We Wrocławiu - decyzje m.in. o budowie metra i ograniczeniu ruchu w centrum miasta. W Opolu - którędy poprowadzić ważną dla miasta trasę. Przy okazji referendum 6 września oraz wyborów parlamentarnych (i być może kolejnego referendum) 25 października niektóre samorządy chcą zapytać swych mieszkańców także o inne, lokalne sprawy.
W najbliższą niedzielę we Wrocławiu zaplanowano referendum dotyczące spraw miejskich. Władze miasta podjęły uchwałę, aby równolegle z ogólnopolskim głosowaniem dotyczącym m.in. JOW i finansowania partii z budżetu państwa, zadać mieszkańcom jeszcze cztery pytania.
Wrocławski plebiscyt
Wrocławianie zadecydują, czy chcą ochrony historycznego centrum miasta poprzez ograniczenia ruchu samochodowego; czy są za tym, aby w przyszłości powstało metro; czy życzą sobie; aby miasto ubiegało się o organizację międzynarodowych imprez kulturalnych (takich jak Europejska Stolica Kultury 2016 i The World Games 2017 - igrzyska sportów nieolimpijskich); czy są za zwiększeniem nakładów na rewitalizację kamienic oraz wnętrz międzyblokowych i podwórek. Lokalny plebiscyt ma kosztować prawie milion złotych, powołano dodatkowe składy komisji referendalnych, a magistrat prowadzi akcję informacyjną promującą referendum.
- Jeśli nawet frekwencja nie będzie formalnie wiążąca, to deklaruję, że we wszystkich czterech kwestiach posłuchamy głosu mieszkańców. Jak zdecyduje większość, to będzie realizowane - zapewnia prezydent Rafał Dutkiewicz.
Sprawa metra jest najbardziej kontrowersyjna, ale decyzja dotycząca takiej inwestycji to kwestia kilkunastu lat.
Opozycja we Wrocławiu także ma referendalne ambicje. Zbierane są podpisy pod wnioskiem, aby przy okazji październikowych wyborów parlamentarnych, zapytać mieszkańców o rozbudowę sieci tramwajowej, zwiększenie terenów zielonych, stworzenie rejestru umów magistratu oraz - przeciwnie niż sugerują władze miasta - rezygnację z organizacji The World Games 2017.
Opolska trasa
W Opolu w dniu wyborów parlamentarnych (25 października) mieszkańcy mają też wskazać jedną z opcji planowanej trasy przez miasto. Do wyboru jest tzw. trasa średnicowa wraz z dodatkowym mostem przez Odrę, lub południowa obwodnica miasta także z nowym mostem.
Wybory przedterminowe
W dniu wyborów parlamentarnych w Polskiej Cerekwi (opolskie) mieszkańcy wybiorą następcę Krystyny Helbin, zmarłej 7 sierpnia wójt gminy. Do 10 września muszą być utworzone komitety wyborcze w wyborach wójta, a do 25 września prowadzona będzie rejestracja kandydatów.
Lokalne plebiscyty i konsultacje z mieszkańcami dotyczące inwestycji i strategii miast, mogą podbić frekwencję w ogólnopolskich wyborach i w referendum. W najbliższą niedzielę Polacy odpowiedzą na trzy pytania: czy są za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, czy są za utrzymaniem dotychczasowego finansowania partii politycznych z budżetu państwa, oraz czy są za wprowadzeniem zasady rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego an korzyść podatnika. Aby wynik referendum był wiążący w głosowaniu musi wziąć udział więcej niż połowa uprawnionych.
25 października odbędą się wybory parlamentarne. Na czteroletnią kadencję Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów.
Autor: dp//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia, TVN24 | Adamon