Poznańscy aktywiści chcą odwołania kuratora oświaty. Przypominają jego słowa z kampanii wyborczej

TVN24 | Polska

Autor:
Patryk Rabiega
Źródło:
TVN24
Kłopotliwy kuratorTVN24
wideo 2/4
TVN24Kłopotliwy kurator

We wtorek Robertowi Gawłowi, byłemu senatorowi Prawa i Sprawiedliwości, wręczono nominację na stanowisko kuratora wielkopolskiej oświaty. Nie minęło kilka godzin, a opozycja i wielkopolscy uczniowie już chcą jego odwołania, bo nowy kurator zasłynął w przeszłości między innymi z kontrowersyjnej wypowiedzi na temat środowiska LGBT. Robert Gaweł zdania nie zmienia, nie słyszał też o formach dyskryminacji w szkołach, co może dziwić, bo raport Kampanii Przeciw Homofobii wyraźnie pokazuje, jaka jest szkolna rzeczywistość. Materiał magazynu "Polska i Świat". 

- Wydaje mi się, że o tej oświacie dużo wiem – mówi Robert Gaweł. Teraz tę wiedzę będzie mógł wykorzystać w praktyce - właśnie został nowym wielkopolskim kuratorem oświaty. – Bardzo duży teren. Dla mnie najważniejszym priorytetem jest podniesienie jakości kształcenia – podkreśla.

Robert Gaweł to nauczyciel historii i były senator, który startował z list Prawa i Sprawiedliwości. Podczas posiedzeń Senatu nieraz odnosił się do historii, ale do historii przejdą inne słowa. Te wypowiedziane podczas jednego z ubiegłorocznych spotkań wyborczych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Robertowi Gawłowi wręczono nominację na stanowisko kuratora wielkopolskiej oświatyTVN24

Mianem europejskości ma być to, czy będą w Polsce związki partnerskie, a może kiedyś adopcje dzieci. Niech nas pocałują w tyłek! W Polsce żadna mniejszość nie może mieć specjalnych przywilejów.

"Nie słyszałem o jakichkolwiek formach dyskryminacji"

- To była kampania wyborcza, to było ponad rok temu i to są zazwyczaj emocje przy kampanii. Myślę, że człowiek nie powinien pewnych słów wypowiadać, chociaż mojego zdania o LGBT absolutnie nie zmieniam - mówi teraz Robert Gaweł.

Między innymi dlatego lokalni opozycyjni politycy Gawłowi na stanowisku kuratora się sprzeciwiają. - Prawo i Sprawiedliwość kontynuuje deformę polskiej edukacji, upartyjnia nawet szkoły. Obawiamy się, że będzie to nagonka na osoby LGBT w szkołach – uważa radny Koalicji Obywatelskiej Bartłomiej Ignaszewski.

Robert Gaweł przekonuje, że "wszystkie szkoły w Polsce, a tym bardziej w Wielkopolsce, są szkołami otwartymi na każdego człowieka". - I o tym musimy pamiętać. Ja nie słyszałem o jakichkolwiek formach dyskryminacji. Jeśli gdzieś, to są to znikome bardzo rzeczy. Społeczeństwo polskie, uważam, jest tolerancyjne – dodaje nowy wielkopolski kurator oświaty.

Według badań Kampanii Przeciw Homofobii 70 procent młodzieży LGBT doświadcza przemocy, 30 procent przypadków przemocy fizycznej ma miejsce w szkole. – 70 procent młodzieży LGBT+ miewa myśli samobójcze. Już to powinno być czerwoną lampką i być problemem do rozwiązania dla nowego kuratora – twierdzi Mateusz Sulwiński ze stowarzyszenia Grupa Stonewall.

Młodzi poznańscy aktywiści piszą do ministra edukacji narodowej i zbierają podpisy pod petycją o odwołanie Roberta GawłaTVN24

Kontrowersyjni kuratorzy

Młodzi poznańscy aktywiści piszą do ministra edukacji narodowej i zbierają podpisy pod petycją o odwołanie Roberta Gawła. Obawiają się, że "w Wielkopolsce będą mieli nową Barbarę Nowak". Małopolska kurator oświaty słynie z wypowiedzi anty-LGBT. "Czy Rafał Trzaskowski poinformował, czym LGBT jest naprawdę? Czy wspomniał, że to propagowanie między innymi pedofilii?" – pytała na Twitterze Barbara Nowak, gdy prezydent Warszawy podpisał kartę LGBT+.

Kurator walczy też z edukacją seksualną, o wytycznych WHO mówiąc, że "każdy, kto zna ten dokument, wie dobrze, że to jest propedofilski dokument". Wbrew protestom wielu rodziców wciąż jest na stanowisku.

Kurator mówi o "planie destabilizacji państwa". Nauczyciele oburzeniStres maturzystów i służby postawione na nogi. Kto stoi za fałszywymi alarmami bombowymi w czasie matur? Ktoś do szkół wysyłał maile z informacjami o zagrożeniu. Małopolska kurator Barbara Nowak wypowiedziała się w tej sprawie i nauczyciele odebrali jej słowa jako insynuację, że to oni stoją za groźbami.Marta Balukiewicz | Fakty w Południe

"Rozdzielam osoby homoseksualne od samego ruchu"

Robert Gaweł zapewnia, że podobną drogą nie pójdzie. - Ja jednak rozdzielam osoby homoseksualne, osoby o różnej orientacji seksualnej od samego ruchu, który nie zawsze sprzyja tym wnioskom, czy właściwie przede wszystkim postulatom tych osób – przekonuje. Mateusz Sulwiński uważa, że "to jest absurd". – Oczywiście, że to jest coś połączonego – ocenia.

- Byle tylko pan kurator również oddzielił wykonywanie swoich zadań merytorycznych od polityki – ma nadzieję Wojciech Miśko z NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania Regionu Wielkopolska. Robert Gaweł zapowiada realizację polityki rządu, nadzorować będzie blisko 1300 szkół.

Autor:Patryk Rabiega

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24