Na czwartkowym posiedzeniu senatorzy złożyli szereg poprawek do ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Rozpatrzy je w piątek wspólne posiedzenie kilku senackich komisji.
Senat w czwartek po godz. 18 rozpoczął debatę nad ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy. Po dyskusji z udziałem między innymi wiceszefa MSWiA Błażeja Pobożego, wiceministra edukacji i nauki Dariusza Piontkowskiego, wiceministra rodziny i polityki społecznej Stanisława Szweda oraz wiceszefa resortu zdrowia Waldemara Kraski kilku senatorów złożyło wnioski o charakterze legislacyjnym do ustawy.
"Pracownicy muszą się czuć bezpiecznie"
Swoje poprawki złożyła między innymi senator Beata Małecka-Libera (KO). - My, obywatele polscy, nie możemy odrzucić żadnej pomocy, dlatego poprawki, które przygotowałam i które złożę, mają przede wszystkim doprecyzować i zapewnić bezpieczeństwo obywatelom, w tym przede wszystkim pracownikom medycznym, aby ich praca była pracą absolutnie bezpieczną. Żeby nie mieli z tyłu głowy kontroli, rozliczeń, kwestii finansowych, czy też niewiadomych kwestii, których na ten moment nie potrafią odpowiedzieć - powiedziała.
- Zapisy, które pojawiły się w tejże ustawie dotyczące kwestii świadczeń zdrowotnych i problemów ochrony zdrowia, które w tej sytuacji są ewidentne nie rozstrzygają wielu kwestii. Są zapisami bardzo enigmatycznymi. One nie pomagają pracownikom. Pracownicy muszą się czuć bezpiecznie - oceniła senator.
Wskazała, że również w jej opinii kwestia rozliczeń musi być jasna i precyzyjna. - Jeżeli dzisiaj dyrektorzy szpitali po przeczytaniu tej ustawy mówią, że oni w dalszym ciągu nie będą wiedzieli, jak ma być rozliczony ryczałt, to znaczy, że nie jest to prawo przyjazne pracownikom ochrony zdrowia - dodała Małecka-Libera.
"Dzielenie ukraińskich studentów na gorszych i lepszych"
Swoje poprawki zgłosił również senator Józef Zając (Porozumienie). - Jedną z kwestii jest możliwość ubiegania się studentów o stypendia socjalne. Proponowane przepisy rodzą podział studentów będących obywatelami Ukrainy na tych lepszych i gorszych w sensie kategorii zasilania finansowego. Dlatego też obywatele Ukrainy studiujący w Polsce powinni również zostać objęci możliwością uzyskania analogicznej pomocy, jak studenci, którzy przybyli na terytorium Rzeczpospolitej po dniu 24 lutego 2022 roku - mówił Zając. - Różnicując studentów Ukrainy pod względem daty przekroczenia granicy możemy doprowadzić do sytuacji, która bardzo łatwo może stać się sytuacją konfliktową - dodał senator.
Posiedzenie komisji w piątek
W związku z tym, że zostały złożone wnioski, ustawa została odesłana do komisji. Wspólne posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Komisji Zdrowia, Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Komisji Nauki, Edukacji i Sportu poświęcone rozpatrzeniu poprawek do ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa odbędzie się w piątek o godzinie 10.
Procedowana w ekspresowym tempie i uchwalona w środę przez Sejm ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, którzy w wyniku agresji Rosji schronili się w Polsce reguluje między innymi legalność ich pobytu w naszym kraju i zasady udzielania im pomocy.
Ustawa stwierdza między innymi, że pobyt ukraińskich uchodźców w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy, daje też prawo do uzyskania numeru PESEL oraz pozwala na pracę w naszym kraju, a uczniom i studentom na dostęp do szkół i uczelni.
Oglądaj TVN24 w internecie w TVN24 GO:
Autorka/Autor: pqv//now
Źródło: PAP