciej.

 • 12:36

  Hołownia: Mamy dobry fundament, żeby sądzić, że zmiana, która dokona się w Polsce, będzie zmianą bezpieczną.

 • 12:35

  Hołownia: Prezydent jasno dał do zrozumienia, że zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu prawdopodobnie w ostatnim momencie. Użył frazy, że nie chce skracać kadencji tego Sejmu.

 • 12:34

  Przed godz. 12.30 zakończyły się konsultacje prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami Trzeciej Drogi prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i liderem Polski 2050 Szymonem Hołownią.

 • 11:37

 • 11:15

 • 11:08

  Rozpoczęły się konsultacje z Trzecią Drogą w Pałacu Prezydenckim. Poza prezydentem Andrzejem Dudą uczestniczy w nich szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych oraz szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek.

 • 11:01

 • 10:55

  Politycy zapowiedzieli, że po zakończeniu konsultacji z prezydentem spotkają się z dziennikarzami.

 • 10:53

 • 10:47

  Kosiniak-Kamysz: Będziemy zwracać się do pana prezydenta z wnioskiem o jak najszybsze zwołanie posiedzenia Sejmu, by rozpocząć pracę nowej kadencji. To by było piękne, by na 11 listopada był już wyłoniony nowy marszałek Sejmu i nowy marszałek Senatu.

 • 10:46

  Hołownia: Chcemy powiedzieć panu prezydentowi, że innej większości niż demokratyczna koalicja nie będzie. Chcemy to przypieczętować. Ta koalicja jest gotowa do przejęcia odpowiedzialności za Polskę.

 • 10:45

  Przed Pałacem Prezydenckim są już przedstawiciele Trzeciej Drogi - lider PSL Władyslaw Kosiniak-Kamysz i szef Polski 2050 Szymon Hołownia.

 • 10:41

  Mastalerek w TVN24 podkreślał, że wtorkowe konsultacje "to nie była kurtuazyjna wymiana powyborczych zdań". - Z Donaldem Tuskiem była dobra rozmowa w dobrej atmosferze, ale ona była merytoryczna. Prezydent wskazał obszary we współdziałaniu z rządem - to samo zrobił zresztą podczas spotkania z premierem Morawieckim - wskazał obszary, na których najbardziej mu zależy.

  - Prezydent postawił pewne czerwone linie, mówiąc, że zbrojenie armii jest sprawą niezwykle istotną, atom jest bardzo ważny, bo jeżeli mamy dokonać transformacji energetycznej, to bez atomu tego nie zrobimy - mówił Mastalerek.

 • 10:36

  W obu wtorkowych spotkaniach brał udział Marcin Mastalerek, nowy szef gabinetu prezydenta.

  W środę w "Rozmowie Piaseckiego" mówił, że "prezydent wczoraj usłyszał, że Prawo i Sprawiedliwość ma kandydata na premiera, jest upoważnienie dla premiera Morawieckiego i jest wola tworzenia rządu". - To samo usłyszał od przewodniczącego Tuska, że jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej - przekazał.

  W środę - zapowiedział - "prezydent zada kolejnym trzem komitetom pytanie, czy mają swojego kandydata na premiera".

  Mastalerek ocenił, że zarówno Morawiecki, jak i Tusk "byli przekonujący i obaj wierzyli w siebie". - Morawiecki był w bardzo dobrej formie. Przekonany do tego, że jest w stanie przekonać część posłów do poparcia rządu - dodał.

  - Dziś mogę zapewnić o jednym: prezydent, według mojej wiedzy, nie podjął jeszcze decyzji. Bardzo poważnie podchodzi do tych konsultacji, chce wysłuchać wszystkich stron, ponieważ prezydent doskonale wie, że media to jedno, a rzeczywistość to zupełnie co innego - stwierdził szef gabinetu Dudy.

 • 10:23

  Szef klubu KO Borys Budka został zapytany w środę w Radiu Zet o to, jak wyglądało spotkanie prezydenta z Donaldem Tuskiem i reprezentacją KO.

  - Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pan prezydent zapewniał, że będzie przestrzegał konstytucji i wszystkich tych kroków, które są przewidziane i że będzie współpracował z przyszłym rządem - odpowiedział.

 • 10:18

  Z ramienia Trzeciej Drogi na spotkanie z prezydentem pójdą prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

  Ich briefing przed Pałacem Prezydenckim jest zaplanowany na godzinę 10.45.

 • 10:12

  We wtorek prezydent rozmawiał z politykami PiS oraz KO.

  Szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział w środę w programie Trzecim Polskiego Radia, że trwają rozmowy PiS z członkami innych partii i jeszcze nie wiadomo, komu prezydent powierzy misję tworzenia nowego rządu.

  - Rożne rozmowy i podchody trwają i jeszcze potrwają, ponieważ wczoraj pan prezydent powiedział, że nie widzi powodu, żeby skracać kadencję, więc pewnie pierwsze posiedzenie (Sejmu) odbędzie się dopiero w połowie listopada - oświadczył.

 • 10:08

  W środę w Pałacu Prezydenckim odbędzie się kolejna tura konsultacji Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie. Na godz. 11 zaplanowano spotkanie z Trzecią Drogą, na 13 z Nową Lewicą, a na 15 - z Konfederacją.

Z ramienia Trzeciej Drogi na spotkanie z prezydentem przyszli prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Z kolei Lewicę reprezentowali Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń, Adrian Zandberg, Magdalena Biejat, Wojciech Konieczny i Waldemar Witkowski.

Konfederacja wystawiła na spotkanie u prezydenta pięcioosobową reprezentację. Na Krakowskim Przedmieściu pojawili się liderzy Konfederacji Korony Polskiej i Nowej Nadziei: Włodzimierz Skalik, Krzysztof Bosak, Grzegorz Braun, Przemysław Wipler i Sławomir Mentzen.

Pierwsze konsultacje we wtorek

Konsultacje prezydenta z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie, rozpoczęły się we wtorek.

Pałac Prezydenckis74/Shutterstock

Pierwszymi, z którymi rozmawiał prezydent, byli politycy PiS - premier Mateusz Morawiecki, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oraz rzecznik partii Rafał Bochenek. Później Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami Koalicji Obywatelskiej: szefem PO i kandydatem opozycji na premiera Donaldem Tuskiem, a także Barbarą Nowacką (Inicjatywa Polska), Adamem Szłapką (Nowoczesna), Urszulą Zielińską (Zieloni) oraz Marcinem Kierwińskim (PO).

Jak relacjonowała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, podczas wtorkowych konsultacji, PiS i KO przedstawiły swoich kandydatów na premiera i zadeklarowały wolę utworzenia rządu. Z kolei prezydent Andrzej Duda podkreślił, że zależy mu na dobrym współdziałaniu z rządem, szczególnie w obszarach bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych.

Konsultacje u prezydenta
Konsultacje u prezydentaTVN24

Trzy kroki do wyłonienia rządu

Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki prowadzące do wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który m.in. desygnuje premiera, biorąc pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd, aby uzyskać wotum zaufania, musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości w Sejmie.

Jeśli ta próba zakończyłaby się niepowodzeniem, inicjatywę przejmuje Sejm. Wówczas premier i rząd potrzebują bezwzględnej większości głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Gdyby posłom nie udało się powołać rządu, inicjatywa wraca do prezydenta, a do wotum zaufania potrzebna jest zwykła większość.

Autorka/Autor:asty, pp, akw//mrz,ft

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Jacek Dominski/Reporter/East News

Pozostałe wiadomości

Na ten moment został wystosowany wniosek o zaopiniowanie przez radę nadzorczą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformowała szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do kandydatury Doroty Bieniasz na stanowisko szefowej ZUS. - To jest niezbędny krok. Ta opinia jest konieczna - podkreśliła ministra.

To ma być nowa szefowa ZUS

To ma być nowa szefowa ZUS

Źródło:
PAP

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyjechała w piątek do Polski wraz z premierem Belgii Alexandrem De Croo. Przed południem powitał ich premier Donald Tusk. Wspólnie biorą udział w trójstronnym spotkaniu. Szef rządu mówił w czwartek w Sejmie, że wszystko wskazuje na to, że wreszcie usłyszymy, że Polska ma odblokowane środki z KPO.

Spotkanie Ursuli von der Leyen z Donaldem Tuskiem. Premier powitał szefową KE

Spotkanie Ursuli von der Leyen z Donaldem Tuskiem. Premier powitał szefową KE

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Co najmniej cztery osoby zginęły w pożarze, który objął apartamentowiec w Walencji we wschodniej Hiszpanii - poinformowały w piątek lokalne władze. 19 osób nadal uważa się za zaginione. Według relacji świadków zdarzenia, strażacy ewakuowali chłopca uwięzionego na pierwszym piętrze.

Pożar w Walencji. Fasada wieżowca w płomieniach, nie żyją co najmniej cztery osoby   

Pożar w Walencji. Fasada wieżowca w płomieniach, nie żyją co najmniej cztery osoby   

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, El Pais, PAP

"Idźcie do psychiatry i na terapię, dajcie sobie pomóc" - namawia swoich fanów Dorota Szelągowska. Prezenterka po raz kolejny przypomniała, jak ważne jest zdrowie psychiczne. Dziś, 23 lutego, obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją.

"Z lękiem podchodziłam do każdej prostej rzeczy. Wyjście za drzwi było problemem"

"Z lękiem podchodziłam do każdej prostej rzeczy. Wyjście za drzwi było problemem"

Źródło:
Instagram, gov.pl

Prokuratura Krajowa powołała zespół prokuratorów do badania używania Pegasusa. Będzie działał w ramach zwalczania przestępczości zorganizowanej - ustalił dziennikarz TVN24 i "Superwizjera" TVN Maciej Duda.

Prokuratura Krajowa powołała zespół do spraw Pegasusa

Prokuratura Krajowa powołała zespół do spraw Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z warszawskiego Wawra zatrzymali 53-letnią księgową, która przez blisko półtora roku miała oszukać swojego pracodawcę. Jak ustalili śledczy, wykonała 55 przelewów na kwotę 350 tysięcy złotych na swoje prywatne konto.

55 przelewów na własne konto. Księgowa podejrzana o wyprowadzenie 350 tysięcy

55 przelewów na własne konto. Księgowa podejrzana o wyprowadzenie 350 tysięcy

Źródło:
PAP

To był ważny dowód - podkreślał Piotr Świerczek z "Czarno na białym", komentując to, co podkomisja smoleńska zrobiła z przekazanymi jej przez prokuraturę częściami Tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem. Kilka zostało zniszczonych w toku badań, a resztę zgubiono. - Część przez jednego z członków podkomisji została pocięta metalową piłką, bo wymyślił sobie, że będzie je badał - przekazał Świerczek, dodając, że to jego nieoficjalne informacje. - Wtedy stały się mniejsze, a w konsekwencji zgubione - wyjaśniał.

Świerczek: część elementów Tupolewa przez jednego z członków podkomisji została pocięta metalową piłką

Świerczek: część elementów Tupolewa przez jednego z członków podkomisji została pocięta metalową piłką

Źródło:
TVN24

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow utknął na lotnisku w Rio de Janeiro, bo odmówiono zatankowania jego samolotu - podają media. Powodem takiej decyzji miały być amerykańskie sankcje nałożone na Rosję.

Siergiej Ławrow utknął na lotnisku. Przez sankcje odmówiono mu zatankowania samolotu

Siergiej Ławrow utknął na lotnisku. Przez sankcje odmówiono mu zatankowania samolotu

Źródło:
DW

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się dziś, Koalicja Obywatelska uzyskałaby 33,5 procent głosów, zaś PiS - 29 procent. Na trzecim miejscu znalazłaby się Trzecia Droga z wynikiem 14 procent - wynika z sondażu pracowni Opinia24 dla More In Common Polska, opublikowanego w piątek przez "Rzeczpospolitą".

Sondaż przed wyborami do europarlamentu. Koalicja Obywatelska na czele

Sondaż przed wyborami do europarlamentu. Koalicja Obywatelska na czele

Źródło:
PAP

Członkostwo Armenii w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) jest obecnie zamrożone - oznajmił premier tego kraju Nikol Paszynian. Wcześniej wielokrotnie krytykował strukturę wojskową, której wiodącą siłą jest Rosja.

Sojusz "anty-NATO" nie zadziałał. Paszynian: praktycznie zamroziliśmy nasz udział

Sojusz "anty-NATO" nie zadziałał. Paszynian: praktycznie zamroziliśmy nasz udział

Źródło:
france24.com, Radio Swowoda, The Moscow Times

O ponad tysiąc procent wzrósł w ubiegłym roku przemyt papierosów z Białorusi. Po krótkim zastoju główny "towar eksportowy" reżimu Łukaszenki znowu na topie - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Główny "towar eksportowy" reżimu Łukaszenki. Wzrost o 1000 procent

Główny "towar eksportowy" reżimu Łukaszenki. Wzrost o 1000 procent

Źródło:
PAP

Czuję się wykorzystany, jeżeli akceptowałem wnioski, na podstawie których potem używano Pegasusa - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. Dodał, że "użycie Pegasusa byłoby niezgodne z prawem". Sędzia mówił, że były wnioski o kontrolę operacyjną dotyczące polityków wówczas rządzących, polityków opozycyjnych, adwokatów, sędziów i rozmaitych przestępców.

Igor Tuleya: były wnioski o kontrolę operacyjną dotyczące i polityków wówczas rządzących, i opozycyjnych, i sędziów

Igor Tuleya: były wnioski o kontrolę operacyjną dotyczące i polityków wówczas rządzących, i opozycyjnych, i sędziów

Źródło:
TVN24
Sędziowie nie chcą "rycerza Ziobry", piszą do prezydenta Dudy. "Niewyobrażalne"

Sędziowie nie chcą "rycerza Ziobry", piszą do prezydenta Dudy. "Niewyobrażalne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z szefem Rady Europejskiej Charles'em Michelem o sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej i zapewnił, że Kijów jest gotów do konsultacji. Tego samego dnia minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba rozmawiał z szefem Gabinetu Premiera RP Pawłem Grasiem i pełnomocnikiem Rady Ministrów do spraw odbudowy Ukrainy Pawłem Kowalem. Z kolei Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski przypomniał, że Ukraina swoją walką próbuje ocalić Europę, ale potrzebuje solidarności i wsparcia.

Zełenski: jesteśmy gotowi do konsultacji w celu sprawiedliwego rozwiązania sytuacji na granicy z Polską

Zełenski: jesteśmy gotowi do konsultacji w celu sprawiedliwego rozwiązania sytuacji na granicy z Polską

Źródło:
PAP

Kierowca warszawskiego autobusu pomógł niewidomej kobiecie przejść na drugą stronę Nowego Światu. Pracownik MZA - pan Marcin - widząc, że pieszej nikt nie pomaga, zatrzymał autobus i przeprowadził ją przez przejście.

Niewidoma kobieta nie wiedziała, czy jest przy pasach. Pomógł jej kierowca autobusu

Niewidoma kobieta nie wiedziała, czy jest przy pasach. Pomógł jej kierowca autobusu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

87-letni mieszkaniec Rzymu, po sprawdzeniu wyników gry liczbowej w gazecie, myślał, że wygrał 64 miliony euro (w przeliczeniu 276 milionów złotych). Niestety okazało się później, że opublikowane liczby były błędne. - O mało co nie dostałem zawału - stwierdził mężczyzna, który teraz chce podać dziennik do sądu.

Od euforii niemal do zawału. "Pobiegłem do kolektury i tam zaczął się mój dramat"

Od euforii niemal do zawału. "Pobiegłem do kolektury i tam zaczął się mój dramat"

Źródło:
PAP

Brytyjski rząd i branżowa organizacja National Federation of Fish Friers zapewniają, że wypowiedzenie przez Rosję umowy z Wielką Brytanią o prawach do połowu na Morzu Barentsa nie spowoduje braków dorsza i plamiaka, czyli ryb, które są używane do najbardziej typowej angielskiej potrawy fish and chips.

Rosja zerwała umowę z Wielką Brytanią w sprawie połowów. Pojawiły się obawy o fish and chips

Rosja zerwała umowę z Wielką Brytanią w sprawie połowów. Pojawiły się obawy o fish and chips

Źródło:
PAP

W związku z drugą rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę w sobotę zaplanowano kilka zgromadzeń publicznych, m.in. przed ambasadą Rosji przy Belwederskiej. Stołeczny ratusz zapowiada, że tego dnia odbędą się też inne przemarsze, które mogą wywołać utrudnienia w ruchu.

Druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Będą utrudnienia w ruchu

Druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Będą utrudnienia w ruchu

Źródło:
PAP

Poseł Konfederacji Grzegorz Płaczek napisał, że resort edukacji planuje wprowadzić "nowy przedmiot omawiający skuteczność szczepień i świat osób LGBT". Ale to inny urząd zaproponował nauczanie przedmiotu pokrywającego się z tymi zagadnieniami, a MEN nie ma takich planów.

Poseł Konfederacji: MEN planuje nowy przedmiot o szczepieniach i LGBT. Nie

Poseł Konfederacji: MEN planuje nowy przedmiot o szczepieniach i LGBT. Nie

Źródło:
Konkret24

Ponad sto samochodów zderzyło się na śliskiej drodze we wschodnich Chinach. Kilka osób zostało rannych - poinformowała policja.

Harmonijka ze zgniecionych samochodów. Zderzyło się ich ponad sto

Harmonijka ze zgniecionych samochodów. Zderzyło się ich ponad sto

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącej antykoncepcji awaryjnej, czyli tak zwanej tabletki "dzień po". Zgodnie z zawartymi w niej przepisami ma być dostępna bez recepty dla osób powyżej 15 lat. Czym są tabletki "dzień po" i jak działają? Czym różnią się od tabletek poronnych? W rozmowie z tvn24.pl wyjaśnia to ginekolog dr n. med. Grzegorz Mrugacz.  

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Źródło:
TVN24.pl

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak wraz z Fundacją GrowSPACE otworzyła wystawę o przeciwdziałaniu depresji pod hasłem "Dobrze, że jesteś" w centrum Warszawy. - Jesteśmy tutaj, żeby mówić o depresji, o tym, że to choroba, ale mówić też o tym, że jeżeli doświadczamy złego stanu, jeżeli doświadczamy smutku, to warto sięgać po pomoc - powiedziała Horna-Cieślak

Wystawa o przeciwdziałaniu depresji "Dobrze, że jesteś". Rzeczniczka praw dziecka: nie bójmy się prosić o pomoc

Wystawa o przeciwdziałaniu depresji "Dobrze, że jesteś". Rzeczniczka praw dziecka: nie bójmy się prosić o pomoc

Źródło:
TVN24

CBA złożyło zawiadomienie do prokuratury w sprawie wyjazdu skazanych w aferze gruntowej agentów Biura do domu publicznego w Wiedniu. Według Tomasza Kaczmarka stało się to na polecenie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Sprawą zajmuje się już Prokuratura Regionalna w Łodzi.

"Afera wiedeńska". CBA złożyło zawiadomienie, sprawa w prokuraturze

"Afera wiedeńska". CBA złożyło zawiadomienie, sprawa w prokuraturze

Źródło:
tvn24.pl

Dziewczynka przebywająca wraz z rodziną na wakacjach na Florydzie zmarła przysypana piaskiem na plaży w Lauderdale-by-the-Sea. Zapadł się dół, który wykopała razem z bratem.

Nie żyje siedmiolatka przysypana piaskiem na plaży

Nie żyje siedmiolatka przysypana piaskiem na plaży

Źródło:
The New York Times, NBC 6

Zielony Ład i handel z Ukrainą to tylko jedne z przyczyn problemów rolników - powiedział na antenie TVN24 Wawrzyniec Czubak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zwrócił uwagę, że na spadek opłacalności działalności gospodarstw rolnych wpływają przede wszystkim wysokie ceny środków ochrony roślin, nawozów czy energii, które nie wróciły do poziomów sprzed rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Fala rolniczych protestów. "To jest tak, jak z ciężką zimą"

Fala rolniczych protestów. "To jest tak, jak z ciężką zimą"

Źródło:
TVN24

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał Radę Polskiej Fundacji Narodowej. Jak poinformował resort, "decyzja została podjęta ze względu na brak transparentności w działaniach realizowanych przez PFN".

"Współpracownicy Kaczyńskiego i działacze PiS". Rada odwołana

"Współpracownicy Kaczyńskiego i działacze PiS". Rada odwołana

Źródło:
tvn24.pl

Odyseusz, sonda prywatnej amerykańskiej firmy Intuitive Machines, pomyślnie wylądowała w czwartek na Księżycu i transmituje sygnał na Ziemię - poinformował zespół firmy. Planowaną godzinę wylądowania przekładano dwukrotnie. Było to pierwsze amerykańskie lądowanie na Srebrnym Globie od ponad 50 lat.

NASA: Odyseusz pomyślnie wylądował na Księżycu

NASA: Odyseusz pomyślnie wylądował na Księżycu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W Szczecinie (woj. zachodniopomorskie) pojawiła się oferta sprzedaży małej kawalerki w centrum miasta o powierzchni niecałych ośmiu metrów kwadratowych. Cena to 169 tysięcy złotych. Eksperci są zgodni - jest to rzadka oferta, ale nie dziwi, bo rynek potrzebuje różnorodności. Jak mówią, jeśli znajdzie się kupiec, to będzie znak, że jest zapotrzebowanie na tego typu lokale.

Ośmiometrowa kawalerka za prawie 170 tysięcy złotych

Ośmiometrowa kawalerka za prawie 170 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Zużywające ogromne ilości energii komputery zwane "koparkami" i router internetowy odkryli policjanci w stacji transformatorowej w pobliżu drogi krajowej nr 12 pod Głogowem (woj. dolnośląskie). W sprawie zatrzymano 48-latka, któremu za kradzież grozi nawet pięć lat więzienia.

Kopalnia kryptowalut ukryta w starej stacji transformatowej

Kopalnia kryptowalut ukryta w starej stacji transformatowej

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Joe Biden spotkał się w czwartek z żoną i córką zmarłego w zeszłym tygodniu rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, "aby wyrazić swoje najszczersze kondolencje" – poinformował Biały Dom. Biden potwierdził, że w piątek USA ogłoszą nowe sankcje wobec Rosji.

Biden spotkał się z żoną i córką Nawalnego

Biden spotkał się z żoną i córką Nawalnego

Źródło:
Reuters

Jedna osoba zginęła, a dziesiątki tysięcy domów zostało pozbawionych prądu, gdy burza Louis przeszła w czwartek przez Francję. W kilku departamentach zawieszono kursy pociągów z powodu powalonych przez silny wiatr drzew. Podmuchy dochodziły nawet do 123 kilometrów na godzinę.

Rzeka porwała samochód, uwięziony mężczyzna utonął

Rzeka porwała samochód, uwięziony mężczyzna utonął

Źródło:
PAP, "Le Figaro", meteoalarm.org

TVN24 otrzymała w czwartek wyróżnienie z okazji 15-lecia Fundacji DKMS, organizacji non-profit zajmującej się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego. Nagrodę w imieniu TVN24 odebrała wiceredaktorka naczelna Brygida Grysiak. - Dobrze jest być takim małym trybikiem w tej wielkiej maszynie czynienia dobra - mówiła.

TVN24 wyróżniona przez Fundację DKMS. "Dobrze jest być takim małym trybikiem w tej wielkiej maszynie czynienia dobra"

TVN24 wyróżniona przez Fundację DKMS. "Dobrze jest być takim małym trybikiem w tej wielkiej maszynie czynienia dobra"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

Centrum Dawców Szpiku łączy ludzi i ratuje życie. Fundacja DKMS, która je prowadzi, obchodzi 15-lecie działalności. Jubileusz jest dobrą okazją nie tylko do świętowania, ale i podsumowania. Podczas uroczystej gali nagrodę w imieniu TVN24 odebrała wiceredaktorka naczelna Brygida Grysiak. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Fundacja DKMS obchodzi 15-lecie. Wspomnienia wyleczonych i dawców

Fundacja DKMS obchodzi 15-lecie. Wspomnienia wyleczonych i dawców

Źródło:
TVN24