Mentzen: zadeklarowaliśmy, że nie poprzemy ani rządu Platformy Obywatelskiej, ani rządu PiS-uTVN24
Zakończyła się środowa tura konsultacji prezydenta z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie. Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Trzecią Drogą, Lewicą oraz Konfederacją. - W czwartek o godzinie 12 prezydent podsumuje przebieg konsultacji - poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych. Polityczną środę relacjonujemy na żywo w tvn24.pl.
W Pałacu Prezydenckim odbyła się ostatnia tura konsultacji Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie. Po godzinie 12.30 zakończyło się spotkanie z Trzecią Drogą, a po godzinie 14 - z Nową Lewicą. Po godzinie 16.20 z Pałacu Prezydenckiego wyszli przedstawiciele Konfederacji.
- W czwartek o godzinie 12 prezydent Andrzej Duda podsumuje przebieg konsultacji - poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych. Podkreśliła, że podczas spotkań z komitetami prezydent zadeklarował otwartość na dialog i współpracę w sprawach najważniejszych dla Polski.
i
Relacja odświeża się automatycznie
18:41
Koniec spotkań z liderami list. Kancelaria Prezydenta podała datę podsumowań
18:21
- Podczas spotkania przypięczetowaliśmy to, o czym powiedzieli liderzy pozostałych partii. Prezydent zobaczył, że opozycja ma większość - powiedział o spotkaniu z Andrzejem Dudą Robert Biedroń w TVN24.
18:20
Robert Biedroń w rozmowie z Andrzejem Morozowskim w "Tak jest" powiedział, że partie opozycyjne spotkają jeszcze "pod koniec tygodnia", aby ustalić szczegóły w związku z koalicją.
17:00
Bosak: Rozmowa myślę, że bardzo pożyteczna, no i zaproszenie ze strony pana prezydenta do dalszego kontaktu, z którego z pewnością będziemy korzystać przez tę kadencję Sejmu, dopóki pan prezydent Andrzej Duda jest prezydentem, po to, żeby dbać o realizację programu Konfederacji.
Bosak o konsultacjach z prezydentem
16:57
Bosak: My również pytaliśmy pana prezydenta o jego ocenę sytuacji, w jakiej jest państwo polskie, o kondycję polskiej obronności, stan uzbrojenia, przekazywanie polskiego uzbrojenia na Ukrainę, relacje z władzami państwa ukraińskiego, w tym z prezydentem Zełeńskim, stosunek państwa polskiego i jego najwyższych władz, w tym prezydenta, do konfliktu bliskowschodniego, o potępienie zbrodni wojennych, niezależnie kto ich dokonuje, o kwestie traktatu pandemicznego, także o kwestie zabezpieczenia i gwarancji własności, czy życia ludzkiego w państwie polskim, polskiej suwerenności, kwestie związane z nowelizacją traktatów unijnych, także bardzo szeroki zakres tematów, które są ważne zarówno dla nas, jak i przede wszystkim dla wyborców Konfederacji.
16:55
Krzysztof Bosak po konsultacjach Konfederacji z prezydentem: Poruszyliśmy cały szereg tematów z panem prezydentem, odpowiadając na pytania prezydenta związane z formowaniem się koalicji. Szczegółowo najrozmaitsze warianty były analizowane zarówno z innymi siłami politycznymi, jak i z nami.
16:41
Kancelaria Prezydenta opublikowała nagranie z poczatku spotkania prezydenta i jego współpracowników z przedstawicielemi Konfederacji.
16:29
Sławomir Mentzen relacjonuje przebieg rozmowy: Jesteśmy po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Rozmawialiśmy zarówno o sytuacji krajowej, jak i zagranicznej. Zadeklarowaliśmy, że nie poprzemy ani rządu Platformy Obywatelskiej, ani rządu PiS-u. Naszym interesem jest realizacja naszego programu. Będziemy popierać wszystkie ustawy, które uważamy za słuszne, niezależnie od tego, kto będzie proponował te ustawy.
Mentzen: zadeklarowaliśmy, że nie poprzemy ani rządu Platformy Obywatelskiej, ani rządu PiS-u
16:24
W Pałacu Prezydenckim zakończyło się spotkanie przedstawicieli Konfederacji z Andrzejem Dudą.
16:16
Przed Pałacem Prezydenckim odbył się protest, w ramach którego demonstrujący apelowali do prezydenta o podjęcie decyzji w kwestii nominowania osoby, której powierzy misję stworzenia rządu.
Protest przed w Pałacem Prezydenckim
16:04
15:49
Włodzimierz Skalik, Grzegorz Braun, Krzysztof Bosak, Sławomir Mentzen i Przemysław Wipler na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim
15:21
CZYTAJ WIĘCEJ PO ROZMOWACH LEWICY I TRZECIEJ DROGI Z PREZYDENTEM:
Lewica po konsultacjach z prezydentem Andrzejem Dudą. Włodzimierz Czarzasty: opozycja jest spójna w dwóch oświadczeniach
Paweł Wojtunik pyta o inwigilację polityków opozycji. Liderzy Trzeciej Drogi: trzeba pełnej transparentności
15:08
Bosak pytany o możliwe rozmowy z innymi partiami: Konfederacja jest otwartą formacją na rozmowę z każdym, kto potrafi rozmawiać. Nie dostaliśmy żadnych ofert oficjalnych negocjacji. Na poziomie nieoficjalnym oczywiście dzisiaj cały dzień jesteśmy w Sejmie, bo Sejm pracuje. Jest szkolenie dla nowych posłów. Mijamy się z politykami innych partii, wymieniamy się informacjami, natomiast to nie ma charakteru żadnych rozmów koalicyjnych, żadnych rozmów o tworzeniu rządu.
Bosak: nie dostaliśmy żadnych ofert oficjalnych negocjacji
14:59
Na konferencji przed spotkaniem z prezydentem Krzysztof Bosak (Konfederacja) przekazał, że udają się na rozmowy w pięciosobowym składzie. - Będziemy rozmawiać o tym, jak rozumiemy rację stanu w kontekście obecnej sytuacji politycznej, będziemy zwracać uwagę na najważniejsze wyzwania związane z zachowaniem polskiej wolności, polskiej niepodległości - powiedział.
Delegacja Konfederacji na rozmowy z prezydentem to Krzysztof Bosak (Ruch Narodowy), Sławomir Mentzen i Przemysław Wipler (Nowa Nadzieja) oraz Grzegorz Braun i Włodzimierz Skalik (Korona).
Czas na ostatnią rundę spotkań w Pałacu Prezydenckim. Na Krakowskim Przedmieściu są już przedstawiciele Konfederacji.
14:42
Kancelaria Prezydenta opublikowała nagranie z poczatku spotkania prezydenta i jego współpracowników z przedstawicielemi Lewicy.
14:27
Biedroń: Rozmowa była bardzo konkretna. Jasno zadeklarowaliśmy chęć utworzenia koalicyjnego rządu, jasno zadeklarowaliśmy nasze poparcie dla Donalda Tuska jako przyszłego premiera. Zaapelowaliśmy do pana prezydenta, by zgodnie z demokratycznymi regułami, zgodnie z konstytucją podjął decyzję. Złożyliśmy takie same deklaracje jak Trzecia Droga i Koalicja Obywatelska.
14:19
Zandberg: Artmetyka jest oczywista. Jest oczywiste to, że Prawo i Sprawiedliwość nie utworzy rządu w Polsce. Werdykt wyborców był oczywisty. To nie czas, aby dokładać kilka tygodni politycznej niepewności.
14:17
Biejat: Czekamy na decyzję prezydenta. Prezydent twierdzi, że decyzji jeszcze nie podjął. Przyjmujemy to za dobrą monetę, liczymy na to, że prezydent nie będzie niepotrzebnie przedłużał tej decyzji. Dzisiaj jest jasne, że wyborcy zadecydowali, że chcą zmiany. Tutaj nie ma sensu się kłócić z faktami. Rząd powinien jak najszybciej powstać.
14:16
Czarzasty: Byliśmy w cztery partie. Na spotkaniu niczego nowego się nie dowiedzieliśmy. Każdy ma swoje osobiste odczucia. Myślę, że prezydent jest coraz bardziej przekonany co do tego, że opozycja współpracuje ze sobą, jest spójna.
14:14
Na konferencji po konsultacjach z prezydentem wystepują Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń, Adrian Zandberg, Magdalena Biejat, Wojciech Konieczny i Waldemar Witkowski.
14:12
Zakończyło się spotkanie polityków Lewicy w Pałacu Prezydenckim.
13:32
Przedstawiciele Lewicy na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim
12:59
W Pałacu Prezydenckim są już przedstawiciele Lewicy - Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń, Adrian Zandberg, Magdalena Biejat, Wojciech Konieczny i Waldemar Witkowski.
Przedstawiciele Lewicy na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim
12:58
Na briefingu prasowym w Brukseli Donald Tusk - który jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Lewicy na premiera - został zapytany o wtorkowe konsultacje z prezydentem Andrzejem Dudą ws. nowego rządu. Szef PO mówił, że prezydent nie ujawnił swoich planów dotyczących tego, komu powierzy misję stworzenia rządu.
- Miałem wrażenie, że prezydent - przynajmniej w rozmowie z nami - odgrywał taką rolę konstruktywną. Zapewnił, że będzie respektował wynik wyborów i że jeśli się potwierdzi, że dotychczasowa opozycja dysponuje większością w parlamencie, nie będzie się wahał ani chwili i powierzy tę misję (tworzenia rządu) przedstawionemu przez opozycję kandydatowi na premiera. Powiedział, że ktokolwiek to będzie - uśmiechnął się w tym momencie do mnie - oczywiście będzie respektował ten wybór - podkreślił Tusk.
Tusk: prezydent powiedział, że nie będzie się wahał, jeżeli potwierdzi się opozycyjna większość
12:56
Kancelaria Prezydenta opublikowała nagranie z poczatku spotkania prezydenta i jego współpracowników z przedstawicielemi Trzeciej Drogi.
12:55
Hołownia: prezydent zapewnił nas, że nie podjął decyzji ws. nominowania danej osoby na premiera
12:41
Na godzinę 13 zaplanowano rozmowy z Lewicą.
12:39
Hołownia zaznaczył, że rozmowa dotykała też takich aspektów jak kwestie bezpieczeństwa, energetyki, pozycji Polski w Unii Europejskiej i na arenie międzynarodowej.
- Byliśmy szczegółowo pytani o plany naszego ugrupowania i przyszłej koalicji w tych obszarach. Myślę, że to była dobra rozmowa, pokazująca też ze strony pana prezydenta i taka deklaracja padła, wolę współpracy i rozmowy o wszystkich rzeczach, które będą dotyczyły Polski, z przyszłym rządem, dla którego większość gwarantuje Trzecia Droga - powiedział.
12:38
Kosiniak-Kamysz przekazał, że "prezydent nie podjął jeszcze decyzji w sprawie wskazania kandydata na premiera". - To jest też bardzo ważne, bo jest wciąż ta szansa, żeby ten proces przejmowania władzy odbył się sprawnie i bez zbędnej zwłoki, bez zbędnego czekania na inne kroki konstytucyjne, które są bardzo precyzyjnie opisane - podkreślił lider PSL.
12:37
"Jesteśmy w stanie wyłonić większość parlamentarną. Zapewniliśmy prezydenta, że to nasze stabilne stanowisko"
12:37
Kosiniak-Kamysz: Jesteśmy w stanie wyłonić większość parlamentarną, prezydia Sejmu i Senatu oraz powołać premiera. Zapewniliśmy prezydenta, że to jest nasze stabilne stanowisko i że jesteśmy zdeterminowani, by uczynić to jak najszybciej.
12:36
Hołownia: Mamy dobry fundament, żeby sądzić, że zmiana, która dokona się w Polsce, będzie zmianą bezpieczną.
12:35
Hołownia: Prezydent jasno dał do zrozumienia, że zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu prawdopodobnie w ostatnim momencie. Użył frazy, że nie chce skracać kadencji tego Sejmu.
12:34
Przed godz. 12.30 zakończyły się konsultacje prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami Trzeciej Drogi prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i liderem Polski 2050 Szymonem Hołownią.
11:37
11:15
Trzecia Droga w Pałacu Prezydenckim
11:08
Rozpoczęły się konsultacje z Trzecią Drogą w Pałacu Prezydenckim. Poza prezydentem Andrzejem Dudą uczestniczy w nich szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych oraz szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek.
11:01
Hołownia przed spotkaniem z prezydentem: innej większości niż demokratyczna koalicja nie będzie
10:55
Politycy zapowiedzieli, że po zakończeniu konsultacji z prezydentem spotkają się z dziennikarzami.
10:53
Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia przed Pałacem Prezydenckim
10:47
Kosiniak-Kamysz: Będziemy zwracać się do pana prezydenta z wnioskiem o jak najszybsze zwołanie posiedzenia Sejmu, by rozpocząć pracę nowej kadencji. To by było piękne, by na 11 listopada był już wyłoniony nowy marszałek Sejmu i nowy marszałek Senatu.
10:46
Hołownia: Chcemy powiedzieć panu prezydentowi, że innej większości niż demokratyczna koalicja nie będzie. Chcemy to przypieczętować. Ta koalicja jest gotowa do przejęcia odpowiedzialności za Polskę.
10:45
Przed Pałacem Prezydenckim są już przedstawiciele Trzeciej Drogi - lider PSL Władyslaw Kosiniak-Kamysz i szef Polski 2050 Szymon Hołownia.
10:41
Mastalerek w TVN24 podkreślał, że wtorkowe konsultacje "to nie była kurtuazyjna wymiana powyborczych zdań". - Z Donaldem Tuskiem była dobra rozmowa w dobrej atmosferze, ale ona była merytoryczna. Prezydent wskazał obszary we współdziałaniu z rządem - to samo zrobił zresztą podczas spotkania z premierem Morawieckim - wskazał obszary, na których najbardziej mu zależy.
- Prezydent postawił pewne czerwone linie, mówiąc, że zbrojenie armii jest sprawą niezwykle istotną, atom jest bardzo ważny, bo jeżeli mamy dokonać transformacji energetycznej, to bez atomu tego nie zrobimy - mówił Mastalerek.
10:36
W obu wtorkowych spotkaniach brał udział Marcin Mastalerek, nowy szef gabinetu prezydenta.
W środę w "Rozmowie Piaseckiego" mówił, że "prezydent wczoraj usłyszał, że Prawo i Sprawiedliwość ma kandydata na premiera, jest upoważnienie dla premiera Morawieckiego i jest wola tworzenia rządu". - To samo usłyszał od przewodniczącego Tuska, że jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej - przekazał.
W środę - zapowiedział - "prezydent zada kolejnym trzem komitetom pytanie, czy mają swojego kandydata na premiera".
Mastalerek ocenił, że zarówno Morawiecki, jak i Tusk "byli przekonujący i obaj wierzyli w siebie". - Morawiecki był w bardzo dobrej formie. Przekonany do tego, że jest w stanie przekonać część posłów do poparcia rządu - dodał.
- Dziś mogę zapewnić o jednym: prezydent, według mojej wiedzy, nie podjął jeszcze decyzji. Bardzo poważnie podchodzi do tych konsultacji, chce wysłuchać wszystkich stron, ponieważ prezydent doskonale wie, że media to jedno, a rzeczywistość to zupełnie co innego - stwierdził szef gabinetu Dudy.
Mastalerek: prezydent jeszcze nie podjął decyzji w sprawie powierzenia misji tworzenia rządu
10:23
Szef klubu KO Borys Budka został zapytany w środę w Radiu Zet o to, jak wyglądało spotkanie prezydenta z Donaldem Tuskiem i reprezentacją KO.
- Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pan prezydent zapewniał, że będzie przestrzegał konstytucji i wszystkich tych kroków, które są przewidziane i że będzie współpracował z przyszłym rządem - odpowiedział.
10:18
Z ramienia Trzeciej Drogi na spotkanie z prezydentem pójdą prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i lider Polski 2050 Szymon Hołownia.
Ich briefing przed Pałacem Prezydenckim jest zaplanowany na godzinę 10.45.
10:12
We wtorek prezydent rozmawiał z politykami PiS oraz KO.
Szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział w środę w programie Trzecim Polskiego Radia, że trwają rozmowy PiS z członkami innych partii i jeszcze nie wiadomo, komu prezydent powierzy misję tworzenia nowego rządu.
- Rożne rozmowy i podchody trwają i jeszcze potrwają, ponieważ wczoraj pan prezydent powiedział, że nie widzi powodu, żeby skracać kadencję, więc pewnie pierwsze posiedzenie (Sejmu) odbędzie się dopiero w połowie listopada - oświadczył.
10:08
W środę w Pałacu Prezydenckim odbędzie się kolejna tura konsultacji Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie. Na godz. 11 zaplanowano spotkanie z Trzecią Drogą, na 13 z Nową Lewicą, a na 15 - z Konfederacją.
Z kolei Lewicę reprezentowali Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń, Adrian Zandberg, Magdalena Biejat, Wojciech Konieczny i Waldemar Witkowski.
Konfederacja wystawiła na spotkanie u prezydenta pięcioosobową reprezentację. Na Krakowskim Przedmieściu pojawili się liderzy Konfederacji Korony Polskiej i Nowej Nadziei: Włodzimierz Skalik, Krzysztof Bosak, Grzegorz Braun, Przemysław Wipler i Sławomir Mentzen.
Pierwsze konsultacje we wtorek
Konsultacje prezydenta z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie, rozpoczęły się we wtorek.
Pierwszymi, z którymi rozmawiał prezydent, byli politycy PiS - premier Mateusz Morawiecki, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oraz rzecznik partii Rafał Bochenek. Później Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami Koalicji Obywatelskiej: szefem PO i kandydatem opozycji na premiera Donaldem Tuskiem, a także Barbarą Nowacką (Inicjatywa Polska), Adamem Szłapką (Nowoczesna), Urszulą Zielińską (Zieloni) oraz Marcinem Kierwińskim (PO).
Jak relacjonowała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, podczas wtorkowych konsultacji, PiS i KO przedstawiły swoich kandydatów na premiera i zadeklarowały wolę utworzenia rządu. Z kolei prezydent Andrzej Duda podkreślił, że zależy mu na dobrym współdziałaniu z rządem, szczególnie w obszarach bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych.
Trzy kroki do wyłonienia rządu
Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki prowadzące do wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który m.in. desygnuje premiera, biorąc pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd, aby uzyskać wotum zaufania, musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości w Sejmie.
Jeśli ta próba zakończyłaby się niepowodzeniem, inicjatywę przejmuje Sejm. Wówczas premier i rząd potrzebują bezwzględnej większości głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Gdyby posłom nie udało się powołać rządu, inicjatywa wraca do prezydenta, a do wotum zaufania potrzebna jest zwykła większość.
Autorka/Autor:asty, pp, akw//mrz,ft
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Jacek Dominski/Reporter/East News