Wołodymyr Zełenski w Polsce. Szczegóły wizyty prezydenta Ukrainy

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP
Przydacz: prezydent Zełenski przekroczył granicę i jest na terytorium Polski
Przydacz: prezydent Zełenski przekroczył granicę i jest na terytorium Polski TVN24
wideo 2/22
Przydacz: prezydent Zełenski przekroczył granicę i jest na terytorium Polski TVN24

Prezydent Wołodymyr Zełenski z małżonką Ołeną Zełenską składa w środę wizytę w Polsce. W planie dnia ukraińskiego przywódcy znalazło się wiele spotkań, a także wspólne wystąpienie z prezydentem Andrzejem Dudą. Szereg rozmów ukraińskiego przywódcy rozpoczęła przed południem oficjalna ceremonia powitania przed Pałacem Prezydenckim.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w środę odbywa pierwszą oficjalną wizytę w Polsce po wybuchu wojny w swoim kraju. Tematami rozmów podczas spotkań z polskim prezydentem i szefem rządu będą między innymi bezpieczeństwo i współpraca gospodarcza. O godzinie 18.00 Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda będą przemawiać na Zamku Królewskim.

ZOBACZ TEŻ: Relacja na żywo z wizyty prezydenta Ukrainy w Polsce

Oficjalne powitanie

Około godziny 11 odbyła się ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę.

Po oficjalnym powitaniu przewidziane są rozmowy par prezydenckich, spotkanie przywódców w cztery oczy, rozmowy w wąskim gronie i rozmowy delegacji. Następnie - około 12.50 - odbędzie się wspólna konferencja prezydentów. W tym czasie pierwsze damy Polski i Ukrainy spotkają się z ukraińskimi medykami szkolącymi się w Polsce.

Zełenski u premiera, w Sejmie i w Senacie

Po południu Zełenski spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim, planowane jest spotkanie w "cztery oczy", następnie spotkanie delegacji, a potem około godziny 14.30 zaplanowana jest wspólna konferencja prasowa.

- Na pewno będziemy poruszali temat zboża ukraińskiego i różnych artykułów rolnych - zapowiadał we wtorek polski premier.

Centrum Informacyjne Sejmu podało, że po południu z Zełenskim spotka się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Rozmowy z ukraińskim prezydentem odbędzie także marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Polsko-Ukraińskie Forum Gospodarcze

O godzinie 17. odbędzie się Polsko-Ukraińskie Forum Gospodarcze. Jak mówił w środę rano w "Rozmowie Piaseckiego" szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, na wydarzenie to "przyjeżdżają setki polskich przedsiębiorców rozmawiać o współpracy gospodarczej, o tym, jak układać relacje gospodarcze z Ukrainą dziś i na przyszłość, bo wierzymy, że Ukraina tę wojnę wygra i trzeba już dziś myśleć o tym, co w przyszłości".

- Polska ma doskonałe doświadczenia w reformowaniu państwa po upadku komunizmu, w walce z korupcją, ma doskonałe doświadczenia w adaptowaniu się do wymogów wolnorynkowych, do uzdrawiania gospodarki - uzupełnił nieco później prezydencki minister na konferencji przed Pałacem Prezydenckim.

Wspólne wystąpienie na Zamku Królewskim

O godzinie 18. w środę na Zamku Królewskim odbędzie się wspólne przemówienie prezydentów Ukrainy i Polski, Wołodymyra Zełenskiego i Andrzej Dudy. Jak mówił Przydacz w TVN24, będzie to "wystąpienie o charakterze publicznym". - Wszystkich naszych rodaków i Ukraińców zapraszamy na Plac Zamkowy, gdzie będą wystawione telebimy i na tych telebimach będzie można zobaczyć na żywo wystąpienie dwóch prezydentów – powiedział.

- Prezydenci wspólnie z małżonkami spotkają się także z grupą osób zaangażowanych przez ostatnie miesiące w pomoc ukraińskim uchodźcom. Prezydent Duda i prezydent Zełenski chcieliby podziękować całemu polskiemu narodowi za to, co zrobił - mówił.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wspólne wystąpienie Dudy i Zełenskiego. "Naszych rodaków i Ukraińców zapraszamy na plac Zamkowy"

Marcin Przydacz o planie wizyty Wołodymyra Zełenskiego
Marcin Przydacz o planie wizyty Wołodymyra ZełenskiegoTVN24

Przydacz o wizycie: pokazuje, jaką rolę odgrywamy dzisiaj w polityce międzynarodowej

W "Rozmowie Piaseckiego" minister Marcin Przydacz wskazywał, że to "pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Zełenskiego wraz z małżonką od czasu wybuchu wojny". - Fakt, że wybiera Polskę jako kraj pierwszy, pokazuje, jaką rolę odgrywamy dzisiaj w polityce międzynarodowej - ocenił.

Zaznaczył, że "to, co jest najważniejsze w tej wizycie, to jest jej oficjalny charakter". - Do tej pory, gdy prezydent Zełenski podróżował, to były takie wizyty ad hoc, celem załatwienia jednej czy dwóch spraw. Tutaj rozpoczyna prezydent Ukrainy pełną aktywność dyplomatyczną - wskazał.

Przydacz o tematach rozmów Zełenskiego z prezydentem

- Oczywistym kontekstem tej wizyty jest sytuacja bezpieczeństwa, także rosyjska spodziewana ofensywa i działania obronne ukraińskie. Prezydenci będą rozmawiali o tym, jak zachować to wsparcie Zachodu, jak zachować jedność europejską, jedność euroatlantycką - informował Przydacz w "Rozmowie Piaseckiego".

Dodał, że "drugim ważnym tematem będą tematy gospodarcze". - Będą prezydenci będą starać się nakreślić pewien plan działań na przyszłość, aby polscy przedsiębiorcy (…) mieli szanse na realizacje działań biznesowych w przyszłości na Ukrainie - wskazał. ..... - Trzecim tematem będą tematy historyczne. Dialog historyczny zawsze jest ważnym elementem rozmów prezydenta Andrzeja Dudy. Pamięć historyczna dla Polaków i szacunek do naszej historii jest niezmiernie ważny - powiedział.

Pytany w TVN24 o to, czy ta wizyta poprzedza "wielkie wydarzenia frontowe", Przydacz odparł, że "na pewno ważne wydarzenia będą się działy na Ukrainie w najbliższym czasie".

Prezydencki minister podkreślił też, że "równolegle spotkanie polko-ukraińskie ma też formułę spotkania małżonek prezydentów". - Pierwsze damy będą towarzyszyły w pierwszej części swoim mężom, ale w drugiej części realizują program odrębny - zaznaczył.

O czym będą rozmawiać Zełenski i Morawiecki?

Rzecznik rządu Piotr Mueller przekazał zaś w środę rano, że tematami rozmowy w KPRM będą tranzyt zboża z Ukrainy, odbudowa zniszczeń wojennych oraz dalsza integracja Ukrainy z Unią Europejską. "Premier Morawiecki omówi z prezydentem Zełenskim możliwości dalszego wsparcia Ukrainy w walce o wolność i bezpieczeństwo Europy. Jesteśmy otwarci na zakup polskiego sprzętu wojskowego przez Ukrainę. Podczas spotkania podniesione zostaną również kwestie odbudowy zniszczeń wojennych i zaangażowania polskich firm w tym obszarze. Jesteśmy głównym hubem logistycznym dla międzynarodowego wsparcia. Rola Polski we wsparciu Ukrainy jest kluczowa" - podkreślił Mueller.

Wskazał, że w ostatnim czasie Ukraina złożyła w Polsce zamówienia na znaczące ilości uzbrojenia polskiej produkcji: armatohaubice Krab, karabinki Grot oraz transportery opancerzone Rosomak. "Jest to duży sukces polskiego przemysłu zbrojeniowego" - ocenił.

"W trakcie spotkania premier Morawiecki podpisze z prezydentem Zełenskim dokument dotyczący zakupu polskiego sprzętu wojskowego. Zostaną także podpisane dokumenty dotyczące udziału polskich firm w odbudowie Ukrainy oraz kontynuacji współpracy miedzy dwiema strategicznymi firmami wojskowymi" - zapowiedział rzecznik rządu.

Prezydent Zełenski z małżonką przed hotelem Bristol TVN24

Przydacz: przedstawiciele opozycji zostali zaproszeni na wieczorne wydarzenie

Pytany o to, czy na wieczornym wystąpieniu prezydentów pojawią się przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz politycy opozycji, prezydencki minister odparł, że "tak właśnie będzie". - Pan prezydent Andrzej Duda chce, aby ten głos i polskiego prezydenta, i prezydenta Ukrainy, był słyszany przez wszystkich, przez wszystkie siły polityczne w Polsce. Reprezentanci, najważniejsi przedstawiciele instytucji państwowych, partii opozycyjnych są już zaproszeni, będą obecni tam na miejscu - mówił.

Zaznaczył jednak, że "to nie politycy będą tam najważniejsi", a "zwykli ludzie, którzy - mamy nadzieję - gremialnie pojawią się na placu Zamkowym, by wysłuchać swoich prezydentów".

Przydacz: ta wizyta będzie podstawą do działań destabilizacyjnych Rosji

- Ukraina jest państwem ogarniętym rosyjską agresją, ogarniętym wojną wywołaną przez Rosję. Nie powinno chyba nikogo dziwić, że prezydent tego państwa jest pod szczególną ochroną. Każdy gość przyjeżdżający do Polski, każdy prezydent, premier jest ochraniany, natomiast w tym wypadku środki ostrożności są dużo dalej idące - mówił Przydacz, odnosząc się do bezpieczeństwa w czasie wizyty Zełenskiego.

Wołodymyr Zełenskipresident.gov.ua / Forum

Zaznaczył przy tej okazji, że "nie jest żadną tajemnicą, że Rosja próbuje destabilizować rzeczywistość, nie tylko w Polsce, ale w różnych częściach świata, poprzez swoją działalność agenturalną, poprzez swoją działalność szpiegowską, poprzez działalność dezinformacyjną". - Ta wizyta z całą pewnością będzie również podstawą działań destabilizacyjnych. Zresztą już te działania propagandy rosyjskiej zaczęły się, podważające sens tej wizyty albo próby umniejszenia jej wartości - oświadczył.

- Musimy być tutaj bardzo ostrożni. Duża rola mediów i odbiorców informacji, żeby umieć odseparować to, co jest ważne, od tego, co może być przedmiotem wykorzystania przez Federację Rosyjską - dodał.

Autorka/Autor:ft, akr / prpb

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jego kandydaturę przedstawił historyk i publicysta, profesor Andrzej Nowak.

Na konwencji PiS ogłoszono "bezpartyjnego kandydata" na prezydenta

Na konwencji PiS ogłoszono "bezpartyjnego kandydata" na prezydenta

Źródło:
TVN24

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Broń jest coraz częściej w użyciu policji. Wynika to z sytuacji, które funkcjonariusza spotykają na swojej drodze i muszą tej broni dobywać i strzelać - powiedział były komendant poznańskiej policji i prywatny detektyw Maciej Szuba. Ocenił też, że obecnie funkcjonariusze odbywają zbyt mało treningów z posługiwania się bronią.

"Jedno jest wiadome, on nie chciał zabić. On miał służyć koledze, żeby go ochronić i uniemożliwić atak"

"Jedno jest wiadome, on nie chciał zabić. On miał służyć koledze, żeby go ochronić i uniemożliwić atak"

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Przekaz o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi po raz kolejny wraca do sieci. Internauci twierdzą, że "Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi" i uchodźcy mogą liczyć na przywileje niedostępne dla "milionów Polaków". Przypominamy, dlaczego to twierdzenie jest nieprawdziwe.

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku. Fejk powraca. Wyjaśniamy

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku. Fejk powraca. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Urzędnicy z podkrakowskich Myślenic opiniowali wnioski fundacji, w której zarządzie zasiadała ich przełożona - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Organizacja w ciągu niecałych trzech lat otrzymała kilkadziesiąt tysięcy złotych w miejskich dotacjach. W sprawie jest też wątek polityczny i przewrót przed wyborami.

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Źródło:
tvn24.pl
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl