Wielki Piątek obchodzą także luteranie. Dla nich to najważniejsze święto w ciągu całego roku. W kościołach ewangelickich w całej Polsce gromadzą się tłumy wiernych.
- Wielki Piątek to dla nas jeden z najważniejszych dni w roku liturgicznym. Wynika to z Teologii Krzyża głoszonej przez Marcina Lutra. Nawiązuje ona do Wielkiego Piątku - dnia, w którym ma miejsce spotkanie Boga z człowiekiem. Jezus Chrystus odkupuje grzechy ludzkości - wyjaśnia ksiądz Marcin Kotas z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Warszawie.
W kościołach ewangelickich w całym kraju dominuje odcień czerni, krzyż przesłonięty jest kirem na znak żałoby, a dzwony kościelne milczą. Zabrzmią dopiero w niedzielę wielkanocną. Dla luteranów to dzień smutku i zbawienia. Do tradycji ewangelickiej należy gremialne i rodzinne - w powadze, ciszy i skupieniu - przystępowanie w tym dniu do komunii.
W luterańskich świątyniach odprawiane są dwa nabożeństwa. Czytana lub śpiewana jest "Improperia" ("Ludu mój, cóżem ci uczynił?) oraz "Trishagion" ("Święty Boże, Święty Mocny..."). Protestanci nie praktykują adoracji Grobów Pańskich, ani nie biorą udziału w drogach krzyżowych - koncentrują się na Słowie Bożym i nabożeństwach wielkopiątkowych.
Pastor Marcin Kotas tłumaczy, że wierni przez cały Wielki Piątek kontemplują i wyciszają się, by właściwie przygotować się do Zmartwychwstania Chrystusa. W domach pobożnych protestantów nie ogląda się w tym dniu telewizji i nie słucha radia. Luteranie podobnie jak katolicy poszczą.
W Polsce jest około 80 tysięcy protestantów. Najwięcej mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Diecezja Cieszyńska Kościoła ewangelicko- augsburskiego jest najliczniejsza w Polsce. Na świecie jest ponad 63 mln wyznawców tej religii.
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu\thiagofest