Jarosław Kaczyński proponuje wysłanie misji pokojowej na Ukrainę. Włodzimierz Czarzasty: trzeba dziesięć razy się zastanowić

Źródło:
TVN24
Czarzasty: jednostronna misja pokojowa jednostronna zostanie przyjęta przez Rosję jako misja agresorska
Czarzasty: jednostronna misja pokojowa jednostronna zostanie przyjęta przez Rosję jako misja agresorskaTVN24
wideo 2/6
Czarzasty: jednostronna misja pokojowa jednostronna zostanie przyjęta przez Rosję jako misja agresorskaTVN24

Do propozycji, złożonej w Kijowie przez wicepremiera i szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego odnosili się politycy w "Kawie na ławę". - Jednostronna misja pokojowa zostanie przyjęta przez Rosję jako misja agresorska - ocenił współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Paweł Mucha z kancelarii prezydenta stwierdził, że "Polska powinna być jednym z liderów tego, by bronić suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy". Piotr Zgorzelski z PSL uznał, że "pewnie ta propozycja była uzgodniona z Ukrainą, może i miała dobre intencje, ale pewnie nie będzie miała swojego końca".

We wtorek premierzy Polski, Czech i Słowenii oraz wicepremier Jarosław Kaczyński złożyli wizytę w Kijowie. Prezes PiS przedstawił propozycję powołania misji pokojowej, przygotowanej przez NATO i być może także inne organizacje międzynarodowe. Miałaby ona być "osłonięta zbrojnie" i odbywać się na terytorium Ukrainy. Premier Morawiecki zapowiedział, że propozycja zostanie oficjalnie zgłoszona na szczycie NATO zaplanowanym na 24 marca.

O wizycie polskich polityków w Ukrainie oraz propozycji Jarosława Kaczyńskiego rozmawiali w niedzielę w TVN24 goście "Kawy na ławę": posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka, Paulina Henning-Kloska z partii Polska 2050, współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu (PSL) Piotr Zgorzelski, wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk (PiS) i Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta RP.

Zgorzelski: Polska powinna być pół kroku za najsilniejszymi, a nie dwa kroki przed nimi

Piotr Zgorzelski ocenił, iż to "bardzo dobrze, że Polska na najwyższym poziomie, także politycznym, solidaryzuje się z Ukrainą". Uznał jednak, że propozycja Jarosława Kaczyńskiego o powołaniu misji pokojowej nie spotkała się z entuzjazmem ani w Unii Europejskiej, ani w NATO. - Pewnie ta propozycja była uzgodniona z Ukrainą, może i miała dobre intencje, ale pewnie nie będzie miała swojego końca - stwierdził wicemarszałek. Podkreślił, że "jesteśmy państwem frontowym i powinniśmy dbać o to, by nie dopuścić, by nastąpił konflikt NATO-Rosja, bo wtedy najbardziej oberwać może Polska".

Zgorzelski przekonywał, że "według reguł NATO taka misja musiałaby znaleźć poklask całego gremium decyzyjnego w NATO". - To jest ta warstwa militarna. Na to trzeba także nałożyć warstwę polityczną, czyli szefowie rządów w tej kwestii także mają coś do powiedzenia. Trzecia najważniejsza warstwa to "enter", który naciska prezydent USA, jeśli ta decyzja ma wejść w życie. A powiedzmy sobie szczerze: dla USA obecność w Europie nie jest najważniejszym wektorem polityki międzynarodowej, bo oni mają teraz interesy w Indo-Pacyfiku, widzimy co się dzieje na Bliskim Wschodzie - mówił wicemarszałek. Wyraził opinię, że Stany Zjednoczone nie są zainteresowane eskalacją konfliktu na Ukrainie.

Zgorzelski stwierdził, że "ta wojna dzisiaj jest wojną między Ukrainą a Rosją, a Polacy robią tyle, ile mogą". - Moim zdaniem strategia średniej wielkości państwa europejskiego na granicy tej wojny powinna polegać na tym, by być pół kroku za najsilniejszymi, a nie dwa kroki przed nimi. Żeby się nie okazało, że jesteśmy samotni jak w 1939 roku - dodał.

Zgorzelski: Polskie bezpieczeństwo jest najważniejsze
Zgorzelski: Polskie bezpieczeństwo jest najważniejszeTVN24

Nowacka: To, co nas może chronić to silna Unia Europejska i NATO

Barbara Nowacka przyznała, że wizyta w Kijowie to "odważny gest", bardzo potrzebny stronie ukraińskiej. - Samego faktu pojechania do Kijowa i symbolicznego wsparcia przez trzech premierów, w tym premiera RP, nie można krytykować. Natomiast to, co się działo potem, z próbą zrobienia z tego politycznego złota - bardzo słabe i bardzo niepotrzebne - uznała posłanka KO.

- Ta wojna jest coraz bliżej i można też postawić tezę, że ona właściwie na swój sposób u nas się toczy. To, co nam jest potrzebne, to zdecydowane działania NATO, Unii Europejskiej i całej wspólnoty demokratycznego świata - przekonywała.

Uznała, iż to "bardzo dobrze, że Polska solidaryzuje się z Ukrainą". Wyraziła jednak obawę, że "dla politycznego wicu rzuca się hasło, które nie jest wcześniej przygotowane". - Widzimy, że konflikt może eskalować w każdej chwili. Putin nie potrzebuje dodatkowego pretekstu, niestety. Ale my potrzebujemy silnego wsparcia i silnej współpracy. To, co nas może chronić, to silna Unia Europejska i NATO - oznajmiła.

Podkreśliła, że "tu jest wielka rola nie tylko rządu, ale i opozycji". - Powinniśmy wspólnie jako Polska lobbować za zamknięciem nieba, za innymi ważnymi rozwiązaniami, które pomogą powstrzymać eskalację wojny na Ukrainie do wojny światowej - apelowała.

Nowacka: to, co nas może chronić, to silna Unia Europejska i NATO
Nowacka: To, co nas może chronić to silna Unia Europejska i NATO TVN24

Czarzasty: jednostronna misja pokojowa zostanie przyjęta przez Rosję jako misja agresorska

- Pod względem merytorycznym rozumiem, że ta propozycja, którą pan Kaczyński złożył, nie została ustalona wcześniej z innymi podmiotami, z Unią Europejską - powiedział Włodzimierz Czarzasty.

Zwrócił uwagę, że "misje pokojowe zwykle są uzgadniane na poziomie ONZ, albo innych organizacji międzynarodowych i one również uzyskują zgodę agresora". - W związku z tym będzie problem, bo misja pokojowa jednostronna zostanie przyjęta przez Rosję jako misja nie pokojowa, ale agresorska. Trzeba dziesięć razy się zastanowić - zasugerował.

W jego ocenie "jak na razie NATO postępuje w tej sprawie rozsądnie". - Naród ukraiński daje wielką propozycję, mówi: my będziemy walczyli, my będziemy ginęli, to będzie na naszym terenie, pomóżcie nam. Teraz NATO musi podjąć taką decyzję, czy wejść mocniej - powiedział polityk Nowej Lewicy.

Jak dodał, "mamy szaleńca po drugiej stronie, tym szaleńcem jest Putin". - W interesie Polski jest to, żeby to szaleństwo nie objęło naszego kraju - uznał.

Czarzasty: jednostronna misja pokojowa jednostronna zostanie przyjęta przez Rosję jako misja agresorska
Czarzasty: TVN24

Wawrzyk: to nie jest tylko wojna o Ukrainę, to jest także wojna o Polskę

- Ukraina znajduje się w najtrudniejszym momencie swojej historii od uzyskania niepodległości i ta warstwa symboliczna to jest najważniejszy element, wsparcie tam na miejscu, pokazanie, że dla polityków europejskich nie ma rzeczy niemożliwych, że są w stanie zrobić bardzo dużo, ryzykując także własne życie - mówił w "Kawie na ławę" wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Zwrócił uwagę, że pociąg, którym przemieszczali się Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński, "jechał przez tereny objęte działaniami zbrojnymi". - Trudno o większy gest wsparcia i tak to było odbierane, nie tylko na Ukrainie, ale także na świecie - stwierdził. Według niego "każdy element wsparcia Ukrainy jest dobry, bo oddala nas od tego, byśmy byli tym krajem, który będzie w sytuacji Ukrainy". - To nie jest tylko wojna o Ukrainę, to jest także wojna o Polskę i polskie bezpieczeństwo - oświadczył,

Wawrzyk zapewnił, że propozycja przedstawiona przez Kaczyńskiego w Kijowie "była dyskutowana od dosyć dawna i bardzo przemyślana". - Wbrew pozorom mieści się w realiach politycznych. Od 24 lutego mamy całkowicie inną architekturę bezpieczeństwa, całkowicie inne procesy decyzyjne i całkowicie inne schematy myślenia. Jeżeli mówimy o tym, że jest to propozycja o charakterze humanitarnym, ale osłonięta zbrojnie. Jeżeli mówimy o tym, że jest to propozycja misji pokojowej, albo w ramach NATO, albo umiejscowiona w szerszym kontekście, to z punktu widzenia prawa międzynarodowego taka misja oczywiście jest możliwa - ocenił.

Wiceminister przekonywał, że "każda propozycja, która się pojawia, najpierw jest konsultowana politycznie w najbliższym gronie sojuszników w kraju i zagranicą, a później jest prezentowana opinii publicznej". - I tak się właśnie stało w tym przypadku - dodał.

Wawrzyk: propozycja o wysłaniu misji pokojowej na Ukrainę była dyskutowana od dosyć dawna i bardzo przemyślana
Wawrzyk: propozycja o wysłaniu misji pokojowej na Ukrainę była dyskutowana od dosyć dawna i bardzo przemyślanaTVN24

Henning-Kloska: propozycja misji pokojowej została odebrana jako ryzyko eskalacji konfliktu

Paulina Henning-Kloska z Polski 2050 uznała, że wizyta polskich polityków w Kijowie to "dobry, ważny i potrzebny, może nawet nieco spóźniony gest dyplomatyczny, który pokazuje, że państwo ukraińskie funkcjonuje, prowadzi dyplomację, i podniosło to zapewne morale osób walczących na froncie".

Dodała jednak, że "sama propozycja misji pokojowej została raczej odebrana jako ryzyko eskalacji tego konfliktu". - Misja pokojowa pewnie byłaby w interesie bezpieczeństwa europejskiego, ale dzisiaj nie ma warunków do przeprowadzenia takiej misji. Dzisiaj bardzo łatwo doprowadzić do eskalacji tego konfliktu, a dużo trudniej go zakończyć - stwierdziła.

Jej zdaniem, "świat zrobił najlepsze, co mógł, po wypowiedzi Kaczyńskiego - po prostu ją przemilczał, sugerując, że to mogłaby być eskalacja konfliktu". - Zadaniem rządu jest to, by prowadził dyplomację w taki sposób, by jego głos był dalej słuchany zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak i NATO. Dzisiaj mam wrażenie, że możemy doprowadzić do tego, że Polska znów przestanie być słuchana na arenie międzynarodowej - mówiła posłanka.

Podkreśliła, że "Ukraina nie może tej wojny przegrać". - To jest rzecz oczywista, to jest polska racja stanu, by nie poszerzyć granicy z agresorem o ponad 500 kilometrów - oznajmiła.

Henning-Kloska: Ukraina nie może tej wojny przegrać. To jest rzecz oczywista, to jest polska racja stanu
Henning-Kloska: Ukraina nie może tej wojny przegrać. To jest rzecz oczywista, to jest polska racja stanuTVN24

Mucha: róbmy wszystko, by zatrzymać zbrodnie wojenne

Doradca prezydenta RP Paweł Mucha powiedział, że propozycja wysłania na Ukrainę misji pokojowej "była przedstawiona też przez ministra (Mariusza) Błaszczaka w kwaterze głównej NATO na spotkaniu ministrów obrony narodowej i na pewno będzie dyskutowana na szczycie NATO".

- Ta zapowiedź została bardzo dobrze przyjęta przez Ukraińców, także bardzo pozytywnie przyjęła ją opinia światowa - stwierdził. Jak dodał, "została otwarta droga do tego, żeby dyskutować o tym na poziomie decyzyjnym".

- To jest poważna rzecz, by zatrzymać wojnę na Ukrainie - wyraził swą opinię. - Mamy doświadczenia Kosowa, mamy doświadczenia innych miejsc na świecie. I my mówimy po prostu społeczności międzynarodowej: róbmy wszystko, by zatrzymać zbrodnie wojenne, by zatrzymać zbrodnie przeciwko ludzkości, by ratować ludzi - dodał.

Mucha podkreślił, że "Polska jest w zupełnie innej sytuacji niż Ukraina". - Polska jest członkiem NATO, najpotężniejszego sojuszu wojskowego, obronnego w dziejach świata, który dysponuje ogromnym potencjałem - wskazał. W jego ocenie "Polska powinna być jednym z liderów tego, by bronić suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy". - I to robimy, próbujemy być adwokatem Ukrainy na forum natowskim, na forum europejskim - ocenił.

Mucha: próbujemy być adwokatem Ukrainy na forum natowskim i europejskim
Mucha: próbujemy być adwokatem Ukrainy na forum natowskim i europejskimTVN24

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj w TVN24:

Autorka/Autor:momo//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jak na wiadomość o ucieczce Marcina Romanowskiego na Węgry zareagowali przedstawiciele jego obozu politycznego? Według Mai Wójcikowskiej niektórzy "trochę przecierali oczy i nie ukrywali zdziwienia". - Mam wrażenie, że Romanowski jednak trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka - przyznał Konrad Piasecki. Według relacji Agaty Adamek politycy wcześniej związani z Funduszem Sprawiedliwości obawiali się, że gdyby Romanowski był teraz w Polsce, mógłby powiedzieć "za dużo".

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Źródło:
TVN24

Premier Słowacji Robert Fico spotkał się na Kremlu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Wieczorem szef słowackiego rządu przekazał w mediach społecznościowych, że odbyli "długą rozmowę", a Putin "potwierdził gotowość Moskwy do kontynuowania dostaw gazu na Zachód i Słowację". Ukraina zapowiedziała, że nie przedłuży wygasającego wraz z końcem roku kontraktu, który zezwala na tranzyt gazu przez jej terytorium.

Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Jedna z pięciu ofiar piątkowego ataku w Magdeburgu to dziewięcioletni Andre. "Niech mój mały miś znowu lata dookoła świata" - napisała w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych jego matka. Hołd zmarłemu dziewięciolatkowi oddała też lokalna straż pożarna. Chłopiec należał do jej dziecięcego oddziału.

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

Źródło:
BBC, Bild, Sky News

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie rozbił się i uderzył w sklep w centrum turystycznej miejscowości Gramado na południu Brazylii. Jak podały władze, nikt z pasażerów nie przeżył.

Samolot spadł na sklep

Samolot spadł na sklep

Źródło:
Reuters

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Amerykańska aktorka Blake Lively oskarżyła Justina Baldoniego, swojego partnera z planu "It Ends with Us" i jednocześnie reżysera tego filmu, o szereg niestosownych zachowań. Aktorka twierdzi również, że mężczyzna, wspólnie ze studiem, które wyprodukowało film, zorganizował przeciwko niej kampanię oszczerstw. Prawnik studia stanowczo temu zaprzeczył, nazywając twierdzenia aktorki "całkowicie fałszywymi i oburzającymi".

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Źródło:
BBC, New York Times, Variety

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W południowej Polsce noc przyniesie opady śniegu i silne podmuchy wiatru. Sprawdź, gdzie będzie szczególnie niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Po trzech miesiącach prac konserwacyjnych turyści odwiedzający Rzym znów mogą oglądać słynną fontannę di Trevi w pełnym blasku. Wprowadzono jednak limit osób, które mogą jednocześnie przed nią przebywać. Na razie to eksperyment.

Fontanna di Trevi po nowemu

Fontanna di Trevi po nowemu

Źródło:
PAP

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski dotarł do Ukrainy medycznym kamperem, który będzie działał jak mobilny szpital. Możliwe będzie w nim między innymi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych - poinformował w niedzielę portal Vatican News.

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Źródło:
PAP

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24