Jarosław Kaczyński proponuje wysłanie misji pokojowej na Ukrainę. Włodzimierz Czarzasty: trzeba dziesięć razy się zastanowić

Źródło:
TVN24
Czarzasty: jednostronna misja pokojowa jednostronna zostanie przyjęta przez Rosję jako misja agresorska
Czarzasty: jednostronna misja pokojowa jednostronna zostanie przyjęta przez Rosję jako misja agresorskaTVN24
wideo 2/6
Czarzasty: jednostronna misja pokojowa jednostronna zostanie przyjęta przez Rosję jako misja agresorskaTVN24

Do propozycji, złożonej w Kijowie przez wicepremiera i szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego odnosili się politycy w "Kawie na ławę". - Jednostronna misja pokojowa zostanie przyjęta przez Rosję jako misja agresorska - ocenił współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Paweł Mucha z kancelarii prezydenta stwierdził, że "Polska powinna być jednym z liderów tego, by bronić suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy". Piotr Zgorzelski z PSL uznał, że "pewnie ta propozycja była uzgodniona z Ukrainą, może i miała dobre intencje, ale pewnie nie będzie miała swojego końca".

We wtorek premierzy Polski, Czech i Słowenii oraz wicepremier Jarosław Kaczyński złożyli wizytę w Kijowie. Prezes PiS przedstawił propozycję powołania misji pokojowej, przygotowanej przez NATO i być może także inne organizacje międzynarodowe. Miałaby ona być "osłonięta zbrojnie" i odbywać się na terytorium Ukrainy. Premier Morawiecki zapowiedział, że propozycja zostanie oficjalnie zgłoszona na szczycie NATO zaplanowanym na 24 marca.

O wizycie polskich polityków w Ukrainie oraz propozycji Jarosława Kaczyńskiego rozmawiali w niedzielę w TVN24 goście "Kawy na ławę": posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka, Paulina Henning-Kloska z partii Polska 2050, współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu (PSL) Piotr Zgorzelski, wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk (PiS) i Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta RP.

Zgorzelski: Polska powinna być pół kroku za najsilniejszymi, a nie dwa kroki przed nimi

Piotr Zgorzelski ocenił, iż to "bardzo dobrze, że Polska na najwyższym poziomie, także politycznym, solidaryzuje się z Ukrainą". Uznał jednak, że propozycja Jarosława Kaczyńskiego o powołaniu misji pokojowej nie spotkała się z entuzjazmem ani w Unii Europejskiej, ani w NATO. - Pewnie ta propozycja była uzgodniona z Ukrainą, może i miała dobre intencje, ale pewnie nie będzie miała swojego końca - stwierdził wicemarszałek. Podkreślił, że "jesteśmy państwem frontowym i powinniśmy dbać o to, by nie dopuścić, by nastąpił konflikt NATO-Rosja, bo wtedy najbardziej oberwać może Polska".

Zgorzelski przekonywał, że "według reguł NATO taka misja musiałaby znaleźć poklask całego gremium decyzyjnego w NATO". - To jest ta warstwa militarna. Na to trzeba także nałożyć warstwę polityczną, czyli szefowie rządów w tej kwestii także mają coś do powiedzenia. Trzecia najważniejsza warstwa to "enter", który naciska prezydent USA, jeśli ta decyzja ma wejść w życie. A powiedzmy sobie szczerze: dla USA obecność w Europie nie jest najważniejszym wektorem polityki międzynarodowej, bo oni mają teraz interesy w Indo-Pacyfiku, widzimy co się dzieje na Bliskim Wschodzie - mówił wicemarszałek. Wyraził opinię, że Stany Zjednoczone nie są zainteresowane eskalacją konfliktu na Ukrainie.

Zgorzelski stwierdził, że "ta wojna dzisiaj jest wojną między Ukrainą a Rosją, a Polacy robią tyle, ile mogą". - Moim zdaniem strategia średniej wielkości państwa europejskiego na granicy tej wojny powinna polegać na tym, by być pół kroku za najsilniejszymi, a nie dwa kroki przed nimi. Żeby się nie okazało, że jesteśmy samotni jak w 1939 roku - dodał.

Zgorzelski: Polskie bezpieczeństwo jest najważniejsze
Zgorzelski: Polskie bezpieczeństwo jest najważniejszeTVN24

Nowacka: To, co nas może chronić to silna Unia Europejska i NATO

Barbara Nowacka przyznała, że wizyta w Kijowie to "odważny gest", bardzo potrzebny stronie ukraińskiej. - Samego faktu pojechania do Kijowa i symbolicznego wsparcia przez trzech premierów, w tym premiera RP, nie można krytykować. Natomiast to, co się działo potem, z próbą zrobienia z tego politycznego złota - bardzo słabe i bardzo niepotrzebne - uznała posłanka KO.

- Ta wojna jest coraz bliżej i można też postawić tezę, że ona właściwie na swój sposób u nas się toczy. To, co nam jest potrzebne, to zdecydowane działania NATO, Unii Europejskiej i całej wspólnoty demokratycznego świata - przekonywała.

Uznała, iż to "bardzo dobrze, że Polska solidaryzuje się z Ukrainą". Wyraziła jednak obawę, że "dla politycznego wicu rzuca się hasło, które nie jest wcześniej przygotowane". - Widzimy, że konflikt może eskalować w każdej chwili. Putin nie potrzebuje dodatkowego pretekstu, niestety. Ale my potrzebujemy silnego wsparcia i silnej współpracy. To, co nas może chronić, to silna Unia Europejska i NATO - oznajmiła.

Podkreśliła, że "tu jest wielka rola nie tylko rządu, ale i opozycji". - Powinniśmy wspólnie jako Polska lobbować za zamknięciem nieba, za innymi ważnymi rozwiązaniami, które pomogą powstrzymać eskalację wojny na Ukrainie do wojny światowej - apelowała.

Nowacka: to, co nas może chronić, to silna Unia Europejska i NATO
Nowacka: To, co nas może chronić to silna Unia Europejska i NATO TVN24

Czarzasty: jednostronna misja pokojowa zostanie przyjęta przez Rosję jako misja agresorska

- Pod względem merytorycznym rozumiem, że ta propozycja, którą pan Kaczyński złożył, nie została ustalona wcześniej z innymi podmiotami, z Unią Europejską - powiedział Włodzimierz Czarzasty.

Zwrócił uwagę, że "misje pokojowe zwykle są uzgadniane na poziomie ONZ, albo innych organizacji międzynarodowych i one również uzyskują zgodę agresora". - W związku z tym będzie problem, bo misja pokojowa jednostronna zostanie przyjęta przez Rosję jako misja nie pokojowa, ale agresorska. Trzeba dziesięć razy się zastanowić - zasugerował.

W jego ocenie "jak na razie NATO postępuje w tej sprawie rozsądnie". - Naród ukraiński daje wielką propozycję, mówi: my będziemy walczyli, my będziemy ginęli, to będzie na naszym terenie, pomóżcie nam. Teraz NATO musi podjąć taką decyzję, czy wejść mocniej - powiedział polityk Nowej Lewicy.

Jak dodał, "mamy szaleńca po drugiej stronie, tym szaleńcem jest Putin". - W interesie Polski jest to, żeby to szaleństwo nie objęło naszego kraju - uznał.

Czarzasty: jednostronna misja pokojowa jednostronna zostanie przyjęta przez Rosję jako misja agresorska
Czarzasty: TVN24

Wawrzyk: to nie jest tylko wojna o Ukrainę, to jest także wojna o Polskę

- Ukraina znajduje się w najtrudniejszym momencie swojej historii od uzyskania niepodległości i ta warstwa symboliczna to jest najważniejszy element, wsparcie tam na miejscu, pokazanie, że dla polityków europejskich nie ma rzeczy niemożliwych, że są w stanie zrobić bardzo dużo, ryzykując także własne życie - mówił w "Kawie na ławę" wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Zwrócił uwagę, że pociąg, którym przemieszczali się Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński, "jechał przez tereny objęte działaniami zbrojnymi". - Trudno o większy gest wsparcia i tak to było odbierane, nie tylko na Ukrainie, ale także na świecie - stwierdził. Według niego "każdy element wsparcia Ukrainy jest dobry, bo oddala nas od tego, byśmy byli tym krajem, który będzie w sytuacji Ukrainy". - To nie jest tylko wojna o Ukrainę, to jest także wojna o Polskę i polskie bezpieczeństwo - oświadczył,

Wawrzyk zapewnił, że propozycja przedstawiona przez Kaczyńskiego w Kijowie "była dyskutowana od dosyć dawna i bardzo przemyślana". - Wbrew pozorom mieści się w realiach politycznych. Od 24 lutego mamy całkowicie inną architekturę bezpieczeństwa, całkowicie inne procesy decyzyjne i całkowicie inne schematy myślenia. Jeżeli mówimy o tym, że jest to propozycja o charakterze humanitarnym, ale osłonięta zbrojnie. Jeżeli mówimy o tym, że jest to propozycja misji pokojowej, albo w ramach NATO, albo umiejscowiona w szerszym kontekście, to z punktu widzenia prawa międzynarodowego taka misja oczywiście jest możliwa - ocenił.

Wiceminister przekonywał, że "każda propozycja, która się pojawia, najpierw jest konsultowana politycznie w najbliższym gronie sojuszników w kraju i zagranicą, a później jest prezentowana opinii publicznej". - I tak się właśnie stało w tym przypadku - dodał.

Wawrzyk: propozycja o wysłaniu misji pokojowej na Ukrainę była dyskutowana od dosyć dawna i bardzo przemyślana
Wawrzyk: propozycja o wysłaniu misji pokojowej na Ukrainę była dyskutowana od dosyć dawna i bardzo przemyślanaTVN24

Henning-Kloska: propozycja misji pokojowej została odebrana jako ryzyko eskalacji konfliktu

Paulina Henning-Kloska z Polski 2050 uznała, że wizyta polskich polityków w Kijowie to "dobry, ważny i potrzebny, może nawet nieco spóźniony gest dyplomatyczny, który pokazuje, że państwo ukraińskie funkcjonuje, prowadzi dyplomację, i podniosło to zapewne morale osób walczących na froncie".

Dodała jednak, że "sama propozycja misji pokojowej została raczej odebrana jako ryzyko eskalacji tego konfliktu". - Misja pokojowa pewnie byłaby w interesie bezpieczeństwa europejskiego, ale dzisiaj nie ma warunków do przeprowadzenia takiej misji. Dzisiaj bardzo łatwo doprowadzić do eskalacji tego konfliktu, a dużo trudniej go zakończyć - stwierdziła.

Jej zdaniem, "świat zrobił najlepsze, co mógł, po wypowiedzi Kaczyńskiego - po prostu ją przemilczał, sugerując, że to mogłaby być eskalacja konfliktu". - Zadaniem rządu jest to, by prowadził dyplomację w taki sposób, by jego głos był dalej słuchany zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak i NATO. Dzisiaj mam wrażenie, że możemy doprowadzić do tego, że Polska znów przestanie być słuchana na arenie międzynarodowej - mówiła posłanka.

Podkreśliła, że "Ukraina nie może tej wojny przegrać". - To jest rzecz oczywista, to jest polska racja stanu, by nie poszerzyć granicy z agresorem o ponad 500 kilometrów - oznajmiła.

Henning-Kloska: Ukraina nie może tej wojny przegrać. To jest rzecz oczywista, to jest polska racja stanu
Henning-Kloska: Ukraina nie może tej wojny przegrać. To jest rzecz oczywista, to jest polska racja stanuTVN24

Mucha: róbmy wszystko, by zatrzymać zbrodnie wojenne

Doradca prezydenta RP Paweł Mucha powiedział, że propozycja wysłania na Ukrainę misji pokojowej "była przedstawiona też przez ministra (Mariusza) Błaszczaka w kwaterze głównej NATO na spotkaniu ministrów obrony narodowej i na pewno będzie dyskutowana na szczycie NATO".

- Ta zapowiedź została bardzo dobrze przyjęta przez Ukraińców, także bardzo pozytywnie przyjęła ją opinia światowa - stwierdził. Jak dodał, "została otwarta droga do tego, żeby dyskutować o tym na poziomie decyzyjnym".

- To jest poważna rzecz, by zatrzymać wojnę na Ukrainie - wyraził swą opinię. - Mamy doświadczenia Kosowa, mamy doświadczenia innych miejsc na świecie. I my mówimy po prostu społeczności międzynarodowej: róbmy wszystko, by zatrzymać zbrodnie wojenne, by zatrzymać zbrodnie przeciwko ludzkości, by ratować ludzi - dodał.

Mucha podkreślił, że "Polska jest w zupełnie innej sytuacji niż Ukraina". - Polska jest członkiem NATO, najpotężniejszego sojuszu wojskowego, obronnego w dziejach świata, który dysponuje ogromnym potencjałem - wskazał. W jego ocenie "Polska powinna być jednym z liderów tego, by bronić suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy". - I to robimy, próbujemy być adwokatem Ukrainy na forum natowskim, na forum europejskim - ocenił.

Mucha: próbujemy być adwokatem Ukrainy na forum natowskim i europejskim
Mucha: próbujemy być adwokatem Ukrainy na forum natowskim i europejskimTVN24

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj w TVN24:

Autorka/Autor:momo//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

"Jestem prezydentem Stanów Zjednoczonych, jestem kandydatem Partii Demokratycznej i pozostaję w wyścigu" do Białego Domu - wpis o takiej treści pojawił się w piątek w mediach społecznościowych Joe Bidena. Amerykański przywódca pojawił się tego dnia w stanie Wisconsin i uczestniczył w wiecu. Rano udzielił też wywiadu stacji ABC News. Ta ma go opublikować jeszcze w piątek wieczorem, a więc w nocy czasu polskiego.

Joe Biden: pozostaję w wyścigu

Joe Biden: pozostaję w wyścigu

Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP

Władze w Budapeszcie nagle odwołały spotkanie ministrów spraw zagranicznych Węgier i Niemiec. Resort niemieckiej dyplomacji wyraził "zdumienie" tym zachowaniem.

Węgrzy nagle odwołali spotkanie. Niemieckie MSZ "zdumione"

Węgrzy nagle odwołali spotkanie. Niemieckie MSZ "zdumione"

Źródło:
Reuters, PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami. Temperatura w weekend w cieniu sięgnie nawet 32 stopni Celsjusza. Wydano ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.

Gorąco będzie trudne do zniesienia. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Gorąco będzie trudne do zniesienia. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Najpierw musimy się zastanowić nad odpowiedzialnością samego ministra sprawiedliwości, ale być może w tym kontekście także premiera - powiedział o Zbigniewie Ziobrze i Mateuszu Morawieckim w specjalnym wydaniu programu "#BezKitu" w TVN24 obecny szef resortu Adam Bodnar. Odniósł się w ten sposób do kwestii badania nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości i odpowiedzialności za tę aferę członków poprzedniego rządu. Zaznaczył, że list Jarosława Kaczyńskiego do Ziobry ujawniony w ostatnich dniach "ma szczególne znaczenie" i był jedną z podstaw dla przygotowania wniosku o uchylenie immunitetu byłemu wiceministrowi Marcinowi Romanowskiemu.

Afera rządu PiS. Bodnar o "liście, który ma szczególne znaczenie"

Afera rządu PiS. Bodnar o "liście, który ma szczególne znaczenie"

Źródło:
TVN24

Jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych w wyniku eksplozji butli z helem w samochodzie w Limie, stolicy Peru - informują lokalne media. Sprawę bada policja. Butle z helem są używane do napełniania balonów.

Butla z helem do napełniania balonów wybuchła w samochodzie. Nie żyje studentka

Butla z helem do napełniania balonów wybuchła w samochodzie. Nie żyje studentka

Źródło:
expreso.com, larepublica.pe

W niektórych miejscowościach gminy Krośnice w województwie dolnośląskim woda nie nadaje się do spożycia - poinformował Powiatowy Inspektor Sanitarny w Miliczu. Można ją wykorzystywać jedynie w celach sanitarnych. W próbkach zaobserwowano przekroczenie parametru mikrobiologicznego, czyli liczby bakterii grupy coli.

Bakteria coli w gminie Krośnice. Woda nie nadaje się do spożycia

Bakteria coli w gminie Krośnice. Woda nie nadaje się do spożycia

Źródło:
PAP

Podzielić zachodnie społeczeństwa i "zaszczepić strach" - tak wygląda obecny plan Rosji i jej najnowszej odsłony wojny informacyjnej prowadzonej przeciwko demokracji. Dziennikarze portalu The Insider i tygodnika "Der Spiegel" dotarli do dokumentów rosyjskiej agencji wywiadu zagranicznego (SWZ FR). Wynika z nich, że Rosjanie skupiają się na publikowaniu fałszywych informacji i podszywają się pod radykalne europejskie i ukraińskie siły polityczne. 

Dotarli do dokumentów Kremla. Opisują "najważniejszy cel wojny informacyjnej Moskwy"

Dotarli do dokumentów Kremla. Opisują "najważniejszy cel wojny informacyjnej Moskwy"

Źródło:
PAP

- To sytuacja bez precedensu - mówił w "Faktach po Faktach" Krzysztof Śmiszek (Lewica), komentując doniesienia o naciskach wywieranych przez Mateusza Morawieckiego na włoską premier Giorgię Meloni. - Działanie premiera Morawieckiego jest działaniem antypaństwowym, co jest zawstydzające dla byłego premiera - stwierdził Michał Kobosko (Polska 2050).

"Sytuacja bez precedensu", "zawstydzające dla byłego premiera"

"Sytuacja bez precedensu", "zawstydzające dla byłego premiera"

Źródło:
TVN24

Odpowiednie pismo dziś, jutro wystosuję do Prokuratury Krajowej. Powinno zostać wszczęte śledztwo i wniosek o uchylenie immunitetu - zapowiedział w "Tak jest" wiceszef MSZ Andrzej Szejna. Chodzi o orzeczenie NSA z czerwca stwierdzające, że decyzja byłego premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie przygotowania wyborów korespondencyjnych rażąco naruszyła prawo.

Wiceszef MSZ zapowiada pismo do Prokuratury Krajowej w sprawie Mateusza Morawieckiego

Wiceszef MSZ zapowiada pismo do Prokuratury Krajowej w sprawie Mateusza Morawieckiego

Źródło:
TVN24

Sąd rejonowy umorzył postępowanie w sprawie nastolatka, który na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy wepchnął pod tramwaj 15-letnią Emilię.

15-letnia Emilia czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Sąd umorzył postępowanie

15-letnia Emilia czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Sąd umorzył postępowanie

Źródło:
tvn24.pl, Radio PiK

Z powodu pożarów, do których dochodzi w całej Kalifornii, 30 tysiącom mieszkańców tego amerykańskiego stanu nakazano ewakuację. Wysoka temperatura utrudnia walkę z ogniem. W piątek blisko połowa mieszkańców USA była objęta ostrzeżeniami związanymi z upałami.

Kolejne nakazy ewakuacji, temperatura ma dojść do 47 stopni

Kolejne nakazy ewakuacji, temperatura ma dojść do 47 stopni

Źródło:
PAP, Reuters

Tajwańskie ministerstwo obrony wykryło w piątek nagły wzrost aktywności chińskiej armii wokół wyspy. W ciągu nieco ponad trzech godzin odnotowano 26 samolotów wojskowych, w tym J-16. Premier Cho Jung-tai apelował wcześniej do Chin o nieeskalowanie napięć w Cieśninie Tajwańskiej.

Wzrost aktywności wokół Tajwanu. Chiny wysłały 26 samolotów w nieco ponad trzy godziny

Wzrost aktywności wokół Tajwanu. Chiny wysłały 26 samolotów w nieco ponad trzy godziny

Źródło:
PAP

Zakończony w czwartek szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy miał być świadectwem globalnego współdziałania Chin i Rosji. Jednak Azja Środkowa, gdzie szczyt się odbył, doświadcza właśnie czegoś zupełnie innego: bezlitosnego zastępowania Rosji przez Chiny. Słabnący Kreml traci znaczenie w tym ważnym dla siebie regionie, dawniej części ZSRR, a o przejęcie jego roli starają się już nie tylko Chiny.

Dzielenie skóry na niedźwiedziu. Tak Rosja traci swoje "miękkie podbrzusze"

Dzielenie skóry na niedźwiedziu. Tak Rosja traci swoje "miękkie podbrzusze"

Źródło:
tvn24.pl

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Od lipca obowiązują nowe przepisy dotyczące osób sprzedających na platformach internetowych, takich jak Vinted, OLX czy Allegro. Informacje o wprowadzeniu nowych przepisów wywołały popłoch w sieci. Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów i ekspertów podatkowych o to, jakie dokładnie konsekwencje będą miały nowe przepisy dla użytkowników tak zwanych platform marketplace.

E-handel pod lupą skarbówki. Wyjaśniamy i obalamy mity

E-handel pod lupą skarbówki. Wyjaśniamy i obalamy mity

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjska nauczycielka, która wykorzystywała seksualnie dwóch nieletnich uczniów, a z jednym z nich zaszła w ciążę, usłyszała wyrok sześciu i pół roku więzienia. Sędzia podczas rozprawy mówiła o "celowym przekroczeniu granic właściwego postępowania". Jeden z pokrzywdzonych odczytał w sądzie oświadczenie.

Nauczycielka wykorzystywała seksualnie uczniów. Poruszające oświadczenie pokrzywdzonego

Nauczycielka wykorzystywała seksualnie uczniów. Poruszające oświadczenie pokrzywdzonego

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Włoskie media informują o wypadku w górach w okolicach miejscowości Calasca Castiglione w Piemoncie. Nie żyje 41-latka, która najpierw przypadkiem zaczepiła o elementy kolejki linowej, a pociągnięta przez nią runęła 100 metrów w dół.

Zaczepiła o kolejkę linową. 41-letnia turystka runęła w przepaść na oczach dzieci i męża

Zaczepiła o kolejkę linową. 41-letnia turystka runęła w przepaść na oczach dzieci i męża

Źródło:
La Stampa, Corriere della Sera

Politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykują wszelkie działania prokuratury i organów państwa związane z wyjaśnianiem nieprawidłowości za poprzednich rządów. A poseł Piotr Gliński twierdzi stanowczo, że w czasach Zjednoczonej Prawicy "prawo nie było łamane". Przypominamy więc 10 najgłośniejszych przykładów naruszania prawa za poprzednich rządów.

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Źródło:
Konkret24

"Przestrzegamy przed pochopnym przyjmowaniem przepisów, które jedynie pozornie poprawiając pozycję wydawców, mogą uniemożliwić nam zawarcie umów licencyjnych" - pisze polski oddział Google'a w liście do senatorów i senatorek cytowanym przez Interię. Cyfrowy gigant ocenia postulaty środowiska wydawców jako "niewłaściwe" i pisze o konsekwencjach przyjęcia ich. - To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana - komentuje list Google'a Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej", członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Źródło:
tvn24.pl, interia.pl

Przedstawiamy apel wydawców mediów cyfrowych skierowany do polityków. Ma zwrócić uwagę na regulacje odnośnie relacji gigantów technologicznych z mediami. Platformy takie jak Google i Facebook regularnie korzystają z treści mediów, obracając nimi, monetyzując, ale nie dzieląc się zyskami, co uderza bezpośrednio w redakcje i dziennikarzy.

Polskie media apelują do polityków

Polskie media apelują do polityków

Wielu wydawców mediów regionalnych przyłączyło się do protestu dotyczącego nierównych relacji z platformami cyfrowymi. Po opublikowaniu na Facebooku wpisów z wyrazami poparcia akcji, zostały one momentalne zablokowane, a w niektórych przypadkach zawieszano całe profile lokalnych portali. - Odebraliśmy to jako pogrożenie palcem przez Facebooka - siedźcie cicho, bo jak będziecie fikać, to zablokujemy wam Facebooka - mówi w rozmowie z sekcją biznesową portalu tvn24.pl dziennikarz serwisów lokalnych ziemiadebicka.pl, mojepieniny.pl i mojebieszczady.com.pl Krzysztof Czuchra.

Opublikowali post, momentalnie zniknęli z Facebooka. "To pogrożenie palcem"

Opublikowali post, momentalnie zniknęli z Facebooka. "To pogrożenie palcem"

Źródło:
tvn24.pl
Spór o ambasadorów. "Ambicja, rozbuchane ego"

Spór o ambasadorów. "Ambicja, rozbuchane ego"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wakacje na greckiej wyspie, w malowniczym regionie Włoch, a może w hotelu Drakuli? W ofercie platformy Max nie brakuje filmów w sam raz na letni wieczór. Co warto obejrzeć?

Pięć dobrych filmów na letni weekend

Pięć dobrych filmów na letni weekend

Źródło:
tvn24.pl

Treściwe, pełnokrwiste relacje, a do tego smoki, miecze i magia Westeros – oto co zdaniem Eve Best, odtwórczyni roli Rhaenys Velaryon, przyciąga widzów do "Rodu smoka". Jej serialowy małżonek u źródeł popularności serialu upatruje połączenia "epickości i kameralności". Jak na planie kreowana jest pierwsza z nich? Jak z kręcone były sceny na morzu i kadry z udziałem smoków? O tych i innych wątkach gwiazdy produkcji opowiadają w rozmowie z reporterką TVN24 Eweliną Witenberg.  

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

Źródło:
TVN24

Posłowie nie posłuchali apelu mediów, teraz czas na senatorów. Chodzi o nowelizację ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Jak przestrzegają najwięksi polscy wydawcy, przepisy w kształcie, który przyjął Sejm, są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Zapytaliśmy największe koncerny o komentarz do nowych regulacji. Na naszą prośbę odpowiedział Google.

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Źródło:
tvn24.pl