Zakończyły się konsultacje z liderami list. Kancelaria Prezydenta podała datę podsumowań
Zakończyła się środowa tura konsultacji prezydenta z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie. Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Trzecią Drogą, Lewicą oraz Konfederacją. - W czwartek o godzinie 12 prezydent podsumuje przebieg konsultacji - poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych. Polityczną środę relacjonujemy na żywo w tvn24.pl.
W Pałacu Prezydenckim odbyła się ostatnia tura konsultacji Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie. Po godzinie 12.30 zakończyło się spotkanie z Trzecią Drogą, a po godzinie 14 - z Nową Lewicą. Po godzinie 16.20 z Pałacu Prezydenckiego wyszli przedstawiciele Konfederacji.
- W czwartek o godzinie 12 prezydent Andrzej Duda podsumuje przebieg konsultacji - poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych. Podkreśliła, że podczas spotkań z komitetami prezydent zadeklarował otwartość na dialog i współpracę w sprawach najważniejszych dla Polski.
Relacja odświeża się automatycznie
- 18:41
- 18:21
- Podczas spotkania przypięczetowaliśmy to, o czym powiedzieli liderzy pozostałych partii. Prezydent zobaczył, że opozycja ma większość - powiedział o spotkaniu z Andrzejem Dudą Robert Biedroń w TVN24.
- 18:20
Robert Biedroń w rozmowie z Andrzejem Morozowskim w "Tak jest" powiedział, że partie opozycyjne spotkają jeszcze "pod koniec tygodnia", aby ustalić szczegóły w związku z koalicją.
- 17:00
Bosak: Rozmowa myślę, że bardzo pożyteczna, no i zaproszenie ze strony pana prezydenta do dalszego kontaktu, z którego z pewnością będziemy korzystać przez tę kadencję Sejmu, dopóki pan prezydent Andrzej Duda jest prezydentem, po to, żeby dbać o realizację programu Konfederacji.
- 16:57
Bosak: My również pytaliśmy pana prezydenta o jego ocenę sytuacji, w jakiej jest państwo polskie, o kondycję polskiej obronności, stan uzbrojenia, przekazywanie polskiego uzbrojenia na Ukrainę, relacje z władzami państwa ukraińskiego, w tym z prezydentem Zełeńskim, stosunek państwa polskiego i jego najwyższych władz, w tym prezydenta, do konfliktu bliskowschodniego, o potępienie zbrodni wojennych, niezależnie kto ich dokonuje, o kwestie traktatu pandemicznego, także o kwestie zabezpieczenia i gwarancji własności, czy życia ludzkiego w państwie polskim, polskiej suwerenności, kwestie związane z nowelizacją traktatów unijnych, także bardzo szeroki zakres tematów, które są ważne zarówno dla nas, jak i przede wszystkim dla wyborców Konfederacji.
- 16:55
Krzysztof Bosak po konsultacjach Konfederacji z prezydentem: Poruszyliśmy cały szereg tematów z panem prezydentem, odpowiadając na pytania prezydenta związane z formowaniem się koalicji. Szczegółowo najrozmaitsze warianty były analizowane zarówno z innymi siłami politycznymi, jak i z nami.
- 16:41
Kancelaria Prezydenta opublikowała nagranie z poczatku spotkania prezydenta i jego współpracowników z przedstawicielemi Konfederacji.
- 16:29
Sławomir Mentzen relacjonuje przebieg rozmowy: Jesteśmy po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Rozmawialiśmy zarówno o sytuacji krajowej, jak i zagranicznej. Zadeklarowaliśmy, że nie poprzemy ani rządu Platformy Obywatelskiej, ani rządu PiS-u. Naszym interesem jest realizacja naszego programu. Będziemy popierać wszystkie ustawy, które uważamy za słuszne, niezależnie od tego, kto będzie proponował te ustawy.
- 16:24
W Pałacu Prezydenckim zakończyło się spotkanie przedstawicieli Konfederacji z Andrzejem Dudą.
- 16:16
Przed Pałacem Prezydenckim odbył się protest, w ramach którego demonstrujący apelowali do prezydenta o podjęcie decyzji w kwestii nominowania osoby, której powierzy misję stworzenia rządu.
- 16:04
- 15:49
- 15:21
CZYTAJ WIĘCEJ PO ROZMOWACH LEWICY I TRZECIEJ DROGI Z PREZYDENTEM:
- 15:08
Bosak pytany o możliwe rozmowy z innymi partiami: Konfederacja jest otwartą formacją na rozmowę z każdym, kto potrafi rozmawiać. Nie dostaliśmy żadnych ofert oficjalnych negocjacji. Na poziomie nieoficjalnym oczywiście dzisiaj cały dzień jesteśmy w Sejmie, bo Sejm pracuje. Jest szkolenie dla nowych posłów. Mijamy się z politykami innych partii, wymieniamy się informacjami, natomiast to nie ma charakteru żadnych rozmów koalicyjnych, żadnych rozmów o tworzeniu rządu.
- 14:59
Na konferencji przed spotkaniem z prezydentem Krzysztof Bosak (Konfederacja) przekazał, że udają się na rozmowy w pięciosobowym składzie. - Będziemy rozmawiać o tym, jak rozumiemy rację stanu w kontekście obecnej sytuacji politycznej, będziemy zwracać uwagę na najważniejsze wyzwania związane z zachowaniem polskiej wolności, polskiej niepodległości - powiedział.
Delegacja Konfederacji na rozmowy z prezydentem to Krzysztof Bosak (Ruch Narodowy), Sławomir Mentzen i Przemysław Wipler (Nowa Nadzieja) oraz Grzegorz Braun i Włodzimierz Skalik (Korona).
Czytaj więcej: "Łączy ich nienawiść: do kobiet, Unii Europejskiej, cudzoziemców i ekologii". Kto z Konfederacji wszedł do Sejmu? >>>
- 14:54
Czas na ostatnią rundę spotkań w Pałacu Prezydenckim. Na Krakowskim Przedmieściu są już przedstawiciele Konfederacji.
- 14:42
Kancelaria Prezydenta opublikowała nagranie z poczatku spotkania prezydenta i jego współpracowników z przedstawicielemi Lewicy.
- 14:27
Biedroń: Rozmowa była bardzo konkretna. Jasno zadeklarowaliśmy chęć utworzenia koalicyjnego rządu, jasno zadeklarowaliśmy nasze poparcie dla Donalda Tuska jako przyszłego premiera. Zaapelowaliśmy do pana prezydenta, by zgodnie z demokratycznymi regułami, zgodnie z konstytucją podjął decyzję. Złożyliśmy takie same deklaracje jak Trzecia Droga i Koalicja Obywatelska.
- 14:19
Zandberg: Artmetyka jest oczywista. Jest oczywiste to, że Prawo i Sprawiedliwość nie utworzy rządu w Polsce. Werdykt wyborców był oczywisty. To nie czas, aby dokładać kilka tygodni politycznej niepewności.
- 14:17
Biejat: Czekamy na decyzję prezydenta. Prezydent twierdzi, że decyzji jeszcze nie podjął. Przyjmujemy to za dobrą monetę, liczymy na to, że prezydent nie będzie niepotrzebnie przedłużał tej decyzji. Dzisiaj jest jasne, że wyborcy zadecydowali, że chcą zmiany. Tutaj nie ma sensu się kłócić z faktami. Rząd powinien jak najszybciej powstać.
- 14:16
Czarzasty: Byliśmy w cztery partie. Na spotkaniu niczego nowego się nie dowiedzieliśmy. Każdy ma swoje osobiste odczucia. Myślę, że prezydent jest coraz bardziej przekonany co do tego, że opozycja współpracuje ze sobą, jest spójna.
- 14:14
Na konferencji po konsultacjach z prezydentem wystepują Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń, Adrian Zandberg, Magdalena Biejat, Wojciech Konieczny i Waldemar Witkowski.
- 14:12
Zakończyło się spotkanie polityków Lewicy w Pałacu Prezydenckim.
- 13:32
- 12:59
W Pałacu Prezydenckim są już przedstawiciele Lewicy - Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń, Adrian Zandberg, Magdalena Biejat, Wojciech Konieczny i Waldemar Witkowski.
- 12:58
Na briefingu prasowym w Brukseli Donald Tusk - który jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Lewicy na premiera - został zapytany o wtorkowe konsultacje z prezydentem Andrzejem Dudą ws. nowego rządu. Szef PO mówił, że prezydent nie ujawnił swoich planów dotyczących tego, komu powierzy misję stworzenia rządu.
- Miałem wrażenie, że prezydent - przynajmniej w rozmowie z nami - odgrywał taką rolę konstruktywną. Zapewnił, że będzie respektował wynik wyborów i że jeśli się potwierdzi, że dotychczasowa opozycja dysponuje większością w parlamencie, nie będzie się wahał ani chwili i powierzy tę misję (tworzenia rządu) przedstawionemu przez opozycję kandydatowi na premiera. Powiedział, że ktokolwiek to będzie - uśmiechnął się w tym momencie do mnie - oczywiście będzie respektował ten wybór - podkreślił Tusk.
- 12:56
Kancelaria Prezydenta opublikowała nagranie z poczatku spotkania prezydenta i jego współpracowników z przedstawicielemi Trzeciej Drogi.
- 12:55
- 12:41
Na godzinę 13 zaplanowano rozmowy z Lewicą.
- 12:39
Hołownia zaznaczył, że rozmowa dotykała też takich aspektów jak kwestie bezpieczeństwa, energetyki, pozycji Polski w Unii Europejskiej i na arenie międzynarodowej.
- Byliśmy szczegółowo pytani o plany naszego ugrupowania i przyszłej koalicji w tych obszarach. Myślę, że to była dobra rozmowa, pokazująca też ze strony pana prezydenta i taka deklaracja padła, wolę współpracy i rozmowy o wszystkich rzeczach, które będą dotyczyły Polski, z przyszłym rządem, dla którego większość gwarantuje Trzecia Droga - powiedział.
- 12:38
Kosiniak-Kamysz przekazał, że "prezydent nie podjął jeszcze decyzji w sprawie wskazania kandydata na premiera". - To jest też bardzo ważne, bo jest wciąż ta szansa, żeby ten proces przejmowania władzy odbył się sprawnie i bez zbędnej zwłoki, bez zbędnego czekania na inne kroki konstytucyjne, które są bardzo precyzyjnie opisane - podkreślił lider PSL.
- 12:37
- 12:37
Kosiniak-Kamysz: Jesteśmy w stanie wyłonić większość parlamentarną, prezydia Sejmu i Senatu oraz powołać premiera. Zapewniliśmy prezydenta, że to jest nasze stabilne stanowisko i że jesteśmy zdeterminowani, by uczynić to jak najszybciej.
- 12:36
Hołownia: Mamy dobry fundament, żeby sądzić, że zmiana, która dokona się w Polsce, będzie zmianą bezpieczną.
- 12:35
Hołownia: Prezydent jasno dał do zrozumienia, że zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu prawdopodobnie w ostatnim momencie. Użył frazy, że nie chce skracać kadencji tego Sejmu.
- 12:34
Przed godz. 12.30 zakończyły się konsultacje prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami Trzeciej Drogi prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i liderem Polski 2050 Szymonem Hołownią.
- 11:37
- 11:15
- 11:08
Rozpoczęły się konsultacje z Trzecią Drogą w Pałacu Prezydenckim. Poza prezydentem Andrzejem Dudą uczestniczy w nich szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych oraz szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek.
- 11:01
- 10:55
Politycy zapowiedzieli, że po zakończeniu konsultacji z prezydentem spotkają się z dziennikarzami.
- 10:53
- 10:47
Kosiniak-Kamysz: Będziemy zwracać się do pana prezydenta z wnioskiem o jak najszybsze zwołanie posiedzenia Sejmu, by rozpocząć pracę nowej kadencji. To by było piękne, by na 11 listopada był już wyłoniony nowy marszałek Sejmu i nowy marszałek Senatu.
- 10:46
Hołownia: Chcemy powiedzieć panu prezydentowi, że innej większości niż demokratyczna koalicja nie będzie. Chcemy to przypieczętować. Ta koalicja jest gotowa do przejęcia odpowiedzialności za Polskę.
- 10:45
Przed Pałacem Prezydenckim są już przedstawiciele Trzeciej Drogi - lider PSL Władyslaw Kosiniak-Kamysz i szef Polski 2050 Szymon Hołownia.
- 10:41
Mastalerek w TVN24 podkreślał, że wtorkowe konsultacje "to nie była kurtuazyjna wymiana powyborczych zdań". - Z Donaldem Tuskiem była dobra rozmowa w dobrej atmosferze, ale ona była merytoryczna. Prezydent wskazał obszary we współdziałaniu z rządem - to samo zrobił zresztą podczas spotkania z premierem Morawieckim - wskazał obszary, na których najbardziej mu zależy.
- Prezydent postawił pewne czerwone linie, mówiąc, że zbrojenie armii jest sprawą niezwykle istotną, atom jest bardzo ważny, bo jeżeli mamy dokonać transformacji energetycznej, to bez atomu tego nie zrobimy - mówił Mastalerek.
- 10:36
W obu wtorkowych spotkaniach brał udział Marcin Mastalerek, nowy szef gabinetu prezydenta.
W środę w "Rozmowie Piaseckiego" mówił, że "prezydent wczoraj usłyszał, że Prawo i Sprawiedliwość ma kandydata na premiera, jest upoważnienie dla premiera Morawieckiego i jest wola tworzenia rządu". - To samo usłyszał od przewodniczącego Tuska, że jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej - przekazał.
W środę - zapowiedział - "prezydent zada kolejnym trzem komitetom pytanie, czy mają swojego kandydata na premiera".
Mastalerek ocenił, że zarówno Morawiecki, jak i Tusk "byli przekonujący i obaj wierzyli w siebie". - Morawiecki był w bardzo dobrej formie. Przekonany do tego, że jest w stanie przekonać część posłów do poparcia rządu - dodał.
- Dziś mogę zapewnić o jednym: prezydent, według mojej wiedzy, nie podjął jeszcze decyzji. Bardzo poważnie podchodzi do tych konsultacji, chce wysłuchać wszystkich stron, ponieważ prezydent doskonale wie, że media to jedno, a rzeczywistość to zupełnie co innego - stwierdził szef gabinetu Dudy.
- 10:23
Szef klubu KO Borys Budka został zapytany w środę w Radiu Zet o to, jak wyglądało spotkanie prezydenta z Donaldem Tuskiem i reprezentacją KO.
- Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pan prezydent zapewniał, że będzie przestrzegał konstytucji i wszystkich tych kroków, które są przewidziane i że będzie współpracował z przyszłym rządem - odpowiedział.
- 10:18
Z ramienia Trzeciej Drogi na spotkanie z prezydentem pójdą prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i lider Polski 2050 Szymon Hołownia.
Ich briefing przed Pałacem Prezydenckim jest zaplanowany na godzinę 10.45.
- 10:12
We wtorek prezydent rozmawiał z politykami PiS oraz KO.
Szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział w środę w programie Trzecim Polskiego Radia, że trwają rozmowy PiS z członkami innych partii i jeszcze nie wiadomo, komu prezydent powierzy misję tworzenia nowego rządu.
- Rożne rozmowy i podchody trwają i jeszcze potrwają, ponieważ wczoraj pan prezydent powiedział, że nie widzi powodu, żeby skracać kadencję, więc pewnie pierwsze posiedzenie (Sejmu) odbędzie się dopiero w połowie listopada - oświadczył.
- 10:08
W środę w Pałacu Prezydenckim odbędzie się kolejna tura konsultacji Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie. Na godz. 11 zaplanowano spotkanie z Trzecią Drogą, na 13 z Nową Lewicą, a na 15 - z Konfederacją.
Z ramienia Trzeciej Drogi na spotkanie z prezydentem przyszli prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i lider Polski 2050 Szymon Hołownia.
Z kolei Lewicę reprezentowali Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń, Adrian Zandberg, Magdalena Biejat, Wojciech Konieczny i Waldemar Witkowski.
Konfederacja wystawiła na spotkanie u prezydenta pięcioosobową reprezentację. Na Krakowskim Przedmieściu pojawili się liderzy Konfederacji Korony Polskiej i Nowej Nadziei: Włodzimierz Skalik, Krzysztof Bosak, Grzegorz Braun, Przemysław Wipler i Sławomir Mentzen.
Pierwsze konsultacje we wtorek
Konsultacje prezydenta z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie, rozpoczęły się we wtorek.
Pierwszymi, z którymi rozmawiał prezydent, byli politycy PiS - premier Mateusz Morawiecki, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oraz rzecznik partii Rafał Bochenek. Później Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami Koalicji Obywatelskiej: szefem PO i kandydatem opozycji na premiera Donaldem Tuskiem, a także Barbarą Nowacką (Inicjatywa Polska), Adamem Szłapką (Nowoczesna), Urszulą Zielińską (Zieloni) oraz Marcinem Kierwińskim (PO).
Jak relacjonowała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, podczas wtorkowych konsultacji, PiS i KO przedstawiły swoich kandydatów na premiera i zadeklarowały wolę utworzenia rządu. Z kolei prezydent Andrzej Duda podkreślił, że zależy mu na dobrym współdziałaniu z rządem, szczególnie w obszarach bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych.
Trzy kroki do wyłonienia rządu
Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki prowadzące do wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który m.in. desygnuje premiera, biorąc pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd, aby uzyskać wotum zaufania, musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości w Sejmie.
Jeśli ta próba zakończyłaby się niepowodzeniem, inicjatywę przejmuje Sejm. Wówczas premier i rząd potrzebują bezwzględnej większości głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Gdyby posłom nie udało się powołać rządu, inicjatywa wraca do prezydenta, a do wotum zaufania potrzebna jest zwykła większość.
Autorka/Autor:asty, pp, akw//mrz,ft
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Jacek Dominski/Reporter/East News
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Kancelaria prezydenta poinformowała w sobotę wieczorem, że prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom.
Prezydent Duda spotkał się z Donaldem Trumpem
Papież jest w gorszym stanie niż wczoraj i miał "kryzys oddechowy". Przeszedł też hemotransfuzję - podał Watykan. Franciszek przebywa w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc. Watykan podał również, że jego stan "nadal jest krytyczny".
Stan zdrowia papieża Franciszka się pogorszył. Komunikat Watykanu
Prezydent Andrzej Duda jest w Waszyngtonie, gdzie spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Później na konferencji amerykańskiej prawicy przemówił Donald Trump. Wydarzenia w USA relacjonujemy w tvn24.pl. W TVN24 i TVN24 GO trwa program specjalny.
Prezydent Andrzej Duda w Waszyngtonie. Spotkanie z Donaldem Trumpem
Jeszcze w sobotę wieczorem odbędzie się spotkanie prezydenta Polski z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Andrzej Duda udał się do Waszyngtonu z niezapowiadaną wcześniej wizytą. Z Donaldem Trumpem poruszy najpewniej kwestie związane z Ukrainą i tego, jak Amerykanie widzą przywracanie pokoju w napadniętym przez Rosję kraju. Na forum ONZ odbędzie się specjalne posiedzenie w sprawie wojny w Ukrainie. Polskę i całą Unię Europejską będzie reprezentował szef naszej dyplomacji. W piątek Radosław Sikorski spotkał się z amerykańskim sekretarzem stanu, Marco Rubio. - To była mocna rozmowa sojuszników - mówił po spotkaniu Radosław Sikorski.
Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Dyplomację prezydenta pochwalają nawet Tusk i Trzaskowski
- Źródło:
- Fakty po Południu TVN24
Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".
"Jeden z najbardziej zagadkowych polityków", który "każdemu opowiada inną historię o sobie i pokazuje inną twarz" - tak Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza opisywana jest przez niemieckie media. Weidel deklaruje między innymi, że jest przeciwna udzielaniu pomocy wojskowej Ukrainie, chce w kraju zburzyć wszystkie wiatraki, zapowiada też masowe deportacje migrantów z Niemiec.
W sobotę Andrzej Duda spotka się w USA z Donaldem Trumpem. Zapowiedź spotkania i rozmowy komentowali w sobotę kandydaci na prezydenta. - Wiecie, że nie chwalę prezydenta Dudy zbyt często, ale jedzie tam przekonywać Trumpa do naszych racji. I to ja rozumiem - mówił Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska). Zdaniem Karola Nawrockiego (Prawo i Sprawiedliwość) tylko w Dudzie jest "moc i szansa na to, że interes Polski będzie w tych negocjacjach uwzględniany". Szymon Hołownia (Polska 2050) "czeka na informacje o planowanych działaniach administracji amerykańskiej". Kandydatka Lewicy Magdalena Biejat mówiła, że "powinniśmy walczyć o miejsce przy stole dla Polski i całej Unii Europejskiej".
Niezidentyfikowany obiekt przebił lód i wpadł do wody na terenie zalanej żwirowni we wsi Osieczek (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej świadkowie słyszeli huk i widzieli łunę.
Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"
- Źródło:
- Kontakt 24
W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.
Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"
Premier Donald Tusk opublikował w sobotę wpis w mediach społecznościowych, w którym zaapelował "o docenienie i uszanowanie wysiłków każdego, kto podejmuje je na rzecz bezpieczeństwa Polski". W sobotę prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem.
Premier Tusk z apelem. "Rząd i Prezydent muszą w tej sprawie działać razem"
"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.
Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX
Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.
"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"
Niebezpieczna sytuacja na Jeziorku Czerniakowskim. Na zamarzniętą taflę weszła osoba dorosła z trójką dzieci. Nie zniechęciło jej to, że lód w wielu miejscach stopniał już na tyle, że obok kąpała się grupa morsów.
Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"
- Źródło:
- Kontakt24
W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.
Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości
Wśród znanych osobistości USA, w tym celebrytów, nasila się krytyka rządów administracji Donalda Trumpa, w której pracownikiem został Elon Musk. Według rozpowszechnianego w sieci przekazu Oprah Winfrey miała w związku z tym ogłosić, że przeprowadza się do Włoch.
Oprah Winfrey "nie może oddychać tym samym powietrzem co Elon Musk"? Skąd ten "news"
Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.
W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.
13-latek, który w Krynicy-Zdroju wjechał na nartach w armatkę śnieżną, nie żyje - poinformowała tvn24.pl rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Chłopiec był tam leczony na oddziale intensywnej terapii. Oświadczenie w sprawie wypadku wydały Polskie Koleje Linowe.
Nie żyje 13-latek, który wjechał na nartach w armatkę śnieżną
Na osiedlu Wichrowe Wzgórze w Poznaniu otwarto nową halę sportową. Niestety - jak zauważył na sesji rady miasta radny Przemysław Plewiński - z trybun nie widać części boiska. "Z podobnymi rozwiązaniami można spotkać się na wielu innych obiektach" - przekonują Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Powstała nowa hala sportowa. Z trybun nie widać części boiska
Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.
Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy
Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.
Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane
- Źródło:
- tvnwarszawa.pl
Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.
Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka
Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.
Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii
- Źródło:
- BBC, tvn24.pl
Podejrzany o próbę zgwałcenia nastolatki w Rabce-Zdroju mógł zaatakować już wcześniej - dowiedzieli się dziennikarze "Uwagi!" TVN. Prokuratura włączyła do śledztwa sprawę z listopada, kiedy do napaści na inną dziewczynkę doszło w tym samym miejscu, co w lutym. Ofiary podały podobny rysopis sprawcy. Śledztwo monitoruje Prokuratura Krajowa.
Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.
Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?
- Źródło:
- tvn24.pl
"Szkodliwe", "nieefektywne" - tak internauci komentują nagranie pokazujące rzekomo, jak w trakcie gwałtownej burzy rozpada się turbina wiatrowa, łamie na pół i jej kawałki spadają na ziemię. Film robi wrażenie, lecz nie jest prawdziwy.
"Eksplozja" wiatraka robi wrażenie. I tylko to jest prawdziwe
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się z sekretarzem stanu USA Marco Rubio. Po nim wystąpił na konferencji prasowej. Jak przekazał, tematami rozmów były "bieżące sprawy wojny i pokoju w Europie, ale także współpraca w tak odległych krajach jak Korea Północna, Wenezuela, Kuba, Iran". Przekazał, że Rubio przyjął jego zaproszenie do Polski. W sobotę do Waszyngtonu ma przylecieć prezydent Andrzej Duda i spotkać się z Donaldem Trumpem.
Sikorski po spotkaniu z Rubio. "To była mocna rozmowa bliskich sojuszników"
Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".
Prezydent USA Donald Trump oświadczył w piątek, że zaakceptuje, jeżeli premier Izraela Benjamin Netanjahu zdecyduje się na wznowienie wojny z Hamasem w Strefie Gazy. Obecnie obowiązuje tam czasowy rozejm, jego przedłużenie jest niepewne.
Według przedwyborczych sondaży to blok partii chadeckich CDU/CSU ma największe szanse na zwycięstwo w wyborach do Bundestagu, a lider CDU Friedrich Merz - na stanowisko kanclerza Niemiec. Polityk z wieloletnim doświadczeniem postrzegany jest jako przedstawiciel konserwatywnego społecznie i liberalnego gospodarczo skrzydła CDU. Ma też sprecyzowane poglądy na kwestie migracji, wsparcia dla Ukrainy i współpracy z Polską.
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?
W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.
"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce
- Źródło:
- tvn24.pl