TVN24 | Polska

Giertych: zarzucamy kierownictwu prokuratury popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości 

TVN24 | Polska

Autor:
ads//now
Źródło:
TVN24
Giertych: zarzucamy kierownictwu prokuratury popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości
Giertych: zarzucamy kierownictwu prokuratury popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości TVN24
wideo 2/2
TVN24Giertych: zarzucamy kierownictwu prokuratury popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości

Roman Giertych jest jednym z adwokatów, którzy przygotowują wniosek do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze dotyczący popełnienia przestępstwa przez kierownictwo polskiej prokuratury. - Zarzucamy popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości. Przyszedł czas sprawiedliwości - powiedział w TVN24.

"Gazeta Wyborcza" poinformowała w czwartek o zawiadomieniu do Międzynarodowego Trybunału Karnego, które przygotowują adwokaci Jacek Dubois, Roman Giertych i Mikołaj Pietrzak. Zawiadomienie dotyczy popełnienia przestępstwa przez ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę oraz jego zastępcę, prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego, a także "nieustalonych na razie osób współodpowiedzialnych".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Giertych: zarzucamy kierownictwu prokuratury popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości

Roman Giertych był w czwartek gościem "Tak jest" w TVN24. - Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze to instytucja powołana w roku 1998, Polska jest stroną tego traktatu od 2003 roku. Zajmuje się trzema rzeczami: ludobójstwem, zbrodniami wojennymi i zbrodniami przeciwko ludzkości. To, co my zarzucamy kierownictwu prokuratury, to popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości polegającej na masowych zatrzymaniach osób z powodów politycznych w ciągu ostatnich sześciu lat - wyjaśnił mecenas.

Dodał, że chodzi o "takie sytuacje, w których wykorzystywano policję, CBA [Centralne Biuro Antykorupcyjne - przyp. red.], prokuraturę do zatrzymywania ludzi niewygodnych władzy". - Z różnych powodów - gospodarczych związanych z polityką, politycznych, uczestnictwa w protestach. Mamy zebrane - w ciągu najbliższych tygodni będzie pewnie więcej niż 200 - przypadki osób, które były na demonstracjach i były wywożone na komisariaty, przetrzymywane, przeszukiwane w upokarzający sposób, wypuszczane po nocach - powiedział Giertych.

Dodał, że wszystkie te przypadki łączy to, iż "te osoby w jakiś sposób zaangażowały się przeciwko PiS-owi, przeciwko władzy, a władza próbowała ich uciszyć, zamrozić".

"Przyszedł czas sprawiedliwości, przyszła kryska na matyska"

Giertych zaznaczył w TVN24, że wniosek nie został jeszcze formalnie złożony. - Mamy ustalony z biurem prokuratora harmonogram przedkładania tego wniosku. Nie mogę przesądzać decyzji prokuratura i trybunału. Naszym zadaniem jest tak przedstawić dokumentację, aby to postępowanie mogło być szybkie - tłumaczył gość "Tak jest".

Jego zdaniem "należy te sprawy zgłaszać, bo przyszedł czas sprawiedliwości, przyszła kryska na matyska".

Giertych: przyszedł czas sprawiedliwości, przyszła kryska na Matyska
Giertych: przyszedł czas sprawiedliwości, przyszła kryska na matyskaTVN24

Autor:ads//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości