Nie żyje Wiesław Chrzanowski, założyciel i pierwszy prezes ZChN, marszałek Sejmu I kadencji, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. Miał 88 lat.
Chrzanowski urodził się 20 grudnia 1923 w Warszawie. Był profesorem nauk prawnych, adwokatem, żołnierzem Armii Krajowej, powstańcem warszawskim i działaczem antykomunistycznej opozycji.
Był mentorem Ruchu Młodej Polski – niezależnej od władz PRL konserwatywnej organizacji młodzieżowej znanej m.in. z organizowania demonstracji i z druku publikacji niepodległościowych. Od połowy lat 70. współpracował z tworzącą się opozycją polityczną – w 1980 r. wstąpił do "Solidarności", współtworzył pierwszy projekt statutu NSZZ "Solidarność" . Jako adwokat reprezentował "S" w postępowaniu rejestracyjnym.
W 1981 r. negocjował w sprawie rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W tym samym roku dopuszczony do wykonywania zawodu adwokata.
Działalność polityczna
W 1989 r. został współzałożycielem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego i do 1994 r. prezesem tej partii. ZChN współtworzyło rząd Jana Bieleckiego, Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej. Po klęsce prawicy w 1993 roku nie znalazło się w parlamencie, ale w 1997 roku weszło w skład AWS. Udział w kolejnych rządach, zdaniem profesora Chrzanowskiego, był początkiem końca ZChN.
Od 12 stycznia 1991 do 23 grudnia 1991 r. w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego Wiesław Chrzanowski był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym.
Prof. Chrzanowski był również posłem na Sejm I kadencji (w wyborach startował z listy Wyborczej Akcji Katolickiej z okręgu lubelskiego) i jego marszałkiem od listopada 1991 r. do października 1993 r.
Oskarżenia o agenturę
W 1992 r. nazwisko prof. Chrzanowskiego znalazło się na tzw. liście Macierewicza – został wymieniony jako agent SB.
Mimo, że w 2000 r. sąd lustracyjny go uniewinnił (sam wystąpił z wnioskiem o lustrację), podkopało to jego autorytet.
Podczas procesu ujawniono, że w latach 1973-1976 Chrzanowski udzielał informacji oficerowi SB kpt. Tadeuszowi Szlubowskiemu, z którym spotykał się w kawiarni. Chrzanowski nie zaprzeczał, że takie spotkania były, ale zapewniał, że nie był agentem.
Sąd uznał, że "nie ma w aktach żadnego dowodu, który by wskazał na to, że była to tajna i świadoma współpraca w rozumieniu ustawy lustracyjnej". Podkreślono, że Chrzanowski nie wiedział, że SB nadało mu pseudonim "Spółdzielca" i założyło mu "teczkę".
Odznaczony orderem
W latach 1997-2001 Chrzanowski zasiadał w Senacie z listy AWS , był przewodniczącym komisji nadzwyczajnej legislacji europejskiej.
W 2001 wycofał się z polityki i nie ubiegał się o reelekcję.
W 2005 r. został odznaczony Orderem Orła Białego przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego – dwa lata później odebrał z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego nominację na członka Kapituły Orderu Orła Białego. W tym samym roku (2007 r.) otrzymał honorowe obywatelstwo miasta stołecznego Warszawy.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, fot. Andrzej Świetlik/FORUM