Ministerstwo Zdrowia: ukraińscy uchodźcy mogą zaszczepić się w Polsce przeciw COVID-19. Będą też zwolnieni z kwarantanny

Autor:
ib//rzw
Źródło:
TVN24
Sytuacja na przejściu granicznym w Medyce. Relacja reportera TVN24
Sytuacja na przejściu granicznym w Medyce. Relacja reportera TVN24TVN24
wideo 2/25
TVN24Sytuacja na przejściu granicznym w Medyce. Relacja reportera TVN24

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek, że przybywający do Polski cudzoziemcy narodowości ukraińskiej będą mogli zaszczepić się w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Wcześniej informowano, że osoby takie zostają zwolnione z obowiązku kwarantanny. Naczelna Izba Aptekarska przypomina, że apteki w Polsce mają obowiązek realizacji recepet wydanych w krajach, które nie należą do Unii Europejskiej.

"W odpowiedzi na wzmożone przekraczanie granic przez osoby narodowości ukraińskiej, w związku z konfliktem zbrojnym trwającym na terytorium Ukrainy, od 25 lutego 2022 roku Minister Zdrowia wprowadził możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19" - poinformował resort zdrowia w piątkowym komunikacie. Ministerstwo zamieściło wytyczne, w jaki sposób obywatele Ukrainy przekraczający polską granicę będą mogli się zaszczepić. Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość (dowód osobisty, paszport, tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca - TZTC).

Resort zaznacza, aby na każdym etapie realizacji szczepienia posługiwać się tym samym dokumentem, który na początku procesu posłużył do wystawienia e-skierowania.

Kwestionariusz w języku ukraińskim

Lekarz powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Wystawiając skierowanie, w polu "dane pacjenta" powinien wybrać "inny identyfikator" zamiast numeru PESEL, a następnie wprowadzić tam numer dokumentu, jakim posługuje się cudzoziemiec.

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem jest dostępny w języku ukraińskim - zarówno dla osób dorosłych jak i dzieci - i po wypełnieniu zostanie przekazany do punktów szczepień.

Dla dorosłych rekomendowana szczepionka jednodawkowa

Rekomendowaną szczepionką dla osób powyżej 18. roku życia jest szczepionka jednodawkowa J&J. W ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 możliwe jest także zastosowanie innych preparatów.

U osób poniżej 18. roku życia, kwalifikowanych do szczepienia (dzieci i młodzież), należy stosować szczepionki mRNA - informuje ministerstwo. "W przypadku kontynuacji rozpoczętego schematu szczepienia, informujemy, że należy je przeprowadzić na zasadach komunikowanych przez MZ punktom szczepień i obowiązujących obecnie w realizowanym NPS" - czytamy w komunikacie.

Resort podkreśla, że wszystkie szczepionki przeciw Covid-19 stosowane w Narodowym Programie Szczepień są bezpieczne, skuteczne i wysokiej jakości.

Uchodźcy zwolnieni z obowiązku kwarantanny

W czwartek Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował na Twitterze, że "osoby przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa są zwolnione z obowiązku kwarantanny".

Naczelna Izba Aptekarska przypomina: apteki w Polsce mają obowiązek realizacji recepet z krajów spoza Unii Europejskiej

"W związku z sytuacją jaka ma miejsce na Ukrainie i możliwością pojawienia się dużej liczby obywateli Ukrainy w Polsce, chcemy przypomnieć, iż apteka ogólnodostępna jest uprawniona, a nawet ma obowiązek realizacji recept wystawionych w innych krajach aniżeli kraje Unii Europejskiej" - poinformowała Naczelna Izba Aptekarska.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ib//rzw

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości