Kongres rodziców dzieci LGBTQIA+. "Państwo jest osiłkiem popychającym nasze dzieci"

Autor:
bp/adso
Źródło:
TVN24
II Kongres Rodziców Osób LGBTQIA+ we Wrocławiu. "Wydarzenie, które nam daje siłę"
II Kongres Rodziców Osób LGBTQIA+ we Wrocławiu. "Wydarzenie, które nam daje siłę""Fakty" TVN
wideo 2/3
"Fakty" TVNII Kongres Rodziców Osób LGBTQIA+ we Wrocławiu. "Wydarzenie, które nam daje siłę"

- Jeżeli jakiś osiłek popycha moje dziecko w szkole, to ja muszę reagować. Dzisiaj takim osiłkiem, popychającym nasze dzieci, jest państwo - mówiła w sobotę Kinga Tarkiewicz, współorganizatorka trwającego we Wrocławiu Kongresu Rodziców Osób LGBTQIA+. W wydarzeniu biorą udział osoby z całej Polski. Jest tam także Piotr Jacoń - dziennikarz TVN24. Jak podkreślają aktywiści, kongres jest okazją do "zdobywania przez rodziców wiedzy i informacji na temat sytuacji ich tęczowych dzieci, przez co mogą jeszcze lepiej rozumieć ich potrzeby".

We Wrocławiu w dniach 26-28 maja odbywa się II edycja Kongresu Rodziców Osób LGBTQIA+. W trzydniowym wydarzeniu biorą udział osoby z całej Polski. Celem imprezy jest, jak wskazują organizatorzy ze Stowarzyszenia My, Rodzice i Fundacji Równik Praw, jest "stworzenie osobom rodzicielskim osób LGBTQIA+ przestrzeni do wspólnej rozmowy, wymiany doświadczeń i budowania lokalnych sieci wsparcia i działań aktywistycznych".

Aktywiści zaznaczają, że dzięki udziałowi w kongresie rodzice mogą zdobywać wiedzę "na temat sytuacji ich tęczowych dzieci, przez co mogą jeszcze lepiej rozumieć ich potrzeby".

Kongres Rodziców Osób LGBTQIA+ we WrocławiuTVN24

Jacoń: moim największym lękiem było poczucie, że jesteśmy sami

W wydarzeniu bierze udział między innymi dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń, ojciec córki, która jest osobą transpłciową, autor książki "My, trans", a także autor reportaży: "Wszystko o moim dziecku", "Wszystko o moim życiu", "Wszystko o moim życiu. Kacper" i "Wszystko o moim państwie".

Zaślepka materiału TVN24GO
"Wszystko o moim dziecku". Reportaż Piotra Jaconia
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

- Kiedy dowiedziałem się, że jestem jednym z "takich" rodziców, moją największą bolączką, lękiem, strachem i przyczynkiem do łez było poczucie, że jesteśmy sami. Że na kanapie, na której siedzieliśmy z żoną, kiedy nasza córka się wyoutowała, jesteśmy tylko we dwoje. Że nikt nie ma tak jak my. Jak się przyjeżdża na takie wydarzenia jak kongres rodziców, to nagle widzi się innych rodziców, rozmawia się z nimi, słyszy się ich historie, które są często bardzo podobnymi do naszych. I wtedy jest nam (...) tylko silniej. To znaczy nasz głos jest silniejszy - mówił w sobotę dziennikarz dziennikarz.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Wszystko o moim życiu". Reportaż Piotra Jaconia
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Czytaj też: Ambasadorowie o prawach społeczności LGBTQI+ w Polsce. "Macie nasze wsparcie"

Piotr Jacoń podkreślił, że kongres jest ważny również dlatego, że pokazuje, iż "rozmowa o osobach LGBTQ+ to (...) rozmowa także o ich bliskich". - To jest rozmowa o większym gronie. Jeżeli osób homoseksualnych w społeczeństwie jest 5-10 procent, to (...) wokół każdej z tych osób jest matka, ojciec, rodzeństwo, kuzyn, babcia, dziadek, znajomi, przyjaciele i wokół tej jednej osoby robi się już spory tłum - zaznaczył dziennikarz, który na kongresie poprowadził między innymi spotkanie z przedstawicielami świata mediów.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Wszystko o moim życiu. Kacper". Reportaż Piotra Jaconia
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Państwo jako "osiłek popychający dzieci"

Współorganizatorka kongresu, Kinga Tarkiewicz, podkreśliła w rozmowie z TVN24, że dzięki tej inicjatywie rodzice mogą "pobyć trochę w swojej wspólnocie" bez konieczności tłumaczenia innym, "co te literki znaczą (LGBTQIA+ - red.) i dlaczego jesteśmy tęczowi".

Zaślepka materiału TVN24GO
"Wszystko o moim państwie". Reportaż Piotra Jaconia
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

- Ludzie nie wiedzą. Ludzie wyciągają ten temat w sferę ideologiczną, a my chcemy pokazać (...), że jesteśmy rodzinami takimi samymi jak każda rodzina w Polsce. I to, że mamy tęczę w domu, powoduje, że jesteśmy jeszcze fajniejsi - powiedziała Tarkiewicz.

Aktywistka zaznaczyła, że inicjatywy takie jak kongres we Wrocławiu dają rodzicom siłę do bronienia swoich dzieci. - Jeżeli jakiś osiłek popycha moje dziecko w szkole, to ja muszę reagować. Dzisiaj takim osiłkiem, popychającym nasze dzieci, jest nasze państwo. Po prostu musimy bronić naszych dzieci i to robimy - oceniła Tarkiewicz.

Czytaj też: Polska ostatnia w Unii Europejskiej. Opublikowano Tęczowy Ranking ILGA-Europe 2023

- Bardzo się cieszę, że są takie spotkania. Jestem pierwszy raz na kongresie dla rodziców (...), jest to dla mnie miejsce, w którym mogę czuć się szczęśliwa, spokojna, a przede wszystkim bezpieczna - przyznaje w rozmowie z TVN24 pani Jolanta. O tym, że jej syn jest osobą transpłciową, dowiedziała się, gdy ten wysłał jej z rana filmik z coming outem. - Bał się mojej reakcji (...), czy go nie odrzucę - dodaje pani Jola.

Pani Justyna, mama transpłciowego Tomka, przyznaje z kolei, że początkowo miała problem, by przyzwyczaić się do nowych zaimków i imienia. - Zdążyłam się już oswoić z tą sytuacją (...). Mam syna i tyle. Powiedziałam mu, że zawsze był, jest i będzie moim dzieckiem. Nie miałam z tym problemu - dodała.

Podczas wydarzenia rodzice brali udział w szeregu spotkań, między innymi "Jakie jest prawo dla LGBTów", w którym prelegentami byli sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu i zastępca rzecznika praw obywatelskich Valeri Vachev. Rodzice byli gośćmi spotkania poświęconego aktywizmowi, mogli też przysłuchać się rozmowie dziennikarzy o tym, jak media informują i jak powinny informować o osobach LGBTQIA+.

Patronem medialnym wydarzenia jest TVN24.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości