Na poligonie pod Toruniem odbyły się w środę pierwsze ćwiczenia z wykorzystaniem wyrzutni HIMARS zakupionych przez Wojsko Polskie z USA. - W ręku polskich żołnierzy, przeszkolonych zarówno w USA, jak i w Polsce, stanowi świetną broń odstraszającą agresora - mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Minister obrony narodowej w czwartek w Kijewie pod Toruniem wziął udział w uroczystości podpisania decyzji o utworzeniu Akademii HIMARS i 1. Brygady Rakiet oraz w ćwiczeniu rakietowym z wykorzystaniem wyrzutni HIMARS. Po raz pierwszy żołnierze Wojska Polskiego odpalili rakiety z wyrzutni HIMARS, które zostały zakupione w 2019 roku, a pierwsze egzemplarze dotarły do Polski w maju.
- Po 18 latach wraca do Wojska Polskiego jednostka artylerii rakietowej - powiedział szef MON. Przypomniał, że w 2005 roku rozwiązano ostatni dywizjon wyposażony w postsowiecką broń - rakiety Toczka, których zasięg to 70 kilometrów. - Dziś widzieliśmy w akcji HIMARS-y, których zasięg to do 300 kilometrów - podkreślił.
Błaszczak powiedział, że Wojsko Polskie ma możliwości dokonania ostrzału na dalekich dystansach. - To ważne do odstraszania agresora. Zdajemy sobie sprawę z tego, że HIMARS-y w rękach Ukraińców stanowią skuteczną broń do zatrzymania inwazji rosyjskiej - mówił.
Szef MON podkreślił, że zadaniem władz Polski jest wyposażenie wojska w broń skuteczną i sprawdzoną, która odstraszy agresora - "broń, która spowoduje, że Rosja nie odważy się napaść na Polskę". - Właśnie taka broń jest na wyposażeniu Wojska Polskiego. Dzisiaj mogliśmy zobaczyć, że w ręku polskich żołnierzy, przeszkolonych zarówno w USA, jak i w Polsce, stanowi świetną broń odstraszającą agresora - mówił.
HIMARS - czym jest ten system?
W 2019 roku Wojsko Polskie zamówiło 20 wyrzutni HIMARS z USA. Siedem z nich jest już w Polsce. Natomiast w lutym tego roku Kongres USA zatwierdził kolejną sprzedaż, tym razem znacznie większą, bo blisko 500 wyrzutni.
M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) to wysokiej mobilności system artylerii rakietowej dalekiego zasięgu produkowany przez koncern Lockheed Martin. W odróżnieniu od zestawu MLRS Multiple Launch Rocket System montowanego na podwoziu gąsienicowym, HIMARS wykorzystuje podwozie kołowe. HIMARS i MARS (to oznaczenie europejskiej wersji MLRS) znalazły się wśród typów uzbrojenia, którym Zachód wsparł Ukrainę.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Twitter @16Dywizja