Jarosław Kaczyński proponuje wysłanie misji pokojowej na Ukrainę. Włodzimierz Czarzasty: trzeba dziesięć razy się zastanowić

Źródło:
TVN24
Czarzasty: jednostronna misja pokojowa jednostronna zostanie przyjęta przez Rosję jako misja agresorska
Czarzasty: jednostronna misja pokojowa jednostronna zostanie przyjęta przez Rosję jako misja agresorskaTVN24
wideo 2/6
Czarzasty: jednostronna misja pokojowa jednostronna zostanie przyjęta przez Rosję jako misja agresorskaTVN24

Do propozycji, złożonej w Kijowie przez wicepremiera i szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego odnosili się politycy w "Kawie na ławę". - Jednostronna misja pokojowa zostanie przyjęta przez Rosję jako misja agresorska - ocenił współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Paweł Mucha z kancelarii prezydenta stwierdził, że "Polska powinna być jednym z liderów tego, by bronić suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy". Piotr Zgorzelski z PSL uznał, że "pewnie ta propozycja była uzgodniona z Ukrainą, może i miała dobre intencje, ale pewnie nie będzie miała swojego końca".

We wtorek premierzy Polski, Czech i Słowenii oraz wicepremier Jarosław Kaczyński złożyli wizytę w Kijowie. Prezes PiS przedstawił propozycję powołania misji pokojowej, przygotowanej przez NATO i być może także inne organizacje międzynarodowe. Miałaby ona być "osłonięta zbrojnie" i odbywać się na terytorium Ukrainy. Premier Morawiecki zapowiedział, że propozycja zostanie oficjalnie zgłoszona na szczycie NATO zaplanowanym na 24 marca.

O wizycie polskich polityków w Ukrainie oraz propozycji Jarosława Kaczyńskiego rozmawiali w niedzielę w TVN24 goście "Kawy na ławę": posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka, Paulina Henning-Kloska z partii Polska 2050, współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu (PSL) Piotr Zgorzelski, wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk (PiS) i Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta RP.

Zgorzelski: Polska powinna być pół kroku za najsilniejszymi, a nie dwa kroki przed nimi

Piotr Zgorzelski ocenił, iż to "bardzo dobrze, że Polska na najwyższym poziomie, także politycznym, solidaryzuje się z Ukrainą". Uznał jednak, że propozycja Jarosława Kaczyńskiego o powołaniu misji pokojowej nie spotkała się z entuzjazmem ani w Unii Europejskiej, ani w NATO. - Pewnie ta propozycja była uzgodniona z Ukrainą, może i miała dobre intencje, ale pewnie nie będzie miała swojego końca - stwierdził wicemarszałek. Podkreślił, że "jesteśmy państwem frontowym i powinniśmy dbać o to, by nie dopuścić, by nastąpił konflikt NATO-Rosja, bo wtedy najbardziej oberwać może Polska".

Zgorzelski przekonywał, że "według reguł NATO taka misja musiałaby znaleźć poklask całego gremium decyzyjnego w NATO". - To jest ta warstwa militarna. Na to trzeba także nałożyć warstwę polityczną, czyli szefowie rządów w tej kwestii także mają coś do powiedzenia. Trzecia najważniejsza warstwa to "enter", który naciska prezydent USA, jeśli ta decyzja ma wejść w życie. A powiedzmy sobie szczerze: dla USA obecność w Europie nie jest najważniejszym wektorem polityki międzynarodowej, bo oni mają teraz interesy w Indo-Pacyfiku, widzimy co się dzieje na Bliskim Wschodzie - mówił wicemarszałek. Wyraził opinię, że Stany Zjednoczone nie są zainteresowane eskalacją konfliktu na Ukrainie.

Zgorzelski stwierdził, że "ta wojna dzisiaj jest wojną między Ukrainą a Rosją, a Polacy robią tyle, ile mogą". - Moim zdaniem strategia średniej wielkości państwa europejskiego na granicy tej wojny powinna polegać na tym, by być pół kroku za najsilniejszymi, a nie dwa kroki przed nimi. Żeby się nie okazało, że jesteśmy samotni jak w 1939 roku - dodał.

Zgorzelski: Polskie bezpieczeństwo jest najważniejsze
Zgorzelski: Polskie bezpieczeństwo jest najważniejszeTVN24

Nowacka: To, co nas może chronić to silna Unia Europejska i NATO

Barbara Nowacka przyznała, że wizyta w Kijowie to "odważny gest", bardzo potrzebny stronie ukraińskiej. - Samego faktu pojechania do Kijowa i symbolicznego wsparcia przez trzech premierów, w tym premiera RP, nie można krytykować. Natomiast to, co się działo potem, z próbą zrobienia z tego politycznego złota - bardzo słabe i bardzo niepotrzebne - uznała posłanka KO.

- Ta wojna jest coraz bliżej i można też postawić tezę, że ona właściwie na swój sposób u nas się toczy. To, co nam jest potrzebne, to zdecydowane działania NATO, Unii Europejskiej i całej wspólnoty demokratycznego świata - przekonywała.

Uznała, iż to "bardzo dobrze, że Polska solidaryzuje się z Ukrainą". Wyraziła jednak obawę, że "dla politycznego wicu rzuca się hasło, które nie jest wcześniej przygotowane". - Widzimy, że konflikt może eskalować w każdej chwili. Putin nie potrzebuje dodatkowego pretekstu, niestety. Ale my potrzebujemy silnego wsparcia i silnej współpracy. To, co nas może chronić, to silna Unia Europejska i NATO - oznajmiła.

Podkreśliła, że "tu jest wielka rola nie tylko rządu, ale i opozycji". - Powinniśmy wspólnie jako Polska lobbować za zamknięciem nieba, za innymi ważnymi rozwiązaniami, które pomogą powstrzymać eskalację wojny na Ukrainie do wojny światowej - apelowała.

Nowacka: to, co nas może chronić, to silna Unia Europejska i NATO
Nowacka: To, co nas może chronić to silna Unia Europejska i NATO TVN24

Czarzasty: jednostronna misja pokojowa zostanie przyjęta przez Rosję jako misja agresorska

- Pod względem merytorycznym rozumiem, że ta propozycja, którą pan Kaczyński złożył, nie została ustalona wcześniej z innymi podmiotami, z Unią Europejską - powiedział Włodzimierz Czarzasty.

Zwrócił uwagę, że "misje pokojowe zwykle są uzgadniane na poziomie ONZ, albo innych organizacji międzynarodowych i one również uzyskują zgodę agresora". - W związku z tym będzie problem, bo misja pokojowa jednostronna zostanie przyjęta przez Rosję jako misja nie pokojowa, ale agresorska. Trzeba dziesięć razy się zastanowić - zasugerował.

W jego ocenie "jak na razie NATO postępuje w tej sprawie rozsądnie". - Naród ukraiński daje wielką propozycję, mówi: my będziemy walczyli, my będziemy ginęli, to będzie na naszym terenie, pomóżcie nam. Teraz NATO musi podjąć taką decyzję, czy wejść mocniej - powiedział polityk Nowej Lewicy.

Jak dodał, "mamy szaleńca po drugiej stronie, tym szaleńcem jest Putin". - W interesie Polski jest to, żeby to szaleństwo nie objęło naszego kraju - uznał.

Czarzasty: jednostronna misja pokojowa jednostronna zostanie przyjęta przez Rosję jako misja agresorska
Czarzasty: TVN24

Wawrzyk: to nie jest tylko wojna o Ukrainę, to jest także wojna o Polskę

- Ukraina znajduje się w najtrudniejszym momencie swojej historii od uzyskania niepodległości i ta warstwa symboliczna to jest najważniejszy element, wsparcie tam na miejscu, pokazanie, że dla polityków europejskich nie ma rzeczy niemożliwych, że są w stanie zrobić bardzo dużo, ryzykując także własne życie - mówił w "Kawie na ławę" wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Zwrócił uwagę, że pociąg, którym przemieszczali się Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński, "jechał przez tereny objęte działaniami zbrojnymi". - Trudno o większy gest wsparcia i tak to było odbierane, nie tylko na Ukrainie, ale także na świecie - stwierdził. Według niego "każdy element wsparcia Ukrainy jest dobry, bo oddala nas od tego, byśmy byli tym krajem, który będzie w sytuacji Ukrainy". - To nie jest tylko wojna o Ukrainę, to jest także wojna o Polskę i polskie bezpieczeństwo - oświadczył,

Wawrzyk zapewnił, że propozycja przedstawiona przez Kaczyńskiego w Kijowie "była dyskutowana od dosyć dawna i bardzo przemyślana". - Wbrew pozorom mieści się w realiach politycznych. Od 24 lutego mamy całkowicie inną architekturę bezpieczeństwa, całkowicie inne procesy decyzyjne i całkowicie inne schematy myślenia. Jeżeli mówimy o tym, że jest to propozycja o charakterze humanitarnym, ale osłonięta zbrojnie. Jeżeli mówimy o tym, że jest to propozycja misji pokojowej, albo w ramach NATO, albo umiejscowiona w szerszym kontekście, to z punktu widzenia prawa międzynarodowego taka misja oczywiście jest możliwa - ocenił.

Wiceminister przekonywał, że "każda propozycja, która się pojawia, najpierw jest konsultowana politycznie w najbliższym gronie sojuszników w kraju i zagranicą, a później jest prezentowana opinii publicznej". - I tak się właśnie stało w tym przypadku - dodał.

Wawrzyk: propozycja o wysłaniu misji pokojowej na Ukrainę była dyskutowana od dosyć dawna i bardzo przemyślana
Wawrzyk: propozycja o wysłaniu misji pokojowej na Ukrainę była dyskutowana od dosyć dawna i bardzo przemyślanaTVN24

Henning-Kloska: propozycja misji pokojowej została odebrana jako ryzyko eskalacji konfliktu

Paulina Henning-Kloska z Polski 2050 uznała, że wizyta polskich polityków w Kijowie to "dobry, ważny i potrzebny, może nawet nieco spóźniony gest dyplomatyczny, który pokazuje, że państwo ukraińskie funkcjonuje, prowadzi dyplomację, i podniosło to zapewne morale osób walczących na froncie".

Dodała jednak, że "sama propozycja misji pokojowej została raczej odebrana jako ryzyko eskalacji tego konfliktu". - Misja pokojowa pewnie byłaby w interesie bezpieczeństwa europejskiego, ale dzisiaj nie ma warunków do przeprowadzenia takiej misji. Dzisiaj bardzo łatwo doprowadzić do eskalacji tego konfliktu, a dużo trudniej go zakończyć - stwierdziła.

Jej zdaniem, "świat zrobił najlepsze, co mógł, po wypowiedzi Kaczyńskiego - po prostu ją przemilczał, sugerując, że to mogłaby być eskalacja konfliktu". - Zadaniem rządu jest to, by prowadził dyplomację w taki sposób, by jego głos był dalej słuchany zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak i NATO. Dzisiaj mam wrażenie, że możemy doprowadzić do tego, że Polska znów przestanie być słuchana na arenie międzynarodowej - mówiła posłanka.

Podkreśliła, że "Ukraina nie może tej wojny przegrać". - To jest rzecz oczywista, to jest polska racja stanu, by nie poszerzyć granicy z agresorem o ponad 500 kilometrów - oznajmiła.

Henning-Kloska: Ukraina nie może tej wojny przegrać. To jest rzecz oczywista, to jest polska racja stanu
Henning-Kloska: Ukraina nie może tej wojny przegrać. To jest rzecz oczywista, to jest polska racja stanuTVN24

Mucha: róbmy wszystko, by zatrzymać zbrodnie wojenne

Doradca prezydenta RP Paweł Mucha powiedział, że propozycja wysłania na Ukrainę misji pokojowej "była przedstawiona też przez ministra (Mariusza) Błaszczaka w kwaterze głównej NATO na spotkaniu ministrów obrony narodowej i na pewno będzie dyskutowana na szczycie NATO".

- Ta zapowiedź została bardzo dobrze przyjęta przez Ukraińców, także bardzo pozytywnie przyjęła ją opinia światowa - stwierdził. Jak dodał, "została otwarta droga do tego, żeby dyskutować o tym na poziomie decyzyjnym".

- To jest poważna rzecz, by zatrzymać wojnę na Ukrainie - wyraził swą opinię. - Mamy doświadczenia Kosowa, mamy doświadczenia innych miejsc na świecie. I my mówimy po prostu społeczności międzynarodowej: róbmy wszystko, by zatrzymać zbrodnie wojenne, by zatrzymać zbrodnie przeciwko ludzkości, by ratować ludzi - dodał.

Mucha podkreślił, że "Polska jest w zupełnie innej sytuacji niż Ukraina". - Polska jest członkiem NATO, najpotężniejszego sojuszu wojskowego, obronnego w dziejach świata, który dysponuje ogromnym potencjałem - wskazał. W jego ocenie "Polska powinna być jednym z liderów tego, by bronić suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy". - I to robimy, próbujemy być adwokatem Ukrainy na forum natowskim, na forum europejskim - ocenił.

Mucha: próbujemy być adwokatem Ukrainy na forum natowskim i europejskim
Mucha: próbujemy być adwokatem Ukrainy na forum natowskim i europejskimTVN24

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj w TVN24:

Autorka/Autor:momo//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24