Ekonomicznie wojna w Iraku nam się nie opłaciła, nie podbiliśmy gospodarczo tego kraju. Politycznie też już nie uda nam się nic ugrać, więc to jest dobry moment na zakończenie polskiej misji w tym kraju - uważa Maria Wągrowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych, poranny gość TVN24.
Wojna w Iraku kosztuje nas 300 - 400 mln zł rocznie. - Część tej kwoty jest pokrywana ze środków rządowych, a część przez Stany Zjednoczone, który pokrywają m.in. koszty transportu do Iraku - powiedziała Wągrowska.
W Iraku nie osiągnęliśmy żadnych celów ekonomicznych. Widoki na kontrakty np. infrastrukturalne, które Polska realizowała, w tym kraju jakiś czas temu są minimalne, bo końca konfliktu nie widać. Maria Wągrowska
Jej zdaniem, wojna w Iraku nie przyniosła nam żadnych zysków ekonomicznych. - Widoki na kontrakty np. infrastrukturalne, które Polska realizowała w tym kraju jakiś czas temu, są minimalne, bo końca konfliktu nie widać. Nie udało się nam osiągnąć założonych celów - podkreśliła Wągrowska.
Jak stwierdziła Wągrowska, obecnie jest dobry czas na wyjście z Iraku (wycofujemy nasze wojska w październiku – red.), gdyż politycznie już nic nie ugramy. – Mamy teraz neutralną sytuację w kontaktach z różnymi krajami, w tym NATO, UE i USA. Irak przestał pełnić rolę sprawdzianu w stosunkach polsko–amerykańskich. Szliśmy na wojnę pod hasłami współpracy i solidarności ze Stanami Zjednoczonymi, i ten aspekt akurat się już rozmył. Okazało się, że nie trzeba być obecnym militarnie w Iraku, by mieć dobre bądź neutralne stosunki z USA - oceniła.
Zdaniem Wągrowskiej, nasi żołnierze sprawdzili się na wojnie - to jedyny plus misji w Iraku. - Polska armia sprawdziła swoją zdolność do samoorganizowania się, odnalezienia się w nowych warunkach. Mamy generałów, którzy przeszli w Iraku chrzest bojowy i nauczyli się dowodzić wielonarodowymi dywizjami - podkreśliła Wągrowska.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24